Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση Αναπηρίας ΚΕΠΑ - Πώς την αποκτάει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εργάζεσαι και μπαίνουν ένσημα έτσι κι αλλιώς κόβεται αυτόματα το επίδομα βαριάς αναπηρίας. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις για άλλου τύπου επιδόματα αναπηρίας αλλά δεν τις γνωρίζω. Για όσους είναι άποροι ή οικονομικά αδύναμοι υπάρχουν άλλα επιδόματα που δίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν εργάζεσαι και μπαίνουν ένσημα έτσι κι αλλιώς κόβεται αυτόματα το επίδομα βαριάς αναπηρίας. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις για άλλου τύπου επιδόματα αναπηρίας αλλά δεν τις γνωρίζω. Για όσους είναι άποροι ή οικονομικά αδύναμοι υπάρχουν άλλα επιδόματα που δίνονται.

για ψυχιατρικα-νοητικη 50 και ανω δεν κοβετε το ξαναλεω και παραθετω και το σκετικο νομο.

 

Αρθρο 23. Απασχόληση λόγω ψυχικών παθήσεων

1.α. Γενικές και ειδικές διατάξεις που προβλέπουν διακοπή ή περικοπή της σύνταξης αναπηρίας ή της σύνταξης λόγω θανάτου και των προνοιακών ή άλλων επιδομάτων όταν ο δικαιούχος αναλαμβάνει εργασία ή αυτοαπασχολείται, δεν έχουν εφαρμογή στους δικαιούχους που πάσχουν αναπηρίας, η οποία οφείλεται σε ψυχική πάθηση ή νοητική υστέρηση ή συμπαθολογία ψυχικής πάθησης και νοητικής υστέρησης, με ποσοστό 50% και άνω, εφόσον η ανάληψη μισθωτής απασχόλησης ή η αυτοαπασχόληση ενδείκνυται για λόγους ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης και κοινωνικής επανένταξης και η κρίση αυτή πιστοποιείται με γνωμάτευση μονάδας ψυχικής υγείας, η οποία θα ισχύει για τρία (3) έτη, του αντίστοιχου Τομέα Ψυχικής Υγείας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο ν. 2716/1999 (Α΄ 96).
β. Η ανάληψη μισθωτής απασχόλησης ή η αυτοαπασχόληση των ανωτέρω προσώπων για λόγους ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης και κοινωνικής επανένταξης, δεν επηρεάζει την σχετική κρίση αξιολόγησης αναπηρίας περί ανικανότητας για κάθε βιοποριστική εργασία, κατά τη διαδικασία πιστοποίησης αναπηρίας από τα ΚΕΠΑ.

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/833

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας!

Μου ήρθε  επιστολή από τον ΟΠΕΚΚΑ γύρω τον Μαίο ότι  πρέπει να περάσω επιτροπή  δεδομένου ότι άλλαξε ο φορέας που δίνει τα προνοιακά επιδόματα. Λόγω υποχρέωσων της σχολής μου το άφησα και ασχολούμαι τώρα που έχω χρόνο. 

Η απόφαση λήγει στις 31-08-19.

Μέχρι πέρυσι το έπαιρνα από τον δήμο και έκανα ανανέωση κάθε Σεπτέμβριο με καινούργια βεβαιώση σπουδών.

Η κύρια μου πάθηση είναι η πρακτική κώφωση σε ποσοστό 95% σύμφωνα με τα λεγόμενα του Ιατρού.

Αυτά που έχω κάνει μέχρι στιγμής έχω πάει σε κέντρο κοινότητας να κάνω αίτηση με πήραν χθες τλφ από το νοσοκομείο  ότι είναι έτοιμο το αντίγραφο του ηλεκτρονικού εισηγητικού φακέλου και τώρα έχω δυο απορίες όποιος μπορεί να μου τις λύσει.

1. Πόσο καιρό κάνουν  να μου στείλουν μήνυμα για να περάσω επιτροπή?

2. Όταν στείλουν μήνυμα και περάσω επιτροπή η απόφαση σε πόσο καιρό βγαίνει περίπου?

3. Μετά τι γίνεται όταν βγει η απόφαση?

