Προς το περιεχόμενο

The Lord of the Rings: The Rings of Power (Amazon Prime, 2022)


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, kirileman said:

Ενδιαφέρον θα είχε μια ταινία για τον Balrog που σκοτώθηκε τόσο άδικα από τον Gandalf, αλλά με μια διαφορετική ματιά, πέρα από τη μονοδιάστατη προσέγγιση του Tolkien, πιο σύγχρονη, πιο ανθρώπινη, τρόπον τινά. Να εξερευνήσουμε τις άγνωστες πτυχές της προσωπικότητάς του Durin's Bane και τα αίτια που τον οδήγησαν -εντελώς δικαιολογημένα, κατά την άποψή μου- να επιτεθεί σε εκείνους που εισέβαλαν απρόσκλητοι στην οικία του, μια απόφαση που τον οδήγησε τελικά στο χαμό του. Ποιες ήταν οι τελευταίες του σκέψεις; Πώς ένιωσαν τα μέλη της οικογένειάς του στον άκουσμα του θανάτου του; Ποιος ήταν πραγματικά πριν υποχρεωθεί να συστρατευτεί με τον Morgoth;

Still better story they RoP :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, fast8 είπε

Κοντά στην δική σου πραγματικότητα ή όπως την αντιλαμβάνεσαι. Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική προσωπικότητα, εμπειρίες, ηθική πυξίδα, αρχές, φιλοσοφία και τρόπο να βλέπει την ζωή του. Το ας δούμε την ιστορία απο την "ανθρώπινη" πλευρά των Ορκς, είναι η απόλυτη βλακεία, σε έναν κόσμο που είναι οριοθετημένο απο το αξιακό σύστημα του Τολκιν. Τα ορκς είναι το απόλυτο κακό, δεν έχουν οικογένεια, παιδιά, ούτε καθόμαστε να δικαιολογήσουμε τις πράξεις τους. Αυτά είναι αποτελέσματα ιδεολογογίας όχι αληθοφάνειας όπως λες. Οι γλώσσες των συγγραφέων γίνανε καφέ απο το γλύψιμο στους ιδεολογικούς συντρόφους. Μετά τι; