Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από Canon M10


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την Canon Eos M10 σε κάποια άλλη, CANON, DSRL..

 

Τονίζω Canon καθώς διαθέτω τους εξής φακούς με mount EF-S:

 

1) Tamron 18-200

2) Sigma 17-50 F2.8

3) 50mm F1.8

 

τους οποίους δουλεύω με αντάπτορα για την M10..

 

+ έναν 7artisans ευρυγώνιο ο οποίος είναι όμως μόνο για EOS M μοντέλα..

 

Θέλω να αναβαθμίσω 1) για viewfinder και 2) ίσως για καλύτερς λήψεις σε low light συνθήκες με μια dslr 3) για γρήγορο autofocus καθώς τώρα είναι....για τα ανάθεμα, ειδικά με τον αντάπτορα.. 4) για περισσότερη χρηστικότητα - να υπάρχουν δηλαδή διακόπτες κτλ στη μηχανή για τις απαραίτητες ρυθμίσεις... Στην M10 όλα γίνονται μέσω της touch κατά 90%...

 

Αν και πριν 1 χρόνο η mirrorless αγοράστηκε για το μικρό μέγεθος, με τους φακούς που χρησιμοποιώ, το μέγεθος πάει μια η άλλη με μια dslr.. έτσι κι αλλιώς τσάντα κουβαλάω μαζί μου..

 

Αξίζει η αναβάθμιση; τι μου προτείνετε;

 

budget: ±500-600€ για σώμα μόνο...

Επεξ/σία από al3xis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε η Μ100 που είναι ο διάδοχος  της δικής σου και έχει τον καινούργιο 24άρη αισθητήρα και το dual pixel autofocus.

Προφανώς δεν έχεις viewfinder και χρηστικότητα, το πακέτο της όμως σε DSLR θα είναι ακριβότερο.

Νομίζω η 200D σε DSLR είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει η αναβάθμιση SeNNinhA τι λες;

Το εχω πει πολλες φορες οτι η Μ10 ειναι ισως η χειροτερη ever mirrorless που εχει βγει. Και πολυ αντεξες μαζι της. Οτι και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο αυτη.

 

Το θεμα ειναι τι πραγματικα χρειαζεσαι. Αναβαθμιση θα ειναι ουτως ή αλλως.

 

Ολα εξαρτωνται απο το τι φωτογραφιζεις και πως.

 

 

—-

 

Ρε Νικολα. Ελεος πια. Δεν εχεις καμια σχεση με φωτογραφια παρα μονο οτι διαβαζεις απο το ιντερνετ. Να παει ο ανθρωπος στην Μ100 να ξαναπεσει στα σκατα του να μπαινει μεσα στο μενου για να κανει τα πιο απλα πραγματα. Η Μ100 οπως και η Μ10 ειναι μονο για οσους τραβανε στο αυτοματο οπως εσυ (στις ισως 5 -10 φωτογραφιες που εχεις τραβηξει στην ζωη σου).

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 200D τι λες;

 

Επίσης - ερώτηση αρχαρίου - το τι έχει η 200d 9 Focus points ενώ η M10 49 δεν είναι αρνητικό ως προς την 200D; Ως προς τα σημεία εστίασης..

 

Γενικώς θέλω ένα AF ταχύτατο και άμεσες ρυθμίσεις με διακόπτες.. Τώρα δουλεύω -αναγκαστικά- MF τις περισσότερες φορές καθώς αλλιώς χάνεις..πόσο μάλλον που έχω και αντάπτορα για τους φακούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AF της Μ10 ειναι απλα ΤΡΑΓΙΚΟ!! Ποσο μαλλον εαν βαλεις και ανταπτορες οπου γινεται ακομη χειροτερο!

 

Ο αριθμος των AF points δεν εξασφαλιζει απο μονος του τιποτε. Απλα υπαρχουν περισσοτερα σημεια τα οποια επιλεγει και ελεγχει η καμερα. Πρεπει να ειναι και ο επεξεργαστης και οι αλγοριθμοι αντιστοιχα καλοι. Θεωρητικα η Μ10 επρεπε να εχει τουλαχιστον αξιολογο AF αλλα αυτο ηταν μεγαλη αποτυχια της Canon η οποια ποτε δεν ασχοληθηκε να το βελτιωσει με καποιο update εστω.

 

Τα 9 AF points αφορουν AF με χρηση του viewfinder. Λειτουργει διαφορετικα. Απο την αλλη οταν πας σε liveview παιζεις σε Dual Pixel AF με το 80% της οθονης σου αμεσα διαθεσιμο για AF μεσω της touch screen.

 

H 200D παραμενει μια entry level μηχανη. Η 750D απο την αλλη ειναι αλλη κατηγορια αλλα παλιοτερη ως μοντελο.

