Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα ξεκινήσει να πληρώνει στην Ιρλανδία τα δισεκατομμύρια που της οφείλει για διαφυγόντες φόρους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν εκλέγεις κάποιον που ξέρεις ότι είναι λαμόγιο, τότε φταις εσύ. Ειδικά αν τον εκλέγεις ακριβώς επειδή είναι λαμόγιο, για να σού επιτρέψει να γίνεις κι εσύ λαμόγιο, για να πάρεις ΕΣΠΑ για το ξενοδοχείο σου και να το χτίσεις με υπερτιμολογησεις, να πάρεις αποζημίωση για καλλιεργήσιμες εκτασεις πάνω στα Μετέωρα, και για να σου διορίσει το παιδί στη ΔΕΗ, κλπ, κλπ.

 

 

Γιατί μας παίρνει η μπάλα όλους ρε συ Γκάλη;

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ είμαι λαμόγιο. B)

Επίσης σου παραθέτω απάντηση του logistoulis από άσχετο thread:

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα...

 

"είναι αστείο να θεωρείται δημοκρατία ένα τηλεπαιχνίδι (όπου δεν επικρατεί καν η απόλυτη πλειοψηφία, αλλά τα δεκανίκια των μπόνους πόντων) όπου δίνεις λευκή επιταγή σε κάποιον για 4 χρόνια που λέει ότι θα κάνει κάποια πράγματα και χωρίς κανέναν έλεγχο και συνέπειες μπορεί να κάνει τελείως άλλα 

 

αυτό είναι η ψευδαίσθηση που δίνεται ώστε να αποδεχθείς τη συνυπευθυνότητα για κάτι στο οποίο δε συμφώνησες ποτέ

 

φυσικά εμείς οι έλληνες έχουμε αυτό και αυτούς ακριβώς που μας αξίζουν δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά όχι και να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία "

 

Φώτη13 τα παραπάνω να τα κορνιζώσεις  :-D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μας παίρνει η μπάλα όλους ρε συ Γκάλη;

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ είμαι λαμόγιο. B)

Επίσης σου παραθέτω απάντηση του logistoulis από άσχετο thread:

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα...

 

"είναι αστείο να θεωρείται δημοκρατία ένα τηλεπαιχνίδι (όπου δεν επικρατεί καν η απόλυτη πλειοψηφία, αλλά τα δεκανίκια των μπόνους πόντων) όπου δίνεις λευκή επιταγή σε κάποιον για 4 χρόνια που λέει ότι θα κάνει κάποια πράγματα και χωρίς κανέναν έλεγχο και συνέπειες μπορεί να κάνει τελείως άλλα 

 

αυτό είναι η ψευδαίσθηση που δίνεται ώστε να αποδεχθείς τη συνυπευθυνότητα για κάτι στο οποίο δε συμφώνησες ποτέ

 

φυσικά εμείς οι έλληνες έχουμε αυτό και αυτούς ακριβώς που μας αξίζουν δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά όχι και να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία "

 

Φώτη13 τα παραπάνω να τα κορνιζώσεις  :-D 

Kορνιζωσε καλυτερα εσυ αυτο ,την απαντηση μου σε αυτο που παραθεσες:

 

 

 

"Δλδ αν σου πω εγω ψηφισε με  και αν βγω θα  σας  πενταπλασιασω τους   μισθους και τις συνταξεις και  φυσικα μολις βγω    δεν τα κανω αυτα   γιατι δεν βρεχει λεφτα θα φταιω εγω η' εσυ που εισαι  αγαθιαρης?

Οταν πανε και ψηφιζουν τα "βοδια" οχι με ορθολογικα κριτηρια αλλα με το τι θελουν να ακουσουν  και σε οποιον τους υποσχετε "μαγικες" και ευκολες λυσεις στα προβληματα τους και διορισμους  ,δεν εχουν  συνυπευθυνοτητα τι ειναι ανηλικα και απαλλασονται ευθυνων ?

