Προς το περιεχόμενο

Chuwi Hi10 pro προβληματάκια


RecycleTech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου εδώ και 1,5 βδομάδα περίπου, το χρησιμοποιώ καθημερινά και σε γενικές γραμμές έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος με το μηχάνημα. Στα συν του συγκαταλέγονται μεταξύ άλλων η άψογη οθόνη του και η ποιότητα κατασκευής που σε κάνει να αισθάνεσαι πως έχει πληρώσει τα διπλά τουλάχιστον λεφτά...

Έχω όμως μερικά προβλήματα και θα ήθελα την βοήθεια των πιο έμπειρων για να τα λύσω:

 

-Ενώ δεν κολλάει καθόλου, όταν είμαι στο yοutube και θέλω να βάλω fullscreen παρατηρώ μια σχετική καθυστέρηση!

 

- 2-3 φορές μου έκλεισε μόνο του μετά από βίντεο στο youtube...διάβασα πως ειναι θέμα drivers , κατέβασα και εγκατέστησα του συνιστώμενος αλλά τα win 10 που περνάνε αυτοματα την τελευταια έκδοση ... μπορώ να αποτρέψω τα win 10 από το να το κάνουν αυτό;

 

-Eνώ το πληκτρολόγιο ανταποκρίνεται άριστα , το on screen touch πληκτρολόγιο της microsoft έχει κάποια καθυστέρηση ... Υπάρχει τρόπος να το κάνω πιο γρήγορο στην απόκριση;;;

 

-Θέλω να απεγκαταστήσω το android για να αυξήσω την χωρητικότητα του tablet...υπάρχει αυτή η δυνατότητα , το έχει δοκιμάσει κανείς , θα έχω πρόβλημα αν το κάνω; 

 

-Και κάτι τελευταίο...φοράει κάποιο προστατευτικό στην οθόνη από την "μάνα" του ή είναι η ιδέα μου;;;;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στα παραπάνω γιατί το έχω μια εβδομάδα και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ. Έχει όντως μια προστατευτικη  μεμβράνη  το οποίο θα το βγάλω γιατί με ενοχλεί και έχω κάνει αναβάθμιση στα Windows μέχρι το τελευταίο update που μου έβγαλε το είδα να είναι λίγο καλύτερο. Όντως βγαίνει το Android αλλά δεν ξέρω την διαδικασία. Ελπίζω να μας βγει καλό το εργαλείο!

Επεξ/σία από geopilot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς,καλορίζικο!Δοκιμάστε ενα πιο ελαφρύ browser οπως ο vivaldi και δοκιμάστε απο εκεί να ανοίξετε βιντεο στο youtube. Eπίσης για τον αποθηκευτικό,συνδέστε καποιο σκληρό δίσκο ή κάποια sd card. Δεν προτείνω να το βγάλετε τα android , εγω προσωπικά φοβήθηκα την διαδικασία και το άφησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα απαντήσω στο συμφορουμίτη βάση της δικιάς μου εμπειρίας επάνω στο συγκεκριμένο τάμπλετ.

Αρχικά να πω πως πραγματικά όσο το έχω στα χέρια μου έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος, με έχει αφήσει έκπληκτο η ποιότητα κατασκευής και οι επιδόσεις του...σίγουρα όμως θα συμφωνήσω πως έχει τα θέματά του...θέματα τα οποία μπορούν όμως να περιοριστούν στο ελάχιστο αρκεί να ασχοληθείς λίγο!!!!

 

Θα κάνω μια αναλυτική λίστα με τα προβλήματα που εγώ συνάντησα και την λύση που έδωσα ύστερα από αρκετό ψάξιμο:

 

To πρώτο που με απασχόλησε ήταν το touchpad το οποίο επειδή δεν έχει κάποιον driver είχε περίεργη συμπεριφορά και πχ.Ελαχιστοποιούσε τα παράθυρα όταν σκρόλαρα προς τα κάτω...

Λύση: Κατεβάσα το Autokey και έφτιαξα ένα script ακολουθώντας οδηγίες από ξένα φόρουμ που απενεργοποιεί τα gesture. 

 

Το δεύτερο και μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν οι drivers της κάρτας γραφικών. Τα windows 10 περνούσαν τους τελευταίους drivers οι οποίοι έριχναν αισθητά τις επιδόσεις της gpu , προκαλούσαν κολλήματα(youtube)ακόμα και σβήσιμο του λάπτοπ...

Λύση: Κατεβάζεις τους drivers μέσα από την intel και στην συνέχεια το wuhowhide από την Microsoft. Αφού κάνεις εγκατάσταση τους drivers τρέχεις το wuhowhide και απενεργοποιείς την ενημέρωση των drivers της gpu.Έτσι πλέον το win update αγνοεί τελείως την συγκεκριμένη αναβάθμιση!

