Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας DSLR


Thanoucos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι για αγορά νέας DSLR έως 500€
Μιας και είχα ξανά DSLR (Nikon D3100) ξέρω μερικά πράγματα.
Έχω βρει αρκετές προσφορές αλλά έχω προβληματιστεί αρκετά.
Παρακάτω είναι οι προσφορές που έχω βρει.

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_nikon-d3400-kit-18-55-af-p-vr-black-vba490k001-1189153.html

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-eos-1300d-18-55-dc-iii-%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C-ef-50mm-f-1-8-stm-1205718.html

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-eos-1300d-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C-18-55mm-75-300mm-egp-1190403.html

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-eos-700d-kit-ef-18-55-dc-iii-8596b115ba-1168013.html

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-eos-700-d-ef-18-55dciii-ef-50mm-f-1-8-stm-1199688.html

Επεξ/σία από Thanoucos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τι αλλο εξοπλισμο εχεις?

Δεν έχω άλλο εξοπλισμό.

Μόνο ένα απλό τρίποδο και μερικά φίλτρα.

Την D3100 την δούλευα με τον 18-55mm και με έναν σταθερό 50mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μαλλον προσπαθουν να καταλαβουν τα παιδια ειναι γιατι την αλλαζεις και ποιες ειναι οι αναγκες σου απο μια μηχανη ωστε να μπορουμε να δουμε τι σου ταιριαζει. Προσφορες παντα θα υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μαλλον προσπαθουν να καταλαβουν τα παιδια ειναι γιατι την αλλαζεις και ποιες ειναι οι αναγκες σου απο μια μηχανη ωστε να μπορουμε να δουμε τι σου ταιριαζει. Προσφορες παντα θα υπαρχουν

Η μηχανή πλέον δεν υπάρχει μιας λόγο ατυχήματος διαλύθηκε για αυτό και η νέα αγορά.

Το μόνο που έχει μείνει είναι μερικά φίλτρα και το τρίποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που σκέφτεσαι DSLR σε σχέση με mirrorless? Αν αλλάξεις από Nikon σε άλλο σύστημα τι θα κάνεις τους φακούς που ήδη έχεις (18-55 & 50)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που σκέφτεσαι DSLR σε σχέση με mirrorless? Αν αλλάξεις από Nikon σε άλλο σύστημα τι θα κάνεις τους φακούς που ήδη έχεις (18-55 & 50)?

Δεν υπάρχει τίποτα από το παλιό σύστημα.

Επεξ/σία από Thanoucos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις mirrorless τις έχεις απορρίψει; Προσωπικά η δυνατότητα να βλέπεις άμεσα το αποτέλεσμα πριν καν πατήσεις το κλείστρο είναι κάτι που δεν μπορώ πια να στερηθώ.

 

Δοκίμασα πριν από μερικές εβδομάδες να τραβήξω ενα νυχτερινό από το ύψος του πεζοδρομίου με μια Nikon 5600. Είναι προφανές ότι δεν θα σερνόμουν στο πεζοδρόμιο για να δω το καδράρισμα οπότε την έβαλα σε liveview. Αλλά σε liveview δεν μπορούσα να αλλάξω διάφραγμα (ήθελα να χρησιμοποιήσω μικρό διάφραγμα για να πάρω starbursts)! Μην τα πολυλογώ για να πάρω μια φωτογραφία που ήταν θέμα δευτερολέπτων με την A6000 και φαντάζομαι και οποιαδήποτε άλλη mirrorless παιδευόμουνα για καμποση ώρα....

 

Canon δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω οπότε δεν μπορώ να αναφερθώ.....

 

Disclaimer: Η Nikon δεν ήταν δική μου και είναι πιθανό ότι καθυστερούσα γιατί δεν ήμουν εξοικειωμένος μαζί της. Αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι οταν γυρνάω τα "ροδάκια" σε Aperture Priority ότι θα μπορώ να ρυθμίσω με κάποιο από αυτά το διάφραγμα ανεξαρτήτως αν είμαι σε liveview ή όχι. Επίσης δεν θυμάμαι αν είχε live histogram ή zebras για να ξέρεις ποιές περιοχές είναι υπερεκτεθειμένες.....

