Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, fast8 είπε

Σωστά, δεν λες όμως τίποτα εδώ που να μας ενδιαφέρει ή να προχωράει την συζήτηση.

Που κολλάει η Ηρα στην συζήτηση και γιατί το κόλλησες πάνω στην πρόταση μου για την πραγματικότητα και πως την βλέπει ο μεταμοντερνισμός;

Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω.

Μα τι παραπάνω θα μπορουσα να γράψω σε κάποιον που μιλάει για μεταμοντερνισμό, έναν αιώνα μετά την εμφάνιση του…?

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, AtiX said:

Μα τι παραπάνω θα μπορουσα να γράψω σε κάποιον που μιλάει για μεταμοντερνισμό, έναν αιώνα μετά την εμφάνιση του…?

Και ο καπιταλισμός εμφανίστηκε τον 16ο αιώνα, ο φιλελευθερισμός εμφανίστηκε τον 17ο αιώνα και ο σοσιαλισμός τον 19ο αιώνα. Που θέλεις να καταλήξεις, δεν μας απασχολούν δηλαδή σήμερα αυτά; 

Απλά πόσταρες ένα άσχετο με τα πάντα μεμε. Δικαίωμα σου, αλλά δεν είπες κάτι έξυπνο, απλά κάτι άσχετο.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fast8 είπε

Και ο καπιταλισμός εμφανίστηκε τον 16ο αιώνα, ο φιλελευθερισμός εμφανίστηκε τον 17ο αιώνα και ο σοσιαλισμός τον 19ο αιώνα. Που θέλεις να καταλήξεις, δεν μας απασχολούν δηλαδή σήμερα αυτά; 

Απλά πόσταρες ένα άσχετο με τα πάντα μεμε. Δικαίωμα σου, αλλά δεν είπες κάτι έξυπνο, απλά κάτι άσχετο.

Δεν επικαλέστηκα εγώ όρους…

συγνώμη αν με ένα meme που “λέω” περισσότερα από ένα κείμενο κάποιων δεκάδων η εκατοντάδων λέξεων…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, AtiX said:

Δεν επικαλέστηκα εγώ όρους…

συγνώμη αν με ένα meme που “λέω” περισσότερα από ένα κείμενο κάποιων δεκάδων η εκατοντάδων λέξεων…

Δεν λες τίποτα, όχι περισσότερα. Απλά μιλάς χωρίς να λες τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, AtiX said:

Για εσένα πάντα… ;)

Αν έχεις κάτι να πεις για την σειρά πες το ή σταμάτα να σπαμάρεις.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fast8 είπε

Αν έχεις κάτι να πεις για την σειρά πες το ή σταμάτα να σπαμάρεις.

Καλά, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που ψάχνουν οτιδήποτε woke ειπωθεί σε thread, ώστε να αρματωθούν με καπάκια και οδοντογλυφίδες για να προστατέψουν τις τεράστιες shady εταιρίες που σπρώχνουν όλο αυτό. Κάνε χάρη στον εαυτό σου και move on. ;)

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, fast8 είπε

Αν έχεις κάτι να πεις για την σειρά πες το ή σταμάτα να σπαμάρεις.

Το είπα, δεν το κατάλαβες, πάμε παρακάτω…

ΥΓ: να θυμίσω ότι και τα meme για τη σειρά, σπαμάρισμα είναι… ;)

20 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καλά, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που ψάχνουν οτιδήποτε woke ειπωθεί σε thread, ώστε να αρματωθούν με καπάκια και οδοντογλυφίδες για να προστατέψουν τις τεράστιες shady εταιρίες που σπρώχνουν όλο αυτό. Κάνε χάρη στον εαυτό σου και move on. ;)

Μετρημένοι είναι όσοι υποστηρίζουν ή παπαγαλίζουν θεωρίες συνομωσίας… όπως κάποτε είχαμε τους flat earths, τους αντιεμβολιαστές έτσι και σε λίγα χρόνια θα λέμε για αυτούς που πίστεψαν στην woke agenda…