Με λιγα λογια στην Δημοκρατια  δεν υπαρχει ουτε με "κοροιδεψαν " ουτε τιποτα  για αυτο και δεν ψηφιζουν τα ανηλικα και οι καθυστερημενοι στα χαρτια.

Υπαρχει ενα μονο πραγμα που λεγετε ευθυνη του πολιτη και ειναι τεραστια .

Οποιος δεν αντεχει το βαρος των ευθυνων του που πηγαζει απο την ψηφο μπορει να μετοικησει σε αλλα πολιτευματα  να δει και εκει τι ωραια που ειναι η' να ακολουθησει την συνταγματικη οδο   και να αλλαξει τα πραγματα εκ των εσω .

Ολα τα υπολοιπα ειναι ακατασχετη μπουρδολογια."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια. Χαμηλότερο κόστος παραγωγής, άρα καλύτερες τιμές για τους καταναλωτές.

 

Επίσης, περισσότερες δουλειές για τους αμερικάνους, που δεν θα χρειάζεται να τρέχουν σε χώρες με χαμηλότερη φορολογία, όπως κάνουν όλοι τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια. Χαμηλότερο κόστος παραγωγής, άρα καλύτερες τιμές για τους καταναλωτές.

 

Επίσης, περισσότερες δουλειές για τους αμερικάνους, που δεν θα χρειάζεται να τρέχουν σε χώρες με χαμηλότερη φορολογία, όπως κάνουν όλοι τόσο καιρό.

Δεν προκυπτει τιποτα τετοιο απο το αρθρο.

 

Μεχρι προσφατα, οι αμερικανικες εταιρειες δεν ηταν υποχρεωμενες να πληρωνουν φορο στην Αμερικη για τα κερδη που ειχαν στο εξωτερικο.

Αν το δουμε με την απλουστευση που εσυ κανεις, αυτο σημαινε:

1) χαμηλοτερο κοστος παραγωγης, λογω απουσιας φορολογιας στην Αμερικη (αυτο εκανε η apple).

2) λιγοτερες δουλειες για τους αμερικανους

 

Με το προτεινομενο νομοσχεδιο, οι αμερικανικες εταιρειες θα πληρωνουν υποχρεωτικα πληρωναν φορο στην Αμερικη για τα κερδη που εχουν στο εξωτερικο.

Αν το δουμε με την απλουστευση που εσυ κανεις, αυτο σημαινει:

1) μεγαλυτερο κοστος παραγωγης, λογω φορολογιας και στην Αμερικη

2) περισσοτερες δουλειες για τους αμερικανους

 

Κατι τοσο απλο, ειναι τρομερο πως παρερμηνευεται απο διαφορους για γνωστους λογους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, η apple δεν τα κανει ολα ΝΟΜΙΜΑ.

 

Η περίπτωση που περιγραφεις με την μεταφορά κερδων σε αλλη χωρα είναι νομιμη φοροαποφυγη, αλλα το αρθρο μιλαει για διαφορετικη περίπτωση:

Η apple ειχε ΠΑΡΑΝΟΜΗ κρατικη ενίσχυση στην Ιρλανδία (με τη μορφη χαμηλοτερου συντελεστή φορολογησης απο αλλες εταιρείες του χωρου στην ίδια χώρα) και για αυτο καλείται να πληρώσει το πρόστιμο.

 

Η Apple τα κάνει όλα νόμιμα. Δεν παραβίασε κάποιον νόμο η Apple. Η Ιρλανδία παραβίασε ευρωπαϊκό κανονισμό επειδή θέσπισε ευνοϊκό συντελεστη για την Apple. Και προφανώς το έκανε γιατι πήρε θέσεις εργασίας, και της αρκούσε ακομη και μικρότερος φόρος από τα τόσα δισεκατομμύρια τζίρου.

Η ΕΕ επενέβη και ζήτησε από την Ιρλανδία, να εισπράξει τα χρήματα που πρέπει.

