Προς το περιεχόμενο

Αγορά compact φωτογραφικής μηχανής


Cro-Magnon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχος μιας entry level DSLR, αλλά παρατηρώ ότι χρειάζομαι μια μικρότερη μηχανή, που να μεταφερεται εύκολα σε μια τσέπη για καθημερινή χρήση. Η DSLR όντας μπουζούκι στο μεγεθος, δυστυχώς έχει πέσει σε αχρηστία (εκτος των διακοπών) γιατί δεν μπορώ να την κουβαλάω καθημερινά και να ειμαι σαν Γιαπωνέζος τουρίστας.

Οι απαιτήσεις μου είναι απλές: τοπία, φωτογράφηση δρόμου, πορτρετα, γεγονότα. Δεν έχω ιδιαιτερες απαιτησεις από βίντεο, αλλά η φορητότητα και η αξιοπιστια είναι σημαντική.

Παρακολούθησα παρεμφερεις αναρτησεις εδω στο insomnia, αλλά έχω μπερδευτει, καθώς φαίνεται να διαμορφώνονται δυο κατηγορίες τιμών:

- η μια ειναι στα 150 ευρω περιπου (Sony WX350)

- η δεύτερη κατηγορία, οι πραγματικές compact με καλύτερες αποδοσεις εκτοξευονται γυρω στα 450-500 ευρώ (Lumix, Sony RX100 κτλ).

 

Επειδή η τιμή είναι σημαντική παραμετρος και δεν θα ηθελα να ξεπεράσω τα 250 ευρώ, θα ήθελα τη βοηθειά σας, να μου προτεινετε κάποιο μοντέλο που πιθανως να γεφυρώνει τα καλα των δυο κοσμων, χωρίς να ξεφευγει στην τιμή.

Αν πάλι λόγω ποιοτητας δεν μπορεί να υπάρξει ικανοποιητική λυση στα 250 ευρω, θα ήθελα την επόμενη καλύτερη λύση προς τα πάνω (και πάλι με ένα ταβανι τα 400-450 ευρώ). Να σημειώσω οτι δε θα έλεγα οχι και σε παλια μοντελα 3-4 χρόνων, που ακομα κυκλοφορούν σαν καινουργια στην αγορά (οχι μεταχειρισμένα δλδ).

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω την Canon SX 610 HS και ειναι αστερι σε αυτη την κατηγορια των compact. Αν θελεις να ριξεις μια ματια στο καινουριο μοντελο (αυτο που αντικατεστησε το δικο μου) ειναι αυτο και με καλυτερα specs..   http://www.e-shop.gr/canon-powershot-sx620-hs-black-p-PER.563495

 

Αν παλι σκεφτεις να πας ακομα παραπανω σε χρηματα, ριξε μια ματια και στην SX 730 HS που απλα δεν παιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις απλες compact της πρωτης κατηγοριας τιμης με τους μικρους αισθητηρες απλα τις ξεχνας εαν ψαχνεις για ποιοτητα φωτογραφιας. Εκτος κι αν μιλας για καθημερινες snapshots.

 

Τι υπολοιπες ηδη τις ξερεις. Προσθεσε και την Nikon 1 J5 σε αυτες.

 

Sony RX100

Μακραν η πιο βολικη σαν μεγεθος (πιο compact απο compact) με φωτεινο φακό (στο wide του) αλλα με μικρο zoom

 

Lumix LX100

Πιο ογκωδης απο κλασικη compact αλλα με αισθητηρα m4/3” και φωτεινο φακο (με μικρο zoom και εδω)

 

Nikon 1 J5

Πολυ μικρή για mirrorless με μακραν το πιο γρηγορο AF και επιλογη καλων και φθηνων φακων. Ο κλασικος κιτ ειναι καλος μεν αλλα τυπικος σε φωτεινοτητα.

