Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να βάλω linux στο λάπτοπ


nik0laus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα παλιό HP zv6100 , cpu Athlon 64 3200+ , 1,3 GB ram , gpu ATI RADEON XPRESS 200M IGP

 

δεν μπορω να βάλω λινουξ , έχω δοκιμάσει σχεδον όλες τις ελαφριες διανομες και καμια δεν μπαινει καν σε live , μπαινει στην πρώτη οθονη και μόλις επιλεξω το live αρχίζει να φορτώνει και ξαφνικά βγάζει στην οθονη γραμμές σαν να τα έχει παιξει η καρτα γραφικών ....

 

Με windows XP δουλευει μια χαρά , φόρτωσα και windows 7 και εκει παίζει μια χαρά (λειπουν οδηγοι για τον ήχο κλπ αλλά παίζει , με 7αρια γράφω αυτη τη στιγμή ) άρα η καρτα γραφικών είναι ΟΚ...

 

Δοκίμασα να εγκαταστήσω τη διανομή στο δίσκο σε άλλο λαπτοπ και να τον βάλω έτοιμο σε αυτόν ... ΟΚ μπουτάρει ο υπολογιστής ,βλέπω ΒΙΟS , βλέπω Grub  όλα καλά, επιλέγω να εκκινήσει ξεκινάει να φορτώνει και μετά γίνεται αυτό που περιεγραψα στην αρχή

 

Κάποια ιδέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα παλιό HP ...δεν μπορω να βάλω λινουξ...

Κάποια ιδέα ;

"Δεν υπαρχει ΔΕ ΜΠΟΡΩ, υπαρχει ΔΕ ΘΕΛΩ".

 

Περα απο την πλακα, εχεις ακριβως το αντιθετο προβλημα με μενα.

Δε μπορουσα να εγκαταστησω Windows με καμια κυβερνηση.

Τα λινουξ επαιζαν απροβληματιστα.

 

Μεχρι που καταλαβα οτι υπαρχει καποιο bug στα windows με το ασυρματο Microsoft ποντικι μου. WTF?

Mεχρι να το παρω χαμπαρι, περασαν χρονια  :-D .

 

Μην απελπιζεσαι. Εχει ο Θεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δοκιμασε αυτα που κανεις και με εξωτερικο μονιτορ συνδεδεμενο αν εχεις

 

2) πολλες διανομες εχουν compatibilty mode επιλογη στο grub  (πχ το antix εχει )

 

3) ανοιξε το ssh server σε αυτο που εχεις εγκαταστησει στο δισκο απο αλλο μηχανημα - και μπες remote απο αλλο pc για να κανεις δοκιμες

 

4) ψαξε πως απο το grub το οδηγεις να bootαρει σε vga mode χωρις να φορτωσει κανενα driver

 

5) δοκιμασε να κανεις install κατι σαν arch terminal mode για αρχη μονο , μηπως βημα βημα vgaleis ακρη

 

6) βαλε μια παλια διανομη πχ ubuntu 12.04 32 bit για τεστ

 

7) σε καθε περιπτωση σε αυτες τις σειρες laptop που ηταν απο τα πρωτα που ειχαν ξεχωριστη καρτα γραφικων εσκαγε η μια μετα την αλλη  για πλακα, και το πιθανοτερο ειναι και πως και σε win μολις μπουν οι drivers θα εχεις προβληματα

 

8) σε καθε περιπτωση με μονοπυρηνο μηχανημα και τοση μνημη πλεον δεν ειναι ουτε ενα βιντεο youtube, αλλα ειναι οκ για να τρεχεις καποιο service (torrents, file/printer server κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ati=NO LINUX !

Και να εγκατασταθεί νέα διανομη , θα κολλάει χωρίς λόγο και αιτία.

Το έχω πάθει και έχω μάθει .

 

Ακριβώς τα ίδια σε παλιό ZV 5365ea (το προηγούμενο μοντελο από το δικό μου).

Εγκαθίσταται διανομές με xfce και κολλάνε ενώ έχει cpu use 5% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ati=NO LINUX !

Και να εγκατασταθεί νέα διανομη , θα κολλάει χωρίς λόγο και αιτία.

Το έχω πάθει και έχω μάθει .

 

Ακριβώς τα ίδια σε παλιό ZV 5365ea (το προηγούμενο μοντελο από το δικό μου).

Εγκαθίσταται διανομές με xfce και κολλάνε ενώ έχει cpu use 5% .

 

Γενικά τα γραφικά περιβάλλοντα επειδή έχουν compositor δεν είναι και ότι ελαφρύτερο για τέτοια laptop. Για laptop με σχετικά σύγχρονη κάρτα γραφικων και 2 gb ram είναι ελαφρύ το Xfce σε σχέση με άλλα γραφικά περιβάλλοντα. Σε περιπτώσεις όπως του op πάμε σε σκέτο window manager όπως (openbox, i3, bspwm, fluxbox, Enlightenment κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα γραφικά περιβάλλοντα επειδή έχουν compositor δεν είναι και ότι ελαφρύτερο για τέτοια laptop. Για laptop με σχετικά σύγχρονη κάρτα γραφικων και 2 gb ram είναι ελαφρύ το Xfce σε σχέση με άλλα γραφικά περιβάλλοντα. Σε περιπτώσεις όπως του op πάμε σε σκέτο window manager όπως (openbox, i3, bspwm, fluxbox, Enlightenment κτλ).

