Προς το περιεχόμενο

Θα δίνατε 78,67 την βραδυά για κάτι τέτοιο;


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλή φάση οι φωτογραφίες απο καρτ ποσταλ, αλλά δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικότητα

 

 

 

http://luben.tv/originals/112423

 

 

αν έχετε quant στοιχεία, μπορείτε να κάνετε ό,τι συγκρισεις θέλετε, αλλά με φωτογραφίες δεν βγαινε άκρη.

Ασφαλως και εχει υπαρξει βελτιωση στην ποιοτητα ζωης, τα στοιχεια του '71 που παραθετεις ομως ειναι skewed λογω της χαοτικης καταστασης που επικρατουσε τοτε στην επαρχια (ζουσαν σχεδον σαν ζωα)

Στην Αθηνα οπου κυριως αναφερομασταν, ο πληθυσμος αυξηθηκε πολυ χωρις να αποκτησει τις υποδομες που απαιτουνται απο μια συγχρονη Ευρωπαικη πρωτευουσα αναλογου μεγεθους, ενω οι υπαρχουσες απλα εχουν σταματησει να συντηρουνται εδω και καιρο καθως ο προυπολογισμος του Δημου ειναι κυριως payroll και ασχετες παπατζες. Η υποβαθμιση ειναι ορατη ακομα και σε ατομα κατω των 40 που πηγαιναν οι ιδιοι κεντρο και εβλεπαν την κατασταση ιδιοις ομμασιν να εξελισεται προς το χειροτερο την τελευταια εικοσαετια (σαν την αφεντια μου δηλαδη). Στοιχεια για βρωμια, σπασμενα πεζοδρομια και graffiti ειναι αναμενομενο οτι δεν υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλως και εχει υπαρξει βελτιωση στην ποιοτητα ζωης, τα στοιχεια του '71 που παραθετεις ομως ειναι skewed λογω της χαοτικης καταστασης που επικρατουσε τοτε στην επαρχια (ζουσαν σχεδον σαν ζωα)

Στην Αθηνα οπου κυριως αναφερομασταν, ο πληθυσμος αυξηθηκε πολυ χωρις να αποκτησει τις υποδομες που απαιτουνται απο μια συγχρονη Ευρωπαικη πρωτευουσα αναλογου μεγεθους, ενω οι υπαρχουσες απλα εχουν σταματησει να συντηρουνται εδω και καιρο καθως ο προυπολογισμος του Δημου ειναι κυριως payroll και ασχετες παπατζες. Η υποβαθμιση ειναι ορατη ακομα και σε ατομα κατω των 40 που πηγαιναν οι ιδιοι κεντρο και εβλεπαν την κατασταση ιδιοις ομμασιν να εξελισεται προς το χειροτερο την τελευταια εικοσαετια (σαν την αφεντια μου δηλαδη). Στοιχεια για βρωμια, σπασμενα πεζοδρομια και graffiti ειναι αναμενομενο οτι δεν υπαρχουν

Μα εκτός ότι είναι φυσικό να υπάρχουν βελτιώσεις στην υποδομή μιας χώρας που δεν έχουν άμεση σχέση με την κουβέντα τα πράματα δεν είναι έτσι όπως τα παραθέτουν

 

Στρεβλώνει δηλαδή τα πράματα (ο άλφη στο λινκ του φίλου) παίρνοντας μόνο αποσπάσματα που των συμφέρουν και παρουσιάζοντας με τρόπο που τον συμφέρει..

 

Πχ η απογραφή για την οποία μιλάει 1) δείχνει ότι είχαμε οργάνωση στο επίπεδο που κάναμε στατιστικές έρευνες για την κατάσταση του πληθυσμού της χώρας μας με ακρίβεια και σε δύο γλώσσες (ελληνικά γαλλικά) χωρίς υπολογιστές κτλ... Για πολλά πράματα βασιζόμαστε ακόμη σε αυτές τις έρευνες που γίνανε 40+ χρόνια πριν γιατι πολύ απλά το αντίστοιχο όργανο που έχουμε τώρα ειναι περισσότερο ανέκδοτο παρα σοβαρή υπηρεσία..

