Προς το περιεχόμενο

Το Apple A11X SoC θα διαθέτει πιθανότατα οκταπύρηνο επεξεργαστή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί άστοχη? Αν ήταν τόσο καλό θα είχε ενθουσιάσει τους καταναλωτές και θα πουλούσε σαν ζεστό ψωμί. Δεν αρκεί ένα καλό design για να πετύχει ένα προϊόν.

 

Σοβαρά τώρα η διαφήμιση και τα λεφτά που έχει δώσει η apple δεν έπαιξαν ρόλο; Η xiaomi είναι άγνωστη σε πολύ κόσμο που ακόμα τα smartphones τα λέει "iphone" και τα tablet "ipad".

 

Δεν σχολιάζω το ποιό είναι καλύτερο, αλλά το γεγονός πως ο περισσότερος κόσμος πλέον δεν μπορεί να παρακολουθήσει την πληθώρα προϊόντων που υπάρχουν και να ανακαλύψει (πλέον) επιλογές που μπορεί να του ταίριαζαν καλύτερα από άλλες πολυδιαφημισμένες.

 

Ειλικρινά τώρα, διαβάζω αρκετά σχόλια για χρήστες iphone που τους ενοχλεί αυτή η μπάρα και δεν υπάρχει καμία αναφορά στο mi mix. Απλά δεν το γνωρίζουν.

 

Δεν κάνουν οι πωλήσεις ένα προϊόν "ανώτερο" από ένα άλλο. Καλά κάνει όποιος τα δίνει για το Χ, και σίγουρα αν έχει επενδύσει σε apps στο ios είναι κουλό να μεταβεί σε android, αλλά είναι γελοίο να ακούγονται παράπονα για την μαύρη μπάρα, εκ των υστέρων, ενώ φαίνεται πως τα μέσα/blogs/reviewers αγνοούν την υλοποίηση της xiaomi που το έλυσε μακράν κομψότερα και πιο λειτουργικά το σχεδιαστικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα η διαφήμιση και τα λεφτά που έχει δώσει η apple δεν έπαιξαν ρόλο; Η xiaomi είναι άγνωστη σε πολύ κόσμο που ακόμα τα smartphones τα λέει "iphone" και τα tablet "ipad".

 

Δεν σχολιάζω το ποιό είναι καλύτερο, αλλά το γεγονός πως ο περισσότερος κόσμος πλέον δεν μπορεί να παρακολουθήσει την πληθώρα προϊόντων που υπάρχουν και να ανακαλύψει (πλέον) επιλογές που μπορεί να του ταίριαζαν καλύτερα από άλλες πολυδιαφημισμένες.

 

Ειλικρινά τώρα, διαβάζω αρκετά σχόλια για χρήστες iphone που τους ενοχλεί αυτή η μπάρα και δεν υπάρχει καμία αναφορά στο mi mix. Απλά δεν το γνωρίζουν.

 

Δεν κάνουν οι πωλήσεις ένα προϊόν "ανώτερο" από ένα άλλο. Καλά κάνει όποιος τα δίνει για το Χ, και σίγουρα αν έχει επενδύσει σε apps στο ios είναι κουλό να μεταβεί σε android, αλλά είναι γελοίο να ακούγονται παράπονα για την μαύρη μπάρα, εκ των υστέρων, ενώ φαίνεται πως τα μέσα/blogs/reviewers αγνοούν την υλοποίηση της xiaomi που το έλυσε μακράν κομψότερα και πιο λειτουργικά το σχεδιαστικό θέμα.

 

 

το λες και το ξαναλές για το Mix (btw πρώτη το έκανε η Sharp με το Aquos)

τα μπλιμπλίκια (IR receiver-transmitter etc.) για το FaceID που θα τα έβαζε ? στο chin ? να θυμήσω ότι η αντίστοιχη υλοποίηση του kinect ήταν καμιά 10αριά πόντους - και οι τύποι το χώρεσαν σε 1,5 πόντο ? στα μάτια μου μόνο του αυτό, είναι εντυπωσιακό

 

δεν είμαι ούτε μηχανικός, ούτε σχεδιαστής , αλλά θεωρώ πως αν γινόταν διαφορετικά, δεν είναι βλαμμένοι να βάλουν το notch

 

η άλλη λύση θα ήταν να το έβαζαν πάνω ή κάτω, αλλά με bezel.

Eκεί θα έπεφτε το κράξιμο του αιώνα πάλι ,όταν ο ανταγωνισμός έχει περάσει σε bezeless προτάσεις

 

άρα Face ID & totally bezelless δεν έπαιζε, με τις τωρινές τεχνολογίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα, διαβάζω αρκετά σχόλια για χρήστες iphone που τους ενοχλεί αυτή η μπάρα και δεν υπάρχει καμία αναφορά στο mi mix. Απλά δεν το γνωρίζουν.

 

 

Εχει face id  με τα παρελκομενα  το mi mi ?

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ολοι εκραζαν  για το touch id   και τα bazels και οσοι το εχουν πλεον το πηγαν στην πλατη  που ειναι δυσχρηστο ,μεχρι να το βγαλουν και αυτοι και να παει στο  τεχνολογικο χρονοντουλαπο .

θελω να πω   πως η κριτικη ειναι πολλες φορες παραλογη διοτι εχουν τους καλυτερους μηχανικους στον κοσμο  οι κορυφαιες εταιρειες ,  δεν μπορει να μην εχουν βρει ακομα λυση υλοποιησιμη  και να εχει καλυτερη αποψη ο Μπαμπης και ο fotis13

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

.

 

Δεν κάνουν οι πωλήσεις ένα προϊόν "ανώτερο" από ένα άλλο. Καλά κάνει όποιος τα δίνει για το Χ, και σίγουρα αν έχει επενδύσει σε apps στο ios είναι κουλό να μεταβεί σε android, αλλά είναι γελοίο να ακούγονται παράπονα για την μαύρη μπάρα, εκ των υστέρων, ενώ φαίνεται πως τα μέσα/blogs/reviewers αγνοούν την υλοποίηση της xiaomi που το έλυσε μακράν κομψότερα και πιο λειτουργικά το σχεδιαστικό θέμα.

Μα το mi mix πέρα από το design δεν απέσπασε και διθυραμβικές κριτικές. Μέτρια οθόνη, μέτρια κάμερα και εντελώς μη εργονομική τοποθετηση της κάμερας στο κάτω μέρος. Επιπλέον δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε όλον τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ολοι εκραζαν για το touch id και τα bazels και οσοι το εχουν πλεον το πηγαν στην πλατη που ειναι δυσχρηστο ,μεχρι να το βγαλουν και αυτοι και να παει στο τεχνολογικο χρονοντουλαπο .

θελω να πω πως η κριτικη ειναι πολλες φορες παραλογη διοτι εχουν τους καλυτερους μηχανικους στον κοσμο οι κορυφαιες εταιρειες , δεν μπορει να μην εχουν βρει ακομα λυση υλοποιησιμη και να εχει καλυτερη αποψη ο Μπαμπης και ο fotis13

Στην πλάτη δεν είναι πιο δύσχρηστο, ίσα ίσα , με μόνη εξαίρεση βεβαίως το όταν είναι αφημένο σε γραφείο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στην πλάτη δεν είναι πιο δύσχρηστο, ίσα ίσα , με μόνη εξαίρεση βεβαίως το όταν είναι αφημένο σε γραφείο

Στην πλάτη δεν είναι δύσχρηστο, αρκεί να μην είναι εκεί που είναι στα Samsung! Δύσχρηστο είναι πλέον και το face id όταν το έχεις πάνω στο γραφείο και όχι μπροστά σου. Ευτυχώς σε όλες τις άλλες περιπτώσεις τα πάει μια χαρά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήταν παράλογο να βγάλουν το αποτύπωμα ο,τι και να λέμε

 

Άμα κάτι δουλεύει καλά κρατά το

 

Σαν εναλλακτική για ξεκλείδωμα με αποτύπωμα εγώ έχω και το οκ Google, αν και είναι κάπως γελοίο, το κάνω όταν είμαι μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι ήταν παράλογο να βγάλουν το αποτύπωμα ο,τι και να λέμε

 

Άμα κάτι δουλεύει καλά κρατά το

 

Σαν εναλλακτική για ξεκλείδωμα με αποτύπωμα εγώ έχω και το οκ Google, αν και είναι κάπως γελοίο, το κάνω όταν είμαι μόνος μου

Πάντως όσο δουλεύω με το Χ αρχίζω και είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάθε άλλο παρά παράλογο ήταν. Απλά έχει ακόμη κάποια στάδια βελτίωσης το face id.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο δουλεύω με το Χ αρχίζω και είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάθε άλλο παρά παράλογο ήταν. Απλά έχει ακόμη κάποια στάδια βελτίωσης το face id.

Πέρα απο το οτι δεν είχαν που να το βάλουν (δεν ξέρω γιατι η πλάτη θεωρείτε απαγορευτικό σημείο για την Apple, φαντάζομαι θα έχουν λόγο), τι το καλύτερο προσφέρει το FaceID  απο το απλό καλό Fing. Scanner? Χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας έτσι, αλήθεια με ενδιαφέρει να μάθω.

