Προς το περιεχόμενο

Chuwi Hi10 pro προβληματάκια


RecycleTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

Κάτοχος Chuwi H10 Pro από εχθές και σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

Στα θετικά είναι ο χώρος που διαθέτει το κάθε partition. 12+ gb για android ελεύθερα και για windows 25+ gb.

Γενικά γρήγορο tablet αν και περίμενα λίγο πιο δυνατή gpu.

Ορισμένες παρατηρήσεις:

Το micro usb είναι διακοσμητικό. Δεν φορτίζει αν το βάλεις στην πρίζα και δεν συνδέεται με PC αν το βάλεις σε θύρα USB. Με μια αναζήτηση διαπίστωσα ότι αυτό το πρόβλημα το έχουν όλοι και η λύση του δεν είναι ξεκάθαρη.

Το usb 3.0 type C λειτουργεί ΟΚ. Φορτίζει και συνδέει μια χαρά το tablet με άλλες συσκευές. Όταν όμως τρέχεις windows μπορείς να φορτίσεις απο την πρίζα αλλα δεν μπορείς να συνδεθείς με άλλο PC. Το έψαξα, συμβαίνει γενικά. Ούτε σε αυτη την περίπτωση βρηκα ξεκάθαρη λύση.

Το τρίτο και πιο παράξενο απόλα συνέβη όταν δοκίμασα να κάνω φόρτιση απο powerbank. Στο 3λεπτο, και ενώ μεχρι τότε φόρτιζε, το powerbank σβήνει. Πιανω το καλώδιο και οι μεταλλικές του άκρες έκαιγαν. Ζημιά δεν έγινε ουτε στο Powerbank ουτε στο καλώδιο. Πήρα άλλο καλώδιο ίδιου τύπου αλλα μου το κάνει και σε αυτό. Υπόψιν το Powerbank είναι της σειράς αλλα ένα χρόνο τώρα φορτίζει μια χαρά 3-4 tablet/smartphone χωρις θεματα. 

Αυτά για την ώρα. Πάσα συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω παρει ακομη καινουριο Powerbank. Εχω παρατηρησει παντως πως οταν εχω ανοιχτο το κλιματιστικο τοτε το powerbank ζεστενεται και κλεινει αλλα μετα απο αρκετη ωρα.

Επισης δοκιμασα να βαλω ποτηρι με παγο πανω στο powerbank και λειτουργησε χωρις προβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να χρησιμοποιήσεις μόνο τα windows 10 και να βγάλεις το android  σε έχω λύση όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτό δεν είναι αντιστρέψιμο. Στην καλύτερη περίπτωση αν θέλεις να επιστρέψεις πίσω στο android θα πρέπει είτε να έχεις ένα αντίγραφο ασφαλείας του partition στο οποίο βρίσκεται το android , είτε να περάσεις ένα λειτουργικό σύστημα (androidx86, Remix Os , Phoenix Os κτλ).

Επεξ/σία από Ntouris3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά γεια χαρά,

 

εγώ αγόρασα αυτό το ταμπλετ την Πέμπτη που πέρασε και το έλαβα σήμερα.

Εχω κάνει Recovery Drive για τα windows σε ένα usb stick και μέχρι να τελειώσει η διαδικασία πέρασαν 6 ώρες, δεν κάνω πλάκα.

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει παρόμοια διαδικασία και για τo Android, μπορώ να κάνω Recovery Drive και για τo Android;

και αν όχι, μελλοντικά πως θα μπορούσα να επαναφέρω στα Factory Image Recovery στο Android;;

υπάρχει κάτι αντίστοιχο όπως στα windows;;;

 

ευχαριστώ

Επεξ/σία από techkid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, techkid είπε

παιδιά γεια χαρά,

εγώ αγόρασα αυτό το ταμπλετ την Πέμπτη που πέρασε και το έλαβα σήμερα.

Εχω κάνει Recovery Drive για τα windows σε ένα usb stick και μέχρι να τελειώσει η διαδικασία πέρασαν 6 ώρες, δεν κάνω πλάκα.

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει παρόμοια διαδικασία και για τo Android, μπορώ να κάνω Recovery Drive και για τo Android;

και αν όχι, μελλοντικά πως θα μπορούσα να k;anvω στα Factory Image Recovery στο Android;;

υπάρχει κάτι αντίστοιχο όπως στα windows;;;

ευχαριστώ

Μέσω τερματικού (terminal) μπορείς να τραβήξεις backups για το android όμως γι'αυτό χρειάζεσαι root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Μέσω τερματικού (terminal) μπορείς να τραβήξεις backups για το android όμως γι'αυτό χρειάζεσαι root.

φίλε μου είμαι "λίγο" άσχετος με την ορολογία,

τι είναι το τερματικό και τι είναι το root;;

αν μπορείς με λίγο απλά λογάκια να με κατατοπίσεις θα σου ήμουν ευγνώμων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2018 στις 9:29 ΠΜ, techkid είπε

φίλε μου είμαι "λίγο" άσχετος με την ορολογία,

τι είναι το τερματικό και τι είναι το root;;

αν μπορείς με λίγο απλά λογάκια να με κατατοπίσεις θα σου ήμουν ευγνώμων. 

terminal = τερματικό = γραμμή εντολών (παρόμοιο με το cmd των windows).

root= η διαδικασία με την οποία αποκτάς πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος του android (το android κρατά τον χρήστη μακριά από τα αρχεία του συστήματος για πολλούς λόγους) . :)

Επεξ/σία από Ntouris3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια πάλι.

