Προς το περιεχόμενο

Ρεαλιστικά κοινόχρηστα


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι χειρότερο η κεντρική θέρμανση. Ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων που δίνονται στα κοινόχρηστα για θέρμανση πάνε τζάμπα. Πλέον λόγω του ότι πολλοί ''δε βγαίνουν'' δε συμμετέχουν στην κεντρική θέρμανση οπότε και κλείνουν τις βάνες του εκάστοτε διαμερίσματος. Σε πολλές πολυκατοικίες πλέον δε δουλεύει καν  ο κεντρικός καυστήρας ενώ όσοι είναι ιδιοκτήτες βάζουν ατομικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι χειρότερο η κεντρική θέρμανση. Ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων που δίνονται στα κοινόχρηστα για θέρμανση πάνε τζάμπα. Πλέον λόγω του ότι πολλοί ''δε βγαίνουν'' δε συμμετέχουν στην κεντρική θέρμανση οπότε και κλείνουν τις βάνες του εκάστοτε διαμερίσματος. Σε πολλές πολυκατοικίες πλέον δε δουλεύει καν ο κεντρικός καυστήρας ενώ όσοι είναι ιδιοκτήτες βάζουν ατομικούς.

Κλειστες βανες, που ανοιγουν και οποτε να ναι με το χερι, δεν υπαρχει. Αν υπαρχει κεντρικη θερμανση πληρωνουν ολοι αναλογα με τμ των διαμερισματων. Μονο αν καποιος επιβεβαιωμενα λειπει μακροχρονια και εχει κλεισει βανες, δικαιολογειται μια εκπτωση απο 25-50% max. Και αν θελουν.

Αν εχουν επιτρεψει σε καποιους να κλεινουν βανες και να μην πληρωνουν, ειναι σε βαρος αυτων που πληρωνουν. Υπαρχει και αρκετη παθητικη θερμανση επισης. Δλδ ολα τα διαμερισματα ζεσταινονται ειτε με ανοιχτες ή κλειστες βανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε περίπτωση που δε γίνει τίποτα;

Αν όλοι έχουν θέμα με χλιαρά σώματα και ανεπαρκή θέρμανση δεν βρίσκω το λόγο γιατί να έχουν αντίρρηση να έρθει ένας ειδικός να ρίξει μια ματιά. Για μια απλή επίσκεψη το κόστος δεν νομίζω να είναι απαγορευτικό.

Εσύ κάνε αυτό που μπορείς. Να το θέσεις στην αρχή στον διαχειριστή. Αν δεν βρεις ανταπόκριση, να το θέσεις σε τακτική ή να ζητήσεις έκτακτη γενική συνέλευση. Κάνε μια έρευνα, βρες εσύ έναν ειδικό και ρώτα αυτά που ρώτησες εδώ. Σίγουρα θα πάρεις καλύτερες απαντήσεις. Θα μάθεις και το κόστος για την ενδεχόμενη επίσκεψη.

 

Αν, στο χειρότερο σενάριο, δεν γίνει τίποτα τότε έχεις δύο επιλογές.

- Συμπληρώνεις την θέρμανση που σου λείπει με δικά σου μέσα. AC, καλοριφέρ, σόμπα, ότι σε βολεύει. Θα έχεις ένα κόστος επιπλέον 20€-30€-40€ το μήνα για τους 3-4 μήνες του χειμώνα, συνολικά 120€-160€ το χρόνο.

- Πάντα υπάρχει η λύση της μετακόμισης αλλά να την έχεις σαν τελευταία επιλογή αν το σπίτι δεν έχει άλλα μειονεκτήματα. Η μετακόμιση έχει άγχος, έχει έξοδα (πολλά), και σε περιμένει το άγνωστο. Ακόμα και να βρεις σπίτι με αυτόνομη θέρμανση μπορεί να έχει άλλα θέματα που θα τα δεις όταν θα είναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλοι έχουν θέμα με χλιαρά σώματα και ανεπαρκή θέρμανση δεν βρίσκω το λόγο γιατί να έχουν αντίρρηση να έρθει ένας ειδικός να ρίξει μια ματιά. Για μια απλή επίσκεψη το κόστος δεν νομίζω να είναι απαγορευτικό.

Εσύ κάνε αυτό που μπορείς. Να το θέσεις στην αρχή στον διαχειριστή. Αν δεν βρεις ανταπόκριση, να το θέσεις σε τακτική ή να ζητήσεις έκτακτη γενική συνέλευση. Κάνε μια έρευνα, βρες εσύ έναν ειδικό και ρώτα αυτά που ρώτησες εδώ. Σίγουρα θα πάρεις καλύτερες απαντήσεις. Θα μάθεις και το κόστος για την ενδεχόμενη επίσκεψη.

 

Αν, στο χειρότερο σενάριο, δεν γίνει τίποτα τότε έχεις δύο επιλογές.

- Συμπληρώνεις την θέρμανση που σου λείπει με δικά σου μέσα. AC, καλοριφέρ, σόμπα, ότι σε βολεύει. Θα έχεις ένα κόστος επιπλέον 20€-30€-40€ το μήνα για τους 3-4 μήνες του χειμώνα, συνολικά 120€-160€ το χρόνο.