 

Το compositor απενεργοποιείται . Στο συγκεκριμενο (λαπτοπ) , έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις διανομές του top 100 του distrowatch (όλες όσες έχουν 32 bit version και υποστήριξη για legacy bios) και καμιά 40αριά ακόμη.

Και με απενεργοποιημένο compositor , τρώει κολλήματα (με 2gb ram) . Σε στιγμές επαναλαμβάνω που έχει cpu use<20% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το compositor απενεργοποιείται . Στο συγκεκριμενο (λαπτοπ) , έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις διανομές του top 100 του distrowatch (όλες όσες έχουν 32 bit version και υποστήριξη για legacy bios) και καμιά 40αριά ακόμη.

Και με απενεργοποιημένο compositor , τρώει κολλήματα (με 2gb ram) . Σε στιγμές επαναλαμβάνω που έχει cpu use<20% .

 

Δοκίμασες σχεδόν όλες τις διανομές στο top 100 του distrowatch και σαν παράδειγμα για πιο ελαφρύ έφερες το Xfce; Έχεις δοκιμάσει διανομή με openbox; Είναι αρκετά πιο ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες σχεδόν όλες τις διανομές στο top 100 του distrowatch και σαν παράδειγμα για πιο ελαφρύ έφερες το Xfce; Έχεις δοκιμάσει διανομή με openbox; Είναι αρκετά πιο ελαφρύ.

Το xfce είναι το αγαπημένο μου. Και δουλεύει και σε παλιά μηχανήματα, αν δεν υπάρχει θέμα, όπως στο συγκεκριμένο με την κάρτα γραφικών . Για openbox που λες, τα ίδια κολλήματα είχαν και διανομές με αυτό π.χ. sparky , watt κτλ όπως και με lxde .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού σα μ@#@%@$ έχω δοκιμάσει όλες τις λεγόμενες ελαφριές διανομές λέω....

 

Δε δοκιμάζω και τη μέντα που δουλευουν σχεδόν όλα out of the box ;

 

Linux Mint χfce και όλα μια χαρά....

 

Καλά το Weather applet του xfce είναι όλα τα λεφτά ,κάθομαι και το χαζεύω... :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις απο εσας ειναι Βολο, η αν μπορει να στειλει το λαπτοπ του εδω που ειμαι, πολυ ευχαριστως να του βαλω οποια διανομη θελει και δεν παιζει με την ανυποστηρηχτη ati των 10+ χρονων. Εχω πραγματικα περιεργεια να δω γιατι δεν δουλευουν οπως λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω εδω διπλα το https://www.cnet.com/products/msi-whitebook-ms-1029-15-4-no-cpu-0-mb-ram-series/specs/

 

με xubuntu και τρεχει χωρις προβληματα..και μιλαμε για φορητο που αγοραστηκε γυρω στο 2005-2006 (barebone και εχω πληρωσει εκτοτε ενα καρο λεφτα να το κανω αξιοπρεπες :) )

Τελικα η καρτα γραφικων του TS ειναι η 200m ή αυτο ειναι το chipset ?..στο φορητο μου εχει 2 αυτοκολλητα , ενα με 200m και ενα με xpress mobility 700..

Στο παραπανω λινκ αναφερεται το 200m ως το chipset.

Ο,τι και να ισχυει μιλαμε για καρτες της ιδιας εποχης..αν δουλευει η xpress mobility 700 σε μενα , τοτε μεγαλη πιθανοτητα να δουλευει και η 200m ...με καποια διανομη..με καποιον driver...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε  mphxths

 

Το εν λόγω χρεπι έχει  το Chipset 200m με  την ενσωματωμένη καρτα ATI RADEON XPRESS 200M IGP (IGP = Integrated Graphics Processor) η οποία έχει 128 ΜΒ αποκλειστικής μνήμης και μπορει να χρησιμοποιήσει και μέχρι 128ΜΒ από τη μνήμη του συστήματος και να φτάσει στο σύνολο τα 256ΜΒ .

 

Δοκίμασα πάρα πολλές "ελαφριές"  ντεμπιαν-ουμπουντοδιανομές (Antix -ΜΧ -WattOs - Bhodi-LXLE-Peppermint κλπ) αλλά και Slitaz - Vector  κ.α

 

Όλες πλην της Legacy OS (μια Puppy παραλλαγή -αρκετά ενδιαφέρουσα για πάρα πολύ παλιά μηχανάκια )παρουσίαζαν το πρόβλημα που ανέφερα στο αρχικό ποστ είτε είχα την μνήμη της  καρτας γραφικών σε UMA mode είτε σε Sideport mode είτε σε UMA+Sideport mode

 

Ξαφνικά μου ήρθε φλασιά να δοκιμάσω και την Μint 18.2 XFCE  χωρίς να περιμένω να γίνει και τίποτε (αλλο ένα ουμπουντοειδές έλεγα από μέσα μου) και όλα δούλεψαν μονομιάς .....

 

Άγνωσται αι βουλαί του κώδικος :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...