 

2) δεν αναφέρεται στην Αθήνα αλλά σε όλη την ελλάδα  (μετα τον B ΠΠ και τον εμφύλιο) εννοείται στην επαρχία πολλά σπίτια είχαν ρημάξει και οι άνθρωποι είχαν εναλλακτικές λύσεις (ψήνανε μαζί στο κέντρο του χωριού είχαν κεντρική βρύση αφοδεύβανε σε εξωτερική τουαλέτα με τοπικό βόθρο) κτλ

 

Κατα την διάρκεια της χούντας βέβαια πολλά απο αυτά τα προβλήματα λύθηκαν απο προσωπικές μαρτυρίες (μεταξύ αυτών και των παππούδων μου και γονιών μου και συγγενών μου) ξέρω ότι η χούντα έδινε επιδοτήσεις για να αγοράσεις κοτόπουλα - βασικά έδινε δωρεάν κοτόπουλα  (και απο εκει βγήκε το κλεφτοκοτάς απο άτομα που παίρνανε κότες για λογαριασμό 3ου)

ότι δίνανε επιδοτήσεις για να περάσεις τουαλέτα εσωτερικά ασφαλτροστρώνανε τους δρόμους και περάσανε και τα καλώδια τηλεπικοινωνιών (τα οποία μεχρι σήμερα τα αρμέγουν  οι ιδιωτικές αλλοδαπές εταιρίες που ελέγχουν τους ISP του τόπου και δεν θέλουν να περάσουν οπτικές στον βαθμό που χρειάζεται για να έχουμε όλοι internet χωρίς χαλκό)

 

και γιαυτό τον σκοπό κάνανε και τις έρευνες αυτές για να δούνε τι έχει προτεραιότητα να βελτιωθεί.

 

Στις μεγάλες πόλεις φυσικά και δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα (πως θα γινόταν άλλωστε μιας και δεν μπορούν πχ οι κάτοικοι μιας πολυκατοικίας να κάνουν βόθρο έξω απο αυτή ή να κάνουν μπάνιο στο δρόμο μπροστά απο αυτή)

 

αλλά αναφέρει την στατιστική αυτή για να μιλήσει για το αν η Αθήνα του 60 ήταν πιο καθαρή και περιποιημένη...

 

 

τέλος όσα αναφέρονται πάλι δεν αλλάζουν κάτι.. πχ και πριν 200 χρόνια είχαμε τους τούρκος τι παει να πει αυτό δηλαδή; σημασία έχει ότι όταν μπορούσαμε είχαμε καλές και καθαρές υποδομές και η κατάσταση αυτή άρχισε να αλλάζει σιγα σιγα το 80 και στα μέσα του 2000-10 οριστικοποιήθηκε το πρόβλημα και αρχίσαμε να μοιάζουμε περισσότερο με Ζιμπάμπουε παρά με Βέρνη

 

και φοβάμαι να γκοογκλάρω να δω φωτογραφίες απο την ζιμπάμπουε μπας και τελικά δω ότι την προσβάλουμε και οι πόλεις τους είναι καλύτερες απο τις δικές μαςς... δεν θα μου έκανε τρελή εντύπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα στοιχεία αφορούν τις πόλεις, και αναλογικά με τον πληθυσμό, το 1971 το 29% του πληθυσμού ήταν στην Αθήνα, δεν έχει μεγάλη διαφορά απο τo 31% που ειναι τώρα. 

 

https://ejournals.epublishing.ekt.gr/index.php/ekke/article/viewFile/7291/7011.pdf

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE_2011#Οι_25_μεγαλύτερες_πόλεις_της_Ελλάδας

 

υπήρχαν γειτονιές της Αθηνας που ζούσαν χωρίς μπάνιο, δεν ήταν συνδεδεμένα με το αποχετευτικό σύστημα και εκείνα τα χρόνια χτιστηκαν τα περισσότερα αυθαιρετα και μπαζώθηκε ότι ρέμα υπήρχε. Νταξει, μπορεί να μην ειχαν γκραφίτι αλλά δεν λες ότι ήταν μια χαρά σε σχέση με σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πρωτότυπο για να μην λέμε βλακείες http://www.e-demography.gr/ElstatPublications/censuses/docs/eDemography_Metadata_Censuses_Doc_000033_gr.pdf



υπήρχαν γειτονιές της Αθηνας που ζούσαν χωρίς μπάνιο, δεν ήταν συνδεδεμένα με το αποχετευτικό σύστημα και εκείνα τα χρόνια χτιστηκαν τα περισσότερα αυθαιρετα και μπαζώθηκε ότι ρέμα υπήρχε. Νταξει, μπορεί να μην ειχαν γκραφίτι αλλά δεν λες ότι ήταν μια χαρά σε σχέση με σήμερα