Επομένως, η Apple μια χαρά νόμιμη είναι. Και όπως ξέρουμε όλοι, το νόμιμο δεν είναι και ηθικό. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Γιατί μας παίρνει η μπάλα όλους ρε συ Γκάλη;

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ είμαι λαμόγιο. B)

Επίσης σου παραθέτω απάντηση του logistoulis από άσχετο thread:

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα...

 

"είναι αστείο να θεωρείται δημοκρατία ένα τηλεπαιχνίδι (όπου δεν επικρατεί καν η απόλυτη πλειοψηφία, αλλά τα δεκανίκια των μπόνους πόντων) όπου δίνεις λευκή επιταγή σε κάποιον για 4 χρόνια που λέει ότι θα κάνει κάποια πράγματα και χωρίς κανέναν έλεγχο και συνέπειες μπορεί να κάνει τελείως άλλα 

 

αυτό είναι η ψευδαίσθηση που δίνεται ώστε να αποδεχθείς τη συνυπευθυνότητα για κάτι στο οποίο δε συμφώνησες ποτέ

 

φυσικά εμείς οι έλληνες έχουμε αυτό και αυτούς ακριβώς που μας αξίζουν δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά όχι και να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία "

 

Φώτη13 τα παραπάνω να τα κορνιζώσεις  :-D 

 

 

Στη δημοκρατία, δεν αρκεί να μην εισαι εσύ λαμόγιο. Αρκεί να είναι το 35% για να βγάλει κυβέρνηση σαν τα μούτρα του.

 

Όσο για τα υπόλοιπα: η δημοκρατία μπορεί να μην είναι το καλύτερο πολίτευμα και να έχει προβλήματα, αλλά είναι το καλύτερο από αυτά που υπάρχουν. Αν έχεις να προτείνεις κάποιο καλύτερο, πολύ ευχαρίστως (και το εννοώ) να το ακούσω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στη δημοκρατία, δεν αρκεί να μην εισαι εσύ λαμόγιο. Αρκεί να είναι το 35% για να βγάλει κυβέρνηση σαν τα μούτρα του.

 

Όσο για τα υπόλοιπα: η δημοκρατία μπορεί να μην είναι το καλύτερο πολίτευμα και να έχει προβλήματα, αλλά είναι το καλύτερο από αυτά που υπάρχουν. Αν έχεις να προτείνεις κάποιο καλύτερο, πολύ ευχαρίστως (και το εννοώ) να το ακούσω.

Καλά τα λες αλλά δεν έχουμε βασικά δημοκρατία, Πλουτοκρατία έχουμε με τα προβλήματα της. Ο όρος και το πολίτευμα της δημοκρατίας είναι πια σαν λογισμικό των 90’s σαν τα windows 95.

Απλά έχουν μείνει στο καινούργιο «πολίτευμα» της πλουτονομιας-ολιγαρχίας έχει κάποια χαρακτηριστικά της δημοκρατίας στον πυρήνα του: ελεύθερα να βρίζεις, να περπατάς έξω μετά τις 9, να βρίζεις τον Τραμπ κτλπ.

Αλλά βιτρίνα είναι στα σοβαρά θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kορνιζωσε καλυτερα εσυ αυτο ,την απαντηση μου σε αυτο που παραθεσες:

 

 

 

 

Υπαρχει ενα μονο πραγμα που λεγετε ευθυνη του πολιτη και ειναι τεραστια .

 

 

Δεν κορνιζώνω ανορθόγραφα κείμενα. ^_^

Η ευθύνη του πολίτη είναι ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ, όχι τεράστια.

Για την ακρίβεια είναι ένα προς 10.000.000.

Μήπως είσαι κι εσύ πολιτικός; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κορνιζώνω ανορθόγραφα κείμενα. ^_^

Η ευθύνη του πολίτη είναι ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ, όχι τεράστια.

Για την ακρίβεια είναι ένα προς 10.000.000.

