Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών dead or alive?


Ligens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που ήταν ανοιχτό, ξάφνου μαύρο στην οθόνη. Στην συνέχεια με τα λίγα που ξέρω:

έλεγξα τις συνδέσεις- ΟΚ

έβγαλα την μπαταρία της μητρικής και την ξαναέβαλα κάνα μισάωρο μετά- ΤΠΤ πάλι

ξαναέβαλα τη RAM μπας και..Τζίφος !

 

Στη διαχείριση συσκευών δεν τη βλέπει.

Τώρα το λειτουργώ με την Onboard αλλά παρολ'αυτά η μακαρίτισσα(?) καίει πολύ ! Δε ξέρω τι σημαίνει αυτό, μπορεί κ τπτ..

Είναι αυτή GIGABYTE GEFORCE GTS250 GV-N250OC-1GI R2.0 1GB      

 

MB  GA-MA785GT-UD3H

CPU Amd Phenom II X4 965

PSU L&C 600W

RAM HyperX Fury 8GB DDR3-1333MHz

 

Υπάρχει τρόπος να σιγουρέψω ότι είναι νεκρή αν δεν τη  βάλω σε άλλο σύστημα; Aν πάρω καινούργια τι κοιτάω για να παίξει με την υπάρχουσα μητρική;Πρέπει να είναι DDR3 κ μόνο; Αν είναι έτσι, είναι limited οι επιλογές, έτσι δεν είναι; PCI 2.X ;;; Καμιά πρόταση έχουμε;

Κατα τ'άλλα παιδιά μετά από 6 χρόνια το pc πάει τρένο για τις ανάγκες μου. Δεν υπάρχει ανάγκη να αλλάζω μητρική κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σιγουρέψεις ότι η κάρτα γραφικών σου είναι καμμένη μπόρεις (εάν υπάρχει η δυνατότητα) να την βάλεις σε δεύτερο pc και να την ελέγξεις. Εάν όμως δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, απ'ότι κατάλαβα απί την περιγραφή σου η κάρτα πολύ πιθανόν να έχει καεί.

Το να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής δεν θα αλλάξει τίποτα (μόνο το CMOS θα καθαρίσεις), ούτε την ραμ κτλπ.

Επίσης, απ'ότι γνωρίζω το είδος της μνήμης της gpu είναι ανεξάρτητο από την μνήμη που απαιτεί το σύστημα σου.

 

Οπότε μπορείς να βρεις μία απλή DDR2-DDR3 gpu. Παρόλα αυτά το 2.0 PCI ή 3.0 PCI δεν σε νοιάζει γιατί υπάρχει backward compatibility.

Προτάσεις δεν έχω κάποιες γιατί υπάρχουν πολλές για να διαλέξεις. skroutz και κάνε την δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που γραφεις φαινεται να ειναι DEAD εκτος και αν εχει παιχτει κατι με το PCI-e slot σου.

Δεν εχει να κανει με την DDR της καρτας σου,αλλα με το SLOT δηλαδη η καρτα που θα παρεις αν ειναι πχ PCI-e 3.0 θα πρεπει και η  SLOT της mobo να ειναι PCI-E 3.0. Αν παρεις ομως μια καρτα με PCI-e 2.0 θα ειναι κομπλε σε μια mobo slot με 3.0PCI-e .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σιγουρέψεις ότι η κάρτα γραφικών σου είναι καμμένη μπόρεις (εάν υπάρχει η δυνατότητα) να την βάλεις σε δεύτερο pc και να την ελέγξεις. Εάν όμως δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, απ'ότι κατάλαβα απί την περιγραφή σου η κάρτα πολύ πιθανόν να έχει καεί.

Το να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής δεν θα αλλάξει τίποτα (μόνο το CMOS θα καθαρίσεις), ούτε την ραμ κτλπ.

Επίσης, απ'ότι γνωρίζω το είδος της μνήμης της gpu είναι ανεξάρτητο από την μνήμη που απαιτεί το σύστημα σου.

 

Οπότε μπορείς να βρεις μία απλή DDR2-DDR3 gpu. Παρόλα αυτά το 2.0 PCI ή 3.0 PCI δεν σε νοιάζει γιατί υπάρχει backward compatibility.

Προτάσεις δεν έχω κάποιες γιατί υπάρχουν πολλές για να διαλέξεις. skroutz και κάνε την δουλειά σου.

 

 

Απο αυτα που γραφεις φαινεται να ειναι DEAD εκτος και αν εχει παιχτει κατι με το PCI-e slot σου.