 

Υπάρχει λόγος να στραφεί προς τα εκει η βιομηχανία, πέρα απο το οτι η Apple δεν είχε τόπο να βάλει το Scanner? Είναι τόσο καλύτερο και πιο βολικό, που να πρέπει να "ανεχτείς" μια συσκευή με Notch αντί για τη μετατόπιση του scanner στην πλάτη;

 

Στο μυαλό μου, τα use cases που το FaceID δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, ειναι περισσότερες απο τους περιορισμούς του Fingerprint Scanner( που στην ουσία ειναι 2. Βρεγμένα χέρια, καλλυμένα χέρια).

 

Και δεν το λέω φυσικά με βάση την ασφάλεια, το λέω με βάση την ευκολία του χρήστη στην καθημερινή διάδραση με τη συσκευή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο το οτι δεν είχαν που να το βάλουν (δεν ξέρω γιατι η πλάτη θεωρείτε απαγορευτικό σημείο για την Apple, φαντάζομαι θα έχουν λόγο), τι το καλύτερο προσφέρει το FaceID  απο το απλό καλό Fing. Scanner? Χωρίς το παραμικρό ίχνος ειρωνείας έτσι, αλήθεια με ενδιαφέρει να μάθω.

 

Υπάρχει λόγος να στραφεί προς τα εκει η βιομηχανία, πέρα απο το οτι η Apple δεν είχε τόπο να βάλει το Scanner? Είναι τόσο καλύτερο και πιο βολικό, που να πρέπει να "ανεχτείς" μια συσκευή με Notch αντί για τη μετατόπιση του scanner στην πλάτη;

 

Στο μυαλό μου, τα use cases που το FaceID δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, ειναι περισσότερες απο τους περιορισμούς του Fingerprint Scanner( που στην ουσία ειναι 2. Βρεγμένα χέρια, καλλυμένα χέρια).

 

Και δεν το λέω φυσικά με βάση την ασφάλεια, το λέω με βάση την ευκολία του χρήστη στην καθημερινή διάδραση με τη συσκευή του.

 

 

γιατί προφανώς δούλευαν κάποια χρόνια πως θα πάνε στο επόμενο στάδιο του TouchID που προφανώς είναι το FaceID και ως κλασσική ξεροκέφαλη Apple, το πάει all the way χωρίς πισωγυρίσματα

 

βλέπε πως σκότωσε το jack και παρά το κράξιμο δεν έκανε πίσω

 

το είπαν άλλωστε. είναι το πως φαντάζεται η Apple το smartphone του μέλλοντος (εξού και ότι λέγεται Χ , και όχι 9άρι κτλπ.)

 

σε αυτή την φάση σίγουρα δεν είναι όσο γρήγορο, όσο το TouchID

 

ενδιαφέρον πάντως είναι η NPU (Neural Processing Unit) που ενσωματώνει η Apple στον Α11

κάτι ακούγεται ότι θα βγάλει και η Huawei αντίστοιχο

 

πάρα πολύ ενδιαφέρουσα τεχνολογία και αν κατάλαβα απο τα λίγα που διάβασα και κατανοώ, αφορά το machine learning, που επίσης βοηθά το FaceID να προσαρμόζεται ακόμα και αν ο κάτοχος αλλάξει μαλλιά - φοράει γυαλιά - παχαίνει etc.

 

εντυπωσιακότατα πράγματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί προφανώς δούλευαν κάποια χρόνια πως θα πάνε στο επόμενο στάδιο του TouchID που προφανώς είναι το FaceID και ως κλασσική ξεροκέφαλη Apple, το πάει all the way χωρίς πισωγυρίσματα

 

βλέπε πως σκότωσε το jack και παρά το κράξιμο δεν έκανε πίσω

 

το είπαν άλλωστε. είναι το πως φαντάζεται η Apple το smartphone του μέλλοντος (εξού και ότι λέγεται Χ , και όχι 9άρι κτλπ.)

Ναι αυτό το κατάλαβα, επειδή...apple, το ερώτημα μου ειναι ,αν το FaceID είναι το μέλλον. Για την ώρα μοιάζει απλά με συμβιβασμό, γιατι δε χωράει πουθενά το Scanner.

 

Πέρα απο το WoW Factor, δε βλέπω πως μπορεί το Face scanner να γίνει πιο χρήσιμο απο το Fingeprint Scanner, ακόμα και μετά απο 5 χρόνια εξέλιξης. Πάντα θα πρέπει να κοιτάει το πρόσωπο για να ξεκλειδώσει, και αυτό σε κάθε περίπτωση μου μοιάζει λιγότερο λειτουργικό απο το Fingerprint Scanner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό το κατάλαβα, επειδή...apple, το ερώτημα μου ειναι ,αν το FaceID είναι το μέλλον. Για την ώρα μοιάζει απλά με συμβιβασμό, γιατι δε χωράει πουθενά το Scanner.

