Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση σε αγγελία


ssotoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

  • Live παζαράκι. Ένα νέο στυλ απαιτεί live παζάρι την ώρα της συναλλαγής, για να έχεις ακυρώσει τους άλλους και να αναγκαστείς εν βρασμώ να το δώσεις πιο φθηνά. Μετά την πρώτη φορά που την πάτησα, απλά [tsoukalas gif]Άντε γειά[/tsoukalas gif]. Δεν πειράζει, δε θα ζήσω από τα 40€ σου, θα ξαναμπεί αγγελία next week.
  • Μη απαντώντες. Ενδιαφέρεσαι για κάτι; Στέλνε. Δεν γίνεται να βλέπω ότι είδες το PM και να μην απαντάς ποτέ. Εκεί έχει μερικές ώρες μετά το last seen ερώτηση και διαγραφή αν το ξαναδείς και δεν απαντήσεις ή ερώτηση 1 μέρα μετά το τελευταίο σου μήνυμα και διαγραφή την επόμενη. Ενδιαφέρθηκες για κάτι και το θες σε 10 μέρες γιατί είσαι Χονολουλού διακοπές; Κανένα πρόβλημα. ΠΕΣ ΤΟ όμως.

 

Για το πρωτο και εμενα μου φανηκε και μαλιστα μου χτυπαει παρα πολυ ασχημα.Του τυπου αγοραζει ο αλλος κινητο πχ 400ευρω και τελευταια στιγμη σου λεει αν γινεται να του κοψεις 5-10ευρω λες και θα σωθει.

Για το δευτερο εδω ειναι για χοντρα μπινελικια.

 

Κανεις pm οτι κατι τον ενδιαφερει του τυπου''υπαρχει'',''με ενδιαφερει ποια περιοχη βρισκεσαι''κλπ και μετα εξαφανιζεται.Αν αλλαξες γνωμη και δεν σε ενδιαφερει ή αν βρηκες αλλο σε καλυτερη τιμη κλπ κλπ ενημερωσε τον αλλο μην περιμενει τσαμπα.

 

Και ενα τελευταιο που παρατηρω στις συναλλαγες χερι με χερι ειναι που δεν ελεγχουν το προιον που αγοραζουν αν εχεις πολλες αξιολογησεις.

Μου λενε το κορυφαιο''εχεις πολλες αξιολογησεις σε εμπιστευομαι''.Και τους απανταω''αφου εκανες που εκανες την διαδρομη και ηρθες,σου ειναι τοσο δυσκολο να ριξεις 5 λεπτα μια ματια να εισαι σιγουρος?Κυριολεκτικα τους ζαλιζω να τσεκαρουν αυτο που αγοραζουν,αν ειναι δυνατον......

 

Μετα βλεπουμε περιπτωσεις εξαπατησης με πολλες αξιολογησεις και ορισμενοι αναρωτιουνται πως γινεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τον αριθμο τηλεφωνου τον δινεις μεσω pm. Τον βαζεις επισης στα ελτα στη φορμα του αποστολεα. Δεν υπαρχει δικαιολογια να μην τον δωσεις. Οι συνομιλιες μεσω πμ δεν αποτελουν αποδειξειςβη οτι αλλο καθως ευκολα μπορουν να επανεπεξαγαστουν και απο τα δυο ατομα , ακομα και μεσα στις παραθεσεις μπορει ο αλλος να αλλαξει κειμενο του αλλου.

Στην αγγελια ο αριθμος μπορει να μπει για να φυγει κατι πιο γρηγορα, αλλα συνηθως ετσι δεν ξερεις ποιος σε τρολαρει/κανει παζαρια κλπ.

 

 

Παλιότερα που ήμανε μικρός και δεν ήξερα είχα αγοράσει μια κονσόλα από ένα μέλος εδώ μέσα και είχα κάνει το λάθος να του δώσω το τηλέφωνό μου αρκετά νωρίς στην συναλλαγή μας. Μιλάμε με λύσσαξε. Με έπαιρνε τηλέφωνο κάθε μέρα για πέντε μέρες έτσι ώστε να μου αναλύει τα εσώψυχά του για καμιά ώρα λες και ήμουν γκόμενά του.

