Προς το περιεχόμενο

Mirrorless pocketable?


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρωτη με την τριτη ειναι σε ογκο συνολικα περιπου η μιση.

 

Αυτο απο μονο του δεν λεει τιποτε φυσικα γιατι η A6000 για μερικους μπορει να ειναι μικρη και για αλλους μεγαλη. Αυτο ειναι σχετικο.

 

Φυσικα και οι απαιτησεις απο την φωτογραφια για τον καθε ενα ειναι διαφορετικες.

 

Κανενας δεν λεει οτι ο αισθητηρας της Α6000 δεν ειναι καλος. Ειναι εξαιρετικος. Απο την αλλη αυτο που ειπα ειναι οτι ειδικα με τον 18,5 f/1.8 η Nikon 1 J5 βγαζει φωτογραφιες που ικανοποιουν την πλειονοτητα των φωτογραφων.

 

Εαν εχεις υψηλες απαιτησεις δεν το συζητας καν. Πας αλλου. Αλλα μιλαμε για μια αλλαγη προς το μικροτερο απο μια Canon 1100D οπου δεν ειναι και καμια super μηχανη. Οποτε η αλλαγη σε μια J5 με τον 18.5 f/1.8 δεν υστερει στην πραξη σε ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα μεγέθους επειδή δεν έχω προσωπική εμπειρία με την Nikon δεν θα συγκρίνω, απλώς θα αναφέρω το εξής. A6000 σε τσέπη μπουφάν = GO, σε τσέπη πουκάμισου = No Go, σε τσέπη παντελονιού μόνο αν είναι φαρδύ αλλά θα με ενοχλούσε στο περπάτημα. Όμως η κάμερα κάθεται πολύ φυσικά (χωρίς να γλυστράει, να κουράζει ή να πέφτει από χέρι ως εξής, ακόμα και με τον 18-105 που είναι μεγάλος). Βέβαια ένα λουράκι για καλό και για κακό το έχω περασμένο στο χέρι.

Π.χ. ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ η RX100 δεν θα ηταν εξισου βολική ας είναι η μισή στο μέγεθος, αφού προτιμω να περπατω με την καμερα στο χέρι.

 

post-83410-0-16220500-1513371923_thumb.jpg

 

 

Όσον αφορά την ευαισθησία να το πω πιο απλά

Εκεί που με την Α6000 θα τραβήξεις μια φωτογραφία με διάφραγμα f3.6 ISO 100 στην J1 θα πρέπει να έχεις φακό f1.8 ISO 100. SS θα είναι το ίδιο.

 

Αντίστοιχα A6000 με φακό f1.8 ISO 6400 χρειάζεσαι στην Nikon f1.8 ISO 25600 (σταματάει στα 6400(?), τουτέστιν η φωτογραφία απλά δεν βγαίνει), πάντα ίδιο SS.

 

Δεν καταλαβαίνω τι είναι το ενοχλητικό, το ότι αυτό που λέω ισχύει ή το ότι το αναφέρω. Δεν με θυμώνει το γεγονός ότι Α7SII βγάζει την ίδια φωτογραφία με την Α6000/ISO25600 στο ISO102400. Αυτή είναι η διαφορά των 2 stop, και κάποιες φορές είναι η διαφορά μεταξύ του βγάζω την φωτογραφία και του περιμένω να ξημερώσει :devil: .

Αυτό δεν είναι κακό...όταν έβγαζα φωτογραφίες με την DSC-P200 έχανα πολλές ευκαιρίες λόγω χαμηλού φωτισμού αφού είχε max ISO 400 (για να μην αναφερθώ αυτές που έχανα λόγω αστοχίας στο σύστημα AF, κάτι το οποίο επίσης υποψιάζομαι θα είναι ένα άλλο αδύναμο σημείο, PDAF vs CDAF, αριθμός σημείων κτλ)

 

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=lowlight&attr13_0=sony_a6000&attr13_1=nikon_j3&attr13_2=sony_a7sii&attr13_3=sony_dscrx100m2&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=25600&attr16_1=6400&attr16_2=102400&attr16_3=6400&normalization=compare&widget=1&x=-0.6068211766566472&y=-0.8954765750999201

 

Για το θέμα των φακών δεν έχω να πω τίποτα γιατί όπως είπα είναι τελείως προσωπικό το FOV που προτιμά ο καθένας. Ούτε επίσης για την ποιότητά τους.