- Πάντα υπάρχει η λύση της μετακόμισης αλλά να την έχεις σαν τελευταία επιλογή αν το σπίτι δεν έχει άλλα μειονεκτήματα. Η μετακόμιση έχει άγχος, έχει έξοδα (πολλά), και σε περιμένει το άγνωστο. Ακόμα και να βρεις σπίτι με αυτόνομη θέρμανση μπορεί να έχει άλλα θέματα που θα τα δεις όταν θα είναι αργά.

Δε διαφωνώ μαζί σου, αλλα δε ξέρω αν ενας ενοικιαστής έχει το δικαίωμα να καλέσει σς γενική συνέλευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο καυστήρα ς ειναι ρυθμισμενος σε χαμηλη θερμοκρασια? Στο πατρικο μου παλια λογω προβληματων, οι σωληνεσεις ηταν παλιες, ειχαν τον καυστηρα στους 60 βαθμους απο 80-90 που ειναι το σύνηθες. Μετα εβαλε ολη η οικοδομη ατομικο με φ.α και ησυχασαμε.

 

Επιση συντηρηση εχει γινει ποτε??? Εξαερωση στα σωματα κανατε???

Απλα και βασικα πραγματα για την σωστη και την βελτιστη λειτουργια του συστηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο καυστήρα ς ειναι ρυθμισμενος σε χαμηλη θερμοκρασια? Στο πατρικο μου παλια λογω προβληματων, οι σωληνεσεις ηταν παλιες, ειχαν τον καυστηρα στους 60 βαθμους απο 80-90 που ειναι το σύνηθες. Μετα εβαλε ολη η οικοδομη ατομικο με φ.α και ησυχασαμε.

 

Επιση συντηρηση εχει γινει ποτε??? Εξαερωση στα σωματα κανατε???

Απλα και βασικα πραγματα για την σωστη και την βελτιστη λειτουργια του συστηματος.

Δε γνωρίζω για τη θερμοκρασία. Συντήρηση κάναμε και εχω κάνει και εξαερωση. Ο καυστηρας είναι σίγουρα παλιός. Και όπως είπα το καλοριφέρ ανάβει μάξιμουμ 3 ωρες. Το νερό θέλει περί τα 40 λεπτά να ζεσταθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε γνωρίζω για τη θερμοκρασία. Συντήρηση κάναμε και εχω κάνει και εξαερωση. Ο καυστηρας είναι σίγουρα παλιός. Και όπως είπα το καλοριφέρ ανάβει μάξιμουμ 3 ωρες. Το νερό θέλει περί τα 40 λεπτά να ζεσταθεί

Τι θερμοκρασία έχει το σπίτι συνήθως? Πριν και μετά αυτές τις 3 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοκρασία έχει το σπίτι συνήθως? Πριν και μετά αυτές τις 3 ώρες...

3 ωρες πριν περί τους 16 στο θερμότερο σημείο και 14 στο πιο κρύο. Το ίδιο και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο καυστήρα ς ειναι ρυθμισμενος σε χαμηλη θερμοκρασια? Στο πατρικο μου παλια λογω προβληματων, οι σωληνεσεις ηταν παλιες, ειχαν τον καυστηρα στους 60 βαθμους απο 80-90 που ειναι το σύνηθες. Μετα εβαλε ολη η οικοδομη ατομικο με φ.α και ησυχασαμε.

 

Επιση συντηρηση εχει γινει ποτε??? Εξαερωση στα σωματα κανατε???

Απλα και βασικα πραγματα για την σωστη και την βελτιστη λειτουργια του συστηματος.

Στις μεγαλες πολυκατοικιες αυτο ειναι το προβλημα. Οι πανω πανω οροφοι παραλαμβανουν το νερο ζεστο απλα ενω οι κατω, καυτο δεν μπορεις να ακουμπησεις καν τα καλοριφερ.

 

Σε μια παλια πολυκατοικια ενας γερος διαχειριστης για να κανει οικονομια, μειωσε τους βαθμους λειτουγιας με ενα ποντεσιομετρο πανω στον καυστηρα, που υπηρχε, για να κανει οικονομια στο πετρελαιο. αποτελεσμα : να ζεσταινεται το σπιτι του αλλα το δικο μου να γινεται χλιαρο μετα απο μιση ωρα κιολας.

 

Το ιδιο και στο πατρικο μου, αν δεν το βαλουμε στο φουλ,φτανει πανω χλιαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update: Λοιπόν, με εξωτερική Τ=14oC με δύο ώρες θέρμανση έφτασε 18 βαθμούς στο σαλόνι και 16.5 στη κουζίνα. Το θερμόμετρο πάνω στο σώμα έδειχνε μέγιστη 35βαθμούς. Η θέρμανση έχει κλείσει εδώ και 25 λεπτά.

 

Γείτονας μου είπε ότι αγόρασε αφυγραντήρα και σώθηκε, έχει στο διαμέρισμά του περίπου 20-22 βαθμούς χωρίς να ανάβει κλιματισμό, πέρα από 2 ωρίτσες. Το διαμέρισμα του είναι πανομοιότυπο με το δικό μου, στον 1ο όροφο. Λέτε να δουλεύει ο αφυγραντήρας τελικά;

 

Update 2: 2μιση ώρες κλειστό, 17.6 Βαθμούς στο σαλόνι, 16 στη κουζίνα με 67% υγρασία όταν έξω έχει 13 βαθμούς και 91% υγρασία

Επεξ/σία από kitharas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...