Προς το περιεχόμενο

LG G4 Shallow/blurry depth of field


thefalltime

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω ένα cinematic βιντεάκι με κινητό [LG G4 (2160p@30fps,f/1.8,28mm)]και έχω ψάξει διάφορα πράγματα και  έχω βρει λύσεις για πολλά όπως smoοth movements,stabilization,φωτισμούς κτλπ. Όμως δεν μπορώ να βρω λύση για το πως να δημιουργήσω καλό shallow depth of field χωρίς να χρειάζεται να είναι  η κάμερα πάρα πολύ κοντά με το ''μοντέλο'' γιατί στο πλάνο θα έχουμε μόνο ένα κεφάλι για παράδειγμα. Για αυτό ευθύνεται από ότι έχω διαβάσει  ο αισθητήρας του κινητού όπως και το εστιακό μήκος που είναι μικρά λόγω της χωρητικότητας των κινητών.Αν λοιπόν αγοράσω έναν ευρυγώνειο φακό όπως αυτός Link.png Site: CAMLINKCL-ML 40SW αναρωτιέμαι αν θα έχω περισσότερο πλάνο καθώς είμαι κοντά στο subject και ταυτόχρονα εξακολουθώ να έχω κάπως θολό backround .Επίσης δεν ξέρω αν θα πέσει η ποιότητα ή όχι με τέτοιους φακούς.Είμαι καινούριος στη όλη φάση μπορεί να τα λέω εντελώς λάθος  για αυτό ζητάω τα φώτα σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Επεξ/σία από thefalltime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν θα εχεις και θα χασεις και απο φωτεινοτητα στον φακο σου. Τα κινητα εχουν ηδη μεγαλα διαφραγματα στους φακους τους οποτε δεν μπορεις να βελτιωσεις κατι.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!Υπάρχουν τέτοιου είδους leds για να καταφέρω καλύτερα αποτελέσματα με το shallow depth of field?

Ποιος μιλησε για leds? Δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις για ληψεις με το κινητο. Μονο χειροτερα μπορεις να τα κανεις. End of story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φακός σου είναι 28mm ισοδύναμος. Οι πραγματικές του διαστάσεις είναι 4.42mm f/1.8.

 

Θέλεις πραγματικά μεγάλο φακό με μεγάλη ίριδα για μικρό dof. H ίριδά σου είναι 4.42/1.8=2.46mm

Η ίριδα ενός πραγματικού 28mm f/1.8 είναι 16mm και μπορεί να δώσει αρκετά μικρό dof.

 

Θεωρητικά μπορεί να εφαρμόσεις έναν πραγματικά μεγάλο φακό στο κινητό σου και να πάρεις το μικρό dof όπως έκαναν στην ακόλουθη ταινία που γυρίστηκε με Nokia αλλά προφανώς δεν είναι πρακτικό...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φακός σου είναι 28mm ισοδύναμος. Οι πραγματικές του διαστάσεις είναι 4.42mm f/1.8.

 

Θέλεις πραγματικά μεγάλο φακό με μεγάλη ίριδα για μικρό dof. H ίριδά σου είναι 4.42/1.8=2.46mm

Η ίριδα ενός πραγματικού 28mm f/1.8 είναι 16mm και μπορεί να δώσει αρκετά μικρό dof.

 

Θεωρητικά μπορεί να εφαρμόσεις έναν πραγματικά μεγάλο φακό στο κινητό σου και να πάρεις το μικρό dof όπως έκαναν στην ακόλουθη ταινία που γυρίστηκε με Nokia αλλά προφανώς δεν είναι πρακτικό...

Ενδιαφέρον κατάλαβα ωστόσο όπως λες και εσύ δεν είναι πρακτικό εφόσον για να πάρεις  έναν τέτοιο φακό πρέπει να δώσεις παραπάνω χρήματα από όσο κοστίζει το κινητό μου και δεν αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο πιστεύω σε ένα κινητό.Θέλω πολύ κάποια στιγμή να πάρω μια dslr να κάνω καμιά πιο σοβαρή ''δουλειά''.Πιστεύω πολλοί από όσους διάβασαν το ποστ μου το σκέφτηκαν αλλά μπράβο  και  εσείς που απαντήσατε που μείνατε στην ερώτηση και δεν το αναφέρατε και ειρωνικά μάλιστα όπως μου έχει τύχει  όταν είχα ξαναρωτήσει κάπου αλλά απλά για να ξέρετε οικονομικά είναι δύσκολο να αποκτήσω μία  ακόμα και τις ''φθηνές'' που λέμε. Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από thefalltime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δημιουργήσεις κατι φοβερό χωρίς καθολου σχεδόν εξοπλισμό, απλά θα πρέπει να ξέρεις τα μειονεκτήματα του (όπως το Dof του κινητού)

 

Δεν χρειάζεσαι DSLR , με πολύ φαντασία και δουλειά μπορεις να κάνεις κάτι και με το κινητό, Το Α και το Ω ειναι ο φωτισμός

 

check

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον έχω ξαναδεί τον τύπο στο youtube φαίνεται πολύ έμπειρος!!Ο φωτισμός ξέρω όντως ότι είναι πολύ σημαντικός αλλά και αυτός θέλει κάποια χρήματα. Έχω δει μερικά βιντεάκια για το θέμα φωτισμός και ίσως μπορείς να κάνεις πράγματα χωρίς να αγοράσεις εξοπλισμό αλλά το να  κάνεις κάτι όμορφο χωρίς εξοπλισμό πιστεύω πως θέλει ακόμα περισσότερη εμπειρία για κάποιον που δεν ξέρει..Πάντως αυτό που έκανε ο τύπος σου δίνει ώθηση να προσπαθήσεις με ότι έχεις μέχρι να αποκτήσεις κάποιο χ εξοπλισμό. Ευχαριστώ φίλε μου!

 

Γενικά τι άλλο θα πρέπει να προσέξω?

Επεξ/σία από thefalltime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...