Δεν εχει να κανει με την DDR της καρτας σου,αλλα με το SLOT δηλαδη η καρτα που θα παρεις αν ειναι πχ PCI-e 3.0 θα πρεπει και η  SLOT της mobo να ειναι PCI-E 3.0. Αν παρεις ομως μια καρτα με PCI-e 2.0 θα ειναι κομπλε σε μια mobo slot με 3.0PCI-e .

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ ! Για να καταλάβω.

Η ΜΟΒΟ αναφέρει: Υποστήριξη 2πλού PCI-E 2.0 x16 και Υποστήριξη μνήμης Dual Channel DDR3 1800+

Παρόλ'αυτά μπορώ να πάρω κάρτα με PCI 3.0 και DDR5 μέχρι 1800 δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ ! Για να καταλάβω.

Η ΜΟΒΟ αναφέρει: Υποστήριξη 2πλού PCI-E 2.0 x16 και Υποστήριξη μνήμης Dual Channel DDR3 1800+

Παρόλ'αυτά μπορώ να πάρω κάρτα με PCI 3.0 και DDR5 μέχρι 1800 δλδ;

Ναι μπορείς άνετα, εγώ είχα r9 σε pc 8ετίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ ! Για να καταλάβω.

Η ΜΟΒΟ αναφέρει: Υποστήριξη 2πλού PCI-E 2.0 x16 και Υποστήριξη μνήμης Dual Channel DDR3 1800+

Παρόλ'αυτά μπορώ να πάρω κάρτα με PCI 3.0 και DDR5 μέχρι 1800 δλδ;

Το 'Υποστήριξη μνήμης Dual Channel DDR3 1800+' αναφέρεται στην μνήμη ram που υποστηρίζει η μητρική και όχι στον τύπο και ταχύτητα των μνημών της gpu.

 

Όπως προείπαν, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε gpu PCI 2.0 ή 3.0 χωρίς καμια επίπτωση σε επιδόσεις ή λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'Υποστήριξη μνήμης Dual Channel DDR3 1800+' αναφέρεται στην μνήμη ram που υποστηρίζει η μητρική και όχι στον τύπο και ταχύτητα των μνημών της gpu.

 

Όπως προείπαν, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε gpu PCI 2.0 ή 3.0 χωρίς καμια επίπτωση σε επιδόσεις ή λειτουργία.

Nα'σαι καλά! Μιας κ λέω να πάω μέχρι 80Ε , λέω να κοιτάξω για την 1030. Έχεις άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσωπική άποψη, απο reviews και σχόλια καταλαβαίνω οτι είναι decent για απλή χρήση και (πολύ) χαλαρό gaming, χωρίς απαιτήσεις.

 

Όλα είναι σχετικά και το μεγαλύτερο παράγοντα παίζει, η χρήση που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, gaming το έχω κόψει, βέβαια ποιος ξέρει, μπορεί να μου την καρφώσει να παίξω κάνα PES ή κάνα Far Cry στο μέλλον. Η ποιότητα του βίντεο με νοιάζει κ λίγο επεξεργασία βίντεο. Να μη κάνει θόρυβο..

Δε βλέπω και κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα. Βέβαια, ποια υλοποίηση θέλει ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μεχρι 80 ευρω αυτη ειναι μονοδρονος και δεν καιει και τιποτα...Και με περιορισμους(αρκετους βεβαια) θα παιζεις και τα παιχνιδακια σου... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο να έχει μεγάλη ψυκτρα και ανεμιστηράκι. Αν έχει μικρή ψυκτρα και ανεμιστηρακι θα κάνει πολύ φασαρία και αν ποτε χαλασε θα καεί η κάρτα. Αν είναι παθητική θα ζεσταίνεται λίγο παραπάνω αλλά δεν έχεις προβλήματα αξιοπιστίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο να έχει μεγάλη ψυκτρα και ανεμιστηράκι. Αν έχει μικρή ψυκτρα και ανεμιστηρακι θα κάνει πολύ φασαρία και αν ποτε χαλασε θα καεί η κάρτα. Αν είναι παθητική θα ζεσταίνεται λίγο παραπάνω αλλά δεν έχεις προβλήματα αξιοπιστίας.

Ωραία, ευχαριστώ. Να πάρω με μεγάλο ανεμιστήρι οπότε ε; Το display port είναι προτιμότερο; Η οθόνη μου είναι με vga (d-sub), παλιά πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...