Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Thresh είπε

More Bad News For ‘Rings Of Power’ As Amazon Reveals Sharp Viewership Decline From Season 1 (forbes.com)

 

According to Amazon, Season 2 has reached 40 million viewers in 11 days. But what this means exactly is a bit harder to say. As Variety reports: “It’s difficult to put the stat in full context, as Amazon has not defined how it quantifies its viewership; for example, 40 million could simply be the number of people who watched any portion of the available episodes.”

The publication notes that while we don’t have a clear definition of what a “viewer” actually means, we do have some comparisons to go by. Namely, Season 1 of Rings Of Power reached 25 million viewers in just one day, when just the first two episodes were released. Clearly this represents a massive decline in viewer numbers season-over-season.

More Bad News For ‘Rings Of Power’ As Amazon Reveals Sharp Viewership Decline From Season 1

οταν εμαθα οτι οι showrunners ηταν πρωην σεναριογραφοι της Bad Robot του Jar Jar Abrams, το πρωτο που ειπα ειναι οτι ο Bezos μολις εκανε σταχτη $1δις. Αν η Σ2 καταληξει με μικροτερα συνολικα νουμερα τηλεθεασης σε σχεση με την πρωτη, τοτε θα εχουμε σοβαρες αναταραξεις στην παραγωγη. Θα παρουν δρομο δημιουργοι και ηθοποιοι. Ισως φτασουν και να αντικαταστησουν τη Ουαλη Galadriel με την αρχικη Αυστραλεζα. Και αν η τριτη σεζον δεν αντιστρεψει την κατασταση, θαναι και η τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει μόνο και μόνο για να κράξουν στο ίντερνετ ποτέ δεν το κατάλαβα.

Τόσο ελεύθερο χρόνο έχουν; Εγώ έχω να δω ταινία με την ησυχία μου πάνω από 1 μήνα. Και αν βρω λίγο χρόνο θέλω να βλέπω πράγματα που μου αρέσουν. Αν όχι το σταματάω.

Αυτό ισχύει σε όλα. Μουσική, ταινίες, κόμικς, βιβλία...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλύτερο επεισόδιο. Καθόλου μή-Χόμπιτς και ελάχιστη Γκαϊλάντριελ στο τέλος. Αν βγει μια έκδοση χωρίς αυτούς, θα βλέπεται.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Το καλύτερο επεισόδιο. Καθόλου μή-Χόμπιτς και ελάχιστη Γκαϊλάντριελ στο τέλος. Αν βγει μια έκδοση χωρίς αυτούς, θα βλέπεται.

Με πρόλαβες, θα έγραφα ακριβώς τα ίδια. Απίστευτο τι διαφορά μπορούν να κάνουν με την απουσία τους μερικοί υπερκακογραμμένοι χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/09/2024 at 16:16, FanisK93 said:

Το ότι υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν κάτι που δεν τους αρέσει μόνο και μόνο για να κράξουν στο ίντερνετ ποτέ δεν το κατάλαβα.

Τόσο ελεύθερο χρόνο έχουν; Εγώ έχω να δω ταινία με την ησυχία μου πάνω από 1 μήνα. Και αν βρω λίγο χρόνο θέλω να βλέπω πράγματα που μου αρέσουν. Αν όχι το σταματάω.

Αυτό ισχύει σε όλα. Μουσική, ταινίες, κόμικς, βιβλία...

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να δει κάποιος το RoP ακόμα και αν ξέρει ότι δεν θα του αρέσει. 

Ο βασικότερος είναι ότι αν κάποιος προσδιορίζεται ως φίλος του έργου του Tolkien, δεν γίνεται να μην το δει για να έχει δική του άποψη και να ξέρει σε ποιό σημείο βρίσκεται η κοινότητα. Δεν είναι μια τυχαία σειρά, έχει ιστορία και οπάδους 70+ χρόνων. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη αμαρτία της Amazon. Δεν βανδάλισε κάτι αδιάφορο, αλλά κάτι που αγαπάει πολύς κόσμος. Ειδικά για αυτή την κατηγορία θεατών, είναι πραγματικό μαρτύριο η παρακολούθηση.

Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που παρακολουθούν, πx όσοι αγαπάνε να καταναλώνουν σκουπίδια και μετά να γελάνε με τα χάλια τους. Υπάρχουν πολλές κοινότητες, κυρίως στις φθηνές cult παραγωγές, που οι θεατές ανταλλάσουν απόψεις και ασχολούνται. Οσο χειρότερο το αποτέλεσμα, τόσο πιο δημοφιλή στις κοινότητες. 

