Προς το περιεχόμενο

Αντί το volume ανεβαίνει το subwoofer


manolis940

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Αποφάσισα τις τελευταίες μέρες να βάλω Linux και στον κεντρικό μου υπολογιστή και αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα.

Όταν μετακινώ την μπάρα της έντασης αντί να αλλάζει η κεντρική ένταση, αλλάζει η ένταση του sub woofer και όχι η κεντρική ένταση, με αποτέλεσμα να πρέπει να σηκώνομαι να την αυξομειώνω από τα ηχεία.
1511263465.png

 

Χαρακτηριστικά

 

Αν και δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα hardware αφήνω τα χαρακτηριστικά μου εδώ:

Κάρτα ήχου: Xtreme Sound 7.1/   Εικόνα της κάρτας Ήχου:
Ηχεία: Logitech X-530

Άλλο hardware: Intel Core i5-4440 CPU @ 3.10GHz RAM 15907 MiB Gigabyte Z97P-D3

Software: Ubuntu 16.04 xenial 4.10.0-28-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME gnome)
 

Ακόμη μπορεί να βοηθήσει

  • Η έξοδος του alsa
  • Τα Ηχεία μου ως 5.1 ήχος δουλεύουν κανονικά. Παραπάνω στο test Speakers τα ακούω ξεχωριστά και ένα ένα
  • Δοκίμασα και fedora με gnome
  • Δοκίμασα να κάνω αναβαθμίσεις
  • Το πρόβλημα διορθώνεται όταν επιλέξω για παράδειγμα Profile: Analog Stereo Output
  • Τα ηχεία στα Windows δούλευαν μια χαρά και δεν έχω προσπαθήσει να τα αποσυνδέσω

 

 

EDIT: Με παιδεύει 3 μέρες τώρα και μόλις είδα ότι ψάχνω σε λάθος  σημείο. Το subwoofer δεν αυξομειώνεται τελικά

Έκανα το εξής και είδα ότι η ένταση αυξομειώνεται μόνο στα δεξιά και αριστερά μπροστά

Αναλυτικά

 

Terminal:

manos@manos-Z97P-D3:~$ amixer -D pulse sset Master 100%
Simple mixer control 'Master',0
  Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
  Playback channels: Front Left - Front Right - Rear Left - Rear Right - Front Center - Woofer
  Limits: Playback 0 - 65536
  Mono:
  Front Left: Playback 65536 [100%] [on]
  Front Right: Playback 65536 [100%] [on]
  Rear Left: Playback 65536 [100%] [on]
  Rear Right: Playback 65536 [100%] [on]
  Front Center: Playback 65536 [100%] [on]
  Woofer: Playback 65536 [100%] [on]

Speaker Test:
1511269151.png



terminal:

manos@manos-Z97P-D3:~$ amixer -D pulse sset Master 1%
Simple mixer control 'Master',0
  Capabilities: pvolume pswitch pswitch-joined
  Playback channels: Front Left - Front Right - Rear Left - Rear Right - Front Center - Woofer
  Limits: Playback 0 - 65536
  Mono:
  Front Left: Playback 656 [1%] [on]
  Front Right: Playback 656 [1%] [on]
  Rear Left: Playback 656 [1%] [on]
  Rear Right: Playback 656 [1%] [on]
  Front Center: Playback 656 [1%] [on]
  Woofer: Playback 656 [1%] [on]

Speaker Test:

 

1511269419.png

Κανονικά δεν θα έπρεπε να ακούγεται τίποτα.

Χρησιμοποίησα επίσης και το pulse audio volume control και το συμπέρασμα παραμένει ίδιο, ότι η αυξομείωση ήχου γίνεται μόνο στο δεξί μπροστινό και αριστερό

 

1511269667.png

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε στην ακρη την εξωτερικη καρτα ηχου και δοκιμασε να κουμπωσεις τα ηχεια στην εξοδο της motherboard.

Δες το αρχειο etc/pulse/daemon.conf να εχει τις παρακατω τιμες

default-sample-channels = 6 
enable-lfe-remixing = yes

αν ειναι ολα ενταξει κανε το παρακατω τεστ

speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -l1 -twav

Δοκιμασε επισης να εγκαταστησεις το alsamixer

 

sudo apt-get install alsa-utils

 

 δωσε στο Τερματικο alsamixer και με F6 κανεις επιλογη καρτας ηχου

πηγαινε με τα βελακια στο Analog Output και διαλεξε Multichannel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα gakos1112

 

Χαίρομαι που επιτέλους βρέθηκε κάποιος να βοηθήσει

 