 

Ε, από τότε το έκοψα το χούι με το τηλέφωνο. Το δίνω για να πούμε ένα γεια στο φιλικό, αλλά από εκεί και πέρα κομένα τα πολλά πολλά. Γραπτώς με ΠΜ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, από τότε το έκοψα το χούι με το τηλέφωνο. Το δίνω για να πούμε ένα γεια στο φιλικό, αλλά από εκεί και πέρα κομένα τα πολλά πολλά. Γραπτώς με ΠΜ.

Γραπτως δεν μπορουν να κλαφτουν μπας και κοψεις 5ευρω γιαυτο θελουν το τηλεφωνο :P

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα που ήμανε μικρός και δεν ήξερα είχα αγοράσει μια κονσόλα από ένα μέλος εδώ μέσα και είχα κάνει το λάθος να του δώσω το τηλέφωνό μου αρκετά νωρίς στην συναλλαγή μας. Μιλάμε με λύσσαξε. Με έπαιρνε τηλέφωνο κάθε μέρα για πέντε μέρες έτσι ώστε να μου αναλύει τα εσώψυχά του για καμιά ώρα λες και ήμουν γκόμενά του.

 

Ε, από τότε το έκοψα το χούι με το τηλέφωνο. Το δίνω για να πούμε ένα γεια στο φιλικό, αλλά από εκεί και πέρα κομένα τα πολλά πολλά. Γραπτώς με ΠΜ.

Μηπως ηταν παιδοφιλος και πουλαγε κονσολες για παραλλαγη? :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το διαβαζω συχνα αυτο, τι σημανει αφιλοκερδος; Και το φορουμ εχει κερδος και εμεις απο αυτη την κατηγορια. Ενα φορουμ εχει νοημα να υπαρχει μονο με χρηστες, οι αγγελιες αποδεδειγμενα φερνουν κινηση, η κινηση αυτη καταγραφετε και ερχονται περισσοτερες και καλυτερα αμοιβομενες διαφημισεις.

Εαν αυριο σταματησει αυτο το αλισβερισι, μπορει το φορουν να μην χασει χρηματα αμεσα, αλλα θα χασει επισκεψεις και διαφημισεις. Αμφιβαλλω εαν σκεφτεται κανεις να κανει κατι τετοιο.

Αυτο δεν ειναι μομφη προς το φορουμ, αλλα γιατι ειναι κακο να λεμε οτι υαπρχει ΑΜΟΙΒΑΙΟ ΩΦΕΛΟΣ απο τις αγγελιες;

 

Επειδή περίμενα κάποιον να μου αναφέρει αυτό, δεν μιλάω για κέρδος μέσω διαφημίσεων, διαφημίσεις έχω και εγώ στο blog μου, κέρδος από εκεί μπορεί να πάρει και από τον οποιοδήποτε τυχάρπαστο που είδε φως και μπήκε στο forum και κλίκαρε σε ένα ad. Μιλάω για την περίπτωση ποσόστωσης από τα κέρδη όπως συμβαίνει σε άλλες ιστοσελίδες όπως amazon κτλ. Πλέον λεφτά από διαφημίσεις δεν βγάζεις όλοι έχουν adblock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πιθανόν να τα έχουμε ξαναπει αλλά όταν κανονίζεις συνάντηση με κάποιον πως ακριβώς; Θα συναντηθείτε; Θα κρατάτε μεγάλες πινακίδες όπως κάνουν στα αεροδρόμια;

Wait τι  εννοεις? Δινουμε ραντεβου στην εξοδο της πλατειας Συνταγματος ξερωγω στις 10 το πρωι. Θα φτασω, θα δω καποιον τυπο να περιμενει και να κοιταει τριγυρω, θα παρω τηλεφωνο εκεινη τη στιγμη και θα του πω "Ελα Αλεκο εφτασα, εσυ?" και στατιστικα ο τυπος που εχω σταμπαρει θα σηκωσει το τηλεφωνο του και θα ειναι αυτος. Αν δε θα ειναι αυτος και μου πει, ειμαι μπροστα στο παγκακι λ.χ. θα γυρισω και θα τον εντοπισω.