Ναι αυτές οι γειτονιές ήταν των προσφύγων απο την μικρασιατική καταστροφή και των γενοκτονημένων ποντίων καθώς και θυμάτων (με τον έναν ή τον άλλο τρόπο) του εμφυλίου που ψάχνανε μια νέα ζωή γιατι καταστράφηκαν τα σπίτια τους ή είχαν θανατικές έχθρες με τα άτομα της περιοχής τους... και σιγά σιγά σουλουπώθηκαν

Αυτό δεν είναι απόδειξη για να πεις ότι η Αθήνα ήταν ζημπάπουε τότε αλλά απόδειξη ότι παρά τις τραγικές συγκυρίες με το χαμόγελο στα χείλη και το κούτελο καθαρό στήσανε μια ωραία πόλη που στα μέσα του 70 μπορούσες να την πεις ευρωπαϊκή. (που και πριν έτσι ήταν δηλαδή εξαιρώντας τις περιοχές με τα απο πάνω θύματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τωρα υπαρχουν προαστια που δεν ειναι συνδεδεμενα στο συστημα αποχετευσης (Γερακας), και ο παππους μου πηγαινε στην Κηφισια οχι για καφε οπως εγω αλλα για κυνηγι. Τα πραγματα ομως αλλαξαν γρηγορα. Η κατασταση της πρωτευουσας εγινε οριακη λογω εσωτερικης μεταναστευσης ηδη απο τα τελη της δεκαετιας του '80.

Απο την πηγη που παρεθεσες

 

"Έχει αναδειχθεί σε μια ευρωπαϊκή ιδιαίτερα πυκνοκατοικημένη μητρόπολη με

συσσωρευμένα οικιστικά, οικολογικά και πολεοδομικά προβλήματα. Ο πολλαπλασιασμός του πληθυσμού της επί 2,3 τα τελευταία 40 χρόνια (1951-1991) οδήγησε σε πληθυσμιακές πυκνότητες το 1991 που τείνουν να είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη"

 

Στην εσωτερικη μεταναστευση (που συνεχιστηκε) προστεθηκε η εξωτερικη μετα το '91, με τον ογκο των νεων αφιξεων να καταληγουν στην πρωτευουσα. Ο πληθυσμος του νομου Αττικης ηταν 2.8 εκατομμυρια το 1971. Το 2011 ηταν ενα εκατομμυριο παραπανω, συν τις εκατονταδες χιλιαδες μεταναστων (που δεν εμφανιζονται σε στατιστικα στοιχεια καθως βρισκονται παρανομα στην χωρα), συν τα εκατομμυρια low budget τουριστων που δεχεται καθε χρονο. Και ολα αυτα με υποδομες χουντας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετανάστευση στην Αθήνα (ανεξαρτήτως για ποια περίοδο μιλάμε) ειναι πολιτικό φαινόμενο.

Η μπίχλα στις πόλεις και η κατάντια των δρόμων ειναι πανελλαδικό φαινόμενο και δεν έχει να κάνει με την μετανάστευση.

Απλά η μετανάστευση ειναι ένα επιπλέον κακό που αντιμετωπίζει συγκεκριμένα η Αθήνα.

 

Δεν συνδέονται άμεσα.. υπάρχουν πόλεις στον κόσμο με αρκετά μεγαλύτερο πληθυσμό απο αυτόν της Αθήνας χωρίς την κατάντια της Αθήνας (και όλων των άλλων πόλεων της Ελλάδας που είναι μικρότερες απο την αθήνα αλλά έχουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα στο θέμα αισθητικής, καθαριότητας, συντήρησης κτλ)

 

 

Όσο αφορά την Αθήνα το μόνο πράμα που συντηρείται αξιοπρεπώς (αν δεν άλλαξε κάτι απο την τελευταία φορά που το επισκέφτηκα) ειναι το μετρό και πιο συγκεκριμένα η μπλέ γραμμή γιατι η κόκκινη αν και δεν ειναι σαν την πράσινη(τρένο) σίγουρα ειναι υποδεέστερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταναστευση (εσωτερικη και εξωτερικη), η υπερσυγκεντρωση στα αστικα κεντρα, η μη συντηρηση υποδομων, η μη εισαγωγη νεων, η μη επεκταση του σχεδιου πολης αναλογα με τον πληθυσμο, ολα αυτα ειναι λογικα επομενα του οικονομικου μοντελου που εφαρμοσε η χωρα (rentier capitalism).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γλυκύτατος άνθρωπος, πάρα πολύ συμπαθητικός και με θετική ενέργεια!