Επεξ/σία από Ionlab
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ιδέα για το τι τραβούν στο αυτόματο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού κάποιες από τις μηχανές που συζητήσαμε:
Οι φωτογραφίες από το εστιατόριο είναι χωρίς τρίποδο.
Αυτή στην οποία αντανακλώνται δεξιά δύο άντρες του προσωπικού είναι τραβηγμένη με Sony a5000.
f4, 1/10 sec, ISO3200.
Η άλλη είναι με Panasonic Lumix GM1 και μάλιστα είναι κροπαρισμένη από τη μηχανή (το πλήρες κάδρο είναι 4:3 και όχι 16:9 όπως έχει ρυθμιστεί εδώ, που σημαίνει ότι δεν έχει αξιοποιηθεί όλος ο αισθητήρας)
f3.7, 1/2 sec, ISO400.

Το νυχτερινό τοπίο με πανσέληνο είναι από Sony RX100 mark3 αλλά με τρίποδο.

F1.8, 4sec, ISO125.

Κατά την επισύναψη, τα παραγόμενα αρχεία υφίστανται μεγάλη συμπίεση (της τάξης των 80 - 95 Kbytes) σε σχέση με τα original που είναι έως κάτι παραπάνω από 5mbytes και λογικό είναι να υπάρχει σημαντική υποβάθμιση της εικόνας.

post-96889-0-90923600-1513427320_thumb.jpg

post-96889-0-62888900-1513427337_thumb.jpg

post-96889-0-06237000-1513427350_thumb.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς καμία διάθεση να σε αμμφισβητήσω, δεν μπορώ να δω που είναι το πλεονέκτημα μεγέθους της 1.

http://j.mp/2kwQV1Q

Υπ' όψιν ότι μονο και μόνο λόγω της διαφοράς 2 stop που έχουν οι σένσορες ο nikon prime από 1.8 θα είναι ισοδύναμος με 3.6!

Τέλος λόγω του crop factor 2.7x ο 18mm θα είναι ισοδύναμος σε FOV με 50mm FF.

Νομίζω ότι τα 50mm είναι πολύ περιοριστικά. Σε FF το νορμαλ FOV θεωρείται το 35mm. Βέβαια αυτό είναι και θέμα προτίμησης.

 

Απ' την άλλη η RX100 δείχνει πολύ πιο μαζεμένη....

Ισχύει, η διαφορά στο μέγεθος μεταξύ sony a6000 και nikon j5 είναι μικρη ως ελάχιστη.

 

Μεγαλύτερη είναι πχ η διαφορά μεταξυ sony a6000 και OMD-EM10ii, με την τελευταία να είναι μεγαλύτερη παρολο τον μικρότερο αισθητήρα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανακοιταγα τις φωτογραφικες για τις οποιες συζηταμε:

Sony RX100 III, Nikon 1 J5, Sony A6000, Olympus OMD-EM10ii

http://j.mp/2kCImCC

GYtmaNB7.jpg

 

 

Η μονη που πραγματικα εχει ουσιαστικη διαφορα μεγεθους ειναι η sony rx100 iii.

Η nikon 1 j5 ειναι μεν μικροτερη απο την sony a6000, αλλα εχει 2 μειονεκτηματα: μικροτερο μεγεθος αισθητηρα, απουσια viewfinder τα οποια δεν δικαιολογουν το ελαχιστα μικροτερο μεγεθος της.

Η Olympus OMD-EM10ii ειναι εκτος συζητησης, γιατι ενω ειναι η βαρυτερη και με μεγαλυτερες διαστασεις, εχει μικροτερο αισθητηρα απο την a6000.

 

 

Οποτε ουσιαστικα βρισκομαι μεταξυ sony rx100 iii ή sony a5000/a6000.