 

Αυτο εννοεις ή εγινα υπεραναλυτικος χωρις λογο? :lol:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ούτε την εμμονή κάποιων με το τηλέφωνο την καταλαβαίνω. Γενικά το δίνω αν μου ζητηθεί για να ανακουφιστεί ο άλλος ότι είμαι όντως άνθρωπος (και όχι ορκ ξέρω 'γω), αλλά διαπραγμάτευση από το τηλέφωνο δεν κάνω σε καμία περίπτωση. Με ΠΜ, γραπτώς να φαίνονται τα πάντα και νοικοκυρεμένα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

 

 

Wait τι  εννοεις? Δινουμε ραντεβου στην εξοδο της πλατειας Συνταγματος ξερωγω στις 10 το πρωι. Θα φτασω, θα δω καποιον τυπο να περιμενει και να κοιταει τριγυρω, θα παρω τηλεφωνο εκεινη τη στιγμη και θα του πω "Ελα Αλεκο εφτασα, εσυ?" και στατιστικα ο τυπος που εχω σταμπαρει θα σηκωσει το τηλεφωνο του και θα ειναι αυτος. Αν δε θα ειναι αυτος και μου πει, ειμαι μπροστα στο παγκακι λ.χ. θα γυρισω και θα τον εντοπισω.

 

Αυτο εννοεις ή εγινα υπεραναλυτικος χωρις λογο? :lol:

Μαλλον εγινες υπεραναλυτικος χωρις λογο, εισαι και αδιαβαστος, αυριο με τον κηδεμονα σου :)

Ισως να μην το εγραψα και εγω οσο καλα επρεπε, συγνωμη, βαζω εστω και τωρα την παραθεση που πρεπει να ειχα κανει απο την αρχη. Παραπανω ο φιλος αναφερει οτι δινει το τηλεφωνο για να ανακουφιστει ο αλλος οτι ειναι οντως ανθρωπος!

Και ρωταω εγω εαν κανονισεις συναντηση με καποιον, πως στο καλο θα συναντηθειτε τελικα; Πως θα αναγνωρισει ο ενας τον αλλο;

Θεωρω το κινητο σαν το μεσο που προχωραει την συναλλαγη γρηγορα. Μου εχει τυχει ανθρωπος που με ρωταγε κατι το πρωι, του απανταγα το μεσημερι και μου ανταπανταγε το επομενο πρωι, μεχρι να συνενοηθουμε ειχαν περασει μερες...

 

ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ ΔΙΝΑΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ Η ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΤΑ ΠΑΛΙΑ;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μαλλον εγινες υπεραναλυτικος χωρις λογο, εισαι και αδιαβαστος, αυριο με τον κηδεμονα σου :)

Ισως να μην το εγραψα και εγω οσο καλα επρεπε, συγνωμη, βαζω εστω και τωρα την παραθεση που πρεπει να ειχα κανει απο την αρχη. Παραπανω ο φιλος αναφερει οτι δινει το τηλεφωνο για να ανακουφιστει ο αλλος οτι ειναι οντως ανθρωπος!

Και ρωταω εγω εαν κανονισεις συναντηση με καποιον, πως στο καλο θα συναντηθειτε τελικα; Πως θα αναγνωρισει ο ενας τον αλλο;

Θεωρω το κινητο σαν το μεσο που προχωραει την συναλλαγη γρηγορα. Μου εχει τυχει ανθρωπος που με ρωταγε κατι το πρωι, του απανταγα το μεσημερι και μου ανταπανταγε το επομενο πρωι, μεχρι να συνενοηθουμε ειχαν περασει μερες...

 

ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ ΔΙΝΑΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ Η ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΤΑ ΠΑΛΙΑ;

 

 

Ωχ σορι για το προηγουμενο man, δεν καταλαβα οτι αναφεροσουν στον Malthador. 

Αλλα ευλογη η απορια σου τοτε :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τηλεφωνο θα διαφωνησω,ειτε εχετε αποξενωθει εντελως ειτε θεωρειτε οτι μπορει να γινει καλυτερη συνεννοηση γραπτως παρα προφορικως..
Και εγω μπορει να βαριεμαι να κατσω να πιασω κουβεντα με καποιον αγνωστο καποια στιγμη στη μερα μου,αλλα οπως και να το κανεις στο τηλεφωνο ειναι αλλιως,βγαινει πιο ευκολα ακρη ( εκτος και αν ειναι ηλιθιος οποτε το ειχαμε χασει εξ'αρχης ) και δεν υπαρχουν παρεξηγησεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βαριεμαι να γραφω και να εξηγω γραπτως.Αν και ειμαι πολυ ξεκαθαρος στις αγγελιες μου ,κι οι περιγραφες μου αναλυτικες,συνεχως ρωτανε διαφορα που ειτε εχω φωτογραφισει,ειτε εχω περιγραψει.