4. Στη ιστοσελίδα του ΟΠΕΚΚΑ δεν λέει τίποτα ότι χρειάζεται ΚΕΠΑ για τα άτομα από 19-25 χρονών εφόσον σπουδάζουν και προσκομίζουν βεβαιώση σπουδών.Είναι το επίδομα κωφών και βαρήκοοων. Στην επιστολή λέει ότι πρέπει να περάσω. Όταν πήγα στο κέντρο κοινότητας προσκόμισα και βεβαιώση σπουδών.  Μήπως ξέρει κανείς τελικά τι ισχυεί?

Σκέφτομαι να πάω να ρωτήσω και από τα κεντρικά που είναι στην Αθήνα για να είμαι σίγουρος διότι από το Κέντρο κοινότητας δεν μου τα είπαν καλά μάλλον. Γνωρίζω ότι από τον Σεπτέμβριο δεν θα παίρνω το βοήθημα αλλά θα τα πάρω αναδρομικά όταν ξεμπερδέψω.

Οποιος/α ξέρει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα,έχω τη μητέρα μου από εγκεφαλικό,δεν είχε τα ένσημα για σύνταξη και ψάχνουμε το προνοιακο και έχω πάει σε νευρολόγο που της έφτιαξε τον εισηγητικό,πήγα και σε έναν ΩΡΛ για τη βαρυκοοια που είχε χρόνια και βάλαμε και αυτή την παθηση. Τώρα απλά περιμένουμε τηλέφωνο για την επιτροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, moumias είπε

Καλησπέρα,έχω τη μητέρα μου από εγκεφαλικό,δεν είχε τα ένσημα για σύνταξη και ψάχνουμε το προνοιακο και έχω πάει σε νευρολόγο που της έφτιαξε τον εισηγητικό,πήγα και σε έναν ΩΡΛ για τη βαρυκοοια που είχε χρόνια και βάλαμε και αυτή την παθηση. Τώρα απλά περιμένουμε τηλέφωνο για την επιτροπή;

Θα είναι για 2 χρόνια και μετά ξανά επιτροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι,απλά θέλω να ξέρω επειδή τηλέφωνο δεν σηκώνουν στα ΚΕΠΑ αν ο ηλεκτρονικός φάκελος είναι οκ και ότι απλά θα πάρουν τηλέφωνο κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πέρασα τη μητέρα μου επιτροπή και ξέχασα ένα χαρτί σπίτι,μπήκα στο site μετά και είδα ότι είχαν βγάλει απόφαση για 82% αναπηρία για 2 παθήσεις. Το χαρτί αν το πάω αύριο θα μπορέσουν να το βάλουν στο φάκελο της για να ανέβει κι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, moumias είπε

Πέρασα τη μητέρα μου επιτροπή και ξέχασα ένα χαρτί σπίτι,μπήκα στο site μετά και είδα ότι είχαν βγάλει απόφαση για 82% αναπηρία για 2 παθήσεις. Το χαρτί αν το πάω αύριο θα μπορέσουν να το βάλουν στο φάκελο της για να ανέβει κι άλλο;

Νομίζω, το ανώτατο όριο παροχών είναι στο 80%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Πρεπει να εχει ψηφιοποιηθει η διαδικασια με τα ΚΕΠΑ;

Εχει κανεις κανενας προσφατα;

---

Θα ηθελα να κανω τη διαδικασια, αλλα οχι με φυσικη παρουσια οπως ηταν παλια, και ειχε παει ο αδερφος μου και μονο που δεν τον εδειραν στο ΕΦΚΑ....αχαρακτηριστοι...

Ο πατερας μου ειναι πλεον κατακοιτος. Με ενδιαφερει κυριως, μηπως εβγαζαν κανενα επιδομα, να τσονταρω για την γυναικα που τον κοιταζει. Υπαρχει αραγε τετοιο ενδεχομενο; Τωρα για εκπτωση σε ρευμα κλπ δεν με νοιαζει τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, mindreader said:

Πρεπει να εχει ψηφιοποιηθει η διαδικασια με τα ΚΕΠΑ;

Εχει κανεις κανενας προσφατα;

---

Θα ηθελα να κανω τη διαδικασια, αλλα οχι με φυσικη παρουσια οπως ηταν παλια, και ειχε παει ο αδερφος μου και μονο που δεν τον εδειραν στο ΕΦΚΑ....αχαρακτηριστοι...

