Προς το περιεχόμενο

memtest86+ ΑΠΟ YUMI-UEFI


darkion43

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. προσπαθώ εδώ και ώρες να εγκαταστήσω το Memtest86-7.4 μέσω του YUMI-UEFI  αλλά όταν πάω να ανοίξω το μου βγάζει αυτό το σφάλμα 

post-244653-0-17724700-1510835024_thumb.jpg

 

όταν όμως μπαίνω στο bios (του VM) μπορώ να το τρέξω με τα παρακάτω βήματα...πάω:

post-244653-0-17975200-1510835068_thumb.jpg

 

post-244653-0-90080300-1510835071_thumb.jpg

 

post-244653-0-63295700-1510835074_thumb.jpg

 

και μετά: memtest86-7.4/EFI/BOOT/BOOTX64.EFI

 

Όταν πατάω το BOOTX64.EFI bootαρει κανονικά και ξεκινάει το πρόγραμμα.

πως γίνετε να το φτιάξω αυτό ? ( π.χ. να πω στο yumi να ξεκινάει το BOOTX64.EFI και όχι το .bin (που δεν υπάρχει κιόλας λίγο που έψαξα)),

ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περιμενα και εγω μια απαντηση στο post σου μιας και ισως εχω και εγω παρεμφερές προβλημα το οποιο δεν ξερω που να το καταταξω για να τοποθετησω ερωτηση και εγω.

 

Η μητρικη που προσπαθω να εγκαταστησω Linux, δεν βλεπει το bootable USB ενω βλεπει χωρις προβλημα το αντιστοιχο της microsoft.
 
Πιο συγκεκριμενα, εχω το XE500T1C στο οποιο εχω φορτωσει 8,1.
η αληθεια ειναι οτι παιδεύτηκα πολυ μιας και για να δει το USB εγκαταστασης επρεπε να απενεργοποιησω το secure boot κλπ. Μόλις το εκανα αυτο μπορεσε και ειδε το στικακι και εκανα κανονικα την εγκατασταση.
 
μαλιστα πρεπει να αναφερω οτι για να το δει το στικακι επρεπε να το φτιαξω με το rufus, στο οποιο επρεπε να επιλεξω το GPT partition scheme for UEFI computer, μιας και απο το πολυ ψαξιμο σχετικα με την μητρικη ειδα και διαβασα σχετικα με το UEFI.
 
rufus.jpg
 
Επειδη το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι σχετικα αδυναμο πια θα ηθελα να δοκιμασω την τυχη του με μια διανομή Linux.

Το προβλημα ειναι οτι οταν παω να φτιαξω το Linux bootable usb, το οποιο το κανω με τον ιδιο τροπο που φτιαχνω το στικακι των 8,1, ενω βλεπει το στικακι σε επιπεδο boot, δεν ξεκιναει ποτε μα ποτε απο το στικακι και παντα ανεβαινει το windows λειτουτρικο.

 

επισης, επειδη εχω προσπαθησει να φτιαξω στιακι με αρκετες διανομες, εχω δει σε 1-2 οτι οταν επιλεγω το ISO, μου γραγει οτι θα πρεπε να βρω ενα αρχειο που να ειναι UEFI. Και εδω ειναι το μπερδεμα τελικα μιας και δεν εχω καταλήξει στο εαν ειναι προβλημα της μητρικης, της διανομης η κατι ααλλο που δεν ξερω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έμενα το θέμα μου είναι αυτό που αναφέρω...πρέπει με κάποιο τρόπο να πω στο yumi να τρέξει το συγκεκριμένο αρχείο. τώρα για αυτό που λες δοκίμασε και με το yumi (και το απλό και το UEFI) γιατί έχει αρκετές διανομές ( εγώ σκέψου στο ίδιο stick έχω 3 διανομές και μια live ) και λειτουργούν κανονικά...τώρα δεν νομίζω να είναι θέμα ούτε μητρικής ούτε stick...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανει χαζομαρα η απαντηση μου αλλα συνηθως σπανια χαλανε μνημες απο λαπτοπ. Κυριως απο τα desktop βγαινουν προβληματικες. Για το προβλημα σου τωρα. Δομιμασες να το περασεις με το rufus αντι με το yumi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ότι το θέλω για το pc μου ναι γιατί κάνω συχνά OC και πρέπει να το τεστάρω πάντα...αλλά το βασικό είναι ότι σπουδάζω πληροφορική και θέλω ένα stickακι multiboot με πολλά μέσα (π.χ. 2-3 linux 2-3 windows και αρκετά προγραμματακια για test και διάγνωση) ένα από όλα είναι και το memtest...γι αυτό θέλω με το yumi...το rufus δεν μπορεί να κάνει multiboot...τώρα θα μου πεις ότι και με την version 4.2 ( ναι άνοιγε αυτήν γιατί είναι BIOS όχι UEFI) αλλά λογικά η 7.3 θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τωρα καταλαβα. Ναι η αληθεια ειναι ηθελα να κανω και γω καποια στιγμη κατι τετοιο.

 

Λοιπον. Τσεκαρε αυτο.

 

http://sergeistrelec.ru/winpe_10_8/125-winpe-10-8-sergei-strelec-x86-x64-native-x86-20171017-english-version.html

 

Ειναι iso δοκιμασμενο απο πολλους απο εδω μεσα με live 10 & 8 x86 & x64 και εχει μεσα πραγματικα της παναγιας τα ματια απο προγραμματα. Ειδα επισης οτι εχει μεσα το memtest 6.3.0. Δεν ειναι η τελευταια αλλα θα σε βολεψει πολυ πιστευω. Δοκιμασε να περασεις το iso στο yumi και πες μας αν θα σου ανοιξει το memtest :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα κατεβάσει αυτό αλλά τα προγράμματα είναι εντός του λειτουργικού. πολύ χρήσιμο με άπειρα προγράμματα όντως !!! απλά έχω φάει σκάλωμα τώρα με το πρόβλημα αυτό αν δεν το φτιάξω θα σκάσω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα κατεβάσει αυτό αλλά τα προγράμματα είναι εντός του λειτουργικού. πολύ χρήσιμο με άπειρα προγράμματα όντως !!! απλά έχω φάει σκάλωμα τώρα με το πρόβλημα αυτό αν δεν το φτιάξω θα σκάσω :P

οχι οχι δεν με καταλαβες. Εκτος του λειτουργικο (10 και 8) στο αρχικο μενου δηλαδη, εχει προγραμματα dos και εκει μεσα ειναι το memtest. ψαξτο ;) ειναι κριμα να παιδευεσαι.

 

1ea2f680ac644494bf4867592eb7319d1.png

 

 

 

πατα το tab και θα σε παει απο κατω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...