Δεν τους αδικω ομως.Δεν ειμαι μαγαζι και δεν με εμπιστευονται αν και εχω αρκετες αξιολογησεις και συμμετοχη στο φορουμ.

Απο παντου μπορεις να την πατησεις!

Πριτιμω το τηλεφωνο μονο και μονο για να μη χανω τον χρονο μου σε μηνυματα.

Ολα αυτα σαν πωλητης.

Σαν αγοραστης προτιμω μονο χερι με χερι.Αν δεν δεχτει δεν αγοραζω.Ο λογος ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανεναν.Την εχω πατησει κανα δυο φορες κι επειδη ειμαι εγωιστης μου κατσε βαρυ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως να μην το εγραψα και εγω οσο καλα επρεπε, συγνωμη, βαζω εστω και τωρα την παραθεση που πρεπει να ειχα κανει απο την αρχη. Παραπανω ο φιλος αναφερει οτι δινει το τηλεφωνο για να ανακουφιστει ο αλλος οτι ειναι οντως ανθρωπος!

Και ρωταω εγω εαν κανονισεις συναντηση με καποιον, πως στο καλο θα συναντηθειτε τελικα; Πως θα αναγνωρισει ο ενας τον αλλο;

 

 

Έγραψα και κάτι άλλο πιο πριν που μάλλον δεν είδες:

 

 

Εντάξει, αυτό είναι εξωπραγματικό που γίνεται. Πάντα γράφω στις αγγελίες μου ότι δεν κάνω συναλλαγές χέρι με χέρι και κάθε μα κάθε φορά θα βρεθούν τουλάχιστον 2-3 τύποι που θα μου πουν «Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;» ή «Ύποπτο το ότι δεν κάνεις συναλλαγές χέρι με χέρι» και τα λοιπά κουλά.

 

Ξέρω 'γω, εμένα όταν δεν με ενδιαφέρει μια αγγελία απλά την προσπερνάω, δεν κάθομαι να πρήζω αυτόν που την έβαλε επειδή δεν μου αρέσουν αυτά που γράφει, έλεος δηλαδή.

 

Οπότε ποιός ο λόγος να μου ζητήσει τηλέφωνο κάποιος ο οποίος όντως θέλει να αγοράσει το προϊόν, πέραν του ψυχολογικού του θέματος; Αν και μάλλον αψυχολόγητοι είναι οι περισσότεροι που πέφτουν θύματα, αν κάτσω να μετρήσω πόσες φορές έχω διαβάσει ποστ του τύπου «φαινόταν πολύ καλό παιδί από το τηλέφωνο». :P

 

Εγω βαριεμαι να γραφω και να εξηγω γραπτως.Αν και ειμαι πολυ ξεκαθαρος στις αγγελιες μου ,κι οι περιγραφες μου αναλυτικες,συνεχως ρωτανε διαφορα που ειτε εχω φωτογραφισει,ειτε εχω περιγραψει.

Δεν τους αδικω ομως.Δεν ειμαι μαγαζι και δεν με εμπιστευονται αν και εχω αρκετες αξιολογησεις και συμμετοχη στο φορουμ.

Απο παντου μπορεις να την πατησεις!

Πριτιμω το τηλεφωνο μονο και μονο για να μη χανω τον χρονο μου σε μηνυματα.

Ολα αυτα σαν πωλητης.

Σαν αγοραστης προτιμω μονο χερι με χερι.Αν δεν δεχτει δεν αγοραζω.Ο λογος ειναι οτι δεν εμπιστευομαι κανεναν.Την εχω πατησει κανα δυο φορες κι επειδη ειμαι εγωιστης μου κατσε βαρυ.