Αφηνω στην ακρη το χρηματικο και προσπαθω να δω τι με ενδιαφερει: το μικροτερο μεγεθος της rx100 ή ποιοτητα, εναλλαγη φακων κλπ των a5000/α6000;

 

Υ.Γ.: Ζουμ φακος μεγαλυτερος απο τον kit δεν με ενδιαφερει. Η καμερα θα χρησιμοποιηθει με τον κιτ φακο και εναν prime.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A5000/A6000 ειναι μερα με την νυχτα.

Α5100/Α6000 ειναι παρεμφερεις.

 

H A5000 ειναι και πιο μικρη αλλα χωρις viewfinder και με αργο AF

Η Α5100 χωρις viewfinder αλλα με touch screen

H Α6000 με viewfinder αλλα χωρις touch screen

 

Εαν διαθετεις το budget η Α6000 ειναι η εοιλογη σου. Εκτος κι αν τα θεματα σου ειναι τοπια κατα βαση οποτε η Α5000 μπορει να σε καλύψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα η RX100 μπαίνει στην τσέπη του τζιν. Σε σχέση με τον κιτ ζουμ δεν έχει κανένα πρακτικά μειονέκτημα στο τί φώτο μπορείς να πάρεις. Γενικά είναι το ίδιο καλή ή καλύτερη. Μόνο σε πολύ καλό φωτισμό που θα πέσεις σε base iso ο μεγαλύτερος αισθητήρας θα σου δώσει πιο πλούσιο χρώμα και περισσότερο dynamic range. Αλλά αυτές οι φωτογραφίες νομίζω θα είναι αρκετά περιορισμένες.

Η διαφορά σε αυτό το σημείο είναι σημαντική, περίπου ένα στοπ, αλλά δε θα έλεγα ότι είναι κρίσιμη. Οι συνθήκες που αυτή εμφανίζεται νομίζω θα είναι μικρό ποσοστό των φώτο σου.

 

Βέβαια δεν θα έχεις τη δυνατότητα του prime που θα σου δώσει επιλογές που η RX100 δεν μπορεί να δώσει.

Αλλά εκεί θα πρέπει να αποφασίσεις ανάμεσα σε αυτό και την φορητότητα. Έχεις prime για την DSLR σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας χρησιμοποιήσει την SONY a5000, κατά τη γνώμη μου πρόκειται για μηχανή που βγάζει καλές φωτογραφίες αλλά η συνολική εμπειρία χρήσης δεν είναι τόσο καλή. Μέρος της όλης διαδικασίας της φωτογράφισης δεν είναι μόνο η τελική παραγόμενη εικόνα αλλά και η λήψη και επισκόπηση της φωτογραφίας. Και σε αυτό η a5000 είναι κακή. Η απουσία σκόπευτρου δε θα ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα αν δεν είχε πραγματικά κακή οθόνη. Και αυτό είναι συνήθης διαπίστωση. Χώρια τον τρόπο επισκόπησης που είναι αρκετά κουραστικός. Σε τελική ανάλυση για να βγάλεις καλές φωτογραφίες πρέπει να καδράρεις σωστά και σε αυτό η a5000 δε θα σε βοηθήσει.

Όσον αφορά τις a5100/a6000 είναι γνωστό, όπως λέει ο SeNNinhA ότι ο αισθητήρας είναι αναβαθμισμένος σε σχέση με a5000. Για την εμπειρία χρήσης δεν είμαι κατάλληλος να μιλήσω.

Η SONY RX100 m3 μου έκανε πολύ καλή εντύπωση για compact. Ακόμα και το ηλεκτρονικό της σκόπευτρο, μου έκανε εντύπωση. Το βρήκα καλύτερο για παράδειγμα από της Olympus OM-D M1 mark1 που έχω δοκιμάσει (χωρίς να επεκτείνω τη σύγκριση στη συμπεριφορά του EVF στα ταχέως κινούμενα θέματα όπου δεν το έχω δοκιμάσει).

