Προς το περιεχόμενο

Θα δίνατε 78,67 την βραδυά για κάτι τέτοιο;


Manjaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίος τύπος,ευχάριστος.

Τον λυπήθηκα λίγο ,εως πολύ είναι η αλήθεια ειδικά εκει στο πάρκο που υπήρχε πλήρης εγκατάλειψη..

Και γενικά το βίντεο δείχνει μια τριτοκοσμική χώρα

Αλλά όπως και να χει δε φαίνεται να χαλάστηκε ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σπιτι που σε ενοικιο δε θα έπαιρνε ούτε 250 το μήνα επιπλωμένο, το βάζει στο rbnb και τα βγάζει μέσα σε 3-4 μέρες.

Για οσους ψάχνουν να βρουν για μακροπρόθεσμο ενοικιο το airbnb ειναι καταστροφή,

αλλά για τους ιδιοκτήτες,εαν προσέχουν ειναι τρελή κονόμα. Και ψιλοαμφιβάλω για τη φορολόγισή του.

 

Ως σπιτι σε καμια περίπτωση δεν αξιζει τοσα χρηματα. Βέβαια ειναι προσεγμένο, έχει γινει μερικη ανακαίνιση.

Ειναι κατοικισιμο ρε παιδί μου.

 

Αν το σπίτι όμως προσέφερε υπηρεσίες airbnb, δε θα χρέωνε απλά 250 το μήνα, αλλά πολύ περισσότερα. Οι τιμές airbnb είναι πάντα αρκετά υψηλότερες από τη συμβατική μηνιαία ενοικίαση κατοικίας -και δικαιολογημένα- καθώς πέρα από την ενοικίαση του χώρου, προσφέρονται επιπρόσθετες υπηρεσίες που χρειάζεται ένας ευέλικτος ταξιδιώτης, όπως πλήρης επίπλωση, καθαρά σεντόνια/παπλώματα, πετσέτες, (συχνός) καθαρισμός του διαμερίσματος, ίντερνετ, σκεύη κουζίνας, σαπούνια, σαμπουάν, χαρτιά κλπ. Επίσης ο φιλοξενούμενος δε πληρώνει προφανώς ο ίδιος ΔΕΗ ή λοιπά κοινόχρηστα, όπως θα έκανε κανονικά. Γι' αυτό και οι τιμές airbnb συγκρίνονται περισσότερο με τιμές ξενοδοχείου.

 

Μιλώντας για το συγκεκριμένο διαμέρισμα, 80€ μπορεί να είναι όντως πολλά για τα δεδομένα της Αθήνας (δε γνωρίζω τι τιμές παίζουν γενικότερα). Πάντως για άλλες περιοχές της Ευρώπης είναι νορμάλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

65 ευρω ειναι αρκετα νορμαλ στο κουκακι για airbnb. Βλεπω οτι χωραει 4 ατομα. Οποτε για διακοπες ειναι οτι πρεπει για τουριστες

Τωρα αν ο αλλος το νοικιασε για καιρο, καλη φαση για τον ιδιοκτητη. Αλλα σαν τιμη νορμαλ ειναι,ψαχτε το λιγο

Το καλοκαιρι πηγα αθηνα και εδωσα για 5 ατομα 110 ευρω σε παλιο διαμερισμα αλλα πολυ κοντα στην ερμου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικά το βίντεο δείχνει μια τριτοκοσμική χώρα

και εγώ ακριβώς την ίδια διαπιστώσει έκανα βλέποντας το βίντεο, άλα αν έλειπαν όλα αυτά τα γκραφίτι/αφίσες και γενικά αν ήταν πιο καθαρά τότε η Αθήνα θα έδειχνε μια εντελώς διαφορετική πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα σε τι σπιτι αναφέρεσαι.

Αν μιλάς για κέντρο Λονδίνου, αυτά που νοικιάζονται στον μέσο

εργαζόμενο ειναι χειρότερα απο γκαρσονιέρα του 1960 στη Κυψέλη.

Το οτι υπάρχουν πολύ ωραία σπίτια, υπάρχουν αλλά απευθήνονται σε πολύ υψηλά αμοιβόμενους.

