Προς το περιεχόμενο

Linux tutorial


demonisawake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι νεος στην φαση του linux μηπως εχετε στο μυαλο σας κανα καλο ελληνικο η και αγγλικο tutorial ??(ubuntu)

 

Γνώμη μου είναι να μην μπλεχτείς στην αρχή με tutorials. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να εξοικειωθείς με το περιβάλλον. Προσπάθησε να κάνεις τα ίδια βασικά πράγματα που κάνεις στα windows. Browsing, μουσική, ταινίες, κείμενα κλπ. Παίξε με τις ρυθμίσεις και αν θελήσεις κάτι εδώ είμαστε. 

 

Από ότι είδα μερικά links από πάνω είναι άλλα αναλυτικά ενώ άλλα έχουν πολύ περιττή πληροφορία για έναν αρχάριο, ας πούμε η σειρά video που μιλάει ένα παλικάρι για shell scripting και δικαιώματα φακέλων κλπ, δεν είναι αυτό που θα έλεγα tutorial για "να μάθει κάποιος αρχάριος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακυρα links δινετε? Εδω κοτζαμ βιβλιο γραψαμε :-D

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82

 

Γνώμη μου είναι να μην μπλεχτείς στην αρχή με tutorials. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να εξοικειωθείς με το περιβάλλον. Προσπάθησε να κάνεις τα ίδια βασικά πράγματα που κάνεις στα windows. Browsing, μουσική, ταινίες, κείμενα κλπ. Παίξε με τις ρυθμίσεις και αν θελήσεις κάτι εδώ είμαστε. 

 

Από ότι είδα μερικά links από πάνω είναι άλλα αναλυτικά ενώ άλλα έχουν πολύ περιττή πληροφορία για έναν αρχάριο, ας πούμε η σειρά video που μιλάει ένα παλικάρι για shell scripting και δικαιώματα φακέλων κλπ, δεν είναι αυτό που θα έλεγα tutorial για "να μάθει κάποιος αρχάριος".

 

Εδώ θα βρεις τα πάντα

 

https://help.ubuntu.com/lts/ubuntu-help/index.html

 

 ευχαριστω παιδια η αληθεια ειναι οτι εχει ενα προβλημα με την εγκατασταση

 

 

ενω εχω κανει ενα partition 100 gb στον δισκο δεν με αφηνε να κανω Install εκει τα ubuntu κατι AM64 μου εβγαζε error και τα παρατησα θα ξαναπροσπαθησω σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια η αληθεια ειναι οτι εχει ενα προβλημα με την εγκατασταση

ενω εχω κανει ενα partition 100 gb στον δισκο δεν με αφηνε να κανω Install εκει τα ubuntu κατι AM64 μου εβγαζε error και τα παρατησα θα ξαναπροσπαθησω σημερα

 

Δεν είναι ανάγκη στο ubuntu ειδικά να κάνεις partitions από πριν. Όταν πας να το εγκαταστήσεις να επιλέξεις install alongside with windows και από μόνο του σε καθοδηγεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι αρχαριος... Τσεκ

Εκανες partition το δισκο με τα windows που ξερεις και κανεις δουλεια σου.... Τσεκ

 

Αν γινει λαμακια με τα partition και σβησεις τα windows, εισαι ετοιμος να το διαχειριστεις?

Backup εχεις παρει?

Δε στα λεω να στο παιξω εξυπνος.

Aκομα κι εμενα - οταν κανω partition - τρεμουν τα χερια μου, μη κανω το λαθος και μετα τρεχω και δε φτανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι αρχαριος... Τσεκ

Εκανες partition το δισκο με τα windows που ξερεις και κανεις δουλεια σου.... Τσεκ

 

Αν γινει λαμακια με τα partition και σβησεις τα windows, εισαι ετοιμος να το διαχειριστεις?

Backup εχεις παρει?

Δε στα λεω να στο παιξω εξυπνος.

Aκομα κι εμενα - οταν κανω partition - τρεμουν τα χερια μου, μη κανω το λαθος και μετα τρεχω και δε φτανω.

για αυτο σταματησα το Install γιατι δεν ηγξερα σε τι βαδιζα!δεν εχω κατι τρελο που να θελω οπωσδηποτε ολα τα εχω σε εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...