Προς το περιεχόμενο

Αγορά compact φωτογραφικής μηχανής


Cro-Magnon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην μαυρη παρασκευη υπηρχε η σονυ hx60  στα 179 ευρω στο μεντιαμαρκτ.

Την πηρε φιλος ειπε ειναι πολυ καλη .

 

Τωρα ακριβυνε

https://www.skroutz.gr/s/4513258/Sony-Cyber-shot-HX60.html

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και το χρόνο που διαθέσατε για να με βοηθήσετε στην επιλογή φωτογραφικής μηχανής.

Ως γνήσιος Έλλην, σας διάβασα όλους πολύ προσεκτικά, κατάλαβα αρκετά τεχνικά θέματα που αγνοούσα παντελώς (ειδικά στο θεμα των αισθητήρων) και στο τέλος έκανα του ...κεφαλιού μου!

 

Πήγα και αγόρασα τη Ricoh GR II,  την επονομαζόμενη και ...καλόγρια, από μένα, λόγω της μαυρίλας και του απλοικού απέριτου σχεδιασμού του καθόλου εντυπωσιακού σώματός της κι από αύριο θα αρχίσω να την ταλαιπωρώ!

 

Θα παρακαλέσω τώρα να προτείνετε την πιο ευχρηστη σουίτα επεξεργασίας φωτογραφιών (πχ Lightroom?) για μια στοιχειώδη επεξεργασία, καθώς δεν σκοπεύω να κάνω παπάδες, ούτε και περίεργα πράγματα. Εννοείται οτι ουτε κι εδώ έχω ιδέα, οπότε καθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σκοπευεις να κανεις παπαδες,τι να την κανεις την σουιτα;και με ενα πικασα,αντε βαρια βαρια το φαστζον,κανεις οτι θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το καλό το εργαλείο!

Μια σουίτα επεξεργασίας Raw που χρησιμοποιώ εγώ με πολύ καλά αποτελέσματα και πολλές λειτουργίες είναι το Raw Therapee που είναι δωράν / open source αλλά απαιτεί μεγάλη επεξεργαστική ισχύ στην τελευταία έκδοση (5.3). Ακόμα κι αν δε θες να πειραματιστείς πολύ, έχει πολύ καλή αυτόματη ρύθμιση παραμέτρων.

Επίσης, το εμπορικό Silky Pix, που είναι ελαφρύτερο.

Για γενικότερη επεξεργασία προτείνω το επίσης δωρεάν Gimp.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...