 

Lumix TZ100

Αισθητηρας 1” με μεγαλυτερο zoom σε ανταλλαγμα με τυπικη φωτεινοτητα φακου. Διαστασεις μικρης compact και εδω

 

Εναλλακτικα σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος η

Sony A5000

Μεγαλυτερος αισθητηρας APS-C και μικρο σχετικα σωμα αλλα δεν μπαινει σε τσεπη παλτου οπως οι αλλες.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://thewirecutter.com/reviews/best-cheap-camera/

 

Αυτό είναι ένα καλό και ανεξάρτητο site για συγκρίσεις προιόντων. Αλλά να ξέρεις πως η ποιότητα των φώτο με τέτοιες μηχανές είναι παρόμοια των καλών κινητών. Αυτό που κερδίζεις είναι το ζουμ (που είναι πολύ σημαντικό βεβαίως!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις απλες compact της πρωτης κατηγοριας τιμης με τους μικρους αισθητηρες απλα τις ξεχνας εαν ψαχνεις για ποιοτητα φωτογραφιας. Εκτος κι αν μιλας για καθημερινες snapshots.

 

Τι υπολοιπες ηδη τις ξερεις. Προσθεσε και την Nikon 1 J5 σε αυτες.

 

Sony RX100

Μακραν η πιο βολικη σαν μεγεθος (πιο compact απο compact) με φωτεινο φακό (στο wide του) αλλα με μικρο zoom

 

Lumix LX100

Πιο ογκωδης απο κλασικη compact αλλα με αισθητηρα m4/3” και φωτεινο φακο (με μικρο zoom και εδω)

 

Nikon 1 J5

Πολυ μικρή για mirrorless με μακραν το πιο γρηγορο AF και επιλογη καλων και φθηνων φακων. Ο κλασικος κιτ ειναι καλος μεν αλλα τυπικος σε φωτεινοτητα.

 

Lumix TZ100

Αισθητηρας 1” με μεγαλυτερο zoom σε ανταλλαγμα με τυπικη φωτεινοτητα φακου. Διαστασεις μικρης compact και εδω

 

Εναλλακτικα σε λιγο μεγαλυτερο μεγεθος η

Sony A5000

Μεγαλυτερος αισθητηρας APS-C και μικρο σχετικα σωμα αλλα δεν μπαινει σε τσεπη παλτου οπως οι αλλες.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, καθώς και όλα τα παιδιά που έγραψαν στο νήμα μέχρι τώρα.

Μελέτησα τις προτάσεις σου και συμφωνώ για τον αισθητήρα της μίας ίντσας. Συνέχισα το ψάξιμο προσπαθώντας να περιορίσω τις τιμές γύρω στα 350 € και έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα, για τα οποία, αν έχεις την καλοσύνη θα μπορούσες να μου πεις μια πιο συγκεκριμένη γνώμη:

 

Canon G9X II 

Sony RX 100 (το πρώτο μοντέλο της σειράς, οχι τα MKII kok)

 

Η Canon υπάρχει σε τιμές γυρω στα 300 ευρω στο ιντερνετ, διαβασα καλές κριτικές, πήρε κάπου και το μάτι μου κάτι προβλήματα με το κλειστρο της Sony, οπότε κλείνω προς την Canon. Να θυμάσαι επίσης ότι δεν είμαι κάποιος power user που θα εκμεταλευτεί στο έπακρο τα καλυτερα iso της sony κτλ

 

 

edit στο edit γιατί το αφεντικό τρελάθηκε λόγω του Black Friday!

 

Βλέπω τώρα γύρω στις 260 £ τις Sony RX100 και Sony mirrorless a5000, ενω Sony α5100 350 λιρες, αμφοτερες με κιτ φακο 16-50 mm! Διαλιέχτε!

Επεξ/σία από Cro-Magnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η RX100 ουτως ή αλλως ειναι σημειο αναφορας για την κατηγορια της. Η mark-i σε σχεση με την mark-iii εχει λιγο περισσοτερο zoom αλλα λιγοτερο φωτεινο φακο.

