Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για μινι σομπα


Elysian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Είπαμε με 30 ευρώ παίρνει από leroy 2800 watt με λάμπες που καίνε ελάχιστα και θα σου ζεστάνουν ένα δωμάτιο.

Ότι θα το ζεσταίνουν θα το ζεσταίνουν (σε αντίθεση με την μπούρδα που συζητάμε) αλλά όχι και "ελάχιστα" τα 2800w.

2800w είναι 0.50€-0.60€ την ώρα. Αν το ανάβεις 5-6 ώρες είναι 3€ την ημέρα. Νομίζω ξεφύγει από το "ελάχιστα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μόνη λύση για θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα που συμφέρει οικονομικά είναι τα κλιματιστικά.Με λιγότερο από 1kw κατανάλωση ζεσταίνεις είναι δωμάτιο 25τμ.Και αν δεν το αναβοσβηνεις συνέχεια η κατανάλωση πέφτει και άλλο(όλα είναι inverter πλέον).Το κόστος βέβαια ξεφεύγει από τα 30-40 ευρώ κατά πολύ όμως τα γλυτώνεις σε 1 σεζόν από τη ΔΕΗ.Αν υπάρχει και η δυνατότητα δόσεων μάλιστα θα είναι το ίδιο πράγμα.Συν το πλεονέκτημα της χρήσης και το καλοκαίρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vasilk είπε

Ότι θα το ζεσταίνουν θα το ζεσταίνουν (σε αντίθεση με την μπούρδα που συζητάμε) αλλά όχι και "ελάχιστα" τα 2800w.

2800w είναι 0.50€-0.60€ την ώρα. Αν το ανάβεις 5-6 ώρες είναι 3€ την ημέρα. Νομίζω ξεφύγει από το "ελάχιστα"

Χωρίς να τονκαταλάβει κάποιος,  λόγω κατανάλωσης , ανεβαίνει σωρευτικα/αθροιστικα κλιμακα σε  βατ, οπου οι χρεώσεις εκτοξεύονται , οποτε εύκολα χτυπάει τα 10 ευρώ την ημερα..

.απο εκεί και πέρα υπολογιιζουμε το 2 μηνιαίο λογ/σμο 60 ημερων. Αυτό συμφέρει μονο όσους εργάζονται ΔΕΗ /μπαταζτζηδες/υποκλοπές ρεύματος...κλπ. Για τον μέσο πολίτη είναι αυτοκτονία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ELTASSOS είπε

Χωρίς να τονκαταλάβει κάποιος,  λόγω κατανάλωσης , ανεβαίνει σωρευτικα/αθροιστικα κλιμακα σε  βατ, οπου οι χρεώσεις εκτοξεύονται , οποτε εύκολα χτυπάει τα 10 ευρώ την ημερα..

.απο εκεί και πέρα υπολογιιζουμε το 2 μηνιαίο λογ/σμο 60 ημερων. Αυτό συμφέρει μονο όσους εργάζονται ΔΕΗ /μπαταζτζηδες/υποκλοπές ρεύματος...κλπ. Για τον μέσο πολίτη είναι αυτοκτονία.

Και αυτό μπορεί να γίνει όταν κάποιος τη χρησιμοποιεί ανεξέλεγκτα.

Προσωπικά ούτε έχω ούτε χρησιμοποιώ τέτοια σόμπα (ευτυχώς έχω δικό μου καυστήρα τον οποίο ανάβω στα μεγάλα ζόρια) αλλά είναι κάποιοι που για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν έχουν καλοριφέρ και ψάχνουν λύσεις να ζεσταθούν λίγο και είναι αμαρτία κάποιοι να δώσουν 30 ευρώ παίρνοντας εκείνο το μπιχλιμπίδι έχοντας την εντύπωση έτι θα ζεσταθούν.Αυτό ούτε τις παλάμες των χεριών θα ζεσταίνει.

Εγώ έχω πάρει μία σομπίτσα υγραερίου γεμίζω τη μπουκάλα με 15 ευρώ και με μελετημένο άναμμα βγάζω περίπου 15 μέρες όταν το κρύο δεν είναι ανυπόφορο για να μην ανάβω καλοριφέρ. Για μία τέτοια θα έλεγα ναι και για οικονομία αλλά και για θέρμανση την οποία καταλαβαίνεις.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και αυτό μπορεί να γίνει όταν κάποιος τη χρησιμοποιεί ανεξέλεγκτα.

Προσωπικά ούτε έχω ούτε χρησιμοποιώ τέτοια σόμπα (ευτυχώς έχω δικό μου καυστήρα τον οποίο ανάβω στα μεγάλα ζόρια) αλλά είναι κάποιοι που για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν έχουν καλοριφέρ και ψάχνουν λύσεις να ζεσταθούν λίγο και είναι αμαρτία κάποιοι να δώσουν 30 ευρώ παίρνοντας εκείνο το μπιχλιμπίδι έχοντας την εντύπωση έτι θα ζεσταθούν.Αυτό ούτε τις παλάμες των χεριών θα ζεσταίνει.

Εγώ έχω πάρει μία σομπίτσα υγραερίου γεμίζω τη μπουκάλα με 15 ευρώ και με μελετημένο άναμμα βγάζω περίπου 15 μέρες όταν το κρύο δεν είναι ανυπόφορο για να μην ανάβω καλοριφέρ. Για μία τέτοια θα έλεγα ναι και για οικονομία αλλά και για θέρμανση την οποία καταλαβαίνεις.:)

Νομίζω όλοι για αυτο που λες συζητηαμε και λέμε ότι η σομπίτσα υγραεριου που έχεις εσυ είναι μαλλον και 50 φορες πιο δυνατο απο το μαραφετι για το οποιο συζηταμε, και πως θα πεταξει καποιος τα λεφτα του. Εκτος και αν ειμαστε στρουμφακια και ζουμε στο στρουμφοχωριο. Το παραδειγμα με το ματι της κουζινας που ειπε ενας φιλος πιο πανω τα ειπε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Τελικά κανείς δεν απαντάει

 

, εκτός του Caseystoner όλοι παίζουν με... τον πόνο του, άλλα αντ άλλα δηλαδή... Συμμαζευτείτε λίγο και αυτό που δείχνει στην αρχή ι 11 ευ έχει... είναι των 250 w μετά δείχνει το πιο μεγάλο των 400 w με 17 ευ, ίσως να μπορεί να κάνει κάτι για μια μικρή τουαλέτα, και προτείνουν λύσεις που καίνε 2.800 w λες και ο άλλος είναι ηλίθιος το πόσο θα το αγοράσεις κάτι έχει σημασία ή το πόσο καίει? τελικά κανείς δεν του απάντησε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...