 

Επειδή την έχω πατήσει στο παρελθόν σαν πωλητής όταν έκανα προφορικά συνεννόηση με αποτέλεσμα να πάρω το δέμα πίσω γιατί ο αγοραστής «δεν είχε καταλάβει ότι δεν είχα το κουτί του προϊόντος», πλέον σαν πωλητής πάντα κάνω γραπτώς με ΠΜ recap ακριβώς τι στέλνω και ακριβώς σε τι κατάσταση, έτσι ώστε να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

 

Κατά τ' άλλα, ο καθένας κάνει συναλλαγή με όποιον τρόπο επιθυμεί. Όπως εσύ δεν εμπιστεύεσαι κανέναν και κάνεις συναλλαγή μόνο χέρι με χέρι, έτσι και εγώ δεν έχω όρεξη να χάσω μισή μέρα για €20. Δεν βρίσκω για ποιό λόγο να πρήζουμε ο ένας τον άλλον για πράγματα που αναφέρονται σαφώς σε κάθε αγγελία (όπου αναφέρονται) όπως «συναλλαγή μόνο χέρι με χέρι» ή «παζάρια δεν γίνονται». Να το αφήνει φλου ο άλλος το καταλαβαίνω να τον ρωτήσεις, άμα είναι όμως σαφής γιατί να του τα πρήζεις;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή περίμενα κάποιον να μου αναφέρει αυτό, δεν μιλάω για κέρδος μέσω διαφημίσεων, διαφημίσεις έχω και εγώ στο blog μου, κέρδος από εκεί μπορεί να πάρει και από τον οποιοδήποτε τυχάρπαστο που είδε φως και μπήκε στο forum και κλίκαρε σε ένα ad. Μιλάω για την περίπτωση ποσόστωσης από τα κέρδη όπως συμβαίνει σε άλλες ιστοσελίδες όπως amazon κτλ. Πλέον λεφτά από διαφημίσεις δεν βγάζεις όλοι έχουν adblock.

Πιστευω οτι δεν ειναι οσοι νομιζεις αυτοι που εχουν adblock.

Σκεψου ποσοι ασχετοι ειναι στο ιντερνετ στις μερες μας.

Αλλα ας μη βγουμε πιο πολυ offtopic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ποιός ο λόγος να μου ζητήσει τηλέφωνο κάποιος ο οποίος όντως θέλει να αγοράσει το προϊόν, πέραν του ψυχολογικού του θέματος; Αν και μάλλον αψυχολόγητοι είναι οι περισσότεροι που πέφτουν θύματα, αν κάτσω να μετρήσω πόσες φορές έχω διαβάσει ποστ του τύπου «φαινόταν πολύ καλό παιδί από το τηλέφωνο». :P

Καταρχας δεν σχολιαζω και ουτε με ενδιαφερει η επιλογη που κανεις να μην κανεις συναλλαγες δια ζωσης, ειναι δικο σου θεμα, δικαιωμα σου και κανε οπως εσυ νομιζεις.

 

Θα απαντησω ομως στο τι μπορει να παει στραβα σε λιγες απο τις περιπτωσεις που εστειλα εγω δεματα σε καποιον αλλο.

Δεν μου ειχε δωσει σωστα τα στοιχεια του και στραβωνε το θεμα με τα ΕΛΤΑ

Τα μεταφορικα ηταν διαφορετικα απο αυτα που μου ειχε πει οτι θα ειναι "πηγαινε στην Γενικη, ξερω, θα ζητησουν 7ευρω" παως λοιπον και μου ζητανε 14ευρω. Τι να κανω;

Μου ετυχε κατι και δεν μπορεσα να παω το απογευμα οπως ειπαμε να δωσω το δεμα και θα πρεπει να το κανω αυριο, τι κανω; Εισαι οκ; Μηπως σου χαλαει τα σχεδια και δεν ενδιαφερεσαι πλεον;

 

Εγω προτιμω να τα λεω με τηλεφωνο γιατι εχω δει οτι εαν ο αλλος ειναι στραβωμενος, τοτε στραβωμενος θα ειναι ειτε να μιλησεις με το τηλεφωνο ειτε με γραπτα μυνηματα, λες και εαν στραβωσει το πραγμα θα διαβασει καποιος αλλος τα μυνηματα για να εκδικασει σε καποιον το λαθος...ο στραβωμενος θα δει οτι θελει και θα σε βγαλει τρελο ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πολυετή εμπειρία μου στο φόρουμ, όσον αφορά το θέμα τηλεφώνου και έχοντας κάνει τις τριπλάσιες από τις 140 περίπου αξιολογηθέντες συναλλαγές μου, έχω διαπιστώσει το εξής:

 

  1. ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ δεν πρόκειται να γίνει φίλος σου στο ινσόμνια, ακόμα και η συναλλαγή σας να είναι άριστη. Να είσαι σίγουρος πως εαν κάνεις με το ίδιο άτομο επαναλαμβανόμενες συναλλαγές βασιζόμενος στο πολύ καλό ιστορικό σας, ακόμα και να μιλάτε συχνά για πιθανές συναλλαγές, στην πρώτη "παρεξήγηση/ασυνεννοησία", θα κοιτάξει να σε φάει σαν το κοράκι και να βγάλει την μεριά του καθαρή.  ΝΟΜΟΣ.
  2. Η περίπτωση απόκρυψης του τηλεφώνου, έχει διπλό πρόσημο. Αφενός, ναι, σου πουλαω ένα κινητό/tablet/ρολόι χωρίς να έχω την υποχρέωση να σου παρέχω after sales υποστήριξη μαγαζιού (εδώ να δεις πόσες "φιλίες" χαλάνε και πόσες αναφορές για αξιολογήσεις τρώνε στην μάπα οι mods), αφετέρου, όταν ο άλλος δεν σου δίνει κινητό, ακόμα και 100+ αξιολογησεις να έχει, μπορεί να υποκρύπτει ότι η άριστη, κατάσταση βιτρίνας, σαν να την ανοίγεις εσύ συσκευή που σου πουλάει, απέκτησε μια τριχωειδή γρατζουνίτσα, την οποία εσύ σιγά μην προσέξεις κάτω από το 3Η τζαμάκι που θα έχει ήδη τοποθετηθεί και ως άνθρωπος του χώρου και ψείρας, όπως και οι περισσότεροι που ασχολούμαστε τόσο εδώ μέσα, κοιτάει να ξεφορτωθεί, βασιζόμενος στην εμπιστοσύνη που θα του δείξεις σαν έμπειρος πωλητής. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ 400 ΘΕΤΙΚΕΣ. Όσα λιγότερα ξέρεις γιαυτόν, τόσο πιο εύκολα χάνεται η πιθανότητα "κατηγορίας", μέχρι και ντροπής να του θέσεις τέτοιο ζήτημα.

Φυσικά τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά και υπάρχουν χίλιες δυο περιπτώσεις ανάλογες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επικοινωνια για αγγελιες στο ινσομνια ειναι ενα κοινωνικο ζητημα και πολλες φορες περιπλοκο.Ο μονος ''νομος'' που εχω διαπιστωσει οτι ισχυει ειναι ο εξης. Αν ειλικρινα προσπαθεις να εισαι οσο πιο πολυ μπορεις εντιμος και να βλεπεις τον καθε πωλητη η αγοραστη οπως θα ηθελες να αντιμετωπισουν και εσενα,θα κανεις κατα μεγαλη πλειοψηφια,καλες συναλλαγες και αρκετους ''φιλους''.

 

Για μενα παιζει πολυ μεγαλο ρολο,πρωτου γινει συμφωνια και συναντηση,να προηγηθει μια συνομιλια που προσωπικα απο τον τροπο εκφρασης του αλλου και το περιεχομενο αυτων που λεει,με βοηθα να κρινω αν θελω η οχι να συναλλαγω μαζι του.Μεχρι στιγμης εχω κανει συναλλαγες με πολυ καλους ανθρωπους και με σωστη συμπεριφορα.

 

Αλλα υπηρξαν περιπτωσεις που δεν μου αρεσαν μερικοι απο αυτα που ειπαμε και απεφυγα να κανω συναλλαγη μαζι τους.Το συμπερασμα μου ειναι αναλογα τι ανθρωπος εισαι,παρομοιους ανθρωπους τραβας αν οχι παντα,τις περισσοτερες φορες. (''Ομοιος ομοίω αεί πελάζει'' οπως εγραψε και ο Πλατωνας στο ''Συμποσιο'' του.)

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...