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις mirrorless τις έχεις απορρίψει; Προσωπικά η δυνατότητα να βλέπεις άμεσα το αποτέλεσμα πριν καν πατήσεις το κλείστρο είναι κάτι που δεν μπορώ πια να στερηθώ.

 

Δοκίμασα πριν από μερικές εβδομάδες να τραβήξω ενα νυχτερινό από το ύψος του πεζοδρομίου με μια Nikon 5600. Είναι προφανές ότι δεν θα σερνόμουν στο πεζοδρόμιο για να δω το καδράρισμα οπότε την έβαλα σε liveview. Αλλά σε liveview δεν μπορούσα να αλλάξω διάφραγμα (ήθελα να χρησιμοποιήσω μικρό διάφραγμα για να πάρω starbursts)! Μην τα πολυλογώ για να πάρω μια φωτογραφία που ήταν θέμα δευτερολέπτων με την A6000 και φαντάζομαι και οποιαδήποτε άλλη mirrorless παιδευόμουνα για καμποση ώρα....

 

Canon δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω οπότε δεν μπορώ να αναφερθώ.....

Πάντα είχα DSLR οπότε επειδή τις ξέρω δεν θέλω να πειραματίζομαι.

Όχι ότι θεωρώ έχουν κάτι αρνητικό απλά θέλω να μείνω σε DSLR.

Επεξ/σία από Thanoucos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο και τι σε ενδιαφερει να φωτογραφιζεις αλλα μερικες λειτουργιες βοηθουν πολυ .....

Αν σου αρεσουν HDR η λειτουργια exposure bracketing 3-5 φωτο με διαφορετικη εκθεση 1-3στοπ. Προτιμοτερη η 5600 απο την 3400 εδω

Macro ....Focus bracketing (φωτο με διαφορετικο σημειο εστιασης)

Timelapses .... intervalometer (ρυθμιζεις την καμερα να παιρνει 1 φωτο ανα x χρονικο διαστημα)

Πανοραματα κτλ ειναι gimmicks τα κανεις στο pc καλυτερα

Καποιες λειτουργιες ισως να υποστηριζονται μεσω εφαρμογής.

Οσο περισσοτερα περιστροφικα χειριστηρια υπαρχουν (τοσο το καλυτερο) γιατι ειναι κριμα να εισαι χωμενος ολη την ωρα στα μενου.

Burst rates δεν ειναι και οτι πιο κρισιμο....αν μπορεις να τραβας χωρις AF με manual φακους τοτε η συμβατοτητα με αυτους ειναι κρισιμη πας για D7200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο και τι σε ενδιαφερει να φωτογραφιζεις αλλα μερικες λειτουργιες βοηθουν πολυ .....

Αν σου αρεσουν HDR η λειτουργια exposure bracketing 3-5 φωτο με διαφορετικη εκθεση 1-3στοπ. Προτιμοτερη η 5600 απο την 3400 εδω

Macro ....Focus bracketing (φωτο με διαφορετικο σημειο εστιασης)

Timelapses .... intervalometer (ρυθμιζεις την καμερα να παιρνει 1 φωτο ανα x χρονικο διαστημα)

Πανοραματα κτλ ειναι gimmicks τα κανεις στο pc καλυτερα

Καποιες λειτουργιες ισως να υποστηριζονται μεσω εφαρμογής.

Οσο περισσοτερα περιστροφικα χειριστηρια υπαρχουν (τοσο το καλυτερο) γιατι ειναι κριμα να εισαι χωμενος ολη την ωρα στα μενου.

Burst rates δεν ειναι και οτι πιο κρισιμο....αν μπορεις να τραβας χωρις AF με manual φακους τοτε η συμβατοτητα με αυτους ειναι κρισιμη πας για D7200

Τραβάω πορτραίτα και τοπία περισσότερο.

Επειδή δεν έχω ξαναδουλεψει mirrorless τις "φοβάμαι".

Μπορείς είναι αρκετά καλύτερες αλλά θέλω να μείνω σε DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...