Προς το περιεχόμενο

Πιστοποίηση Αναπηρίας ΚΕΠΑ - Πώς την αποκτάει κάποιος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς με πόσους, και ποιους τρόπους μπορεί ένα (ανάπηρο) άτομο να αποκτήσει πιστοποίηση αναπηρίας ΚΕΠΑ;

 

Ποια, ή ποιες είναι οι διαδικασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ οσο ξερω , πας στην διευθυνση αναπηριας του ικα εταμ με τη χαρτουρα που εχεις μαζεψει (ή αν δε μπορει το ενδιαφερομενο ατομο τοτε σου κανει πληρεξουσιο) αλλα ισως σε βοηθησει πιο πολυ αυτο :

 

https://www.ika.gr/gr/infopages/kepa/home.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς με πόσους, και ποιους τρόπους μπορεί ένα (ανάπηρο) άτομο να αποκτήσει πιστοποίηση αναπηρίας ΚΕΠΑ;

 

Ποια, ή ποιες είναι οι διαδικασίες;

 

Πηγαινει στον γιατρο της ειδηκοτητας που ειναι η παθηση και ζηταει να του συμπληρωσει το εισηγητικο φακελο για τα κεπα , αφου το κανει αυτο παιρνει την εισηγηση απο τον γιατρο και οτι εξετασεις εχει και με καποια αλλα δικαιολογητικα που θα τα βρει στο κεπα ( μεσα σε αυτα ειναι και παραβολο περιπου 50 ευρω) και παει και τα καταθετει.

 

Μετα απο λιγο καιρο περιπου 2 μηνες τον εισοποιηουν ποτε περναει απο την επιτροπη, η εξεταση γινετε στα κεπα της πειραιως, αφου τον δει η επιτροπη του λεει ποτε περιπου θα βγει η αποφαση.

 

Οταν περασει ο καιρος παει και παιρνει την αποφαση που λεει το αναλογο ποσοστο, αν δεν ειναι ικανοποιημενος και πιστευει οτι αδικηθηκε κανει ενσταση και περναει δευτεροβαθμια επιτροπη, την δευτερη φορα μπορει να προσθεσει οτι νεες εξετασεις εχει.

 

Παντως να ξερεις οτι τα ΚΕΠΑ ειναι αρκετα "σφιχτα", δεν δινουν ευκολα 50+% αναπηρια ακομα και αν κανονικα θα επρεπε.

 

50 δινουν 67+ ειναι πιο δυσκολο γιατι δικαιουσε και προνιακο, συνηθος ομως δινουν το ποσοστο που πρεπει αν κανεις ενσταση  απλα σε ταλαιπορουν , η δευτεροβαθμια επιτροπη βαση προσφατης αποφασης  μπορει να δωσει ποσοστο μεγαλυτερο ή ισο αλλα οχι μικροτερο.

 

καλο ειναι αν δεν παρουμε το ποσοστο που θελουμε με την πρωτη φορα στην ενσταση που θα κανουμε να βαλουμε και μια δευτερη παθηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλο ειναι αν δεν παρουμε το ποσοστο που θελουμε με την πρωτη φορα στην ενσταση που θα κανουμε να βαλουμε και μια δευτερη παθηση

 

Το εχω ακουσει και εγω αυτο για την δευτερη (και τριτη) παθηση αλλα ειπα να μην το αναφερω με την μια μην με περασουνε για κανα απατεωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι αν δεν παρουμε το ποσοστο που θελουμε με την πρωτη φορα στην ενσταση που θα κανουμε να βαλουμε και μια δευτερη παθηση

= Αν δε πιάσει η απάτη με την πρώτη το τραβάμε όσο πάει.

 

Γιατί αλλιως θα την είχες βάλει και στη πρωτοβάθμια κριση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Στην προκειμένη έχουμε την εξής περίπτωση: Συγγενικό πρόσωπο πάσχει από Alzheimer εδώ και χρόνια, και πλέον είναι «φυτό» και κατάκοιτος.

Προφανώς και δε μπορεί να εξουσιοδοτήσει κανέναν ή να μεταφερθεί με ιδιωτικό μέσο κάπου (μόνο με ασθενοφόρο).

 

Κάτι ακούσαμε για την περίπτωση δικαστηρίου, που απαιτεί ~1000€, που είναι δύσκολο να βρεθούν.

Και πέσαμε πάνω σε αυτό, με το οποίο απ' ότι καταλάβαμε γίνεται να αιτηθείς να έρθει επιτροπή αξιολόγησης στο χώρο του αιτούντα για πιστοποίηση αναπηρίας.