 

αφήνω τα σχόλια που τον λένε χαζοχαρούμενο..

Δεν ήξερα ότι έχει και άλλο κανάλι με 1m subs... αν έβγαζα και εγώ τα λεφτά που βγάζει κάνοντας 5λεπτα βιντεάκια σε ταξίδια που ουσιαστικά μου βγαίνουν τζάμπα + μπόλικο κέρδος θα είχα και εγώ αυτό το χαζοχαρούμενο ύφος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκουλης τυπος , aka ζουζουνης .Μακρια απο εγνοιες της καθημερινοτητας  :-D

 

Ειμαι σιγουρος οτι  αν πεσει σε κανα ασιατικο μποτιλιαρισμα χιλιομετρων , εκει οπου οι πεζοι κυκλοφορουν με χειρουργικες μασκες απο το νεφος, αυτος θα εχει ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια .Ειδικα με τοσα views   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι έχει και άλλο κανάλι με 1m subs... αν έβγαζα και εγώ τα λεφτά που βγάζει κάνοντας 5λεπτα βιντεάκια σε ταξίδια που ουσιαστικά μου βγαίνουν τζάμπα + μπόλικο κέρδος θα είχα και εγώ αυτό το χαζοχαρούμενο ύφος :P

φίλε δε ξέρω αν βγάζει τόσα λεφτά που λες και δε με νοιάζει, εγώ και τόσα να έβγαζα δε θα ήμουν έτσι γι αυτό μαρέσει, μου φάνηκε αυθεντικός, τώρα αν προσποιείται τι να πω όλα πιθανά είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ξενους δεν ειναι λεφτα αυτα μια χαρα τους ειναι.

10 Αμερικανοι εφαγαν σε μαγαζι που δουλευα το καλοκαιρι 475€ 47,5 το ατομο (δλδ) και εκαναν λες και ηταν στην Ταϋλανδη Και οπως παει να πληρωσει με καρτα λεει δεν μου πιανεις και 15 μπυρες mythos μπουκαλια;

15 x 3€ = 45 ευρω, δινει 50ευρω και ειπε κρατα και τα 5 αφου ειχε αφησει και 10% ή 15% tip του αρχικου λογαριασμου.

Μην τα κοιτατε τα λεφτα με την δικια μας αξια και κοπο που τα μετραμε. Αλλιως πληρωνονται στις ανεπτυγμενες χωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δε ξέρω αν βγάζει τόσα λεφτά που λες και δε με νοιάζει, εγώ και τόσα να έβγαζα δε θα ήμουν έτσι γι αυτό μαρέσει, μου φάνηκε αυθεντικός, τώρα αν προσποιείται τι να πω όλα πιθανά είναι..

Δεν εννοούσα οτι προσποιείται όταν κάνεις μια τέτοια ζωή απλά δεν σε ενοχλούν πολλά και μάλιστα αρκετά πράματα που μοιάζουν για ταλαιπωρίες γιαυτόν ειναι εμπειρίες γιατι δεν τα έχει στην μάπα 24/7 και όποτε θέλει πατάει "κόκκινο κουμπί" και αλλάζει σπίτι μέρος χώρα ρούχα εποχή τα πάντα... η ζωή του ειναι σαν ενα ατελείωτο λούνα παρκ και αυτό βασικά ειναι το μοναδικό του πρόβλημα που όμως όποτε θέλει πάλι μπορεί να το λύσει (με το να σταματήσει αυτό που κάνει)

 

οπότε ναι η ζωή για αυτόν είναι μπράβο του :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκουλης τυπος , aka ζουζουνης

ώπα, τι εννοείς, πρόσεχε λόγκια σου... ολόκληρο τόπικ είχαμε εδώ πέρα για το κόνσεπτ "γλυκούλης", έπεσαν κορμιά. λίγο σεβασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι έχει και άλλο κανάλι με 1m subs... αν έβγαζα και εγώ τα λεφτά που βγάζει κάνοντας 5λεπτα βιντεάκια σε ταξίδια που ουσιαστικά μου βγαίνουν τζάμπα + μπόλικο κέρδος θα είχα και εγώ αυτό το χαζοχαρούμενο ύφος :P

Η ερώτηση είναι, έφεραν τα subs και τα λεφτά το χαμόγελο ή το χαμόγελο τα subs (και τα λεφτά); ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...