 

Η Canon δεν ειναι κακη. Σε σχεση με την RX100 ομως εχει λιγο χειροτερο αισθητηρα, μικροτερο zoom, αργοτερο burst, οθονη μικροτερης ανάλυσης και μικροτερη διαρκεια μπαταριας. Απο την αλλη βεβαια η Canon εχει touch screen.

 

Προσεξε λιγο το θεμα των mirrorless μην πεσεις στην ιδια παγιδα των DSLR. Η Α5000 ειναι μεν μικρη σαν σωμα αλλα με τον φακο πανω δεν ειναι pocket. Σκεψου εαν οντως σε βολεψει. Ειδικα αφου δεν εχεις πολλες απαιτησεις απο την φωτογραφια σου. Επισης οι κιτ φακοι τους ειναι σαφεστατα λιγοτερο φωτεινοι κατι που κανει αισθητη διαφορα σε low light και ας μιλαμε για μικροτερους αισθητηρες στις 1”.

 

Η πιο ολοκληρωμενη out of the box πιστευω οτι ειναι η LX100.

 

Απο την αλλη ούτως ή αλλως υπαρχει η DSLR οποτε μια portable compact 1” ειναι καλή επιλογη σαν δευτερη.

 

Θα πηγαινα σε mirrorless με την λογικη να δωσω την DSLR ομως. Δεν εχει νοημα να συντηρεις δυο συστηματα.

 

Καλη ενδιαμεση επιλογη και η Nikon 1 J5 σεταρισμενη με ενα επιπλεον φακο (Nikon 1 18.5mm f/1.8 στα +180€)

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η RX100 ουτως ή αλλως ειναι σημειο αναφορας για την κατηγορια της. Η mark-i σε σχεση με την mark-iii εχει λιγο περισσοτερο zoom αλλα λιγοτερο φωτεινο φακο.

 

Η Canon δεν ειναι κακη. Σε σχεση με την RX100 ομως εχει λιγο χειροτερο αισθητηρα, μικροτερο zoom, αργοτερο burst, οθονη μικροτερης ανάλυσης και μικροτερη διαρκεια μπαταριας. Απο την αλλη βεβαια η Canon εχει touch screen.

 

Προσεξε λιγο το θεμα των mirrorless μην πεσεις στην ιδια παγιδα των DSLR. Η Α5000 ειναι μεν μικρη σαν σωμα αλλα με τον φακο πανω δεν ειναι pocket. Σκεψου εαν οντως σε βολεψει. Ειδικα αφου δεν εχεις πολλες απαιτησεις απο την φωτογραφια σου. Επισης οι κιτ φακοι τους ειναι σαφεστατα λιγοτερο φωτεινοι κατι που κανει αισθητη διαφορα σε low light και ας μιλαμε για μικροτερους αισθητηρες στις 1”.

 

Η πιο ολοκληρωμενη out of the box πιστευω οτι ειναι η LX100.

 

Απο την αλλη ούτως ή αλλως υπαρχει η DSLR οποτε μια portable compact 1” ειναι καλή επιλογη σαν δευτερη.

 

Θα πηγαινα σε mirrorless με την λογικη να δωσω την DSLR ομως. Δεν εχει νοημα να συντηρεις δυο συστηματα.

 

Καλη ενδιαμεση επιλογη και η Nikon 1 J5 σεταρισμενη με ενα επιπλεον φακο (Nikon 1 18.5mm f/1.8 στα +180€)

 

Λοιπόν, έχω ρίξει αυτες τις μέρες διάβασμα με το τσουβάλι για τις φωτογραφικές μηχανές, λες και δίνω Πανελλήνιες!

Αφου γύρισα όλες σχεδόν τις compact με 1'' σενσορα, είχα ψιλοκαταλήξει κάπου μεταξύ LX100 και RX100, μετά τις όντως κατατοπιστικές συμβουλές σου και των λοιπών παιδιών.