 

Τρίτο πρόβλημα τα γενικότερα κολλήματα που το ταμπλετ έχει εξαιτίας του αδύναμου cpu. Εδώ να προσθέσω πως δεν είναι και τόσο αδύναμος ο συγκεκριμένος atom οπότε τα παρακάτω που θα γράψω πραγματικά θα βοηθήσουν ώστε να έχετε κάτι παραπάνω από μια ικανοποιητική εμπειρία χρήσης!

Λύση: Η λύση εδώ ή καλύτερα οι λύσεις είναι πιο πολύπλοκες αλλά πραγματικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς...

1. Απενεργοποίησα  τα "άχρηστα" εφέ των windows εκτός από το "smooth edges on screen front" & "smooth scroll list boxes". 

2. Απενεργοποίησα τα παρακάτω services:

  • Home group listener
  • Home group provider
  • Ip helper
  • Optimize drivers
  • Windows search

3.Απενεργοποίησα το indexing

4.Κατάργησα την ipv6

5.Απενεργοποίησα το εφέ γυαλιού 

6.Απενεργοποίησα μέσα από το νέο control panel των win 10 στην κατηγορία Privacy τα ΠΑΝΤΑ!!!! ειδικά τις εφαρμογές παρασκηνίου!

7.Απενεργοποίησα τα προγράμματα που τρέχουν στην εκκίνηση 

8.Καθάρισα την registry με ccleaner 

9.Ετρεξα disk cleanup

10.Απενεργοποίησα την επιλογή λειτουργικού κατά την εκκίνηση γιατί δεν με ενδιαφέρει το android. Ετσι το ταμπλετ bootάρει σε δευτερόλεπτα.

11.Στην έναρξη κατήργησα όλα τα κινούμενα πλακίδια.

 

Μετά από τα παραπάνω έχω ένα απίστευτά γρήγορο ταμπλετ...Κέρδισα χώρο στο δίσκο...Δεν έχω παγώματα και κολλήματα...και δεν έχασα τίποτα από την "ομορφιά" των windows 10. Τέλος κέρδισα πολύ και σε αυτονομία!!!

 

Τώρα για το on screen πληκτρολόγια των windows δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, δεν είναι και το καλύτερο αλλά προσωπικά δεν μου κάνει "νάζια" μετά τα παραπάνω.

 

H οθόνη έχει όντως ένα προστατευτικό όπως πολύ σωστά παρατήρησες...Νομίζω πως όλοι οι "Κινέζοι" βάζουν κάτι αντίστοιχο....

 

Το android θέλω και εγώ να το βγαλω αλλά δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι...

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikos σε ευχαριστω πραγματικα ακολουθησα ολα οσα εγραψες και αυξηθηκαν οντως οι επιδώσεις μου!! μονο το σκριπτ που διορθώνει το ποντικι δεν ξέρω αν βρήκα το σωστό ! Ευχαριστώ που ασχολήθηκες τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον μεγάλο αδερφό το hi 10 plus. Εκεί που έχω ανοιχτό το κρομ (το κάνει και σε άλλες εφαρμογές) κλείνει η οθόνη και επανέρχεται μετά από λίγο. Κατέβασα ένα πρόγραμμα και αναβάθμισα τους drivers, αλλά καμία πρόοδος. Καμία ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, greekmaniac100 είπε

παιδια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον μεγάλο αδερφό το hi 10 plus. Εκεί που έχω ανοιχτό το κρομ (το κάνει και σε άλλες εφαρμογές) κλείνει η οθόνη και επανέρχεται μετά από λίγο. Κατέβασα ένα πρόγραμμα και αναβάθμισα τους drivers, αλλά καμία πρόοδος. Καμία ιδέα ;

Δοκίμασε να κάνεις ενα hard reset . Επίσης είναι καλύτερο να χρησιμοποίεις τον edge καθώς έχει καλύτερες επιδόσεις στο Chuwi Hi10 Plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, greekmaniac100 είπε

παιδια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον μεγάλο αδερφό το hi 10 plus. Εκεί που έχω ανοιχτό το κρομ (το κάνει και σε άλλες εφαρμογές) κλείνει η οθόνη και επανέρχεται μετά από λίγο. Κατέβασα ένα πρόγραμμα και αναβάθμισα τους drivers, αλλά καμία πρόοδος. Καμία ιδέα ;

Το κάνει και σε εμένα αυτό. Δεν έχω βρει λύση ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2017 στις 10:49 ΠΜ, nikοs είπε

Λοιπόν θα απαντήσω στο συμφορουμίτη βάση της δικιάς μου εμπειρίας επάνω στο συγκεκριμένο τάμπλετ.