Ωστόσο, επειδή έχω κρατήσει επίσης αναμμένη και τη Nikon 1 J5 (η οθόνη της οποίας είναι κατά πολύ ανώτερη της a5000) νομίζω πως η μηχανή αυτή παρουσιάζει ενδιαφέρον. Πρώτον παρά το μεγαλύτερο φακό της δε μου φάνηκε σημαντικά μεγαλύτερη από την RX100 m3. Δεύτερον, έχει εναλλάξιμους φακούς. Τρίτον η ποιότητα εικόνας για αισθητήρα 1”, αν βασιστούμε στα test / studio scene του dpreview είναι ανώτερη της RX100 m3. Βεβαίως συγκρινόμενη πάντα με ανάλογης φωτεινότητας φακούς, όπως είπε ο nickolas. Αλλά η Nikon 1 J5 κοστίζει σημαντικά λιγότερο από την SONY RX100 m3 και με τη διαφορά αυτή περίπου αγοράζεις με 187 ευρώ και τον φακό 18,5mm f1.8. Και μένεις με μια μηχανή που έχει πολύ περισσότερα σημεία εστίασης (175 έναντι 25 της RX100 m3) οθόνη αφής (που δεν έχει η RX100m3) πράγμα που κάνει την εστίαση παιχνιδάκι, σου δίνει πολύ μεγάλο burst shooting (20fps) και βίντεο 4K αν σε ενδιαφέρει.

Τώρα, όσο pocketable και να είναι μια μηχανή, αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα μάλλον θα θέλεις να την προστατέψεις. Που σημαίνει ότι θα τη βάλεις σε ένα μικρό τσαντάκι που να παίρνει ίσως και μια έξτρα μπαταρία, όπως π.χ. το μικροσκοπικό Rivacase 7410. Εκεί λοιπόν δε θα έχει καμιά διαφορά η έτσι κι αλλοιώς ελάχιστη διαφορά μεγέθους μεταξύ SONY RX100 m3 και Nikon 1 J5.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την διορθωση οτι η J5 δεν εχει στην πραξη 4K. Τα 15fps ειναι απλα γελοιοτητα που κακως μπηκαν εστω ως επιλογη!

 

Η J5 θα ελεγα οτι εχει πιο ειδικο κοινο. Ειναι μικρη, ναι. Δεν ειναι ομως RX100.

 

Εχει ομως το πιο γρηγορο AF (20fps με focus σε καθε σταση) που μπορεις να βρεις σε τετοια τιμη/κατηγορια μακραν του δευτερου. Η Α6000 ειναι καλη επισης αλλα οχι σε τετοιο επιπεδο. Αυτο φυσικα αφορα οσους βγαζουν action φωτογραφιες και κυριως παιδια σε κινηση για τα οποια ειναι ιδανικη μηχανη. Η RX100 & η Α5000 απλα δεν κανουν για κατι τετοιο

 

Η πληρης γκαμα καλων και φθηνων φακων ειναι επισης αλλο ενα πλεονεκτημα οπου με ~200€ κατα μεσο ορο εισαι καλυμενος. Σημειο οπου στην Sony βρισκεις μεν μεγαλη γκαμα αλλα ακριβους κατα βαση. Επιπλεον οι κιτ φακοι Sony εχουν μεγαλη παραμορφωση οπου διορθωνεται ηλεκτρονικα εντος καμερας στα jpg αλλα στα raw πρεπει να το κανεις χειροκινητα.

 

Επισης η διαφορα μεγεθους της J5 φαινεται οταν βαζεις τηλεφακους πανω. Με τον 30-110mm πανω (80-300mm) δεν τιθεται συγκριση μεγεθους. Για να μην μιλησω οτι υπαρχει ο 70-300mm (190-800mm !!!) με μολις ~1.000€ κατι που απλα δεν θα βρεις πουθενα.

 

Φυσικα οπως ειπα ολα αυτα ειναι πιο ειδικα και εννοειται οτι ο μικρος αισθητηρας 1” αν και πολυ καλος για την κατηγορια του εχει τα ορια του.