 

Ώσπου, άρχισε να μου τριβελίζει ο διαβολάκος το κεφάλι για μεγαλύτερους σένσορες, αξιόπιστα σασί και άκουσον - ακουσον fixed focal lengths....Και άρχισαν κάτι σειρήνες τύπου Ricoh GRII, Fuji X70 και τα ρεστα να παρελαύνουν στο μυαλό μου και να να ψιθυρίζουν: "πούλα τη, τη γκουμούτσα την DSLR! Μόνο καθε Πάσχα και Χριστούγεννα την πιάνεις! Σπρώχτη την παλιόγρια και πάρε μας εμάς..."

 

Με λιγα λόγια έχω βαλτώσει και δεν ξέρω τι να πάρω....Αν ήξερα οτι θα μπορουσα να τραβαω καλές φωτογραφιες σε RAW με μια 24 ή 28mm και μετά με το Lightroom να κοβω-ραβω-μεγενθύνω άνετα έως 2x, τότε νομιζω ότι θα πήγαινα άνετα σε σταθερής εστίασης, αλλά απαράμιλης ποιοτητας εικονα, γιατί κακά τα ψέματα, καμιά compact δε θα μου ποιοτητα εικόνας σε οπτικα ζουμ άνω του 3x. 

 

Παρακαλώ τα φώτα σας!

Επεξ/σία από Cro-Magnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε σε 1 ίντσας σένσορα με ζουμ που να μπαίνει στην τσέπη. Είναι το sweet spot αυτή τη στιγμή σε απόδοση, διαστάσεις και τιμή.

Θα σου δίνουν το 3Χ ζουμ που σε ποιότητα με κανέναν τρόπο δε θα το πάρεις κροπάροντας τις άλλες.

Αν παρατηρήσεις ο φακός της RX100 στο τέλος του είναι τα 25mm που λές. Το "ζουμ" είναι από τον μικρό σε μεγέθος αλλά υψηλής ποιότητας αισθητήρα.

 

Μια Fuji X70 όπως και η Ricoh GRII έχει 2.8/18.5mm φακό που είναι σαφώς λιγότερο γυαλί και χωρίς ζουμ από τις RX100 και παρόμοιες με 1 ίντσας αισθητήρα. Στο κοντό τους άκρο οι μεγάλες APSC έχουν λίγο πιο φωτεινό φακό αλλά μιλάμε για διαφορά τύπου 1/3 του στοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω μενω σε αυτο:

 

«Οι απαιτήσεις μου είναι απλές: τοπία, φωτογράφηση δρόμου, πορτρετα, γεγονότα.»

 

Οποτε μιλαμε για μικρες εστιακες αποστασεις. Απο αυτα μονο τα τοπια εαν φτασουμε σε υψηλο επιπεδο εχουν απαιτησεις υψηλης αναλυσης. Κυριο προσον φαινεται να ειναι εδω η φορητοτητα.

 

Fixed lens camera θα κοιτουσα μονο εαν ειχα και δευτερη καμερα. Δυσκολα θα γλυτωσεις μια τετοια δευτερη αγορα σε καθε περιπτωση εαν επιλεξεις fixed lens. Μην κοροιδευομαστε. Δεν ξερω κανεναν με μια καμερα μονο fixed lens!

 

Για φωτογραφηση δρομου και γεγονοτα η LX100 ειναι ταιριαστη. Προσωπικα θα πηγαινα στην Nikon 1 J5 (ξερω οτι θα με φανε πολλοι εδω μεσα για μικρο αισθητηρα και πεθαμενο συστημα) οπου με εναν 18.5mm (50mm) f/1.8 κανει θαυματα και σε low light αλλα κυριως ειναι μικρη, με απιστευτα γρηγορο AF και εναλλαξιμους φακους (πολλους αξιολογους και φθηνους που ειναι σημαντικο). Οτι πρεπει για street photography. Το μειονεκτημα της 1” οτι δεν θα εχεις ευκολο καλο bokeh σε πορτρετα αλλα εκει παμε σε μεγαλους αισθητηρες και ακριβοτερους φακους ομως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω μενω σε αυτο:

 

«Οι απαιτήσεις μου είναι απλές: τοπία, φωτογράφηση δρόμου, πορτρετα, γεγονότα.»