Την καλησπέρα μου και στους δυο από την όμορφη Θασο, καλή συνέχεια… 🙂

  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν διάβασα μαζεμένες τις τελευταίες σελίδες και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη συζήτηση... όταν κάτι έχει τίτλο "The Lord of the Rings: The Rings of Power" οφείλει να περιέχει τα στοιχεία των βιβλίων αυτουνου που δημιούργησε στο μυαλό του και έγραψε στο χαρτί το Lord of the rings και τα rings of power. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αν αυτό είναι προσβλητικό για "μοντέρνο ακροατήριο", αν θα ήταν πιο "ολοκληρωμένοι" οι χαρακτήρες με άλλη μίξη αρετών και ελαττωμάτων κλπ. Ας το ονόμαζαν "Νεράιδες και παλικάρια", "Μου φαγες όλα τα δαχτυλίδια", ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ και ευχαρίστως να το δω και να κρίνω.

Αν παω στο ζαχαροπλαστείο και γράφει "προφιτερόλ" και μέσα έχει ένα κεσε γιαούρτι, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αν είναι πιο υγιεινό, πιο νόστιμο, πιο μοντέρνο. ΘΑ ΤΟ ΦΑΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ  αυτός που το δίνει, μόνο και μόνο γιατί μας θεωρεί παιδάκια που αφού μας τράβηξε με κάτι αγαπημένο σε μας, μας "εξηγεί" γιατί οφείλει να μας αρέσει η αηδία που πουλάει.

Επεξ/σία από anonymous999
  • Like 12
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, AtiX said:

Το είπα, δεν το κατάλαβες, πάμε παρακάτω…

ΥΓ: να θυμίσω ότι και τα meme για τη σειρά, σπαμάρισμα είναι… ;)

Δεν παιζει να είπες κάτι και να μην το κατάλαβα. Μάλλον εσύ δεν εξηγησες αυτό που νομίζεις ότι εξήγησες και πως πάντρεψες την Ηρα με τον μεταμοντερνισμό στο ROP.  Ολα στο μυαλό σου, σε επιπεδο επικοινωνίας δεν έκανες καμία προσπάθεια.

3 hours ago, AtiX said:

Μετρημένοι είναι όσοι υποστηρίζουν ή παπαγαλίζουν θεωρίες συνομωσίας… όπως κάποτε είχαμε τους flat earths, τους αντιεμβολιαστές έτσι και σε λίγα χρόνια θα λέμε για αυτούς που πίστεψαν στην woke agenda…

Την καλησπέρα μου και στους δυο από την όμορφη Θασο, καλή συνέχεια… 🙂

Φθηνιάρικο κόλπο να βάζεις τη woke κουλτούρα δίπλα σε flat earthers και συνομωσίες κτλ. Δείχνει διανοτική ανεντιμότητα και απροθυμία να αντιμετωπίσεις την πραγματικότητα. Στο μυαλό σου μάλλον αντζέντα σημαίνει συνωμοσία. Πολιτική αντζέντα όμως σημαίνει σύνολο στόχων, θεμάτων και αξιών που κάποια ομάδα προσπαθεί να προωθήσει. Καμία σχέση με συνομωσία, αλλά με δράση (ακτιβισμό) και απο αυτό έχουμε δει μπόλικο.

Οσο για το αν είναι μετρημένοι στα δάκτυλα όσοι πιστεύουν ότι υπάρχει προώθηση της πολιτικής αυτής αντζέντας, το αντίθετο βλέπουμε αν μετρήσουμε τις πωλήσεις των woke προϊόντων. Μειοψηφία  είναι οι υποστηρικτές και καταναλωτές της αντζέντας.

Οσο για το αν το ROP προωθεί συγκεκριμένες πολιτικές ιδέες, το φωνάζουν απο τις ταράτσες οι υπεύθυνοι του show.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fast8 ακριβώς το ίδιο πράγμα είναι στο πλαίσιο που μιλάμε. Όσο η γη είναι επίπεδη άλλο τόσο κυριαρχεί η woke κουλτούρα στον κινηματογράφο. Κάποιοι απλά θέλουν να βλέπουν πράγματα που άλλοι δεν δίνουν καν σημασία.