Ο πατερας μου ειναι πλεον κατακοιτος. Με ενδιαφερει κυριως, μηπως εβγαζαν κανενα επιδομα, να τσονταρω για την γυναικα που τον κοιταζει. Υπαρχει αραγε τετοιο ενδεχομενο; Τωρα για εκπτωση σε ρευμα κλπ δεν με νοιαζει τοσο.

Αν είναι κατάκοιτος περνάει η επιτροπή από το σπίτι να αξιολογήσει την κατάσταση. Από τη μέρα της αξιολόγησης περίπου 1-1μιση μήνα για την απάντησή τους ώστε να αιτηθείς μετά ότι θες.

Υπομονή και καλή δύναμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, greekfragma said:

Αν είναι κατάκοιτος περνάει η επιτροπή από το σπίτι να αξιολογήσει την κατάσταση. Από τη μέρα της αξιολόγησης περίπου 1-1μιση μήνα για την απάντησή τους ώστε να αιτηθείς μετά ότι θες.

Υπομονή και καλή δύναμη. 

 Να εισαι καλα.

Διευκρινησε μου. Η πιστοποιηση ΚΕΠΑ, ειναι ας πουμε 'ανεξαρτητη' απο τις παροχες; Με την πιστοποιηση στα χερια, μετα κανεις αιτημα για κατι συγκεκριμενο ως παροχη;

Επισης καποιος αν εχει κανει τη διαδικασια το τελευταιο χρονο, πληρως ψηφιακα, χωρις καμια φυσικη παρουσια οπουδηποτε (παλια ηθελες καποιες επισκεψεις στο ΕΦΚΑ), ας το πει πως ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς τη πιστοποίηση της επιτροπής δε μπορείς να προχωρήσεις σε κανένα επίδομα. Εκείνοι κατά την επίσκεψη συντάσσουν την έκθεση και ορίζουν το ποσοστό αναπηρίας ώστε μετά να αιτηθείς βάση της έκθεσής τους ότι θες.

Πλήρως ψηφιακά σε πρόσφατη περίπτωση που γνωρίζω δεν έγινε. Χρειάστηκαν 2 επισκέψεις με χαρτιά και αρκετή πίεση για να έρθει και η επιτροπή στο σπίτι. Δύσκολες διαδικασίες που χρειάζονται υπομονή και αντοχές. Φυσικά είναι και θέμα τύχης που θα πέσεις. Συνήθως έχουν και μια άτυπη σειρά προτεραιότητας ανάλογα τη βαρύτητα της συνολικής κατάστασης (όχι μόνο του ανθρώπου με το πρόβλημα)

5 minutes ago, mindreader said:

 Να εισαι καλα.

Διευκρινησε μου. Η πιστοποιηση ΚΕΠΑ, ειναι ας πουμε 'ανεξαρτητη' απο τις παροχες; Με την πιστοποιηση στα χερια, μετα κανεις αιτημα για κατι συγκεκριμενο ως παροχη;

Επισης καποιος αν εχει κανει τη διαδικασια το τελευταιο χρονο, πληρως ψηφιακα, χωρις καμια φυσικη παρουσια οπουδηποτε (παλια ηθελες καποιες επισκεψεις στο ΕΦΚΑ), ας το πει πως ηταν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 https://epan.gov.gr/e_kepa

https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies/aitese-axiologeses-kai-pistopoieses-anaperias-kepa

Έκανα πρόσφατα την αίτηση ανανέωσης, παρότι επαρχία( όχι Αθήνα- Θεσσαλονίκη) μετά τη συμπλήρωση του εισηγητικού φακέλου, όπου θέλει τις σχετικές ιατρικές βεβαιώσεις όλα έγιναν αυτόματα και ψηφιακά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/06/2023 at 21:57, famas said:

 https://epan.gov.gr/e_kepa

https://www.efka.gov.gr/el/elektronikes-yperesies/aitese-axiologeses-kai-pistopoieses-anaperias-kepa

Έκανα πρόσφατα την αίτηση ανανέωσης, παρότι επαρχία( όχι Αθήνα- Θεσσαλονίκη) μετά τη συμπλήρωση του εισηγητικού φακέλου, όπου θέλει τις σχετικές ιατρικές βεβαιώσεις όλα έγιναν αυτόματα και ψηφιακά.

η διαφορά είναι οτι εσύ έκανες αίτηση ανανέωσης δηλαδή είχες τελειώσει με το ΚΕΠΑ ήδη 1 φορά.

ο @mindreader είναι ακόμα στο 1ο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...