Έπειτα απο αρκετή χρήση εντόπισα ένα προβληματάκι που είναι μάλλον συνηθισμένο. Απο την αρχή είχα διαπιστώσει οτι μερικά σημεία στο touch screen δεν λειτουργούσαν με απλό άγγιγμα αλλα θέλαν παραπάνω δύναμη. Αυτό δεν με εμπόδιζε κάπου οπότε δεν το έψαξα. Χθές το πρωι δοκιμάζοντας ένα νέο game διαπίστωσα οτι δεν μπορώ να κλικάρω ένα κουτάκι που βρίσκεται στο κέντρο της οθόνης και προς τα κάτω. Οταν το πιεζα λιγο παραπανω ουσιαστικα κλικαρονταν το διπλανο κουτακι οποτε λεω να ψαξω να δω τι γινεται.

Κατεβαζω μια εφαρμογη οπου ζωγραφιζεις γραμμες και κυκλους στην οθονη(κατι σαν το mspaint) και ετσι τεσταρεις αν λειτουργει το touchscreen. Εκει διαπιστώνω τα εξής:

Υπαρχει μια στηλη στο κεντρο του ταμπλετ, λιγο δεξιοτερα απο το σημειο της καμερας, οπου δεν μπορω να κλικαρω. Η στηλη αυτη ειναι περιπου 2 εκατοστα, σα να λεμε καλυπτει το 10% της οθονης.

Αν δοκιμασω να σχεδιασω καθετες γραμμες, στην υπολοιπη οθονη ειναι ΟΚ αλλα σε εκεινο το σημειο δεν σχηματιζονται.

Αν δοκιμασω να κανω οριζοντιες γραμμες, και εδω αρχιζουν τα παραξενα, ειναι ΟΚ σε ολη την οθονη συμπεριλαμβανομενης και της περιοχης που ειναι νεκρη οταν παω να κλικαρω.

Αν κανω διαγωνιες γραμμες ειναι επισης ΟΚ. Αν γεμισω κυκλους ολη την οθονη του ταμπλετ ειναι παλι ΟΚ.

Το μονο προβλημα ειναι οτι το συγκεκριμενο σημειο δεν ανταποκρινεται στην καθετη γραμμη. 

Πανω που εχω αρχισει το googlarisma για να βρω πληροφοριες διαπιστωνω οτι το προβλημα απλα εξαφανιστηκε. Δηλαδη, στο ιδιο game το κουτακι που δεν πατιοταν πλεον πατιοταν κανονικα, και συνεχισε να πατιεται για αρκετη ωρα (δεδομενου οτι το τεσταρα να δω τι παιζει).

Σημερα ομως το προβλημα εμφανιστηκε παλι. 

Υποψιν, το προβλημα υπαρχει και σε περιβαλον android και windows.

Ελπιζω να μη σας μπερδεψα. Αν κατι δεν ειναι κατανοητο, θα επανελθω με screenshots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

Έπειτα από ψάξιμο διαπίστωσα ότι είναι σύνηθες πρόβλημα οι δυσλειτουργίες στα touchscreen των chuwi tablets.

Πήγα χθές στις 6 το απόγευμα σε τεχνικό ο οποίος το είδε και μου είπε πως έχει πρόβλημα στο digitizer και ότι θέλει αλλαγή.

Μια ώρα μετά το tablet έφτιαξε από μόνο του. Το πρόβλημα απλά εξαφανίστηκε και μέχρι στιγμής είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 22/6/2018 στις 1:12 ΜΜ, Ntouris3 είπε

Αν θες να χρησιμοποιήσεις μόνο τα windows 10 και να βγάλεις το android  σε έχω λύση όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι αυτό δεν είναι αντιστρέψιμο. Στην καλύτερη περίπτωση αν θέλεις να επιστρέψεις πίσω στο android θα πρέπει είτε να έχεις ένα αντίγραφο ασφαλείας του partition στο οποίο βρίσκεται το android , είτε να περάσεις ένα λειτουργικό σύστημα (androidx86, Remix Os , Phoenix Os κτλ).

Μου έκανε κάποιο κατάστημα την εγκατάσταση μόνο των windows. Μετά από αυτό δεν δούλευε η σύνδεση wifi και δεν έχει ήχο. Το πρώτο πρόβλημα με το wifi το έλυσε το κατάστημα αλλά το δεύτερο να μην έχει ήχο δεν μπόρεσε. Για να μην βάλω εξωτερική usb κάρτα ήχου, γνωρίζει κάποιος τους σωστούς drivers που πρέπει να κάνω εγκατάσταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, georgesat20 said:

Μου έκανε κάποιο κατάστημα την εγκατάσταση μόνο των windows. Μετά από αυτό δεν δούλευε η σύνδεση wifi και δεν έχει ήχο. Το πρώτο πρόβλημα με το wifi το έλυσε το κατάστημα αλλά το δεύτερο να μην έχει ήχο δεν μπόρεσε. Για να μην βάλω εξωτερική usb κάρτα ήχου, γνωρίζει κάποιος τους σωστούς drivers που πρέπει να κάνω εγκατάσταση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πώς να σε βοηθήσουμε χωρίς καν να μας λες ποια Windows έβαλε ακριβώς (γράψε winver στην έναρξη για να δεις) και αν έχεις ακριβώς το hi 10 pro ή άλλο παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...