Αρχικά να πω πως πραγματικά όσο το έχω στα χέρια μου έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος, με έχει αφήσει έκπληκτο η ποιότητα κατασκευής και οι επιδόσεις του...σίγουρα όμως θα συμφωνήσω πως έχει τα θέματά του...θέματα τα οποία μπορούν όμως να περιοριστούν στο ελάχιστο αρκεί να ασχοληθείς λίγο!!!!

Θα κάνω μια αναλυτική λίστα με τα προβλήματα που εγώ συνάντησα και την λύση που έδωσα ύστερα από αρκετό ψάξιμο:

To πρώτο που με απασχόλησε ήταν το touchpad το οποίο επειδή δεν έχει κάποιον driver είχε περίεργη συμπεριφορά και πχ.Ελαχιστοποιούσε τα παράθυρα όταν σκρόλαρα προς τα κάτω...

Λύση: Κατεβάσα το Autokey και έφτιαξα ένα script ακολουθώντας οδηγίες από ξένα φόρουμ που απενεργοποιεί τα gesture. 

Το δεύτερο και μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν οι drivers της κάρτας γραφικών. Τα windows 10 περνούσαν τους τελευταίους drivers οι οποίοι έριχναν αισθητά τις επιδόσεις της gpu , προκαλούσαν κολλήματα(youtube)ακόμα και σβήσιμο του λάπτοπ...

Λύση: Κατεβάζεις τους drivers μέσα από την intel και στην συνέχεια το wuhowhide από την Microsoft. Αφού κάνεις εγκατάσταση τους drivers τρέχεις το wuhowhide και απενεργοποιείς την ενημέρωση των drivers της gpu.Έτσι πλέον το win update αγνοεί τελείως την συγκεκριμένη αναβάθμιση!

Τρίτο πρόβλημα τα γενικότερα κολλήματα που το ταμπλετ έχει εξαιτίας του αδύναμου cpu. Εδώ να προσθέσω πως δεν είναι και τόσο αδύναμος ο συγκεκριμένος atom οπότε τα παρακάτω που θα γράψω πραγματικά θα βοηθήσουν ώστε να έχετε κάτι παραπάνω από μια ικανοποιητική εμπειρία χρήσης!

Λύση: Η λύση εδώ ή καλύτερα οι λύσεις είναι πιο πολύπλοκες αλλά πραγματικά αξίζει να ασχοληθεί κανείς...

1. Απενεργοποίησα  τα "άχρηστα" εφέ των windows εκτός από το "smooth edges on screen front" & "smooth scroll list boxes". 

2. Απενεργοποίησα τα παρακάτω services:

  • Home group listener
  • Home group provider
  • Ip helper
  • Optimize drivers
  • Windows search

3.Απενεργοποίησα το indexing

4.Κατάργησα την ipv6

5.Απενεργοποίησα το εφέ γυαλιού 

6.Απενεργοποίησα μέσα από το νέο control panel των win 10 στην κατηγορία Privacy τα ΠΑΝΤΑ!!!! ειδικά τις εφαρμογές παρασκηνίου!

7.Απενεργοποίησα τα προγράμματα που τρέχουν στην εκκίνηση 

8.Καθάρισα την registry με ccleaner 

9.Ετρεξα disk cleanup

10.Απενεργοποίησα την επιλογή λειτουργικού κατά την εκκίνηση γιατί δεν με ενδιαφέρει το android. Ετσι το ταμπλετ bootάρει σε δευτερόλεπτα.

11.Στην έναρξη κατήργησα όλα τα κινούμενα πλακίδια.

Μετά από τα παραπάνω έχω ένα απίστευτά γρήγορο ταμπλετ...Κέρδισα χώρο στο δίσκο...Δεν έχω παγώματα και κολλήματα...και δεν έχασα τίποτα από την "ομορφιά" των windows 10. Τέλος κέρδισα πολύ και σε αυτονομία!!!

Τώρα για το on screen πληκτρολόγια των windows δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, δεν είναι και το καλύτερο αλλά προσωπικά δεν μου κάνει "νάζια" μετά τα παραπάνω.

H οθόνη έχει όντως ένα προστατευτικό όπως πολύ σωστά παρατήρησες...Νομίζω πως όλοι οι "Κινέζοι" βάζουν κάτι αντίστοιχο....

Το android θέλω και εγώ να το βγαλω αλλά δεν σου κρύβω ότι φοβάμαι...

πολλά από αυτά που προτείνεις θα τα δοκιμάσω σε ένα teclast που έχω, ευχαριστώ πολύ!!

Επεξ/σία από ebola75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
παιδιά sos πήγα να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων στα windows και τώρα δεν μπουτάρει. Ξεκινάει το μπουτ και μετά από λίγο σβήνει η οθόνη. Δοκίμασα να μπω στο android και μπαίνει κανονικά. Καμία ιδέα ;
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...