Προς το περιεχόμενο

Nikon 5500 ή Canon 200d για αρχάριο ή κάτι άλλο...


denomizw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

 

θέλω να αγοράσω την πρώτη μου dslr και θεωρώ ότι τώρα είναι μια πολύ καλή συγκυρία ελέω

Black Friday :-).

Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι κυρίως για φωτογραφίες πορτρέτων και τοπίων και λιγότερο για βίντεο.

Μου αρέσουν οι δύο φωτογραφικές του τίτλου και τώρα είναι κοντά σε τιμή, δηλαδή 600 ευρώ.

 

Η Nikon είναι μοντέλο του 2015 και νομίζω με καλύτερα χαρακτηριστικά και δυνατότητες, ενώ η Canon είναι μοντέλο καλοκαιριού 2017, μαζεμένων διαστάσεων, πιο φιλική για αρχάριο και με υπεροχή στο βίντεο.

Και οι δύο έχουν touchscreen, η Nikon 3,2" και η Canon 3''.

 

Τί λέτε;

Επεξ/σία από denomizw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ηδη καταλαβες ειναι πολυ προσωπικη υποθεση το ποσο θα ζυγισεις τα υπερ και κατα της καθε μηχανης.

 

Το ξερεις ηδη οτι η D5500 ειναι καλυτερη σε φωτο και η 200D πιο βολικη στο χερι και σε βιντεο.

 

Επισης να ξερεις οτι η D5500 μικρες διαφορες εχει απο την D5300 (ιδιος αισθητηρας).

 

Προσωπικα εαν μπορουσα να διαθεσω +100€ θα πηγαινα στην D7100 (με τιμες BF). Αλλα ειναι ακομη πιο ογκωδης και βαρια αλλα πολυ καλυτερη μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, 

 

αγόρασα τελικά τη Nikon D5500, η αληθεια όμως είναι ότι δεν είχα δει την προσφορά της Canon 750d, η οποία ήταν εξαιρετικό vfm.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...