Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυμηχανήματος


TasosRous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,ψάχνω ένα πολυμηχάνημα για την μάνα μου. Η χρήση που θα του κάνει θα είναι καμιά 50αριά εκτυπώσεις τον μήνα και εκτύπωση διάφορες φωτογραφίες που τραβάει (οπότε θα θέλαμε να στέκεται κάπως αξιοπρεπώς σ αυτόν τον τομέα). Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο με τιμή μέχρι ~100 ευρώ με σχετικά φτηνά αναλώσιμα? Κάποιο από αυτα (1,2,3) ας πούμε που κοιτάω λέει τίποτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κόρη μου πήρε πριν 10-20 μέρες αυτό στα 36 ευρώ

 

https://www.skroutz.gr/s/7896132/HP-DeskJet-Advantage-2135-AiO.html

 

Παίρνει ακριβώς τα ίδια μελάνια με το 2 που προτείνεις μόνο που δεν έχει fax και το θέλεις για αυτό.

Φωτογραφίες που εκτυπώσαμε βγάζει πολύ καλές.

Το 652 έγχρωμο το βλέπω στον Κωτσόβολο προσφορά στα 7,50 ευρώ.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε οτι και να παρεις λιγο πολυ ειναι τα ιδια.Το προβλημα ειναι για τις φωτογραφιες .Θα σου κοστιζουν ποιο ακριβα απο οτι να τις πας με ενα στικακι σε ενα φωτογραφο να σου τις εκτυπωσει, και  κυριως ειναι οτι σε 4-5 χρονια θα σου ξεθωριασουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 κυριως ειναι οτι σε 4-5 χρονια θα σου ξεθωριασουνε

αυτο  δεν το ηξερα οτι ξεθωριαζουνε !!!!! τι φταιει το μελανι ή το χαρτι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σε καλό - ακριβό χαρτί δεν έχουν πρόβλημα.Έχουν περίπου ίδιες αντοχές με του φωτογράφου.

 

Από τη στιγμή όμως που τις έχω σε στικάκι ή υπολογιστή και αν κάποια ξεθωριάσει τι έγινε;;;

Την ξαναεκτυπώνεις και την έχεις καινούργια.

Επίσης τώρα ποιος μαζεύει ας πούμε 20-30 ή 50 φωτογραφίες να πάει σε φωτογράφο.

Οι περισσότεροι εκείνη τη στιγμή θέλουμε 1 , 2 , 5 φωτογραφίες.Που να τρέχεις στο φωτογράφο και να περιμένεις.

 

Από την άλλη κάνε αυτό που κάνω εγώ.Αγόρασε χύμα μελάνι και με σύριγγα σου έρχεται σχεδόν τζάμπα το χρώμα.

Εγώ το χαρτί σκέφτομαι πλέον.Για το μελάνι δε σκάω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι σε καλό - ακριβό χαρτί δεν έχουν πρόβλημα.Έχουν περίπου ίδιες αντοχές με του φωτογράφου.

 

Από τη στιγμή όμως που τις έχω σε στικάκι ή υπολογιστή και αν κάποια ξεθωριάσει τι έγινε;;;

Την ξαναεκτυπώνεις και την έχεις καινούργια.

Επίσης τώρα ποιος μαζεύει ας πούμε 20-30 ή 50 φωτογραφίες να πάει σε φωτογράφο.

Οι περισσότεροι εκείνη τη στιγμή θέλουμε 1 , 2 , 5 φωτογραφίες.Που να τρέχεις στο φωτογράφο και να περιμένεις.

 

Από την άλλη κάνε αυτό που κάνω εγώ.Αγόρασε χύμα μελάνι και με σύριγγα σου έρχεται σχεδόν τζάμπα το χρώμα.

Εγώ το χαρτί σκέφτομαι πλέον.Για το μελάνι δε σκάω.

φιλε papoys1 ( αν και ειναι αντιθετο για την δουλεια μου) ασχολουμαι με την αναγομωση και ανακατασκευη αναλωσιμων εδω και 13 χρονια  εχω τυπωσει χιλιαδες φωτογραφιες και ειναι στανταρ αυτο που λεω γιατι οι εκτυπωσεις των φωτογραφων ειναι αλλης τεχνολογιας και οχι ψεκασμου και το χαρτι δεν παιζει και πολυ ρολο στην ζωη της φωτογραφιας Τωρα για τα υπολοιπα που λες ειναι και αυτο μια λυση αν δεν σ΄ενοχλει να τυπωνεις καθε τοσο και σιγουρα δεν θα εχεις την ποιοτητα του φωτογραφου ειδικα οταν ειναι και με αναγομωμενα μελανια

Επεξ/σία από nik veriotis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να μπορώ να κάνω την δουλειά μου με κάτι τόσο φτηνό, οπότε ευχάριστο αυτό. Η ερώτηση μου είναι, τι κόστος περίπου είχε η εκτύπωση μια έγχρωμης φωτογραφίας σ αυτό το μηχάνημα (HP Deskjet 2135) και καταλήγει να είναι ασύμφορη σε σχέση με την εκτύπωση στο φωτογραφείο (αν βάλουμε στην άκρη βέβαια την διαφορά στην ποιότητα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αναγομωμενα  φτηνομελάνια δεν έχεις ποιότητα ουτε καν συγκρίσιμη με εκτύπωση από φωτογραφείο...

 

Με καλό χαρτί και γνήσια μελάνια σε εκτυπωτές της προκοπής (οχι φθηνές σειρές ) με μελανοδοχεια ξεχωριστών χρωμάτων μπορεις να εκτυπώσεις "καλές" φωτογραφίες

 

Από την εμπειρία μου όταν οι φωτογραφίες από inkjet εκτυπωτή γενικής χρήσης είναι μέσα σε αλμπουμ ή κορνίζα κλειστή με γυαλί και δεν είναι σε σημείο που να τις χτυπάει δυνατά ο ήλιος δεν ξεθωριάζουν  καθόλου (έχω πολλές φωτό της 7χρονης κόρης μου από βρέφος σαν να τις τύπωσα εχθές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να μπορώ να κάνω την δουλειά μου με κάτι τόσο φτηνό, οπότε ευχάριστο αυτό. Η ερώτηση μου είναι, τι κόστος περίπου είχε η εκτύπωση μια έγχρωμης φωτογραφίας σ αυτό το μηχάνημα (HP Deskjet 2135) και καταλήγει να είναι ασύμφορη σε σχέση με την εκτύπωση στο φωτογραφείο (αν βάλουμε στην άκρη βέβαια την διαφορά στην ποιότητα) ?

 

Εάν θέλεις ωραίες φωτογραφίες να κάνεις καλή επένδυση σε φωτογραφική μηχανή.

Όσο και καλό εκτυπωτή και αν έχεις όταν η φωτογραφική μηχανή είναι φτηνιάρικη ποτέ δεν θα εκτυπώσεις καλές φωτογραφίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...