Δεν είμαι και ο ποιο ειδικός στο hardware των ηχείων αλλά η μητρική μου έχει 3 εισόδους jack οι οποίες δεν είναι οι κατάλληλες για να συνδεθούν τα ηχεία μου

 

Καλό είναι να αφήσω εδώ τις ενεργές γραμμές του daemon.conf

 

manos@manos-Z97P-D3:/etc/pulse$ egrep -v '#|;|^$' daemon.conf
flat-volumes = no
 default-sample-channels = 6
default-channel-map = front-left,front-right,front-center,lfe,rear-left,rear-right
deferred-volume-safety-margin-usec = 1
Θα δοκιμάσω να κάνω τα εξής
  • Να δω τι είναι το enable-lfe-remixing και να το παραμετροποιήσω κατά τα λεγόμενα σου
  • Να κάνω το speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -l1 -twav
  • Θα κατεβάσω και το alsamixer να το δουλέψω μήπως και καταφέρω και από εκεί να κάνω κάποια ρύθμιση που μέχρι στιγμής είτε δεν την έχω σκεφτεί, είτε δεν μου δινόταν η δυνατότητα να την κάνω με τα υπάρχων εργαλεία
Έκανα τις εξής δοκιμές
  • έκανα το enable-lfe-remixing yes και επανεκκίνηση. Δεν διόρθωσε κάτι όταν δοκίμασα ξανά τα τεστ
  • Το speaker-test μου εμφάνισε σφάλμα

    Όσον αφορά το test το -D δεν μου δούλεψε έτσι όπως το έχεις. Έδωσα τις εξής εντολές για να χρησιμοποιήσω στο -D ως συσκευή την surround51:CARD=CMI8768,DEV=0 και μου δούλεψε μια χαρά

    manos@manos-Z97P-D3:~/Downloads$ aplay -L| egrep "5.1" -C 2surround51:CARD=PCH,DEV=0
        HDA Intel PCH, ALC887-VD Analog
        5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers
    surround71:CARD=PCH,DEV=0
        HDA Intel PCH, ALC887-VD Analog
    --
    surround51:CARD=CMI8768,DEV=0
        C-Media CMI8768, C-Media PCI 2nd DAC
        5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers
    surround71:CARD=CMI8768,DEV=0
    
    manos@manos-Z97P-D3:~/Downloads$ speaker-test -D surround51:CARD=CMI8768,DEV=0 -c6 -l1 -twav
    speaker-test 1.1.0
    Playback device is surround51:CARD=CMI8768,DEV=0
    Stream parameters are 48000Hz, S16_LE, 6 channels
    WAV file(s)
    Rate set to 48000Hz (requested 48000Hz)
    Buffer size range from 12 to 5461
    Period size range from 6 to 2730
    Using max buffer size 5460
    Periods = 4
    was set period_size = 1365
    was set buffer_size = 5460
    0 - Front Left
    4 - Center
    1 - Front Right
    3 - Rear Right
    2 - Rear Left
    5 - LFE
    Time per period = 8,530953
    Επίσης το παραπάνω δούλεψε και χωρίς την επιλογή -D με λίγο όμως διαφορετικά αποτελέσματα όσον αφορά το buffer. Κάτι για το οποίο δεν βρήκα πολλές πληροφορίες στο Internet. Παρ όλα αυτά αν είναι αυτό που νομίζω τότε μάλλον δεν παίζει και σημασία

    manos@manos-Z97P-D3:~/Downloads$ speaker-test  -c6 -l1 -twav piano2.wav
    speaker-test 1.1.0
    Playback device is default
    Stream parameters are 48000Hz, S16_LE, 6 channels
    WAV file(s)
    Rate set to 48000Hz (requested 48000Hz)
    Buffer size range from 32 to 349525
    Period size range from 10 to 116509
    Using max buffer size 349524
    Periods = 4
    was set period_size = 87381
    was set buffer_size = 349524
    0 - Front Left
    4 - Center
    1 - Front Right
    3 - Rear Right
    2 - Rear Left
    5 - LFE
    Time per period = 8,662281
  • Στο asla mixer επίσης δεν βρήκα την επιλογή Analog Output στην κάρτα ήχου. Υπάρχει κάποιο config file στο οποίο μπορώ να το κάνω με κάποιον editor; Επίσης παρατήρησα ότι αν κατεβάσω το PCM όλες οι εντάσεις κατεβαίνουν ομαλά. Λογικό βέβαια διότι αν έψαξα σωστά είναι η ένταση απ την είσοδο της κάρτας ήχου

    1511352665.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω βλεπει μια ενσωματωμένη Intel καρτα ηχου

 

 

HDA Intel PCH, ALC887-VD Analog
    5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers
surround71
:CARD=PCH,DEV=0
    HDA Intel PCH, ALC887-VD Analog

 

και η μητρικη σου υποστηριζει 7.1 ηχεια.