 

Είναι μεγάλο το μπέρδεμα, γι' αυτό ρωτάω μπας και βγει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Θα κάνεις τη διαδικασια κανονικά και θα αιτηθείς να έρθει επιτροπη στο σπιτι η στο χώρο που είναι το άτομο. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουν το επίδομα "Βαριάς αναπηρίας". Δεν θα πάρει πολυ καιρό (2μηνο) αλλα εξαρταται και απο τη περιοχή και το φορτο εργασίας. Πχ στην Πειραιως καθυστερούσε λίγο παραπάνω κάποτε που έτρεχα εγω. Οτι είναι μεγάλο το μπέρδεμα και το τρέξιμο, είναι. Να είσαι έτοιμος να ακούσεις τα πάντα. Εμένα πχ για ένα τυπογραφικό λάθος με καθυστερήσαν 2 χρονια.... ΔΥΟ... αλλα ήμουν και πάνω στο ξεκίνημα των ΚΕΠΑ οποτε γινοταν ενα πανδαιμόνιο.
  Γενικότερα ειναι να μη μπλέξεις με αυτα, αλλα αν δικαιούσαι κάτι νομιμα, το παίρνεις. Οντως εχουν σφίξει πολύ τα πράγματα αφου παλιότερα υπήρχε κόσμος που έπαιρνε επίδομα ολικης τυφλότητας και είχε επαγγελματικο διπλωμα οδήγησης και οδηγούσε φορτηγο.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξεκινούσα πέρσι την διαδικασία για το ΚΕΠΑ, αλλά μια τα προβλήματα που είχα και η άσχημη ψυχολογία μου, μια η γραφειοκρατία και η δυσκολία συμπλήρωσης του εισηγητικού φακέλου.... τελικά ο γιατρός της κύριας πάθησης που πήγα αρνούταν να μου γράψει και τις υπόλοιπες στον εισηγητικό παρόλο που είχα φέρει γνωματεύσεις από γιατρούς, μου είχανε πει από το ΚΕΠΑ οτι τον εισηγητικό τον συμπληρώνει μόνο ο γιατρός της κύριας πάθησης και πρέπει επάνω να γράψει και τις υπόλοιπες παθήσεις από τις γνωματεύσεις που θα του δώσω. Τελικά έπρεπε να ξανατρέχω στους άλλους γιατρούς που είχα πάει να μου δώσουν γνωμάτευση και να τους δώσω να συμπληρώσουν τον εισηγητικό και να χρεώνομαι πάλι επίσκεψη, έχω να πληρώσω και το 50αρικο στο ΚΕΠΑ, λεω χεστο δεν αξίζει τόση ταλαιπωρία θα ξαναδοκιμάσω του χρόνου να δω τι θα κάνω.

Εν το μεταξύ χρειάστηκε να κάνω μια μαγνητική και περίμενα 2 μήνες για να την κάνω, ενώ είχαν περάσει ήδη 2 μήνες από τις γνωματεύσεις που είχα βγάλει, λένε δεν δέχονται γνωματεύσεις πάνω από 4μηνο, τώρα αν ο άλλος έχει πολλές παθήσεις και πρέπει να περιμένει για τα ραντεβού στα δημόσια νοσοκομεία ή κάποια εξέταση τι θα κάνει; Θα του πούνε άκυρες οι γνωματεύσεις.... το άλλο που έμαθα, αν ο θεράπων γιατρός είναι ιδιώτης πρέπει να τρέξεις στον ιατρικό σύλλογο για να κάνουν μια θεώρηση στην γνωμάτευση.... τζάμπα τρέξιμο και ταλαιπωρία αυτή η διαδικασία με τα ΚΕΠΑ.....

 

Για άτομο που είναι κατάκοιτο πάντως, μην αγχώνεστε ιδιαίτερα για το ποσοστό, θα το πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ποιος κάνει τη διαδικασία/αίτηση όμως;

 

Ποιανού στοιχεία δηλαδή θα συμπληρώσουμε, απ' τη στιγμή που ο  συγγενής δεν είναι σε θέση να την κάνει;

Επειδή σε κάποια φάση λέει για σύζυγο κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα στα πω πολυ απλά και περιεκτικά.

Θα πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου και συγκεκριμένα στο γραφείο που ασχολείται με τις επιτροπές αναπηρίας.

Θα πεις τα πάντα και αυτοι θα σε καθοδηγήσουν ανάλογα. Θα επιμείνεις να εξυπηρετηθείς (εγω για συγγενή μου πήγα σε επαρχιακό ΙΚΑ και με εξυπηρέτησαν άμεσα)

Ανάλογα με τη πάθηση, θα χρειαστουν συγκεκριμένα χαρτιά/γνωματεύσεις απο δημοσιο πάντα νοσοκομείο που ίσως σου πάρουν λιγο καιρό να τα βγάλεις.