Γενικά διαφωνείτε ενώ στην ουσία συμφωνείτε. Σε κάθε περίπτωση δε ξέρω τι σχέση έχει όλο αυτό με το ότι κάποιοι θέλουν να προωθήσουν καλά Ορκ στο έργο του Τόλκιν ούτε για τη γενική σύγχιση που υπάρχει στη σειρά. Ούτε πιστεύω ότι κρύβουν κάποια πολιτική πίσω από αυτό. Υπεραναλυεις ένα απλό σόου. 

Τηλεοπτική σειρά είναι βασισμένη σε ένα έργο φανταστικής λογοτεχνίας. Το ότι ο καθένας θέλει να βάλει ένα λιθαράκι μέσα και στο τέλος το χαλάει δε σημαίνει απαραίτητα ότι πάει να προωθήσει κάποια κουλτούρα η κάποια πολιτική ιδέα. Αυτά συνήθως τα λένε κάτι YouTubers που καίνε καλές ταινίες ή ανεβάζουν άκυρες.

Γενικά cool. Μια , κατά τη γνώμη μου, κακή σειρά είναι. Αν τη δω ως κάτι εκτός Τόλκιν μπορεί να μου αρέσει κιόλας:-P

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, pontez2 said:

@fast8 ακριβώς το ίδιο πράγμα είναι στο πλαίσιο που μιλάμε. Όσο η γη είναι επίπεδη άλλο τόσο κυριαρχεί η woke κουλτούρα στον κινηματογράφο. Κάποιοι απλά θέλουν να βλέπουν πράγματα που άλλοι δεν δίνουν καν σημασία.

Γενικά διαφωνείτε ενώ στην ουσία συμφωνείτε. Σε κάθε περίπτωση δε ξέρω τι σχέση έχει όλο αυτό με το ότι κάποιοι θέλουν να προωθήσουν καλά Ορκ στο έργο του Τόλκιν ούτε για τη γενική σύγχιση που υπάρχει στη σειρά. Ούτε πιστεύω ότι κρύβουν κάποια πολιτική πίσω από αυτό. Υπεραναλυεις ένα απλό σόου. 

Τηλεοπτική σειρά είναι βασισμένη σε ένα έργο φανταστικής λογοτεχνίας. Το ότι ο καθένας θέλει να βάλει ένα λιθαράκι μέσα και στο τέλος το χαλάει δε σημαίνει απαραίτητα ότι πάει να προωθήσει κάποια κουλτούρα η κάποια πολιτική ιδέα. Αυτά συνήθως τα λένε κάτι YouTubers που καίνε καλές ταινίες ή ανεβάζουν άκυρες.

Γενικά cool. Μια , κατά τη γνώμη μου, κακή σειρά είναι. Αν τη δω ως κάτι εκτός Τόλκιν μπορεί να μου αρέσει κιόλας:-P

 

Αν δεν μαγαρίζανε το όνομα του Tolkien κανείς δεν θα ασχολειόταν.

Οσο για το αν κυριαρχεί η woke κουλτούρα στον κινηματογράφο, απο την Amazon την ίδια για το projects τους
https://www.ccdeia.com  ,https://web.archive.org/web/20210804021256/https://dei.amazonstudios.com/inclusion-playbook/

Ολο αυτό είναι μια πολιτική ιδέα. Οτι δηλαδή δεν φτάνει η ισότητα και η ισονομία, αλλά ότι είμαστε υποχρεωμένοι να μαγειρεύουμε το τελικό αποτέλεσμα, τόσο μπρος όσο και πίσω απο την κάμερα.  Το ότι είναι woke το project είναι υποχρέωση τους απο τα συμβόλαια που υπογράψανε, δεν είναι προσωπική μου εκτίμηση. Αυτές οι πολιτικές συγκεντρώνουν ακτιβιστές ως δημιουργούς, με αποτέλεσμα το τελικό προϊον σχεδόν πάντα να γέρνει πολιτικά προς μια κατεύθυνση.