Spoiler

image.gif.63ec4564a959f866cae84f86909b4ee7.gif

 

Αν ήταν μια απλή σαχλαμάρα όπως τόσες άλλες, woke ή όχι, ο κόσμος θα την αγνοούσε εκτός απο τους λίγους που τους αρέσει στα αλήθεια. Ομως έχει ένα IP απο πίσω που είναι σαν φάρος για εκατομμύρια κόσμο να πάει να το δεί. Μάλιστα με τα λεγόμενα τους επίτηδες διαλέγουν μεγάλα IP γιατί μαζεύουν κόσμο που ποτέ δεν θα παρακολουθούσε τις αηδίες τους διαφορετικά. Ειλικρινά πιστεύουν πως αυτοί που θα το δουν θα το αγαπήσουν και ας μην έχει καμία σχέση με τα original. Το ίδιο ισχύει και για τα Star Wars και τα Marvel.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα κόμικς. Φαντάσου κάποιοι μαζεύουν μια ζωή κομικς, φιγούρες, video games, dvd κτλ απο τα αγαπημένα τους IP και μετά έρχονται άσχετοι να τα βανδαλίσουν όλα. Δεν θα πουν οι φανς, εντάξει δεν έγινε και τίποτα, απλά προδώσανε την αγάπη μας και την δέσμευση μας στo  franchise, ας πετάξω τα πάντα και ας το ξεχάσουμε. Λογικό είναι οι πλειοψηφία των φανς να μην είναι φιλικοί προς τις ανοησίες τους.

Τώρα αν εσύ μετα βίας βρίσκεις μια ωρίτσα μια στο τόσο και την αφιερώνεις στο RoP, μπράβο σου. Εγώ τα παράτησα στα μισά του δεύτερου επεισοδίου.

 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fast8 είπε

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να δει κάποιος το RoP ακόμα και αν ξέρει ότι δεν θα του αρέσει. 

Ο βασικότερος είναι ότι αν κάποιος προσδιορίζεται ως φίλος του έργου του Tolkien, δεν γίνεται να μην το δει για να έχει δική του άποψη και να ξέρει σε ποιό σημείο βρίσκεται η κοινότητα. Δεν είναι μια τυχαία σειρά, έχει ιστορία και οπάδους 70+ χρόνων. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη αμαρτία της Amazon. Δεν βανδάλισε κάτι αδιάφορο, αλλά κάτι που αγαπάει πολύς κόσμος. Ειδικά για αυτή την κατηγορία θεατών, είναι πραγματικό μαρτύριο η παρακολούθηση.

Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που παρακολουθούν, πx όσοι αγαπάνε να καταναλώνουν σκουπίδια και μετά να γελάνε με τα χάλια τους. Υπάρχουν πολλές κοινότητες, κυρίως στις φθηνές cult παραγωγές, που οι θεατές ανταλλάσουν απόψεις και ασχολούνται. Οσο χειρότερο το αποτέλεσμα, τόσο πιο δημοφιλή στις κοινότητες. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.gif.63ec4564a959f866cae84f86909b4ee7.gif

 

Αν ήταν μια απλή σαχλαμάρα όπως τόσες άλλες, woke ή όχι, ο κόσμος θα την αγνοούσε εκτός απο τους λίγους που τους αρέσει στα αλήθεια. Ομως έχει ένα IP απο πίσω που είναι σαν φάρος για εκατομμύρια κόσμο να πάει να το δεί. Μάλιστα με τα λεγόμενα τους επίτηδες διαλέγουν μεγάλα IP γιατί μαζεύουν κόσμο που ποτέ δεν θα παρακολουθούσε τις αηδίες τους διαφορετικά. Ειλικρινά πιστεύουν πως αυτοί που θα το δουν θα το αγαπήσουν και ας μην έχει καμία σχέση με τα original. Το ίδιο ισχύει και για τα Star Wars και τα Marvel.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα κόμικς. Φαντάσου κάποιοι μαζεύουν μια ζωή κομικς, φιγούρες, video games, dvd κτλ απο τα αγαπημένα τους IP και μετά έρχονται άσχετοι να τα βανδαλίσουν όλα. Δεν θα πουν οι φανς, εντάξει δεν έγινε και τίποτα, απλά προδώσανε την αγάπη μας και την δέσμευση μας στo  franchise, ας πετάξω τα πάντα και ας το ξεχάσουμε. Λογικό είναι οι πλειοψηφία των φανς να μην είναι φιλικοί προς τις ανοησίες τους.

