Προς το περιεχόμενο

Ρεαλιστικά κοινόχρηστα


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγουρα αυτο με το παγιο. Παλιοτερα εμενα σε μεζονετα 7-8 οροφο και οταν ανοιγα τη θερμανση δεν μπορειτε να σκεφτετε ποσα πληρωνα. Μεχρι να ερθει το ζεστο νερο στο 7 και 8 οροφο περνουσε απο ολα τα σπιτια, τα ζεστενε και εφτανε στο δικο μου. Συγκριτικα με τα χρηματα που πληρωνε διαμερισμα στον 1το οροφο ιδια τμ ηταν σχεδον 2πλασια. 

Δυστηχως υπαρχει παγιο που πληρωνεις και ας μην καις καθολου

 

Προφανώς τώρα αναφέρεσαι σε αυτονομία που έχεις την επιλογή να το ανάψεις και να πληρώνεις σύμφωνα με τις ώρες που καις.

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις για να ζεσταθείς στον 7ο έρχεται να καλύψει το πάγιο και ο συντελεστής απωλειών fi που είναι μικρότερος για τον 1ο και τον τελευταίο όροφο πάντα.

Είναι 10 διαμερίσματα η πολυκατοικία

 

Είναι σαφές ότι έχετε αυξημένη κατανάλωση.

Για 2ώρες άναμα δεν είναι δυνατόν να πληρωνει η πολυκατοικία ~ 898€ και να καίτε ~ 1000λ πετρέλαιο (βάσει περσινής τιμής πετρέλαιου 0.9€/λίτρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τώρα αναφέρεσαι σε αυτονομία που έχεις την επιλογή να το ανάψεις και να πληρώνεις σύμφωνα με τις ώρες που καις.

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις για να ζεσταθείς στον 7ο έρχεται να καλύψει το πάγιο και ο συντελεστής απωλειών fi που είναι μικρότερος για τον 1ο και τον τελευταίο όροφο πάντα.

 

Είναι σαφές ότι έχετε αυξημένη κατανάλωση.

Για 2ώρες άναμα δεν είναι δυνατόν να πληρωνει η πολυκατοικία ~ 898€ και να καίτε ~ 1000λ πετρέλαιο (βάσει περσινής τιμής πετρέλαιου 0.9€/λίτρο)

 

Και η λύση; Σκάω και κολυμπάω; Νομικά νομίζω είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω κοινόχρηστα ακόμα και λίγη θέρμανση να έχω, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα αυτο με το παγιο. Παλιοτερα εμενα σε μεζονετα 7-8 οροφο και οταν ανοιγα τη θερμανση δεν μπορειτε να σκεφτετε ποσα πληρωνα. Μεχρι να ερθει το ζεστο νερο στο 7 και 8 οροφο περνουσε απο ολα τα σπιτια, τα ζεστενε και εφτανε στο δικο μου. Συγκριτικα με τα χρηματα που πληρωνε διαμερισμα στον 1το οροφο ιδια τμ ηταν σχεδον 2πλασια. 

Δυστηχως υπαρχει παγιο που πληρωνεις και ας μην καις καθολου

 

Μη γράφει ο καθένας ότι του έρθει στο μυαλό!

 

Αυτό που γ΄ραφεις απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, προφανώς ήθελε να πει ότι αργούσε να έρθει σε αυτόν το ζεστό νερό κατά τη διαδρομή που έκανε απο την κεντρική στήλη της εισαγωγής.

Και η λύση; Σκάω και κολυμπάω; Νομικά νομίζω είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω κοινόχρηστα ακόμα και λίγη θέρμανση να έχω, σωστά;

Τι ενοείς όταν γράφεις λίγη θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, προφανώς ήθελε να πει ότι αργούσε να έρθει σε αυτόν το ζεστό νερό κατά τη διαδρομή που έκανε απο την κεντρική στήλη της εισαγωγής.

 

Τι ενοείς όταν γράφεις λίγη θέρμανση;

Τα σώματα είναι χλιαρά και όχι ζεματιστά, επίσης η θερμοκρασία επιτυγχάνεται μετά το πέρας 40λεπτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γράφει ο καθένας ότι του έρθει στο μυαλό!

 

Αυτό που γ΄ραφεις απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Τι εννοείς; ο λέβητας ήταν ισόγειο και εγώ εμένα τέρμα πάνω. Το σπίτι μου συγκριτικά με τα υπόλοιπα ήταν μικρότερο σε τμ και η κατανάλωση ελάχιστη αλλά πλήρωνα τα ίδια και πολλές φορές περισσότερα.

Λέγεται μεζονέτα αυτό?

Ναι

Λέγεται μεζονέτα αυτό?

Ναι είχε και εσωτερική σκάλα!! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καυστηρας οταν αναβει καιει ειτε αναψει για εναν ή για ολους την ιδια καταναλωση(θερμιδες).

Παλια απλα βαζαν χωρις μελετη μεγαλους καυστηρες(θερμιδες) οποτε καιει περισσοτερο.. (αυτο αλλαζει με μικροτερα μπεκ εφοσον δειξει οτι ειναι υπερβολικος)

Τωρα που περασαν οι εποχες πασοκ απλα πες να ξαναγυρισει σαν κοινοχρηστος(να αναβει σε ολους ιδιες ωρες)

Αλλιως πληρη αυτονομια αν περναει φυσικο αεριο..