Και στη Διονύσου Αεροπαγίτου έχει κάτι σπιταρόνες να τριβεις τα μάτια σου αλλά δεν απευθήνονται σε εμένα(δε ξέρω για εσένα).

 

Οσο για την Ολλανδία, τα περισσότερα σπιτια στο κέντρο του Αμστερνταμ, δεν ειναι καλά. Οταν νοικιάζονται κατ αρχην δεν έχουν πάτωμα (εννοω ξύλο, μάρμαρο ή πλακάκι λχ).

Ειναι υποχρέωση του ενοικιαστή να το βάλει, όχι του Ιδιοκτήτη. Ασε που τα περισσότερα

ανήκουν σε εταιρίες. Οι τιμές παιζουν. Αν ανηκεις σε κάποια ειδικη κατηγορία, μένεις πολλά χρονια

κτλ κτλ, μπορει να το έχεις με 500 ευρω. Συνηθως πάνε γυρω στα 700-800 και έχουν το μπάνιο, 2 υ/δ σαλόνι,

τη κλασσική στενη ξυλινη σκάλα για να ανέβεις, εννοείται οτι δεν υπάρχει ανσανσέρ και βέβαια

για παρκάρισμα που πλέον πρέπει να κάνεις αίτηση για να βρεις, πρέπει να παίρνεις ειδικη άδεια

από τον ανάλογο Δήμο οτι εισαι μονιμος κάτοικος και κάνει και 6 μηνες να βγει (η γραφιοκρατία της Ολλανδίας προς εκπληξη κάποιων, ειναι

ανάλογη με της Ελλάδας σε κάποια ζητήματα)

Εννοειται οτι για να κάνεις μετακομιση, δε μπορεις απλά να πάρεις τα έπιπλά σου διοτι απλως δε χωράνε. Μεταφορική και απ το κεντρικο παράθυρο

του σπιτιου σου φευγουν ολα :)

 

To Αμστερνταμ ειναι πανέμορφο, εξαιρετικό για να ζησει κάποιος, αλλά για το θέμα κατοικίας, υπάρχουν πολλά που δεν μπορεί να τα φανταστεί κάποιος Ελληνας.

Φυσικά υπάρχουν και τα σπίτια κοντά στη θάλασσα, που δεν ακολουθούν την αρχιτεκτονική του κέντρου, οπότε εκει μπορει να βρεις κάτι καλύτερο, αν

και πάλι, η στενη σκάλα ειναι must.

 

Οι ΗΠΑ πάλι ειναι ανάλογα για τις περιοχές που μιλάς. Διαμέρισμα στο Μανχάταν τριβεις τα μάτια σου.

Στο Μπρουκλιν ομως, παρά το οτι έχει αναβαθμιστει ως περιοχή, τα διαμερισματά του ειναι τραγικά.

Και βέβαια μιλάμε μονο για Ν/y δεν έχουμε πάει σε άλλες πολιτείες, με χαρτινα προκατ κτλ κτλ.

 

Σίγουρα υπάρχουν τα κακά διαμερίσματα παντού όπως υπάρχουν κακές αγορές κτλ αλλά εγώ μιλούσα περισσότερο με την λογική τους μέσου όρου...

 

Πχ δες πως είναι η πολυκατοικία σε ένα φθηνό διαμέρισμα στο new jersey 079034d2-97af-4ffe-9988-ee451da11a58.png

 

Και δες και την "παρακμιακή γειτονιά"  https://goo.gl/maps/Cf3fpgxBjep πρόσεξε για παράδειγμα βασικά πράματα.. τα πλακάκια στο πεζοδρόμιο τι καθαρά και ΙΣΙΑ και ΑΣΠΑΣΤΑ που είναι δες τους τοίχους τους δρόμους χωρίς λακκούβες κτλ

 

και πες μου σε ποιά "high class" περιοχή της Ζιμπάμπουε... εχμ Αθήνας βρίσκεις κάτι παρόμοιο και επαναλαμβάνω μιλάμε για new jersey δηλαδή και μάλιστα North Bergen που θεωρείται μπας κλας περιοχή σαν να λέμε πχ Καλλιθέα κτλ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ο τυπος μπορει να σου παρουσιασει το σκατο ως χρυσο και να σε πείσει.

 

Ενδιαφερον παντως μαρεσει η ενεργεια του και το πως βλεπει τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, την Ελλαδα του 2017

H αλήθεια είναι πως δεν το καταλαβαίνουμε αν δεν το καλοσκεφτούμε αλλά είμαστε χάλια μαύρα (με εξαίρεση το φυσικό κάλος) πχ οι γονείς μου (μόνιμοι κάτοικοι Γερμανίας) κάθε φορά που έρχονται να με δουν ηράκλειο δεν σταματάνε να παραπονιούνται για την βρομιά στους δρόμους και την κατάντια γενικά :P Ενω εγώ είμαι κάπως "οκ δρόμος είναι"  μετά θυμάμαι όμως πως ήταν τα πράματα στο εξωτερικό και λέω ναι όντως δεν είχαν την ίδια μπίχλα μουτζούρες για γκράφιτι σπασμένα πλακάκια κουραδίτσες ανόμοια πεζοδρόμια στενά μπαλωμένους δρόμους κτλ

 

βλέπω φωτογραφίες με το πως ήταν η γενέτειρα μου (τα Σέρρας :D) και παθαίνω πλάκα με την διαφορά του σήμερα (προς το πολύ χειρότερο) κάποτε ήμασταν σαν το εξωτερικό! με λιγότερα λεφτά.. ναι.. αλλά με κούτελο και δρόμους καθαρούς και νοικοκυρεμένα κτίρια.

 

 

square.jpg

 

nomarxia.jpg

 

telonio.jpg

 

431526_10151256943578382_1425633272_n.jp

 

21718_10151181778138382_1181183583_n.jpg36585_10151146397903382_1278628561_n.jpg527818_10151102509998382_1585672930_n.jp

 

 

Αν πάτε και δείτε πως είναι τώρα θα απελπιστείτε... αν και για να ευλογήσω τα γένια μου οι σερρέοι πάντα είμαστε μπροστά και κάπως καλλωπίζουμε την πόλη μας δεν γίναμε και αθήνα :P πάλι όμως κατάντια συγκριτικά με το παρελθόν...

 

 

σαν τις φαβέλες θα καταλήξουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε πολύ κεντρικές περιοχές,πχ σύνταγμα,εθνικός κήπος,ζάπειο,ακρόπολη,παναθηναικό στάδιο,πλάκα,μοναστηράκι κτλ τα πράγματα είναι αρκετά καλά.

Ειδικά αν αποκρύψεις κάποια άσχημα μπορείς να βγάλεις ένα βίντεο που να δείχνει μια καταπληκτική πόλη.

Αλλά στις περιοχές τριγύρω η κατάσταση είναι χάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε πολύ κεντρικές περιοχές,πχ σύνταγμα,εθνικός κήπος,ζάπειο,ακρόπολη,παναθηναικό στάδιο,πλάκα,μοναστηράκι κτλ τα πράγματα είναι αρκετά καλά.

Ειδικά αν αποκρύψεις κάποια άσχημα μπορείς να βγάλεις ένα βίντεο που να δείχνει μια καταπληκτική πόλη.

Αλλά στις περιοχές τριγύρω η κατάσταση είναι χάλια.

έχω πάει και να σου πω την αλήθεια με εξαίρεση το φυσικό κάλος (η θέα των αρχαίων -παρατημένων σε κάποιες περιπτώσεις στο έλεος του καιρού και των χουλιγκάνων) δεν ενθουσιάστηκα... (γενικά έχω μείνει Αθήνα κάμποσα χρόνια το 2014 έφυγα και έκτοτε την επισκέπτομαι μιά φορά στο τόσο για πρακτικούς λόγους κυρίως )

 

ακόμη και το πράσινο φαίνεται παραμελημένο.. απλά είναι πολύ καλύτερα να περπατάς εκεί απότι πχ εξαρχία Αχαρνές μεταξουργείο κτλ

 

Άσε όλα τα άλλα... το σύνταγμα.. είναι πλατεία αυτό το πράμα; για κωμόπολη μπορεί... το μικρό σπασμένο βρώμικο συντριβανάκι με το βρώμικο νερό που σπάνια δουλεύει βγάζει μια μιζέρια άλλο πράμα.. υποτίθεται ειναι η κεντρικότερη ή μια απο της κεντρικότερες πλατείες μιας πρωτεύουσας... έλεος...