 

Πέρα απο το WoW Factor, δε βλέπω πως μπορεί το Face scanner να γίνει πιο χρήσιμο απο το Fingeprint Scanner, ακόμα και μετά απο 5 χρόνια εξέλιξης. Πάντα θα πρέπει να κοιτάει το πρόσωπο για να ξεκλειδώσει, και αυτό σε κάθε περίπτωση μου μοιάζει λιγότερο λειτουργικό απο το Fingerprint Scanner.

 

 

χωρίς να έχω ιδέα τι θα κάνει, το best scenario είναι να παίξει με το attention aware.

δλδ. το κοιτάω, και ανοίγει η οθόνη , αγγίζω οθόνη - ξεκλειδώνει.

ίσως στο v2 του, με κάποιο ευρυγώνιο φακό IR που δεν θα χρειάζεται να το φέρεις στο πρόσωπο σου, αλλά θα δουλεύει και από το πλάι

 

νομίζω ότι έτσι, ακόμα και το touchID θα είναι obsolete και "δύσχρηστο-αργό"

 

για να μην πω ότι με την NPU, το κινητό θα προσαρμόζεται και θα σε μαθαίνει, ώστε να ξέρει πότε θέλεις να το ξεκλειδώσεις-ανοίξεις οθόνη, βάσει παρελθοντικών σου κινήσεων και συνήθειων.

και αυτό δεν είναι επιστημονική φαντασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αυτό το κατάλαβα, επειδή...apple, το ερώτημα μου ειναι ,αν το FaceID είναι το μέλλον. Για την ώρα μοιάζει απλά με συμβιβασμό, γιατι δε χωράει πουθενά το Scanner.

 

Πέρα απο το WoW Factor, δε βλέπω πως μπορεί το Face scanner να γίνει πιο χρήσιμο απο το Fingeprint Scanner, ακόμα και μετά απο 5 χρόνια εξέλιξης. Πάντα θα πρέπει να κοιτάει το πρόσωπο για να ξεκλειδώσει, και αυτό σε κάθε περίπτωση μου μοιάζει λιγότερο λειτουργικό απο το Fingerprint Scanner.

Εκτιμώ πως θα το βάλει παντού σύντομα το face id σε όλα της τα προϊόντα οπότε δεν τους προέκυψε μόνο εξαιτίας του notch.

 

Στη χρήση πάντως είναι όσο πρακτικό ήταν και το finger. Σε θέματα πέρα από το αρχικό ξεκλείδωμα όπως passwords σε sites και ξεκλείδωμα εφαρμογών, λειτουργεί απλά και πρακτικά μιας και συνεχίζεις να δουλεύεις με τη συσκευή και όπως την κρατάς μπροστά σου ξεκλειδώνουν όλα αυτόματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον πάντως είναι η NPU (Neural Processing Unit) που ενσωματώνει η Apple στον Α11

κάτι ακούγεται ότι θα βγάλει και η Huawei αντίστοιχο

 

 

 

 

Eβγαλε ηδη,  στο Mate 10 pro που ειναι κορυφαιο κινητο.... 

 

CreepyHonestGoral.gif

 

http://www.insomnia.gr/topic/657815-πρώτη-επαφή-με-το-ευφυές-huawei-mate-10-pro-video/page-1?hl=huawei

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geekbench είναι μια παπαριά και μισή, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παίρνει κανείς στα σοβαρά, δεν δείχνει απολύτως τίποτα που να έχει νόημα 

 

αν λοιπόν είναι τόσο απλό ας βάλει η apple στα mac δικούς της επεξεργαστές; τι τα σκάει στην ιντελ;

 

Η απαντηση τουλαχιστον να ηταν και λιγο σχετικη με την ερωτηση. Δεν απαντησες ομως η intel μπορει να δωσει κατι για moblle phone, tablet..? Δευτερον προφανως και στα κορυφαια mac θα βαλει intel γιατι ειναι καλυτεροι επεξεργαστες αλλα εσυ δεν βλεπεις οτι εχει μεινει στασιμη εδω και τουλαχιστον 7 χρονια ενω τα Α chip εχουν αλματωδη εξελιξη...πριν μερικα χρονια ολοι λεγανε σιγα την arm το χ86 ειναι το μελλον αλλα τωρα μεχρι και η microsoft αναγκαστηκε να αλλαξει και να το υποστηριξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...