Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να βάλω linux στο λάπτοπ


nik0laus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κανεις απο εσας ειναι Βολο, η αν μπορει να στειλει το λαπτοπ του εδω που ειμαι, πολυ ευχαριστως να του βαλω οποια διανομη θελει και δεν παιζει με την ανυποστηρηχτη ati των 10+ χρονων. Εχω πραγματικα περιεργεια να δω γιατι δεν δουλευουν οπως λετε.

 

 

Το δικό μου παίρνει κανονικά τις διανομές ... αλλά κολλάνε στη χρήση , λόγω της vga.

Παγώνει και δεν ξεκολλάει παρά μόνο με σβήσιμο .  Ακόμη και σε φάσεις που έχει cpu πολύ χαμηλό.

Τελευταία δοκίμασα διανομή xubuntu του 2006, αλλά δεν αναγνωρίζει το wifi σε usb που έχω βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  mphxths

 

Το εν λόγω χρεπι έχει  το Chipset 200m με  την ενσωματωμένη καρτα ATI RADEON XPRESS 200M IGP (IGP = Integrated Graphics Processor) η οποία έχει 128 ΜΒ αποκλειστικής μνήμης και μπορει να χρησιμοποιήσει και μέχρι 128ΜΒ από τη μνήμη του συστήματος και να φτάσει στο σύνολο τα 256ΜΒ .

 

Δοκίμασα πάρα πολλές "ελαφριές"  ντεμπιαν-ουμπουντοδιανομές (Antix -ΜΧ -WattOs - Bhodi-LXLE-Peppermint κλπ) αλλά και Slitaz - Vector  κ.α

 

Όλες πλην της Legacy OS (μια Puppy παραλλαγή -αρκετά ενδιαφέρουσα για πάρα πολύ παλιά μηχανάκια )παρουσίαζαν το πρόβλημα που ανέφερα στο αρχικό ποστ είτε είχα την μνήμη της  καρτας γραφικών σε UMA mode είτε σε Sideport mode είτε σε UMA+Sideport mode

 

Ξαφνικά μου ήρθε φλασιά να δοκιμάσω και την Μint 18.2 XFCE  χωρίς να περιμένω να γίνει και τίποτε (αλλο ένα ουμπουντοειδές έλεγα από μέσα μου) και όλα δούλεψαν μονομιάς .....

 

Άγνωσται αι βουλαί του κώδικος :-D :-D

 

Πολύ ωραία που κατάφερες να βάλεις Linux και την πολύ ωραία έκδοση του Mint 18.2. Να δούμε τι κατάφερε να φορτώσει το σύστημά σου, να μας φύγει η περιέργεια που ήταν το πρόβλημα;
lspci -nnk | grep -i vga -A3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασεεεεε...

 

lspci -nnk | grep -i vga -A3

 

01:05.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS480M [Mobility Radeon Xpress 200] [1002:5955]
    Subsystem: Hewlett-Packard Company RS480M [Mobility Radeon Xpress 200] [103c:3085]
    Kernel driver in use: radeon
    Kernel modules: radeonfb, radeon
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να  πω ρε σειρά ...

 

Μια χαρά δουλεύει  το χρέπι προς το παρόν :-)

 

Δεν κάνω βέβαια και τίποτε σοβαρά πράγματα .... browsing , κανα εξελόφυλλο , ολίγον Υοutube και κανένα αγώνα livestreaming πχ εχθές σ'αυτό είδα τον Γαύρο με την Βέκια Σινιόρα , ούτε κολλήματα ούτε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασεεεεε...

 

lspci -nnk | grep -i vga -A3

 

01:05.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS480M [Mobility Radeon Xpress 200] [1002:5955]

    Subsystem: Hewlett-Packard Company RS480M [Mobility Radeon Xpress 200] [103c:3085]

    Kernel driver in use: radeon

    Kernel modules: radeonfb, radeon

 

 

Είσαι σίγουρος ότι δοκίμασες μεταξύ άλλων το MX 16.1 γιατί όπως και το Mint 18.3 έχουν:
blacklist radeonfb
τον συγκεκριμένο οδηγό που σημαίνει ότι το ΜΧ 16.1 θα φορτώσει κανονικά τα γραφικά σου με τον radeon όπως έκανε και το Mint.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 16.1  δοκίμασα και μάλιστα αυτή μια φορά έπαιζε και πέντε δεν έπαιζε ... τι να πω... δεν ξέρω και  πολλά σχετικά με προγραμματισμό και τα τοιαύτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...