Τότε θα κάνεις την αίτηση (μέσω αυτου του γραφείου στο ΙΚΑ) για να περάσει απ την επιτροπή.

Στην επιτροπή ΔΕΝ τρώνε.

Αν έχεις τα χαρτιά που θέλουν θα δώσουν το ποσοστό.

 

Ναι μπορει να τυχει να μη σου δοσουν το ποσοστό που προβλέπεται απο τον ΝΟΜΟ αρχικά αλλά εκεί ειναι που κάνεις την ένσταση, επικαλήσε αυτό που προβλέπει ο νόμος και το δίνουν κανονικότατα.

Έχει τυχει σε γνωστό μου να του δόσουν 90% αλλά για 4 χρονια. Ε έκανε ένσταση του το έκαναν αορίστου. Αυτο προβλεπόταν.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

= Αν δε πιάσει η απάτη με την πρώτη το τραβάμε όσο πάει.

 

Γιατί αλλιως θα την είχες βάλει και στη πρωτοβάθμια κριση

 

δεν ξερεις για αυτο τα λες αυτα την πρωτη φορα πας μονο για μια παθηση δεν δεχονται δευτερη για αυτο την βαζεις την δευτερη φορα

Το εχω ακουσει και εγω αυτο για την δευτερη (και τριτη) παθηση αλλα ειπα να μην το αναφερω με την μια μην με περασουνε για κανα απατεωνα.

 

γιατι να εισαι απατεωνας ετσι ειναι το συστημα, μπορει να εισαι καρδιοπαθης και να εχεις και καποιο αυτοανασο πχ θα βαλεις την παθηση που θεωρεις οτι ειναι σοβαροτερη και μετα θα βαλεις την δευτερη επικουρικα δεν κανεις κατι παρανομο.

Ωραία, ποιος κάνει τη διαδικασία/αίτηση όμως;

 

Ποιανού στοιχεία δηλαδή θα συμπληρώσουμε, απ' τη στιγμή που ο  συγγενής δεν είναι σε θέση να την κάνει;

Επειδή σε κάποια φάση λέει για σύζυγο κ.λπ..

 

 

συμπληρωνεις αυτου που εχει την παθηση και διπλα βαζεις τα στοιχεια αυτου που θα κανει την αιτηση για αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα στα πω πολυ απλά και περιεκτικά.

Θα πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου και συγκεκριμένα στο γραφείο που ασχολείται με τις επιτροπές αναπηρίας.

Θα πεις τα πάντα και αυτοι θα σε καθοδηγήσουν ανάλογα. Θα επιμείνεις να εξυπηρετηθείς (εγω για συγγενή μου πήγα σε επαρχιακό ΙΚΑ και με εξυπηρέτησαν άμεσα)

Ανάλογα με τη πάθηση, θα χρειαστουν συγκεκριμένα χαρτιά/γνωματεύσεις απο δημοσιο πάντα νοσοκομείο που ίσως σου πάρουν λιγο καιρό να τα βγάλεις.

Τότε θα κάνεις την αίτηση (μέσω αυτου του γραφείου στο ΙΚΑ) για να περάσει απ την επιτροπή.

Στην επιτροπή ΔΕΝ τρώνε.

Αν έχεις τα χαρτιά που θέλουν θα δώσουν το ποσοστό.

 

Ναι μπορει να τυχει να μη σου δοσουν το ποσοστό που προβλέπεται απο τον ΝΟΜΟ αρχικά αλλά εκεί ειναι που κάνεις την ένσταση, επικαλήσε αυτό που προβλέπει ο νόμος και το δίνουν κανονικότατα.

Έχει τυχει σε γνωστό μου να του δόσουν 90% αλλά για 4 χρονια. Ε έκανε ένσταση του το έκαναν αορίστου. Αυτο προβλεπόταν.

 

Καλή επιτυχία.

 

Και από ιδιωτη γιατρό μπορεί να είναι ή ιδιωτικό νοσοκομείο. Θέλει τον φάκελο συμπληρωμένο και σχετικά πρόσφατες εξετάσεις που δείχνουν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από ιδιωτη γιατρό μπορεί να είναι ή ιδιωτικό νοσοκομείο. Θέλει τον φάκελο συμπληρωμένο και σχετικά πρόσφατες εξετάσεις που δείχνουν το πρόβλημα.

 

απο δημοσιο ομως ειναι καλυτερα, αν καταφερεις μαλιστα και παρεις γνωματευση απο κανεναν που εχει αξιωμα πχ επιμελητης ειναι ακομα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα για ποιό πράγμα? Αν η πάθηση σου παίρνει Χ ποσοστό βάσει πίνακα, θα την πάρει όποιος γιατρός και να σου γράψει την εισήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...