Για τα χλιαρα σωματα(εξαερισμο?)ισως αν βρεις θερμομετρο λειζερ(αρκετοι εχουν και για τα παιδια τετοια) να τσεκαρεις την γραμμη σου αλλα και στους γειτονες..

Οταν γεμιζουν πετρελαιο δεν ξερει ο διαχειριστης να μετραει μονος του και οχι με μετρητη !!!

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο καυστηρας οταν αναβει καιει ειτε αναψει για εναν ή για ολους την ιδια καταναλωση(θερμιδες).

Παλια απλα βαζαν χωρις μελετη μεγαλους καυστηρες(θερμιδες) οποτε καιει περισσοτερο.. (αυτο αλλαζει με μικροτερα μπεκ εφοσον δειξει οτι ειναι υπερβολικος)

Οι θερμίδες του λέβητα μειώνονται με κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχει ξεκαθαριστεί το θέμα της πλήρους αυτονομίας βάζοντας φυσικό αεριο;

 

Το ζήτημα είναι σε αυτόνομη θέρμανση να μην πληρώνεις το πάγιο θέρμανσης.

 

Το θεωρώ κοροϊδία όταν ένα σπίτι είναι ζεστο με air condition ενεργειακό τζάκι κτλ να πληρώνεις 30 πάγιο χωρίς να κάψεις πετρέλαιο.

 

Η λογική του παγίου αυτού είναι ότι η πολυκατοικία λειτουργεί ως ένα ενιαίο σώμα και αν κάποιο διαμέρισμα είναι ψυχρό τότε για να ζεσταθούν τα υπόλοιπα θέλουν περισσότερο πετρέλαιο.

 

Λογικό αλλά δεν ισχύει για αυτούς που έχουν ζεστό το σπίτι τους με άλλα μέσα.

 

Το βλέπω πολύ άδικο πραγματικά και θα έπρεπε να υπάρχει πλήρης απαλλαγή για όσους δεν θέλουν το πετρέλαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πληρώνω 180-230 το μήνα γιατί ο τύπος έχει παραστατικά για 1 τόνο πετρέλαιο ΚΑΘΕ μήνα, ενώ τα ανάβει 2 ώρες μόνο το βράδυ, μπορώ να κάνω κάτι; 4 κλειστά διαμερίσματα η πολυκατοικία, και οι υπόλοιποι θέλουν καλοριφέρ. Ο διαχειριστής μας είπε με υφάκι στην τελευταία συνέλευση, "οι φτωχοί να φεύγουν". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πληρώνω 180-230 το μήνα γιατί ο τύπος έχει παραστατικά για 1 τόνο πετρέλαιο ΚΑΘΕ μήνα, ενώ τα ανάβει 2 ώρες μόνο το βράδυ, μπορώ να κάνω κάτι; 4 κλειστά διαμερίσματα η πολυκατοικία, και οι υπόλοιποι θέλουν καλοριφέρ. Ο διαχειριστής μας είπε με υφάκι στην τελευταία συνέλευση, "οι φτωχοί να φεύγουν".

δεν μπορεις να ζητησεις να εισαι παρον οταν έρχεται το πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχει ξεκαθαριστεί το θέμα της πλήρους αυτονομίας βάζοντας φυσικό αεριο;

 

Το ζήτημα είναι σε αυτόνομη θέρμανση να μην πληρώνεις το πάγιο θέρμανσης.

 

Το θεωρώ κοροϊδία όταν ένα σπίτι είναι ζεστο με air condition ενεργειακό τζάκι κτλ να πληρώνεις 30 πάγιο χωρίς να κάψεις πετρέλαιο.

 

Η λογική του παγίου αυτού είναι ότι η πολυκατοικία λειτουργεί ως ένα ενιαίο σώμα και αν κάποιο διαμέρισμα είναι ψυχρό τότε για να ζεσταθούν τα υπόλοιπα θέλουν περισσότερο πετρέλαιο.

 

Λογικό αλλά δεν ισχύει για αυτούς που έχουν ζεστό το σπίτι τους με άλλα μέσα.

 

Το βλέπω πολύ άδικο πραγματικά και θα έπρεπε να υπάρχει πλήρης απαλλαγή για όσους δεν θέλουν το πετρέλαιο.

 

Υπάρχουν πολλές θεωρίες και απόψεις επί του θέματος. Το θέμα είναι πως πρέπει να ακολουθείται το καταστατικό της πολυκατοικίας και το μηχανολογικό σχέδιο που έχει δοθεί από το μηχανολόγο  για την περίπτωση της αυτονομίας.

 

Θεωρώ ότι δεν έχεις άδικο για το πάγιο ιδιαίτερα στην περίπτωση που ένας από τους ενοίκους κάνει αλόγιστη χρήση του καλοριφέρ. Βέβαια σε περίπτωση βλάβης καυστήρα, κυκλοφορητή πομίαςου εκεί δεν μπορείς να έχεις απαλλαγή.

δεν μπορεις να ζητησεις να εισαι παρον οταν έρχεται το πετρέλαιο.

 

 

Φυσικά και μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...