Προς το περιεχόμενο

Εξωσκελετός μειώνει την καταπόνηση των εργατών στα εργοστάσια της Ford


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλη ιδεα ο εξωσκελετος. Αλλα άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες δεν κανουν στη γραμμη παραγωγης καμια εργασια πανω από το υψος των ωμων. Προτιμουν να περιστρεψουν το σασι για να ερθει στο υψος του ανθρωπου παρα να σκυψει η να σηκωθεί. Ετσι λυσανε και το πρόβλημα να πεσει κατι από πολύ ψηλα αφου όλα είναι στο πολύ 1.5μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ford πριν ένα αιώνα περίπου ήταν η πρώτη που βιομηχανοποιησε την γραμμή παραγωγής, με όλα τα "καλά" που αυτό συνεπάγεται. Σήμερα γίνεται ξανά πρώτη στο να χρησιμοποιηθεί εξω-σκελετούς σε υπαλλήλους της. Όταν τα δεδομένα πλέον θα είναι αρκετά φανταζομαι ότι θα είναι και η πρώτη που θα "αφαιρέσει" τους υπαλλήλους από τους εξω-σκελετούς... Τα σχόλια όλων ευπρόσδεκτα με την προϋπόθεση ότι έχετε κατανοήσει όσα έχω γράψει.

Καλή συνέχεια.

Σε εμένα πάλι φαίνεται ότι επιτυγχάνεται το αντίθετο αποτέλεσμα: οι άνθρωποι θα συνεχίσουν να εργάζονται σε θέσεις που χρειάζονται δεξιότητες που δεν μπορεί να κάνει η αυτοματοποίηση. Και μάλιστα χωρίς να επιβαρύνεται η μυοσκελετική τους υγεία.

 

 

καλη ιδεα ο εξωσκελετος. Αλλα άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες δεν κανουν στη γραμμη παραγωγης καμια εργασια πανω από το υψος των ωμων. Προτιμουν να περιστρεψουν το σασι για να ερθει στο υψος του ανθρωπου παρα να σκυψει η να σηκωθεί. Ετσι λυσανε και το πρόβλημα να πεσει κατι από πολύ ψηλα αφου όλα είναι στο πολύ 1.5μ.

Μάλλον οικονομικός είναι ο λόγος εγκατάστασης του εν λόγω εξοπλισμού, στα σενάρια αλλαγής ολόκληρης της γραμμής παραγωγής για να μη κουράζεται ο αυχένας του χειριστή, ή της αγοράς εξωσκελετών, προτιμήθηκε το δεύτερο. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τεχνολογική εξέλιξη, όσο με την εισχώρηση μιας τεχνολογίας που οι (παππούδες) Ιάπωνες έχουν εξελίξει χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...