Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση Αναπηρίας ΚΕΠΑ - Πώς την αποκτάει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα για ποιό πράγμα? Αν η πάθηση σου παίρνει Χ ποσοστό βάσει πίνακα, θα την πάρει όποιος γιατρός και να σου γράψει την εισήγηση.

 

1) Σε ιδιωτη μπορει να την αμφισβητηδουν ενω σε δημοσιο ειναι πολυ δυσκολο επισης αν η γνωματευση ειναι απο ανωτερο γιατρο σε σχεση με αυτον που ειναι στην επιτροπη ειναι πολυ δυσκολο να σε κοψει για να πας δευτεροβαθμια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα έχεις δηλαδή εσύ διάγνωση και εξετάσεις και θα τα αμφισβητήσει η επιτροπή επειδή είναι από ιδιώτες?

Δεν το πιστεύω να γίνεται αυτό, είπαμε Ελληνικό δημόσιο αλλά δεν μπορεί.

Αυτό που σίγουρα γίνεται είναι αν έχεις μια πάθηση με διάφορα ποσοστά ανάλογα τη βαρύτητα, αυτοί δίνουν πάντα το χαμηλό στην αρχή για να σε τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμάτευση από ιδιώτη γιατρό πρέπει να περάσει από θεώρηση στον ιατρικό σύλλογο.

 

Αυτό με το χαμηλό ποσοστό στις πολλαπλές παθήσεις δεν ισχύει πλέον, όποια και να δηλώσεις πρώτη αυτοί υπολογίζουν ως πρώτη την πάθηση που θα έχει το υψηλότερο ποσοστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα για τον αδερφο μου προσφατα, τετραπληγικος, τυφλος και με νοητικη στερηση, πηρα γνωματευση απο ιδιωτη γιατρο μαζι με τα χαρτια που απαιτουνταν(γιαυτα πηγαινετε στο τοπικο ΙΚΑ και θα σας δωσουν μια λιστα με ο τι χρειαζεται).Εαν ειναι καποιος απο επαρχια χρειαζεται η γνωματευση σφραγιδα απο ιατρικο συλλογο, αν ειναι απο απο κεντρικο δημο τοτε αρκει μια σφραγιδα απο τα ΚΕΠΑ.Τα παραδιδετε ολα τα χαρτια στο ΚΕΠΑ, αν χρειαστει δινετε και ενα παραβολο των 46 ευρω(δεν θυμαμαι τις προυποθεσεις για να μην δωσει κανεις...τεσπα...).Τα συγκεντρωνουν και σας δινουν εναν αριθμο πρωτοκολλου.Απο κει και περα χρειαζεται αναμονη για μερικους μηνες μεχρι να συνελθει η επιτροπη αλλα κατι λιγοτερο απο μηνα να βγει η αποφαση αφου γινει ο ελεγχος του αναπηρου απο αυτη.Και γω ακομη περιμενω να συσταθει η επιτροπη...παει μηνας μονο... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα για ποιό πράγμα? Αν η πάθηση σου παίρνει Χ ποσοστό βάσει πίνακα, θα την πάρει όποιος γιατρός και να σου γράψει την εισήγηση.

 

Καλα, καλα, πιστευε οτι θελεις εσυ αλλα ο βαθμος και το ονομα του γιατρου μπορουν να παιξουν ρολο (ειτε αρνητικο ειτε θετικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πήρα το 67% τελικά με ιδιωτικά όλα τα χαρτιά απλά η πάθηση εχει βαθμους σοβαρότητας και δίνει από 50-80%. Στην αρχη εδωσαν 50 και στην ενσταση το εκαναν 67.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πήρα το 67% τελικά με ιδιωτικά όλα τα χαρτιά απλά η πάθηση εχει βαθμους σοβαρότητας και δίνει από 50-80%. Στην αρχη εδωσαν 50 και στην ενσταση το εκαναν 67.

 

πιθανολογω οτι απο χαρτι δημοσιου θα επαιρνες αμεσως 67, εγω παντως που εχω παει χαρτι απο ιδιωτη και δημοσιου μαζι του ιδιωτη δεν το κοιταξε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα σας...Μια ερωτηση ρε παιδια..

περασα την μικρη μου απο πρωτοβαθμια αλλα και δευτεροβαθμια επιτροπη Κεπα και μου εδωσαν το ιδιο ποσοστο 50 της εκατο.

Ξερει καποιος αν μπορω και ποτε να ξανακανω 2η ενσταση για να αμφισβητησω το αποτελεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@gkbluesΑν θες τη συμβουλή μου , μη σώσεις και την πάρεις ποτέ,  μακάρι το παιδί να μην έχει τίποτα και να έκαναν λάθος και για το 50%. Αυτά δε φτιάχνονται ποτέ,  το επίδομα κάποια στιγμή μπορεί να κοπεί. Χώρια τον στιγματισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΕΣ ΕΣΥ ΕΓΩ ΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΤΕΙ...ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ...ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ  ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΚΤΛ...ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ..Η ΠΡΟΝΟΙΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΟΜΙΖΩ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ..ΑΥΤΟ ΛΕΩ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkblues είπε

Καλησπερα σας...Μια ερωτηση ρε παιδια..