  Στο Tolkien υπάρχει η αντίθεση καλού και κακού που αντανακλά τις απόψεις του συγγραφέα για την πίστη του στην αντίθεση θεού και διαβόλου, δεν υπάρχει μέσος δρόμος αποδοχής. Εδώ τα Orcs μπορεί και να είναι οι καλοί ή όχι ανάλογα με την οπτική κάποιου, που φυσικά είναι πολιτιστικά αντίθετο με τον Tolkien και την κοσμοθεωρία του. Οχι μόνο αντίθετο με τον Tolkien, αλλά και με την Ευρώπη του 5ου ως 11ου αιώνα που προσπαθεί πολιτιστικά και πολιτισμικά να αντιγράψει ο Tolkien στον φανταστικό του κόσμο.

Το θέμα δεν είναι αν είναι καλή ή όχι σειρά, που δεν είναι. Το θέμα είναι πως α) μας πουλάνε για Tolkien κάτι που  δεν είναι , b) καταστρέφουν μια κοινότητα ανθρώπουν που τους ενώνει η αγάπη για το πρωτότυπο έργο.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fast8 είπε

Οσο για το αν το ROP προωθεί συγκεκριμένες πολιτικές ιδέες, το φωνάζουν απο τις ταράτσες οι υπεύθυνοι του show.

 

5 ώρες πριν, fast8 είπε

Αν δεν μαγαρίζανε το όνομα του Tolkien κανείς δεν θα ασχολειόταν.

Νομίζω ότι έχεις απαντήσει μόνος σου.

Δες για παράδειγμα το Sex Education του Netflix. Είναι Woke κατά τα λεγόμενα σου; Ναι είναι! Έχει φάει κράξιμο γι αυτό; Λίγο έως καθόλου. Γιατί; Γιατί δημιουργεί κάτι νέο (κόσμο , χαρακτήρες κτλ) πάνω σε ένα νέο καλογραμμένο σενάριο.
Όταν θες λοιπόν να προωθήσεις κάτι τέτοιο πάρε παράδειγμα το sex Education και όχι την αυτή την βλάσφημη καταστροφή του Lord of the Rings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, manolis940 said:

 

Νομίζω ότι έχεις απαντήσει μόνος σου.

Δες για παράδειγμα το Sex Education του Netflix. Είναι Woke κατά τα λεγόμενα σου; Ναι είναι! Έχει φάει κράξιμο γι αυτό; Λίγο έως καθόλου. Γιατί; Γιατί δημιουργεί κάτι νέο (κόσμο , χαρακτήρες κτλ) πάνω σε ένα νέο καλογραμμένο σενάριο.
Όταν θες λοιπόν να προωθήσεις κάτι τέτοιο πάρε παράδειγμα το sex Education και όχι την αυτή την βλάσφημη καταστροφή του Lord of the Rings.

Ακριβώς. Αυτό υποστηρίζω, δεν ξέρω γιατί δεν έγινε κατανοητό απο τόσους. Οχι μια, 1000 woke σειρές ας βγάλουν, ποσώς μας ενδιαφέρει, είναι δικαίωμα τους. Αν όμως πειράξει την κοινή μας πολιτιστική κληρονομιά, υπάρχει θέμα. 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fast8 είπε

Ακριβώς. Αυτό υποστηρίζω, δεν ξέρω γιατί δεν έγινε κατανοητό απο τόσους. Οχι μια, 1000 woke σειρές ας βγάλουν, ποσώς μας ενδιαφέρει, είναι δικαίωμα τους. Αν όμως πειράξει την κοινή μας πολιτιστική κληρονομιά, υπάρχει θέμα. 

Εγώ απ' όσα διαβάζω καταλαβαίνω ότι είσαι υποστηρικτής στο να πειραχτεί το LOTR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...