 

Έχει όμως και αυτό την "αισθητική" του αν σου αρέσουν punk culture πράματα και είσαι της φάσης postapocalyptic/madmax/metrolastlight κτλ στα στενά κάτω απο την ακρόπολη ή κατεβαίνοντας απο μοναστηράκι για θησείο εκει στα μαγαζάκια με τα γκραφίτι κτλ θα την βρεις κάπως... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, την Ελλαδα του 2017

 

Πάντα έτσι ήταν η Ελλάδα

 

 

Πάλι καλά που ήρθαν και υπηρεσίες τύπου  booking-airbnb και μπορούν ορισμένοι να βγάζουν ένα μεροκάματο παραπάνω εκμεταλλευόμενοι τουρίστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έτσι ήταν η Ελλάδα

 

 

Πάλι καλά που ήρθαν και υπηρεσίες τύπου  booking-airbnb και μπορούν ορισμένοι να βγάζουν ένα μεροκάματο παραπάνω εκμεταλλευόμενοι τουρίστες.

πριν το 80 ήταν καλύτερα κατα την διάρκεια του 80 και μετά άρχισε η παρακμή  συγκρατημένα όμως (πχ το 90 υπήρχε ακόμη μια βασική αξιοπρέπεια πχ δες την 2η φωτό μου όπου ασχημίζει λίγο η πόλη αλλά κάποια βασικά κτίρια είναι προσεγμένα.. είναι απο το 90 η συγκεκριμένη )  στα μεσα του 2000 ήταν το τελειωτικό χτύπημα(όσο αφορά τους δρόμους και την γενικότερη αισθητική και οργάνωση της πόλης, τώρα αν σχετίζεται και με άλλες κοινωνικοπολιτικές αλλαγές των ίδιων περιόδων δεν το σχολιάζω κάνει τζιζ :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έτσι ήταν η Ελλάδα

Δεν ηταν παντα overcrowded, ασυντηρητη, βρωμικη και γεματη graffiti, την τελευταια εικοσαετια εγινε ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή φάση οι φωτογραφίες απο καρτ ποσταλ, αλλά δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικότητα

 

 

σύμφωνα με τα στοιχεία του ΕΣΥΕ (Ελληνική Στατιστική Υπηρεσία Ελλάδος), το 1971 είχε βελτιωθεί η οικιστική κατάσταση στις πόλεις της χώρας:

 Το 26% των νοικοκυριών δεν είχαν μαγειρείο, το 64% δεν είχαν λουτρό ή ντους και το 7,2% δεν είχαν αποχωρητήριο

 

http://luben.tv/originals/112423

 

 

αν έχετε quant στοιχεία, μπορείτε να κάνετε ό,τι συγκρισεις θέλετε, αλλά με φωτογραφίες δεν βγαινε άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή φάση οι φωτογραφίες απο καρτ ποσταλ, αλλά δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικότητα

 

 

 

http://luben.tv/originals/112423

 

 

αν έχετε quant στοιχεία, μπορείτε να κάνετε ό,τι συγκρισεις θέλετε, αλλά με φωτογραφίες δεν βγαινε άκρη.

ναι τι θες να πεις;

 

Με άλλα λόγια τι νομίζεις πως πέτυχες αναφέροντας το παραπάνω;

 

Edit καλά τώρα διάβασα και τις βλακείες του άλφη στο link ότι νάναι 5 νάναι και της παρασκευής το γάλα... και φυσικά σαν γνήσιο ελληνιμπλόκ δεν επιτρέπει τα σχόλια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...