Προς το περιεχόμενο

Ρεαλιστικά κοινόχρηστα


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα 40-50 λεπτά συνεχούς λειτουργίας και τα 8 μου σώματα ζεματάνε! Δεν τα ακουμπάς. και το σαλόνι από 14 βαθμούς σε 18, μου φαίνεται λίγο, θα περίμενα γύρω στους 20. Πρέπει να υπάρχει θέμα στο κύκλωμα σου, δες το! Επίσης η υγρασία σου θα μπορούσε να είναι λιγάκι χαμηλότερη, αλλά οκ μην τρελαίνεσαι κιόλας.

Προσωπικά 2 ώρες την ημέρα δεν φτάνει ούτε για ζήτω. Εμείς που είμαστε πολυκατοικία με σφιχτό budget και κεντρική φ.αέριο, ανάβουμε 6:30-8:30 (να ξυπνάμε όλοι με ζέστη) & 20:30-23:30 (να κάνουμε μπάνιο και να πέφτουμε για ύπνο στα ζεστά). Στο ενδιάμεσο, καμία ώρα air condition (24αρι στο σαλόνι + 9αρι στο δωμάτιο).

Αν στο μέλλον έρθει κανένα παιδάκι (άρα οι ανάγκες για θέρμανση τον χειμώνα θα είναι εντονότερες), τότε θα ζητήσω να ανοίγει παραπάνω ώρες. Αν δεν συμφωνήσουμε, θα το γυρίσω σε αυτονομία με ατομικό λέβητα φ. αερίου (κοστίζει 2000-2500 ευρό και πλέον δεν απαιτείται το 51% της γεν. συνέλευσης, ούτε η συμμετοχή στα μηνιαία πάγια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kezm είπε

Αν στο μέλλον έρθει κανένα παιδάκι (άρα οι ανάγκες για θέρμανση τον χειμώνα θα είναι εντονότερες), τότε θα ζητήσω να ανοίγει παραπάνω ώρες. Αν δεν συμφωνήσουμε, θα το γυρίσω σε αυτονομία με ατομικό λέβητα φ. αερίου (κοστίζει 2000-2500 ευρό και πλέον δεν απαιτείται το 51% της γεν. συνέλευσης, ούτε η συμμετοχή στα μηνιαία πάγια).

Αρκετά περισσότερο από το ποσό που αναφέρεις στοιχίζει η μετατροπή από τη στιγμή που έχεις κλασσική θέρμανση και όχι αυτονομία. Θα έλεγα 3000 ίσως και παραπάνω ανάλογα με τη διαρρύθμιση του σπιτιού σου αλλά αυτό δεν έχει και πολλή σημασία γιατί αποφεύγεις την αιώνια φασαρία ενοίκων.

Επίσης να ξέρεις κανονικά ότι δεν απαλλάσσεσαι από ζημιές κεντρικού καυστήρα και λέβητα και υδραυλικής εγκατάστασης λεβητοστασίου εκτός και αν το ψηφίσετε στην πολυκατοικία.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα το ποσό αυτό γιατί στην ανακαίνιση που έκανα πρόσφατα, έχω ήδη εγκαταστήσει και δεύτερο κύκλωμα σωληνώσεων στην περίπτωση που θέλω να ανεξαρτητοποιηθώ. Λογικά ένας καλός ατομικός λέβητας θέλει 1200-1500 ευρώ, βάλε μια μελέτη μηχανικού (κανένα 300αρι) και κάτι μερεμέτια, τόσο βγαίνει.

Στις υποχρεώσεις μου θα είναι να συμμετέχω στην συντήρηση/καθάρισμα του κεντρικού λέβητα, αλλά πόσο κοστίζει αυτό; 40 ευρώ τον χρόνο όλη η πολυκατοικία;

Επίσης θα πρέπει να συμμετέχω στην οποιαδήποτε βλάβη του κεντρικού καυστήρα, αλλά τι βλάβη μπορεί να βγάλει τώρα ή τα επόμενα χρόνια; Πριν μερικούς μήνες τον αγοράσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kezm είπε

Ανέφερα το ποσό αυτό γιατί στην ανακαίνιση που έκανα πρόσφατα, έχω ήδη εγκαταστήσει και δεύτερο κύκλωμα σωληνώσεων στην περίπτωση που θέλω να ανεξαρτητοποιηθώ. Λογικά ένας καλός ατομικός λέβητας θέλει 1200-1500 ευρώ, βάλε μια μελέτη μηχανικού (κανένα 300αρι) και κάτι μερεμέτια, τόσο βγαίνει.