Τώρα αν εσύ μετα βίας βρίσκεις μια ωρίτσα μια στο τόσο και την αφιερώνεις στο RoP, μπράβο σου. Εγώ τα παράτησα στα μισά του δεύτερου επεισοδίου.

 

Νομιζω τα ειπες ολα. Εαν αυτη η σειρα ειχε διαφορετικο ονομα δεν θα την εβλεπαν ουτε οι ιδιοι οι ηθοποιοι που παιζουν. Ομως εκμεταλλευεται κατι με το οποιο μεγαλωσαμε, ταξιδεψαμε και ονειρευτηκαμε εκατομμυρια φιλοι της λογοτεχνιας. Και κανενας μα κανενας επειδη εχει λεφτα δεν μπορει να σου καταστρεψει κατι τετοιο. Μονο ο δημιουργος του. 

Γ αυτο τον λογο ειδα την πρωτη σεζον. Με το ζορι και με πονο στα ματια και στην λογικη μου. Ωστε να μπορω να εχω αποψη με επιχειρηματα. Δεν θα το υποστω και για την δευτερη, ευτυχως υπαρχουν δεκαδες αν οχι εκατονταδες βιντεο στο yt που αναλυουν γιατι ειναι μια κακιστη σειρα και ποσο προσβαλει την μνημη και το εργο του Τολκιν. Αναρωτιεμαι παλι γιατι δεν υπαρχουν βιντεο και απο την αντιθετη πλευρα......γιατι αραγε....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς τους πιστούς του Τόλκιν, αλλά εγώ έχω μπερδέψει τα vibes. Πήγα να το αρχίσω με την προοπτική των Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και στο μισάωρο πάνω έπιασα τον εαυτό μου να μην διαβάζει τους υπότιτλους κτλ. Η φάση είναι ότι το ζουμί το έδειξαν οι 3 ταινίες. Τώρα τα πρίκουελ είναι να είχαμε να λέγαμε, σιγά το ενδιαφέρον που έχει στην τελική η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GreekMonkey είπε

Δεν ξέρω για εσάς τους πιστούς του Τόλκιν, αλλά εγώ έχω μπερδέψει τα vibes. Πήγα να το αρχίσω με την προοπτική των Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και στο μισάωρο πάνω έπιασα τον εαυτό μου να μην διαβάζει τους υπότιτλους κτλ. Η φάση είναι ότι το ζουμί το έδειξαν οι 3 ταινίες. Τώρα τα πρίκουελ είναι να είχαμε να λέγαμε, σιγά το ενδιαφέρον που έχει στην τελική η ιστορία.

Φιλε μου η ιστορια εχει πολυ παραπανω απο ζουμι και ενδιαφερον. Απλα η ιστορια που βλεπουμε στην σειρα δεν υπαρχει πουθενα στα βιβλια οπως και το 50% των χαρακτηρων. Η μονη σχεση που εχει η σειρα με το εργο του Τολκιν ειναι μερικα ονοματα απο χαρακτηρες και τοπια. Εκει τελειωνει η συνδεση rings of power και tolkien.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουν πετυχει πολυ καλα το storyline του Annatar, που στα βιβλια δεν εβγαζε και τοσο νοημα. Εδω λενε την ιστορια, οσο καλα μπορουσαν ενω και ο ηθοποιος ειναι αρκετα καλος και πειστικος.

οπως επισης και το subplot των dwarves παραμενει σταθερα καλο και το καστ εξαιρετικο.

γενικα η 2η σεζον ειναι πολυ βελτιωμενη.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xavier είπε

εχουν πετυχει πολυ καλα το storyline του Annatar, που στα βιβλια δεν εβγαζε και τοσο νοημα. Εδω λενε την ιστορια, οσο καλα μπορουσαν ενω και ο ηθοποιος ειναι αρκετα καλος και πειστικος.

οπως επισης και το subplot των dwarves παραμενει σταθερα καλο και το καστ εξαιρετικο.

γενικα η 2η σεζον ειναι πολυ βελτιωμενη.

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται βασικά. Τα 3 δημιουργήθηκαν τελευταία και κρυφά από τον Σάουρον χωρίς να έχουν την επιρροή του, όπως τα εφτά και τα εννιά. Γενικά το σενάριο μπαζει από παντού, υπάρχουν δεκάδες αναλύσεις για plot holes και σκηνικα που δεν βγάζουν κανένα απολύτως νόημα. 