Λογικα τα ηχεια μπορουν να συνδεθουν.

 

Στο alsamixer πατας F6 και διαλεγεις την Intel καρτα ηχου.

Μετα με τα βελακια πας στο Analog Output

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η μητρικη σου υποστηριζει 7.1 ηχεια.

Λογικα τα ηχεια μπορουν να συνδεθουν.

 

Άντε και συνδέω το πράσινο. Το μαύρο και το πορτοκαλί ; Ποιο να συνδέσω στο ροζ ( Μικρόφωνο ) και πιο στο μπλε  ( line in)

 

Στο alsamixer πατας F6 και διαλεγεις την Intel καρτα ηχου.

Μετα με τα βελακια πας στο Analog Output

 

Όλα αυτά τα έκανα και κοίταξα επίσης μήπως και είναι κρυμμένη πιο δεξιά η επιλογή αλλά τίποτα.

Εδώ μια εικόνα του alsa αν επιλέξω για κάρτα ήχου την onboard της μητρικής. Γενικά μου δίνει την επιλογή του 6καναλου αλλά όπως και να χει δεν μπορώ να συνδέσω ηχεία εκεί πάνω για λόγους που προανέφερα. Αν βάλω μόνο το πράσινο για παράδειγμα παίζουν μόνο τα frond ηχεία χωρίς το center. 

Γενικά δεν έχει analog ouput όμως ούτε η onboard κάρτα . Έχεις κάποιο prnt scrn δικό σου να μου το δείξεις γιατί ούτε και στο internet βρήκα κάτι

1511378918.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα τις δοκιμες και καρφωσε το μαυρο στην μεση.Δοκιμασε ολους τους πιθανους συνδιασμους.

 

Στο alsamixer οπως εχεις μαρκαρισμενο το Chanell Mo δοκιμασε με τα βελακια πανω κατω να βρεις την επιλογη Multichannel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα τις δοκιμες και καρφωσε το μαυρο στην μεση.Δοκιμασε ολους τους πιθανους συνδιασμους.

 

Στο alsamixer οπως εχεις μαρκαρισμενο το Chanell Mo δοκιμασε με τα βελακια πανω κατω να βρεις την επιλογη Multichannel

 

 

Έχω μείνει μ@@@@@@@@@ς. Δουλεύει :o

Παίζει αν έστω δεν μπορώ να φτιάξω την κάρτα ήχου που θα το προτιμούσα να δουλεύει σε windows ? Γιατί θέλει και ο μικρός αδερφός παιχνίδια και που να βρεις λύση στα Linux ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το μαλακο γιατι δεν καταλαβα, δουλεουν ολα τα ηχεια κανονικα;

 

Πες τι εκανες για να μαθαινουμε.

Ολα τα παραπανω που σου προτεινα ειναι βασικα βηματα για να δουλεψει ενα ηχοσυστημα 5.1 σε Λινουχ.

Υπαρχουν διαφορα κολπα με config file αλλα οι γνωσεις μου δεν μου επιτρεπουν να κολυμπησω στα βαθεια.

 

Αν δουλευουν ολα τα ηχεια με την ενσωματωμενη καρτα ηχου τσεκαρισε ολες τις ρυθμισεις και μετα αφου διαλεξεις απ το alsamixer την εξωτερικη καρτα ηχου κοιτα τι αποτελεσματα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το μαλακο γιατι δεν καταλαβα, δουλεουν ολα τα ηχεια κανονικα;

 

Πες τι εκανες για να μαθαινουμε.

Ολα τα παραπανω που σου προτεινα ειναι βασικα βηματα για να δουλεψει ενα ηχοσυστημα 5.1 σε Λινουχ.

Υπαρχουν διαφορα κολπα με config file αλλα οι γνωσεις μου δεν μου επιτρεπουν να κολυμπησω στα βαθεια.

 

Αν δουλευουν ολα τα ηχεια με την ενσωματωμενη καρτα ηχου τσεκαρισε ολες τις ρυθμισεις και μετα αφου διαλεξεις απ το alsamixer την εξωτερικη καρτα ηχου κοιτα τι αποτελεσματα εχεις.