 

Οποτε μιλαμε για μικρες εστιακες αποστασεις. Απο αυτα μονο τα τοπια εαν φτασουμε σε υψηλο επιπεδο εχουν απαιτησεις υψηλης αναλυσης. Κυριο προσον φαινεται να ειναι εδω η φορητοτητα.

 

Fixed lens camera θα κοιτουσα μονο εαν ειχα και δευτερη καμερα. Δυσκολα θα γλυτωσεις μια τετοια δευτερη αγορα σε καθε περιπτωση εαν επιλεξεις fixed lens. Μην κοροιδευομαστε. Δεν ξερω κανεναν με μια καμερα μονο fixed lens!

 

Για φωτογραφηση δρομου και γεγονοτα η LX100 ειναι ταιριαστη. Προσωπικα θα πηγαινα στην Nikon 1 J5 (ξερω οτι θα με φανε πολλοι εδω μεσα για μικρο αισθητηρα και πεθαμενο συστημα) οπου με εναν 18.5mm (50mm) f/1.8 κανει θαυματα και σε low light αλλα κυριως ειναι μικρη, με απιστευτα γρηγορο AF και εναλλαξιμους φακους (πολλους αξιολογους και φθηνους που ειναι σημαντικο). Οτι πρεπει για street photography. Το μειονεκτημα της 1” οτι δεν θα εχεις ευκολο καλο bokeh σε πορτρετα αλλα εκει παμε σε μεγαλους αισθητηρες και ακριβοτερους φακους ομως.

 

Δεν το εχω αφησει το θεμα... Ακόμη διαβάζω!!! Εχω πάθει αυτο που λενε στο χωριο μου paralysis by analysis...
Συγκεκριμενα έχω επικεντρωθεί στη Ricoh GR II, η οποία θεωρείται κορυφαία στο είδος της και είναι και ευκολη στη μεταφορα, με μόνο μειονέκτημα το σταθερό φακό των 28 mm.
Βλέπω ένα σωρο κλιπάκια στο Youtube σχετικά με τη μηχανή και μάλλον λέω να την πάρω αυτήν. Καταλαβαίνω ότι θα ψιλοφάω πακέτο μη έχοντας την ευκολία του ζουμ φακού, αλλά μου έχει τώρα τριβελίσει ο διαβολάκος το μυαλό...
Όσον αφορά τις υπόλοιπες, έχω καταλήξει στην Canon G9x MII, αφού τσέκαρα προσεκτικά τις Lumix LX100 και LX10, και Sony RX100.
Δλδ ειτε θα πάω για την καλύτερη budget compact, Canon G9X MII:
 
 

 

Είτε, αν θα κανω την υπέρβαση οικονομικά, θα πάω στην Ricoh:
 
Επεξ/σία από Cro-Magnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη σε αυτη την κατηγορια των μικρων η RX100 ειναι τυφλοσουρτης... θα δωσω μια αντι-συμβατικη επιλογη που ακουει στο ονομα Panasonic GM1....την ειχα βαλει στο ματι αλλα επελεξα την NEX 5R επειδη την αγορασα/βρηκα σχεδον τσαμπα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορα ματιά βλέπω ότι η G9X έχει ελάχιστες διαφορές από την G7X οπότε θα σου έλεγα πάρε αυτήν.

 

Η Ricoh θα σου δώσει περισσότερο χρώμα και dynamic range σε base iso. Σε κάθε άλλη κατάσταση η G9X θα είναι παρόμοια ή καλύτερη... Αν μάλιστα κροπάρεις την Ricoh το αποτέλεσμα θα είναι σαφώς πιο φτωχό.

 

Καταλαβαίνω την φάση που είσαι αλλά για γενική χρήση η μικρή zoom με τον 1 ίντσας αισθητήρα θα είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...