Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, anonymous999 είπε

Αν παω στο ζαχαροπλαστείο και γράφει "προφιτερόλ" και μέσα έχει ένα κεσε γιαούρτι, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αν είναι πιο υγιεινό, πιο νόστιμο, πιο μοντέρνο. ΘΑ ΤΟ ΦΑΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ  αυτός που το δίνει, μόνο και μόνο γιατί μας θεωρεί παιδάκια που αφού μας τράβηξε με κάτι αγαπημένο σε μας, μας "εξηγεί" γιατί οφείλει να μας αρέσει η αηδία που πουλάει.

Η πλάκα λοιπόν ξέρεις ποια είναι; Ότι αν πας σε ένα πραγματικά σύγχρονο ζαχαροπλαστείο και του ζητήσεις προφιτερόλ, έχεις πολύ λίγες πιθανότητες να φας προφιτερόλ όπως το ξέρεις. Το πιο πιθανό είναι να σου φέρουν 4 σου γεμισμένα με παγωτό και μια σος σοκολάτας που θα τα περιχύσουν. Αν δε σου αρέσει αυτό μπορείς να μην ξαναπάς στο συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο, δε νομίζω να κλάψουν και πολύ. Ένας φούρνος ή ένα "κλασικό" ζαχαροπλαστείο σίγουρα θα έχει το προφιτερόλ όπως το ξέρεις.

Περί...woke, είχα πετύχει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο εδώ. Για όποιον ενδιαφέρεται. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 minutes ago, katergaris79 said:

Η πλάκα λοιπόν ξέρεις ποια είναι; Ότι αν πας σε ένα πραγματικά σύγχρονο ζαχαροπλαστείο και του ζητήσεις προφιτερόλ, έχεις πολύ λίγες πιθανότητες να φας προφιτερόλ όπως το ξέρεις. Το πιο πιθανό είναι να σου φέρουν 4 σου γεμισμένα με παγωτό και μια σος σοκολάτας που θα τα περιχύσουν. Αν δε σου αρέσει αυτό μπορείς να μην ξαναπάς στο συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο, δε νομίζω να κλάψουν και πολύ. Ένας φούρνος ή ένα "κλασικό" ζαχαροπλαστείο σίγουρα θα έχει το προφιτερόλ όπως το ξέρεις.

Περί...woke, είχα πετύχει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο εδώ. Για όποιον ενδιαφέρεται. 

Έχεις απόλυτο δίκιο... εκτός από το "δε νομίζω να κλάψουν και πολύ". Γιατί (στον συγκεκριμένο παραλληλισμό τουλάχιστον) όταν οι θεατές είπαν ξεκάθαρα στο ζαχαροπλαστείο Amazon ότι θεωρούν αηδία το προϊόν τους, η απάντηση (άμεση και έμμεση μέσω πληρωμένων γραφιαδων) δεν ήταν "καλή καρδιά, μπορείτε να πάτε αλλού". Ήταν passive aggressive κλαψουρισματα για το ότι εμείς φταίμε που επιμένουμε "παραδοσιακό" Τόλκιν και όχι τη νέα βερσιον με τους αταλαντους.

ΥΓ να υπενθυμίσω ότι όταν βγήκε η τριλογία LOTR, η κύρια γκρίνια (και μόνη βασικά) ήταν ότι έλειπε η ιστορία του Μπομπαντιλ. Αυτό είναι επιτυχία, να διαμαρτύρονται όλοι γιατί δεν τους έδωσες παραπάνω, όχι για την ποιότητα αυτών που τους έδωσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες υπάρχει όμως η εξής παράμετρος: Αν δεν ξαναπάς στο ζαχαροπλαστείο, όντως δε θα κλάψουν. Αν "ΤΟ ΦΑΝΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ" όπως έγραψες στο πρώτο μήνυμά σου θα έχεις κι άλλη αντίδραση από το ζαχαροπλαστείο.

Και για να αφήσουμε τα γλυκά γιατί μου άνοιξε και η όρεξη πρωί πρωί, νομίζω η σειρά έχει περάσει στο φάσμα του love to hate. Δεν την αγνοούν αυτοί που δεν τους αρέσει, γουστάρουν να χώνουν κι αυτό το βλέπουμε να συμβαίνει τόσο σε μικρή κλίμακα (όπως το insomnia) όσο και σε μεγάλη εκεί έξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, manolis940 said:

Εγώ απ' όσα διαβάζω καταλαβαίνω ότι είσαι υποστηρικτής στο να πειραχτεί το LOTR.

Οχι, κάθε άλλο. Πολλοί πιστεύουν πως ο Αρχοντας γράφτηκε για τους ανθρώπους των 40s και 50s σύμφωνα με τις εμπειρίες τους τότε και για αυτό και είναι ξεπερασμένο. Η αλήθεια είναι πως ακόμα και όταν κυκλοφόρησε ήταν φανερό σε όλους πως ήταν γραμμένο με τρόπο που να παραπέμπει σχεδόν μια χιλιετία πίσω. Ο Τολκιν έγραψε ηρωικές ιστορίες όπως φαντάστηκε πως θα έλεγαν οι λογοτέχνες στην αρχή της αγγλική ιστορίας, κάπου ανάμεσα 5ου και 11ου αιώνα.