Μόλις το βρήκα και στα windows, θα σου πω και για τα δύο αν και θα σε απογοητεύσω :P

Σωστή συνδεσμολογία των 5,1 πάνω στην 3pin κάρτα εδώ

δηλ. πίσω(μαύρο) στο line in και κεντρικό(πορτοκαλί) στο mic in

Αν θέλουμε 7,1 απ ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς εκτός από την πίσω και άλλη μία ( σηνύθως την μπροστινή που έχουν τα pc ) δεν το έχω κάνει εκεί δεν ξέρω λεπτομέριες

 

 

Στα linux:

Αφού σύνδεσα σωστά, μπήκα στα settings -> sounds -> output devices ( TAB ) -> Διάλεξα την κάρτα τον 5,1 ήχο και όλα δούλεψαν ρολόι. Έπαιζαν και τα ηχεία αλλά και τα volumes ανεβοκατεβαίνουν σωστά

 

Στα windows:

Επέλεξα ήχο 5,1 από το panel της realtek

Πάνω στο μπλε κουμπί του line in πάτησα δεξί κλικ -> Επανακκίνηση υποδοχής

Εμφανίζεται pop up και διάλεξα Έξοδος πίσω ηχείου

Τα βήματα 2 - 3 τα έκανα και για το ροζ όπου εκεί διάλεξα Έξοδος Κεντρικού Ηχείου/Υπογούφερ

 

 

 

Πήρα μια χαρά όταν είδα ότι είναι 3 κλικ μόνο η ρύθμιση στα ubuntu. Πετάτε τα λευτά σας στην microsoft   :P

 

 

 

 

 

Αν δουλευουν ολα τα ηχεια με την ενσωματωμενη καρτα ηχου τσεκαρισε ολες τις ρυθμισεις και μετα αφου διαλεξεις απ το alsamixer την εξωτερικη καρτα ηχου κοιτα τι αποτελεσματα εχεις.

 

Ποιες ρυθμήσεις να τσεκάρω το etc/pulse/daemon.conf είναι όπως το άφησα πιο πάνω + "enable-lfe-remixing yes"  ;

 

1511394062.png

 

 

Σε αυτό το σημείο βέβαια να σου πω ένα ευχαριστώ αλλά και ένα συγνώμη, διότι απ την αρχή μου έδωσες την παραπάνω λύση και εγώ την αγνόησα παίζωντας το έξυπνος.

Βέβαια να μην ξεχνάμε ότι δεν βρήκαμε λύση ακριβώς στο πρόβλημα, η PCI κάρτα ήχου ακόμη έχει το πρόβλημα της αυξομείωσης

 

Edit: Μου κάνει κάτι νούμερα σαν αποσυνδέεται η κάρτα και να συνδέεται ξανά. Θα το δούμε από αύριο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα γρηγορα γιατι πρεπει να παω για το μεροκαματο του τρομου.

 

για να δουλεψει το 5.1 πρεπει οποσδηποτε στο etc/pulse/daemon.conf να εχει τις παρακατω τιμες

default-sample-channels = 6 
enable-lfe-remixing = yes

για συστημα 7.1

default-sample-channels = 8

οι προχωρημενοι χρηστες φτιαχνουν δικο τους φακελο ~/.asoundrc, αλλαζουν τιμες στα bitrates κλπ κλπ αλλα η γνωμη μου ειναι μακρια τα χερια αν δεν κατεχεις πολυ καλα το αθλημα.

 

ολες τις υπολοιπες ρυθμισεις τις κανεις ΜΟΝΟ απο γραφικο περιβαλλον.

Κανεις εγκατασταση οποσδηποτε το pavucontrol και το alsamixer και εκει παιζεις με τα προφιλ, κοιτας να μην εχει σιγαση καποιο καναλι ηχου και η εξοδος να ειναι στο multicannel.Απλα πραγματα...

 

Στο θεμα της καρτας ηχου και γενικοτερα του υλικου οι γνωστες του θεματος επιμενουν και μαλλον εχουν δικαιο οτι σε υπολογιστη Intel πενταετιας και νεοτερο ΔΕΝ χρειαζεσαι καρτα ηχου για να παιξουν τα ηχεια του κατοσταρικου.

Φτανει και περισσευει η ενσωματωμενη καρτα ηχου.

 

Η καρτα ηχου που εχεις ειναι USB και ΟΧΙ PCI. τωρα ειδα οτι εχει και μοντελο PCI.

Αν θες οποσδηποτε καρτα ηχου και σε περισσευει κανα τριανταρι -λεμε τωρα- θα παρεις ASUS Xonar xxx επειδη ειναι απολυτα συμβατη με Λινουχ.Μακρια απο Creative.

Πριν αγορασεις υλικο για Λινουχ να τσεκαρεις παντα πρωτα την συμβατοτητα και οχι την τιμη.