Θα είχε νόημα αυτό  που είπες για τον Αναταρ εάν δεν είχε υπάρξει ο Χαλμπραντ.( ακόμα μια φοβερή έμπνευση)

Το ότι ο Χαλμπραντ μεταμορφώθηκε στον Αναταρ σαν τον Ιησού με μόνη διαφορά την περούκα είναι απλά αστείο. Και ένας καλός ηθοποιός δεν μπορεί να το σώσει. 

Και το τελευταίο που θα πω: Πόσες σκηνές έχουν αντιγράψει από την τριλογία, πόσες ατάκες έχουν αντιγράψει από την τριλογία αλλά κ από άλλες σειρές καλύτερες από αυτήν; Θα μπορούσε να φτιαχτεί ένα ολόκληρο επεισόδιο ΜΟΝΟ με τις κλεμμένες ατάκες κ σκηνές. 

Δεν είναι μόνο κρίμα γιατί χάσαμε την ευκαιρία για την καλύτερη σειρά στην ιστορία της τηλεόρασης αλλά κρίμα και γιατί προσβάλει κ ισοπεδώνει το σπουδαιότερο έργο της φανταστικής λογοτεχνίας.

Ο Ηρακλής και η Ζήνα που βλέπαμε στο σταρ είναι Πολίτης Κέιν μπροστά στο ROP

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xavier είπε

εχουν πετυχει πολυ καλα το storyline του Annatar, που στα βιβλια δεν εβγαζε και τοσο νοημα

Κρείττον του λαλείν το σιγάν, έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες.

Το διαβάσαμε κι αυτό, το storyline (sic) του Annatar δεν βγάζει και τόσο νόημα στα βιβλία, ήρθαν, όμως, οι καταπληκτικοί σεναριογράφοι του RoP να δείξουν στον Tolkien πώς έπρεπε να είχε γράψει την ιστορία του περούκα. 

Έχει και το τρολάρισμα τα όριά του...

Πιστεύω πως η περούκα θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην καταπληκτική ιστορία του ''έπους''. Με τη βοήθειά της, ο μορφονιός της Γκαλάντριελ θα μπορεί να μεταμορφώνεται σε νυχτερίδα ή λυκάνθρωπο χωρίς το άγχος ότι θα τον αναγνωρίσουν τα κακά ξωτικά. 

Περούκα ftw, ελπίζω να πάρει το βραβείο καλύτερης ερμηνείας...

 

 

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
Typo
  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Κρείττον του λαλείν το σιγάν, έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες.

Το διαβάσαμε κι αυτό, το storyline (sic) του Annatar δεν βγάζει και τόσο νόημα στα βιβλία, ήρθαν, όμως, οι καταπληκτικοί σεναριογράφοι του RoP να δείξουν στον Tolkien πώς έπρεπε να είχε γράψει την ιστορία του περούκα. 

Έχει και το τρολάρισμα τα όριά του...

Πιστεύω πως η περούκα θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην καταπληκτική ιστορία του ''έπους''. Με τη βοήθειά της, ο μορφονιός της Γκαλάντριελ θα μπορεί να μεταμορφώνεται σε νυχτερίδα ή λυκάνθρωπο χωρίς το άγχος ότι θα τον αναγνωρίσουν τα καλά ξωτικά. 

Περούκα ftw, ελπίζω να πάρει το βραβείο καλύτερης ερμηνείας...

 

 

Το βραβείο καλύτερης ερμηνείας το έχει κερδίσει με την αξία του το άλογο του Ισιλντουρ. Με μεγάλη διαφορά ο μόνος αξιόλογος χαρακτήρας και ηθοποιός στην σειρά.

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sakis_colt είπε

Εαν αυτη η σειρα ειχε διαφορετικο ονομα δεν θα την εβλεπαν ουτε οι ιδιοι οι ηθοποιοι που παιζουν

Εαν ειχε διαφορετικο ονομα ενδεχομένως να εκανε επιτυχία. Αν αποβάλουμε τον Τολκιν και τη δηθεν συνδεση της με το έργο του, ειναι μια ευχάριστη σειρά φαντασίας, εποχής κτλ. Μπορουσε να ειναι κάτι ανάλογο δηλαδη με το Witcher που οι παιχνιδοπαίχτες του μισουν αλλά οσοι δεν έχουν ασχοληθει με παιχνίδια το γουστάρουν.

Βέβαια το witcher έχει και ωραίες παρουσίες, ειχε και ένα Καβιλ να τραβάει την ιστορία, αυτοι εδω δεν εχουν τιποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...