Στις υποχρεώσεις μου θα είναι να συμμετέχω στην συντήρηση/καθάρισμα του κεντρικού λέβητα, αλλά πόσο κοστίζει αυτό; 40 ευρώ τον χρόνο όλη η πολυκατοικία;

Επίσης θα πρέπει να συμμετέχω στην οποιαδήποτε βλάβη του κεντρικού καυστήρα, αλλά τι βλάβη μπορεί να βγάλει τώρα ή τα επόμενα χρόνια; Πριν μερικούς μήνες τον αγοράσαμε.

Από τη στιγμή που έχεις κάνει εσωτερική εγκατάσταση στα υδραυλικά είσαι μια χαρά.

υπολόγισε

  • 1000 ευρώ για το ατομικό λέβητα πλήρους συμπύκνωσης (να επιλέξεις να κάνει και αντιστάθμιση)
  • μελέτη μηχανικού δεν ξέρω για ποιο λόγο χρειάζεται να κάνεις....
  • κόστος σωληνώσεων φυσικού αερίου από το μετρητή φυσικού αερίου μέχρι το ατομικό λέβητά σου.
  • σύνδεση καυστήρα ~ 100 ευρώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητη η μελέτη μηχανολόγου μηχανικού; Θυμάμαι έτσι μου είχε αναφέρει ο υδραυλικός που έκανε την εγκατάσταση.

Μπορείς να προτείνεις κάποια αξιόπιστη εταιρία για ατομικό λέβητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, cger είπε

μελέτη μηχανικού δεν ξέρω για ποιο λόγο χρειάζεται να κάνεις....

Έλα ντε ; 

Εξάλλου μπαίνεις σε ένα φόρουμ και ρωτάς, τι να τους κάνεις τους μηχανικούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έλα ντε ; 

Εξάλλου μπαίνεις σε ένα φόρουμ και ρωτάς, τι να τους κάνεις τους μηχανικούς...

Εντάξει δεν είναι ακριβώς έτσι ;)

Αν όντως δεν χρειάζεται, ακόμη καλύτερα για την τσέπη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έλα ντε ; 

Εξάλλου μπαίνεις σε ένα φόρουμ και ρωτάς, τι να τους κάνεις τους μηχανικούς...

 

Εξακολουθώ και λέω ότι δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο χρειάζεται να κάνει μελέτη μηχανικού και δεν ανέφερα ποτέ τι να κάνει τους μηχανικούς.

Ο μόνος λόγος που είχε λόγο να τον χρειαστεί για τη Μελέτη υπολογισμού θερμίδων για το σπίτι και μελέτη εγκατάστασης διατομής σωλήνων κλπ τις υδραυλικές εργασίες.

To μόνο που μπορεί να χρειαστεί πλέον είναι μελέτη για την εγκατάσταση των σωλήνων του φυσικού αερίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως θα πάρεις παροχή αερίου ρε παιδιά χωρίς μελέτη μηχανικού ;

Ακόμα όμως και να υπάρχει παροχή, είναι και άλλα τα ζητήματα

Δηλαδή βάζουμε μια μονάδα μεγέθους "όσο μας πει ο πωλητής", σετάρουμε πιέσεις "όσο νομίζει ο υδραυλικός", δεν πειράζουμε τα σώματα "γιατί καλά τα είχαν βάλει" και όλα καλά, τα γλιτώσαμε τα 200 €

Ότι νομίζετε παιδιά, δε πληρώνω εγώ κάτι :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Μα πως θα πάρεις παροχή αερίου ρε παιδιά χωρίς μελέτη μηχανικού ;

Ακόμα όμως και να υπάρχει παροχή, είναι και άλλα τα ζητήματα

Δηλαδή βάζουμε μια μονάδα μεγέθους "όσο μας πει ο πωλητής", σετάρουμε πιέσεις "όσο νομίζει ο υδραυλικός", δεν πειράζουμε τα σώματα "γιατί καλά τα είχαν βάλει" και όλα καλά, τα γλιτώσαμε τα 200 €

Ότι νομίζετε παιδιά, δε πληρώνω εγώ κάτι :)

Δε ξέρω αν ακόμα χρειάζεται να είναι μηχανικός που κάνει την απαιτούμενη μελέτες αλλά τέτοιου τύπου "μελέτες" είναι απλά μια σφραγίδα μηχανικού που έχει το κάθε μαγαζί (χωρίς να σημαίνει ότι και ένας πρακτικός υδραυλικός δε μπορεί να κάνει την ίδια μελέτη), την "μελέτη" δηλαδή την πληρώνεις συχνά μέσα στο πακέτο του εγκαταστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μελέτη και φάκελος κατατίθεται στη ΔΕΠΑ, και από προσωπική μου εμπειρία θα σου πω ότι δεν είναι τόσο απλό να περάσεις μελέτη

