Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας DSLR


Thanoucos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από αυτές που σε ενδιαφέρουν έχω εμπειρία από Canon 700D, Nikon D3400, και επιπλέον από D3300 που ίσως να είναι ακόμα στην αγορά. Από άποψη ποιότητας εικόνας η Nikon υπερέχει. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην 700D είναι η απρόβλεπτα πολλές φορές κακή εικόνα σε συνθήκες όχι πολύ χαμηλού φωτισμού σε σημείο που φίλος που την έχει, να αγανακτεί μονίμως. Αυτό το διαπίστωσα κι ο ίδιος σε μια προσπάθεια να καταλάβω τι δεν πήγαινε καλά. Παρόλο που μελέτησα τα metadata των JPEG που τραβούσαμε, δε μου ήταν σαφές αν η κακή εικόνα ήταν συνέπεια κακής εστίασης, υψηλού ISO ή μεγάλων χρόνων κλείστρου. Ενώ κάποιες φωτό ήταν εμφανώς ανεστίαστες, ωστόσο σε πολλές υπήρχε ένα γενικευμένο θόλωμα (όχι κόκκος ISO) που δεν εξηγούνταν από τις ταχύτητες κλείστρου. Και να σκεφτείς ότι αντίθετα με τις επιλογές που εξετάζεις, εκείνος την αγόρασε με φακό IS (δηλαδή με σταθεροποίηση). Μολονότι τον έχω προτρέψει να την επιστρέψει, ως πιθανώς ελαττωματική δεν το έχει κάνει ακόμα. Αντίθετα, μια παλιότερη Canon 450D στα 12mpixels ενός άλλου φίλου, μου άφησε πολύ καλύτερες εντυπώσεις.

Προσωπικά θα επεδίωκα να υπάρχει ένας τουλάχιστον φακός γενικής χρήσης (π.χ. 18-55mm) με σταθεροποίηση (“VR” για τις Nikon, “IS” για τις Canon) και από ότι βλέπω με την εξαίρεση αυτού της Nikon δεν έχεις συμπεριλάβει τέτοια επιλογή στον κατάλογό σου.

 

κάντε ένα τεστ

https://www.google.gr/search?q=test+back+front+focus&oq=test+back+fron&aqs=chrome.1.69i57j0l5.8113j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Τελικά κατέληξα στην 700D μαζί με τον

18-55 και τον 50mm.

Τα βρήκα σαν πακέτο σε αρκετά καλή τιμή.

Μιας και δεν ασχολούμαι σε επαγγελματικό επίπεδο πιστεύω θα με υπερ-καλυψει.

Εννοείται ότι αργότερα έχω σκοπό να αγοράσω έναν ακόμα φακό που θέλω τον

75-300.

 

Σχετικά με τις διάφορες του 18-55 φακού του απλού (18-55 III DC) και του νεου που εχει και σταθεροποιηση (18-55 IS STM) επειδή είχα την ευκαιρία να τους δοκιμάσω και τους δύο προσωπικά δεν ειδα τεράστιες διαφορές.

Ναι έχει κάποιες διαφορές αλλα εμένα δεν με "χαλάει" ο απλός φακός.

(Ίσως να μην έχω και την πείρα να καταλάβω περισσότερα)

Αλλά όπως ξανά είπα δεν ασχολούμαι σε επαγγελματικό επίπεδο οπότε δεν με ενδιαφέρει το 100% τέλειο.

Ναι μεν προσπαθώ να κάνω πάντα το καλύτερο αλλά αν υπάρχει και κάποια μικρή ατέλεια δεν θα με ενοχλήσει και θα προσπαθήσω να την διορθωσω με κάποιο από τα πρόγραμματα που χρησιμοποιώ.

(Αν και προσπαθώ τις φωτογραφίες μου να μην τις πειράζω πολύ γιατί θέλω να είναι όσο ποιο κοντά σε αυτό που αποτύπωσε η κάμερα.)

Κάνω μόνο τις απαραίτητες διορθώσεις.

Επεξ/σία από Thanoucos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μεταξύ τους θα φανεί στο πόσο μικρές ταχύτητες κλείστρου μπορείς να χρησιμοποιήσεις χωρίς να βγουν κουνημένες. Αλλιώς δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά (και αν υπάρχει συνήθως είναι υπέρ του φακού χωρίς σταθεροποίηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...