Μήπως είσαι κι εσύ πολιτικός; :huh:

 Συλλογικη ευθυνη (η ανευθυνοτητα) αναγνωριζει μονο ο απολυταρχισμος. Στα αστικα καθεστωτα ο καθενας εχει την ευθυνη των επιλογων του η οποια δεν συμψηφιζεται με αυτη των αλλων ουτε καταργειται λογω της ευθυνης αυτων. Η δημοκρατια ειναι για ενηλικους, οχι νηπια. Αν θες πολιτικους (και επιπεδο ζωης) Γερμανιας θα πρεπει να συμπεριφερεσαι ως Γερμανος, οχι ως οπλαρχηγος στο Πεσαβαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες αλλά δεν έχουμε βασικά δημοκρατία, Πλουτοκρατία έχουμε με τα προβλήματα της. Ο όρος και το πολίτευμα της δημοκρατίας είναι πια σαν λογισμικό των 90’s σαν τα windows 95.

 

 Αυτά τα ακούω συχνά. Κάποια ρεαλιστική αντιπρόταση δεν έχω ακούσει ποτέ. Και τονίζω το "ρεαλιστική".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple (και όλες οι εταιρίες του κόσμου) τα κάνει όλα ΝΟΜΙΜΑ.

Έχει μια "μητρική" εταιρία στην Ιρλανδία, και μια εταιρία στην Ελλαδα. Η ελληνική κάνει πωλήσεις, και εκδίδει όλα τα παραστατικά για να είναι νόμιμη στην Ελλάδα. Και βγάζει πχ 1 εκ € κέρδος.

 

Κόβει η ιρλανδική εταιρία ένα παραστατικό στην ελληνική, που να λέει: "Research and development" με κόστος 990.000€

Πληρώνει το τιμολόγιο η ελληνική, και μένει τελικά με 10.000€ κέρδος στην Ελλάδα, και φορολογειται (αγρίως) για αυτό.

 

Δεν υπάρχει καμία παρανομη ενέργεια, καμία κλοπή και καμία φοροδιαφυγή.

Ελπίζω να καταλαβαίνετε πλέον τι είναι η φοροαποφυγή.

Ετσι σου ειπανε? Αυτο ειναι τυπικη περιπτωση εικονικης τιμολογησης, το οποιο ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ειναι παρανομο. Απλα ειναι εντελοπαντελως δυσκολο να το αποδειξεις, καθως προκειται τυπικα για ενδοομιλικη συναλλαγη και μαλιστα, μιλαμε για εταιριες κολοσσους. Ποιος καημενος ελεγκτης θα παει να μπλεξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Συλλογικη ευθυνη (η ανευθυνοτητα) αναγνωριζει μονο ο απολυταρχισμος. Στα αστικα καθεστωτα ο καθενας εχει την ευθυνη των επιλογων του η οποια δεν συμψηφιζεται με αυτη των αλλων ουτε καταργειται λογω της ευθυνης αυτων. Η δημοκρατια ειναι για ενηλικους, οχι νηπια. Αν θες πολιτικους (και επιπεδο ζωης) Γερμανιας θα πρεπει να συμπεριφερεσαι ως Γερμανος, οχι ως οπλαρχηγος στο Πεσαβαρ. 

Δεν συμψηφίζεται, επιμερίζεται.

Μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά.

Τα υπόλοιπα που λες, ούτε τα είπα, ούτε τα εννόησα.

Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου.

Νήπιο είσαι; :shock:

 Αυτά τα ακούω συχνά. Κάποια ρεαλιστική αντιπρόταση δεν έχω ακούσει ποτέ. Και τονίζω το "ρεαλιστική".

Να βελτιώσουμε αυτό που έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμψηφίζεται, επιμερίζεται.

Μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά.

Τα υπόλοιπα που λες, ούτε τα είπα, ούτε τα εννόησα.

Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου.

Νήπιο είσαι;

Οχι, αναλαμβανω τις ευθυνες μου, δεν κρυβομαι πισω απο τους αλλους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...