Βέβαια αν ο Χ μεγαλέμπορας έχει βρει τον Υ ελεγκτή και του πετάει κάνα κόκκαλο μαζί με κενές σελίδες στο φάκελο, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω

Τώρα για τα υπόλοιπα δε μπορώ να σου πω κάτι, αν η άποψή σου είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, και κάποιος έμπειρος υδραυλικός μπορεί να υπολογίσει θερμικές απώλειες σε έναν χώρο, εμένα μου περισσεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2018 στις 4:31 ΜΜ, kezm είπε

Στα 40-50 λεπτά συνεχούς λειτουργίας και τα 8 μου σώματα ζεματάνε! Δεν τα ακουμπάς. και το σαλόνι από 14 βαθμούς σε 18, μου φαίνεται λίγο, θα περίμενα γύρω στους 20. Πρέπει να υπάρχει θέμα στο κύκλωμα σου, δες το! Επίσης η υγρασία σου θα μπορούσε να είναι λιγάκι χαμηλότερη, αλλά οκ μην τρελαίνεσαι κιόλας.

Προσωπικά 2 ώρες την ημέρα δεν φτάνει ούτε για ζήτω. Εμείς που είμαστε πολυκατοικία με σφιχτό budget και κεντρική φ.αέριο, ανάβουμε 6:30-8:30 (να ξυπνάμε όλοι με ζέστη) & 20:30-23:30 (να κάνουμε μπάνιο και να πέφτουμε για ύπνο στα ζεστά). Στο ενδιάμεσο, καμία ώρα air condition (24αρι στο σαλόνι + 9αρι στο δωμάτιο).

Αν στο μέλλον έρθει κανένα παιδάκι (άρα οι ανάγκες για θέρμανση τον χειμώνα θα είναι εντονότερες), τότε θα ζητήσω να ανοίγει παραπάνω ώρες. Αν δεν συμφωνήσουμε, θα το γυρίσω σε αυτονομία με ατομικό λέβητα φ. αερίου (κοστίζει 2000-2500 ευρό και πλέον δεν απαιτείται το 51% της γεν. συνέλευσης, ούτε η συμμετοχή στα μηνιαία πάγια).

 

 Τι προτείνεις να δω; Γιατί λίγο πολύ η σπιτονοικοκυρά με άδειασε, θέλω να φερω δικό μου υδραυλικό αλλά να ξέρω τι να του πω. Πετρέλαιο έχουμε και αρκετά σφιχτό budget

Επιπλέον, τα καλοριφέρ στη μια ωρα ζεματανε και μετα πέφτει η θερμοκρασία και δε καίνε τόσο. Ο υδραυλικός μου είπε (τηλεφωνικά) πρόβλημα στο κύκλωμα ή κυκλοφορητής

Επεξ/σία από kitharas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ αποφάσισα να αυτονομηθώ με δικό μου λέβητα φυσικού αερίου. Θα βάλω και ζεστό νερό και για κουζίνα αερίου. Όταν αυτονομηθώ, ξέρει κάποιος πώς θα κατανεμηθούν τα δικά μου χιλιοστά θέρμανσης στους υπόλοιπους; γιατί εγω δεν θα πληρώνω για θέρμανση τίποτα. Μονο για βλάβες και επισκευές που τυχόν υπάρξουν θα πληρώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3000 βγαίνει όλο το κόστος. Θέρμανση κεντρική με πετρέλαιο που ανάβει 3 ωρες την μερα τα απογεύματα. Ειμαι τελευταίο όροφο. Και εχω μια μικρούλα 22 μηνών και τον Ιούνιο περιμένω και δεύτερο παιδάκι. Δεν γίνεται να συνεχίσω να δίνω 200€ το διμηνο μονο για πετρέλαιο για 3 ωρες τη μερα. Και 250€ το διμηνο στη ΔΕΗ. Με αέριο με 200 ευρω θα ζεσταίνεται το σπιτι για 3 με 4 μήνες, μπορεί και παραπάνω. (Χωρις να υπολογιζω τα λεφτα απο τη ΔΕΗ που θα γλυτωσω).Ευτυχώς άλλος θα βάλει τα λεφτά γιατί αλλιώς θα συνεχίζαμε ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...