Προς το περιεχόμενο

Η ΝΑΣΑ βρήκε το πρώτο πλανητικό σύστημα με τόσους “κόσμους” όσους και το ηλιακό μας σύστημα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν στα 2.500 έτη φωτός ανιχνεύονται πλανήτες, να τα σκίσω τα πτυχία μου! Και τον εγκέφαλό μου! Με δουλεύει ο Τσίπρας! Με δουλεύει η Apple! Nα με δουλεύει τώρα και η NASA ? Ελεος!!

 

Το απολυτήριο Δημοτικού δεν το ονομάζουμε πτυχίο.

 

https://www.google.de/search?q=how+are+exoplanets+discovered

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, ισχύει.

 

Το φως έχει συγκεκριμένη ταχύτητα οπότε όσο πιο μακριά βρίσκεται ένα αντικείμενο από εμάς τόσο πιο "παλιό" είναι αυτό που βλέπουμε.

 

Το φως του ήλιου για παράδειγμα χρειάζεται κάπου 8 λεπτά για να φτάσει στην γη.

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι περι αυτου; Αυτο σημαίνει οτι τιποτα στον ουρανό δεν ειναι εκει την ώρα που το βλεπουμε η εχει να κανει μονο με τοσο μακρινα αστρα; Απλα ειμαι λίγο μπερδεμένος κ ξερω πως η ερώτηση μου ειναι χαζή απλα κατι εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι,ιδιαίτερα εφόσον είναι σχετικά κοντά,απλά  όχι στήν ακριβή θέση που τα βλέπουμε,εφόσον υπάρχει καθυστέρηση στο να αντιληφθούμε την εικόνα του κάθε αντικειμένου,με τα μέσα που διαθέτουμε.

Στα πολύ μακρινά άστρα και πλανήτες αυτό δείχνει κάπως παράδοξο,αφού λένε πως χρειάζεται πολλά έτη φωτός να φτάσει η εικόνα τους που βλέπουμε σε εμάς και μπορεί να μην υπάρχουν πλέον.

Να αναφέρω με την ευκαιρία πως κάποιοι ερευνητές,υποστηρίζουν οτι δεν είναι η ταχύτητα του φωτός αυτή καθεαυτή που αντιλαμβάνονται τα όργανα μας γιατί τα ίδια τα όργανα αυτά έχουν "περιορισμούς",ούτε και είναι "σταθερή" αλλά μπορεί να είναι μεγαλύτερη,η να "αλλάζει",αυτό γενικά έχει να κάνει με πράματα όπως,τι θεωρούμε πως είναι τελικά το φώς την κβαντική φύση των φωτονίων κλπ..αλλά αυτό είναι μια πολύ εξεζητημένη κουβέντα.

Εμείς με τα όργανα μέτρησης και μεθόδους που χρησιμοποιήσαμε ως επιστημονικά αποδεκτά στίς μέρες μας,βρίσκουμε την ταχύτητα αυτή στα 300.000 χλμ/sec 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι περι αυτου; Αυτο σημαίνει οτι τιποτα στον ουρανό δεν ειναι εκει την ώρα που το βλεπουμε η εχει να κανει μονο με τοσο μακρινα αστρα; Απλα ειμαι λίγο μπερδεμένος κ ξερω πως η ερώτηση μου ειναι χαζή απλα κατι εχω χάσει.

Ακριβώς αυτό ισχύει. Και για να το καταλάβεις πιο καλά τη στιγμή που συζητάμε στην καφετέρια εγώ σε βλέπω με καθυστέρηση, τόση όσο κάνει το φως να διασχίσει την απόσταση απο το προσωπο σου έως τα μάτια μου. Μη μετρήσιμη ίσως, αλλά υπάρχει.

 

Κοιτάζοντας τον ουρανό βλέπεις το παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό ισχύει. Και για να το καταλάβεις πιο καλά τη στιγμή που συζητάμε στην καφετέρια εγώ σε βλέπω με καθυστέρηση, τόση όσο κάνει το φως να διασχίσει την απόσταση απο το προσωπο σου έως τα μάτια μου. Μη μετρήσιμη ίσως, αλλά υπάρχει.

 

Κοιτάζοντας τον ουρανό βλέπεις το παρελθόν.

Θα μπορουσα να πω οτι με τρολαρεις κιολας. Ελπιζω οχι  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορουσα να πω οτι με τρολαρεις κιολας. Ελπιζω οχι  :mellow:

οχι δεν σε τρολαρει οταν βλεπεις καποιον στον δρομο σε μια χ αποσταση τον βλεπεις με καθυστερηση 0,000000000001 δευτερολεπτο(δεν ειναι σωστο το νουμερο αλλα ειναι πολυ μικρο) γιατι τοσο κανει να ταξιδευει το φως οταν κοιτας το φεγγαρι θελει πχ μισο δευτερολεπτο απλα αυτο ειπε οτι ειναι μη μετρησιμες

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...