 

Για viewfinder υπαρχει και η V3 εκδοση αλλα ειναι πολυ ακριβη για αυτο που προσφερει.

 

Η Α6000 απο την αλλη αν αγνοησεις το θεμα με το βιντεο της ειναι πιο ολοκληρωμενη μηχανη σε πολυ καλο πακετο. Τα -100€ της Α5100 ειναι δελεαστικα αλλα θα προτιμησω την Α6000. Για την δικη μου χρηση η Α5000 απλα δεν κανει. Για τοπια ομως ειναι ΟΚ και ειναι πια και φθηνη.

 

Εξακολουθω να πιστευω βεβαια οτι και μια LX100 ειναι πολυ καλη επιλογη αφου το μεγαλο zoom δεν ειναι ζητουμενο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει λίγο προσοχή η studio scene του dpreview γιατί δεν έχουν πάντα οι κάμερες τις ίδιες ρυθμίσεις...και είναι δύσκολο να προβλέψεις το πώς και πόσο επηρρεάζουν αυτές το το τελικό αποτέλεσμα.

 

Στα δικά μου τα μάτια δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά J5 και RX100 III.
 

Άλλωστε είναι παρόμοιες και στις μετρήσεις του DXO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω ολους για τις μακροσκελεις απαντησεις σας που με βοηθανε παρα πολυ!

 

 

Αρχικα να πω οτι το βιντεο δεν με ενδιαφερει. Οπως δεν με ενδιαφερουν οι τηλεφακοι  και το μεγεθος τους.

 

Οποτε παμε στο μεγεθος:

ειμαι ουσιαστικα αναμεσα στην rx100 και στην a6000. Το κοστος το βγαζω εκτος, μαλλον θα κανω την υπερβαση αν θεωρω οτι η a6000(την βρισκω στα ~500€) με βολευει καλυτερα.


Κοίτα η RX100 μπαίνει στην τσέπη του τζιν. Σε σχέση με τον κιτ ζουμ δεν έχει κανένα πρακτικά μειονέκτημα στο τί φώτο μπορείς να πάρεις. Γενικά είναι το ίδιο καλή ή καλύτερη. Μόνο σε πολύ καλό φωτισμό που θα πέσεις σε base iso ο μεγαλύτερος αισθητήρας θα σου δώσει πιο πλούσιο χρώμα και περισσότερο dynamic range. Αλλά αυτές οι φωτογραφίες νομίζω θα είναι αρκετά περιορισμένες.

Η διαφορά σε αυτό το σημείο είναι σημαντική, περίπου ένα στοπ, αλλά δε θα έλεγα ότι είναι κρίσιμη. Οι συνθήκες που αυτή εμφανίζεται νομίζω θα είναι μικρό ποσοστό των φώτο σου.

 

Βέβαια δεν θα έχεις τη δυνατότητα του prime που θα σου δώσει επιλογές που η RX100 δεν μπορεί να δώσει.

Αλλά εκεί θα πρέπει να αποφασίσεις ανάμεσα σε αυτό και την φορητότητα. Έχεις prime για την DSLR σου?

Εχω παρει εναν φθηνο prime στα 50€ τον τελευταιο χρονο και αν παω σε mirrorless, θα παρω prime και για αυτην.


Τώρα, όσο pocketable και να είναι μια μηχανή, αν είναι να δώσεις τόσα χρήματα μάλλον θα θέλεις να την προστατέψεις. Που σημαίνει ότι θα τη βάλεις σε ένα μικρό τσαντάκι που να παίρνει ίσως και μια έξτρα μπαταρία, όπως π.χ. το μικροσκοπικό Rivacase 7410. Εκεί λοιπόν δε θα έχει καμιά διαφορά η έτσι κι αλλοιώς ελάχιστη διαφορά μεγέθους μεταξύ SONY RX100 m3 και Nikon 1 J5.

Επειδη πραγματικα με ενδιαφερει το μικρο μεγεθος, θα παρω θηκη τυπου jacket. Εξτρα μπαταρια δεν χρειαστηκα ποτε και δεν προκειται να αγορασω, γιατι ειναι απλα εξτρα βαρος.