 

Οπως σου ειπα ολα εχουν να κανουν με τις αναγκες σου που προκυπτουν απο τα θεματα φωτογραφησης σου. Επειδη συμβιβασμους θα κανεις θα πρεπει να δεις ποια καλυπτει περισσοτερο τις βασικες σου απαιτησεις. Αλλο να τραβας τοπια, αλλο να τραβας action πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200D ως νεότερο μοντέλο ή 750D ως παλαιότερο, αλλά μια κατηγορία επάνω;

 

επίσης, διαβάζω ότι η 200D πάσχει στο AF σε σχέση με την 750D.. η γνώμη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναρωτησω:

ΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙΣ?

Ποιες ειναι οι αναγκες σου?

Ποιες οι πρωτεραιοτητες σου?

 

Δεν γινεται να τα εχεις ολα και φθηνα. Το ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All around βασικά.. Γι'αυτό και έχω και 3 διαφορετικούς φακούς... Φωτογραφίζω πορτραίτα(10%), τοπία (50%), zoom-διάφορα(30%), street photography(10%)

 

Γενικώς ΔΕΝ φωτογραφίζω actions, sports κτλ.. Όμως επειδή την πάτησα με το AF της M10, θέλω το επόμενο να φυσάει..Εξάλλου ο βασικότερος λόγος, πέρα από το viewfinder, είναι το AF που θέλω να αναβαθμίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε single shot AF δεν θα εχεις θεμα. Απο εκει και μετα οσο οι απαιτησεις σου ανεβαινουν τοσο σε ακριβοτερα μοντελα πρεπει να πας αλλα αφου δεν τραβας action δεν βλεπω τον λογο. Εαν θελεις το AF να φυσαει τοτε πρεπει να πας σε μοντελα οπως 70D, 7D ή ακομη περισσοτερο 7D mark ii αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για κατι που δεν προκειται να σου χρησιμευσει.

 

Το καλυτερο ειναι να πας να δεις και να δοκιμασεις αυτα για τα οποια ενδιαφερεσαι. Εχεις ηδη μια εμπειρια οποτε θα καταλαβεις την διαφορα και εαν αυτη σε καλυπτει.

 

Στα τοπια το AF ειναι αδιαφορο. Πορτρετα σχεδον το ιδιο. Σε street photo δεν κανεις και πολυ tracking στο θεμα σου οποτε και εκει ακομη και μηχανες με contrast detect τα καταφερνουν αρκετα καλα.

 

Μην συγκρινεις με το τραγικο AF της Μ10. Θεωρω οτι επαρκει για την χρηση που θελεις.

 

Η 750D ειναι ενα κλικ πιο advance σαν μοντελο αλλα η 200D εχει νεοτερο και καλυτερο αισθητηρα. Οποτε αφου το action δεν ειναι κατι ουσιαστικο νομιζω οτι ειναι πιο λογικη επιλογη η 200D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Axρηστα δωρα.

 

Με τα ιδια χρηματα παιρνεις ενα σωμα Canon 800D ή μια 70D

 

https://www.skroutz.gr/s/11032054/Canon-EOS-800D-Body.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3646904/Canon-EOS-70D-Body.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SeNNinhA ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

 

Εάν αφήσουμε τις μερικές εξτρά λειτουργίες της 200D (timelapse,νέος επεξεργαστής 7), το focus σε σχέση με την 750D είναι πιο αργό ή πιο γρήγορο; Όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα συγκριτικό σ'αυτό τον τομέα..

 

Η 750D παίζει στα 550€ τώρα αν και με ενδιαφέρει body only..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αργο και γρηγορο ειναι ενα θεμα πολυπλοκο και παλι εχει σχεση με το τι ζητας.

 

Υπαρχει το AF σε signle shot οπου εχει σχεση με την ταχυτητα του επεξεργαστη (οσο πιο νεος τοσο πιο γρηγορος), με την ταχυτητα AF του μοτερ του ιδιου του φακου καθως και με τις φωτιστικες συνθηκες αλλα και με τα σημεια που εχεις ορισει να γινεται AF. Σε τετοιες καταστασεις δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα συνηθως. Δεν νομιζω να δεις διαφορα και παιζει και  ισως να ειναι και πιο γρηγορη η 200D λογω πιο νεου επεξεργαστη.

 

Υπαρχει ομως και το continuous AF με tracking ή χωρις, οπου εκει πια εχουν σημασια τα AF points, τα Cross Type points, οι αλγορυθμοι του AF, η ταχυτητα του επεξεργαστη, η ταχυτητα AF του φακου. Αυτο εχει νοημα σε action shooting και σε wildlife. Εκει οσο ανεβαινεις σειρες τοσο καλυτερα γινονται τα πραγματα (οι FF δεν ειναι καλυτερες οπωσδηποτε σε αυτο τον τομεα).

 

Μην ξεχνας οτι η ταχυτητα AF του μοτερ του καθε φακου μπορει να κανει μεγαλυτερη διαφορα σε αρκετες περιπτωσεις. Επισης το ακριβες AF εξαρταται απο τις φωτιστικες συνθηκες και απο την αποδοση του αισθητηρα σε χαμηλους φωτισμους, Οποτε οι νεοτεροι αισθητηρες αποδιδουν πιο αξιοπιστα AF σε low light καταστασεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...