Αυτή ήταν η γοητεία του έργου του, ότι σε πήγαινε όχι μόνο σε φανταστικούς κόσμους αλλα και σε εποχές χαμένες αιώνες πίσω. Τι έχουμε σήμερα; Βεβήλωση της μοναδικότητας του έργου του με "σύγχρονη πολιτική" για το "σύγχρονο κοινό". Στην ουσία υποβαθμισαν την τέχνη του σε απλό cosplay.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fast8 είπε

Αν δεν μαγαρίζανε το όνομα του Tolkien κανείς δεν θα ασχολειόταν.

ε για αυτο σου ειπα οτι επι της ουσιας συμφωνειτε με τον Αtix. Κι εγω αυτης της άποψης ειμαι παρεμπιπτόντως.

Και καταλαβαίνω και οσους φωνάζουν πχ για σειρές οπως το Witcher που τις έχουν ζησει απο παιχνιδια ή βιβλία και τους παρουσιάζουν κάτι διαφορετικο.

Ωστοσο, για κάποιον που δεν έχει ασχοληθει με βιβλία, μπορει να ειναι κάτι ευχάριστο. 

Θυμιζω πως για αυτο το θέμα, ειχαν βγει μαχαιρια κάποτε στο τοπικ του Γητευτή. Κάποιοι δε μπορουσαν να αντιληφθουν πως γινεται να αρέσει μια σειρά που "ντροπιάζει" την πηγή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δες για παράδειγμα το Sex Education του Netflix. Είναι Woke κατά τα λεγόμενα σου; Ναι είναι! Έχει φάει κράξιμο γι αυτό; Λίγο έως καθόλου. Γιατί; Γιατί δημιουργεί κάτι νέο (κόσμο , χαρακτήρες κτλ) πάνω σε ένα νέο καλογραμμένο σενάριο.

Spoiler

Αναλογως που εχεις δει, εφαγε και αυτο κραξιμο. Απο sex education κατεληξε αποτομα στην 4η σεζον σε αλλο "sex" education, για το οποιο μαλιστα οι χαρακτηρες οι εξτρα δεν ειχαν απλα καμια βελτιωση στην ιστορια τους

Για το RoP συνεχιζει να με ενοχλουν απλα οι ηθοποιοι και το σεναριο. Γκριματσες (βλεπε galadriel, elrond, harfoots κτλ), time jumping κ.α., κουστουμια (βλεπε armor galadriel vs φορμα elendil). Το σωζει λιγο τα εφε, και για αυτο δινουν τοσο βαση σε καθε σκηνη που εχει και ειναι ολα σε slow motion (μακαρι να μην ειχαμε το αλογο σε slow motion, αλλα τεσπα)

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να δω που το πάνε οι παραγωγοί, στο προηγούμενο επεισόδιο 25 λεπτά το άλογο να ψάχνει  έναν 2-3 χαρακτήρα(ούτε το όνομά του δεν θυμάμαι) και σε αυτό 30 λεπτά να ψάχνουν τον θιο (wtf?). Επεισόδιο patty θα έλεγα. Πάρα πολύ αργό, είναι σαν να το έφτιαξαν οι παραγωγοί της season 2 του House of the dragon. Πολύ κουραστικό για μια σειρά που έχει μόνο 8 επεισόδια σε κάθε σεζόν να κυλάει τοσο βασανιστικά αργά. Αν ήταν κάποια σαπουνόπερα με 100 επεισόδια τότε θα ήταν μια χαρά. 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μονοπετρο για το γαμο του Sauron μια χαρα να μεγαλο ειναι :P Βασικα τι χερουκλες εχει η μουλαρα για να φαινεται και μικρο ; Kαι κατσε το white ? ring δεν ηταν ετσι χασαμε και το lore - αλλα δεν ειναι το μονο που χαθηκε   ....  * Το αλογο εσωσε τον Isildur οριστε κατι θυμαμαι και δεν ηταν τοσο βλακας 3ος χαρακτηρας στη ταινια ** Eπεισοδιο 4 okkkkk κατι μπορει να γινει ισως ; αλλα μεχ μπα :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Φαντασου πως θα ειναι τα υπολοιπα , γιατι το πρωτο  επεισοδιο ακουσα  οτι ηταν ψιλο καλο .  

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Φαντασου πως θα ειναι τα υπολοιπα , γιατι το πρωτο  επεισοδιο ακουσα  οτι ηταν ψιλο καλο .  

Το 1ο είναι το χειρότερο από τα 3 (4ο ακόμα δεν έχω βρει το κουράγιο), στέκεται επάξια στο ύψος της προηγούμενης σεζόν, σου βγάζει κακά συναισθήματα προς όσους το έφτιαξαν.

Τα επόμενα δύο ήταν απλά εντελώς αδιάφορα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Βαρεμάρα και απλά ανασήκωμα φρυδιού στις συνεχείς μπούρδες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...