Ουτε φορτιστη δεν θα κουβαλαω μαζι μου, θα την φορτιζω με τον φορτιστη του κινητου.


Εξακολουθω να πιστευω βεβαια οτι και μια LX100 ειναι πολυ καλη επιλογη αφου το μεγαλο zoom δεν ειναι ζητουμενο.

Δεν την ειχα στις επιλογες και φαινεται καλη λυση:

http://j.mp/2kzXPnj

 

α) δεν ειναι μεγαλη σαν την Olympus OMD-EM10ii και ειναι επισης και λιγο μικροτερη απο την a6000

β) εχει viewfinder

γ) ειναι με διαφορα η ελαφρυτερη απο ολες τις mirrorless που συζηταμε

δ) εχει φακο φωτεινο, οποτε ουσιαστικα δεν χρειαζομαι prime . Αυτο εχει 2 πλεονεκτηματα: ακομα μικροτερο μεγεθος οταν ταξιδευω και μικροτερο κοστος

 

Με δεδομενο οτι το zoom πανω απο 3 δεν με νοιαζει, τι μειονεκτηματα σε σχεση με τις υπολοιπες εχει αυτη η μηχανη; 

Σαν χρηση πως ειναι;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μονο "μειονεκτημα" ειναι οτι εχει αισθητηρα m4/3 που ειναι μικροτερος απο αυτον της Sony A6000 (APS-C) αλλα μεγαλυτερος απο αυτον της RX100 (1"). Επισης απο τα 16mp του αισθητηρα στην πραξη χρησιμοποιουνται τα 13mp. Σαφεστατα μικροτερη αναλυση απο την A6000 αλλα παρολα αυτα απολυτως αρκετη αναλυση για την πλειονοτητα των φωτο εκτος κι αν προβλετεται να τυπωσεις σε μεγεθη ποστερ ή να κανεις πολυ μεγαλα crop στις φωτο σου. Εγω τα 16mp της D7000 πχ τα χρησιμοποιω κατα βαση οταν δεν μου φτανει το zoom και σιγουρα θα κανω αρκετο crop στην επεξεργασια. Αλλιως τραβαω σε μικροτερες αναλυσεις για πολλους λογους. Αλλα ολα εξαρτωνται απο τις δικες σου αναγκες σε αυτο το σημειο.

 

Εναλλακτικη επιλογη σε σχεση με την Sony RX100 ειναι και η Canon G7X mark ii

 

 

Εναλλακτικη επιλογη σε σχεση με την Lumix LX100 ειναι και η Canon G1X mark ii (εχει βγει και η mark iii με APS-C  αισθητηρα αλλα ειναι ακριβη)

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο "μειονεκτημα" ειναι οτι εχει αισθητηρα m4/3 που ειναι μικροτερος απο αυτον της Sony A6000 (APS-C) αλλα μεγαλυτερος απο αυτον της RX100 (1"). Επισης απο τα 16mp του αισθητηρα στην πραξη χρησιμοποιουνται τα 13mp.

Oτι εχει μικροτερο αισθητηρα το ξερω, οπως και η μικροτερη αναλυση δεν με απασχολει.

 

Φαινεται πολυ βολικη καμερα, γιατι ειναι και μικρη και εχει και ταχυτατο φακο που καλυπτει σχεδον τα παντα απο αυτα που θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αργοτερο AF απο την Α6000, αλλα καλυτερο απο την RX100. Γενικα ειναι στην μεσα στα παντα. Καλυτερος φακος απο και τις δυο Sony ομως.

 

Και οπως ειπωθηκε ηδη, τα menu της Sony δεν φημιζονται για το ποσο βολικα ειναι. Εμενα τουλαχιστον δεν με βολευουν. Αντιθετα της Panasonic ειναι μια χαρα και επιπλεον οι Panasonic εχουν και περισσοτερες αμεσες ρυθμισεις χωρις να χρειαζεται να πας σε μενου. Εαν τραβας τοπια ισως δεν εχει σημασια. Στην δικη μου χρηση ομως εχει.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...