 

 

Αν υπαρχει ακομα προβλημα με την pci καρτα δωσε ενα

 

hwinfo --sound

 

στο τερματικο να δουμε αν εχει φορτωμενο τον οδηγο snd-cmipci

 

https://alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Module-cmipci

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λύση( ή πατέντα )

 

Μιας και με παίδεψε αρκετό καιρό το θέμα και βρήκα λύση θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.
Να θυμίσω ξανά εδώ ότι το πρόβλημα ότι κατά το volume up και down το volume αλλάζει μόνο για front left και right. Για να δώσω λύση σε αυτό το πρόβλημα έκανα το εξής απλό. Κατά το πάτημα των πλήκτρων του πληκτρολογίου volum up και down τα έκανα να μην αλλάζουν το Master Volume αλλά το PCM της κάρτας. Δεν έχω βρει κάποια λύση όσον αφορά να μπει κάποια μπάρα για PCM στην γραμμή εργασιών όπως υπάρχει για το Master Volume

Βήματα επίλυσης
Να επισημάνω εδώ πριν ξεκινήσω ότι τα βήματα αυτά τα έχω εκτελέσει σε fedora27 gnome περιβάλλον. Πιθανών σε άλλα γραφικά περιβάλλοντα( KDE, xfce,  Mate κτλ) η ανάθεση ενός shortcut για παράδειγμα να διαφέρει.

 

1.Παραμετροποίηση /etc/pulse/daemon.conf
Μιας και μας ενδιαφέρει ο 5,1 ήχος  ή ο 7,1 πρέπει το deamon.conf να έχει τις παρακάτω τιμές

default-sample-channels = 6 

enable-lfe-remixing = yes

για συστημα 7.1

default-sample-channels = 8

2.Εγκατάσταση των alsa-utils\

Θα μας παρέχουν εύκολο τρόπο αυξομείωσης του PCM

~$ sudo dnf install alsa-utils

3.Δημιουργία directory bin μέσα στο home direcory(αν δεν υπάρχει) και τα scripts volumeup και volumedown

~$ mkdir ~/bin && touch ~/volumeup.sh ~/volumedown.sh

4.Βρήσκουμε το όνομα της Κάρτας ήχου όπως φαίνεται μέσα στο /proc/asound/cards

$ cat /proc/asound/cards
 0 [HDMI_1         ]: HDA-Intel - HDA Intel HDMI
                      HDA Intel HDMI at 0xf7e14000 irq 34
 1 [PCH            ]: HDA-Intel - HDA Intel PCH
                      HDA Intel PCH at 0xf7e10000 irq 32
 2 [HDMI           ]: HDA-Intel - HDA ATI HDMI
                      HDA ATI HDMI at 0xf7d60000 irq 33
 3 [CMI8768        ]: CMI8738-MC8 - C-Media CMI8768
                      C-Media CMI8768 at 0xc000, irq 19

Η δική μου είναι η CMI8768

5.Περιεχόμενα volumeup και μετατροπή σε executable

Ανοίξτε με ένα editor της επιλογής σας το volumeup.sh και προσθέστε τα παρακάτω

#!/bin/bash


amixer -c$(cat /proc/asound/cards|grep "Όνομα κάρτας απ το βήμα 4"|cut -c2-2) set PCM 10dB+
~$ chmod 755 ~/bin/volumeup.sh

6.Παρόμοια για το volumedown.sh με τα παραπακάτω περιεχόμενα

#!/bin/bash


amixer -c$(cat /proc/asound/cards|grep "Όνομα κάρτας βήμα 4"|cut -c2-2) set PCM 10dB-
~$ chmod 755 ~/bin/volumedown.sh

7. Προσθέτουμε τα δύο  shortcuts
Ανοίγουμε τα settings->Devices->Keyboard

Κάνουμε scroll μέχρι να βρούμε το section sound and media. Εκεί θα πρέπει να επιλέξουμε τις επιλογές Volume down και Volume up και να αφαιρέσουμε τα πλήκτρα "Audio lower Volume" και "Audio raise volume" πατώντας πάνω τους και μετά "backspace". (Αν τα έχετε στα ελληνικά...)

Μετά κάνουμε scroll τέρμα κάτω μέχρι να βρούμε την επιλογή + για να προσθέσουμε shortcuts.

Πατάμε +.  και γράφουμε τα παρακάτω στοιχεία

Name:: Vol up

Command:volumeup.sh

Πατάμε set shortcut και πατάμε το πλήκτρο αύξησης έντασης στο πληκτρολόγιο
 

Παρόμοια βήματα κάνουμε και για το volume down.

 

 

 

Ευχαριστώ τον gakos1112

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...