Προς το περιεχόμενο

Περιεργο ζητημα με επανεκκινηση


ΛεναΛενα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα παιδια!προσφατα αλλαξα τον σκληρο στο λαπτοπ και εγκατεστησα τα Windows 10(ιχ) και εβαλα επειτα απο καιρο (2 χρονια για την ακριβεια)πλαι-πλαι την μικρη μου αμαρτια, το Linux Mint....αν και μου φανηκε ιδιο και απαραλλαχτο απο την τελευταια φορα που χρησιμοποιησα σε παλιοτερο μηχανημα εντουτοις στο τωρινο μου εκανε ενα-δυο νουμερακια.Το πρωτο ειναι το αναθεματισμενο  εσωτερικο μπλουτουθ module που δεν ελεγε να γινει blacklisting ωστε να χρησιμοποιησω το (καλυτερο) της καρτας δικτυου, αλλα το καταφερα...και το δευτερο ειναι οτι οταν θελω να κανω επανεκκινηση το συστημα κανει...shutdown.....απλως κλεινει...δεν ξερω τι να κανω εδω -και κανοντας ενα προχειρο διαβασμα ειδα οτι το αντιθετο συμβαινει τις περισσοτερες φορες(επανεκκινηση αντι για σβησιμο)-...πως το λυνω αυτο βρε παιδες? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, πιο mint εβαλες? Το 17.x που βασιζεται στο ubuntu 14.04 εχει upstart ενω το 18.x που βασιζεται στο ubuntu 16.04 εχει systemd. Δεν ξερω απο upstart, γιαυτο ρωταω.

Αν εχεις αυτο που ειναι με systemd, αν δωσεις σε ενα τερματικο 

 

systemctl reboot

σαν απλος χρηστης, τι κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μου εκανε καποια ζητηματα με παγωματα του cinnamon (υποπτευομαι drivers της καρτας γραφικων) και θεματακια με το mate εκανα clean install με τις default ρυθμισεις αλλα πατωντας απλως reboot στο κανονικο μενου δεν κανει καθολου τωρα, κολλαει στο λογκο του mint για παντα!θα δοκιμασω αυτο που ειπες ομως....


Η εντολη δεν κανει reboot, shut down κανει (αλλα αποτομο shut down, εννοω κλεινει αυτοματως χωρις να κανει εκεινη την μικρη καθυστερηση στο κλεισιμο των daemons)....τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, το systemd δεν δειχνει τι κλεινει οταν κλεινει by default, γιαυτο δεν εμφανιζονται οι daemons να κλεινουν. Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα.

Τι σου βγαζει το 

file reboot
για να δουμε τι εκτελει οταν θελει να κανει reboot. Εδω λεει

$ file /sbin/reboot 
/sbin/reboot: symbolic link to /bin/systemctl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι πολυ περιεργο γινεται τωρα χωρις να εχω πειραξει κατι Τζιμ...κανω login και μπαινω σε μαυρη οθονη.....δεν πατησα Alt+Ctrl+F1 να δω αν μου βγαζει τερματικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν εβαλα, εκανα το μιντ να κανει τα δικα του...το λαπτοπ ειναι ενα Dell e6520 i7, 8 g ram, Nvidia m4200...τωρα διαβαζω στο Distrowatch οτι οντως η νεα εκδοση βγαζει θεματα και οτι πρεπει να περιμενω μεχρι να επιλυθουν......μαιιιιστααααα....τωρα καταλαβαινω γιατι ολοι βριζουν το systemd..... :mad: μαλλον με βλεπω για αλλες πολιτειες..... :shock: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει κατ' αναγκη το systemd. Το λαπτοπ ειναι απο αυτα που εχουν υβριδικη καρτα γραφικων (intel + nvidia)? Αν ναι, η υποστηριξη τους γενικα ειναι ανυπαρκτη στο λινουξ, και ουτε για αυτο φταιει το systemd. Anyway, το μονο σχετικο που καταφερα να βρω για το θεμα της επανεκκινησης που κανιε τερματισμο ειναι αυτο, που στην ουσια ειναι να κανεις blacklist ενα module.

 

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2024096

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εχει υβριδικη καρτα αν και στην αρχη βαζοντας τους drivers της Nvidia ειχα κανονικο ελεγχο στο ποια καρτα ενεργοποιουσα οπως και στα Windows, αλλα μου εβγαιναν αλλα προβληματ(το cinammon παγωνε και εμπαινε σε safe mode, shut down αντι για reboot κλπ...)δεν πειραζει...θα βρω κατι που μου ταιριαζει, ευχαριστω για τη βοηθεια! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

While your at it δώσε και ένα

systemctl --failed

και αν δες αν υπάρχουν failed units, αν δεν έχει κάτι δώσε και ένα

dmesg | grep -i failed

για να έχουμε μια συνολική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...