περασα την μικρη μου απο πρωτοβαθμια αλλα και δευτεροβαθμια επιτροπη Κεπα και μου εδωσαν το ιδιο ποσοστο 50 της εκατο.

Ξερει καποιος αν μπορω και ποτε να ξανακανω 2η ενσταση για να αμφισβητησω το αποτελεσμα;

Δεύτερη ένσταση δεν μπορείς να κάνεις.

Μπορείς να κάνεις, αν δεν κάνω λάθος, ξανά νέα αίτηση μετά από 6 μήνες ή νωρίτερα αν επικαλεστείς ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ της νόσου.

Πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό σου και να συνεννοηθείτε για καλύτερη αντιμετώπιση της υπόθεσης αυτή τη φορά.

Αν η κόρη σου νοσηλευτεί σε κλινική ή σε νοσοκομείο για κάποιες ημέρες για την πάθησή της,  είσαι κοντά στο  67%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gkblues είπε

Καλησπερα σας...Μια ερωτηση ρε παιδια..

περασα την μικρη μου απο πρωτοβαθμια αλλα και δευτεροβαθμια επιτροπη Κεπα και μου εδωσαν το ιδιο ποσοστο 50 της εκατο.

Ξερει καποιος αν μπορω και ποτε να ξανακανω 2η ενσταση για να αμφισβητησω το αποτελεσμα;

Μια ερώτηση, τα χαρτιά τα κατέθεσες στην Αθήνα; Οι γιατροί έφτιαξαν τον ηλεκτρονικό εισηγητικό ή έκαναν τα χαρτιά χειρόγραφα; 

Όσο για το ερώτημα που ρωτάς, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι αν έδωσαν το ίδιο ποσοστό και στην ένσταση. Πρέπει να περιμένεις να λήξει η χρονική ισχύς της απόφασης της επιτροπής. Βέβαια να αναφέρω εδώ, οτι μου έχουνε πει κάποια άτομα που γνωρίζω οτι τους άλλαξαν το ποσοστό όταν έστειλαν επιστολή διαμαρτυρίας στον υπουργό, αλλά καλύτερα να μην το λάβεις καν υπόψη αυτό γιατί δεν μιλάμε για κάποια επίσημη διαδικασία αλλά για μια ατομική ενέργεια κάποιων με αμφίροπα αποτελέσματα.

4 ώρες πριν, giotis1982 είπε

@gkbluesΑν θες τη συμβουλή μου , μη σώσεις και την πάρεις ποτέ,  μακάρι το παιδί να μην έχει τίποτα και να έκαναν λάθος και για το 50%. Αυτά δε φτιάχνονται ποτέ,  το επίδομα κάποια στιγμή μπορεί να κοπεί. Χώρια τον στιγματισμό. 

Πολύ λάθος το σκεπτικό σου, υπάρχουν παθήσεις και προβλήματα που αναγκάζουν τον ασθενή σε επιπλέον κόστος για εξετάσεις και θεραπείες ή καταστούν εξαιρετικά δύσκολο να βρει δουλειά και επίσης ο ασθενής έχει πρόβλημα αυτοεξυπηρέτησης σε κάποιον βαθμό, αλλά οι επιτροπές αποφασίζουν κάτω από 67% και οι ασθενείς δεν λαμβάνουν τίποτα, Τα περί στιγματισμού το αφήνω ασχολίαστο, αντι να κατακρίνεις την κοινωνία που βάζει ταμπέλες προτρέπεις να μην διεκδικήσει επίδομα ο άλλος. Το επίδομα δεν κόβεται αν βγεις με 67% και πάνω και μέχρι την διάρκεια ισχύος της απόφασης της επιτροπής, μετά πάλι η ίδια διαδικασία με τις επιτροπές. Έχει πέσει σύρμα από το υπουργείο οικονομικών να κόβουν ποσοστά για να εισπράττουν λιγότεροι ασθενείς το επίδομα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gkblues είπε

ΛΕΣ ΕΣΥ ΕΓΩ ΝΑ ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΤΕΙ...ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ...ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ  ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΚΤΛ...ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ..Η ΠΡΟΝΟΙΑ ΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΟΜΙΖΩ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ..ΑΥΤΟ ΛΕΩ.

Τις μαγνητικές, τις ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ η καλύπτονται από το σύστημα υγείας, αφού φαντάζομαι ότι είσαι ανασφαλιστος ?

ΥΓ. Ραντεβού, για μαγνητική, στο νοσοκομείο, σε πόσο καιρό ΚΛΕΙΝΟΥΝ ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...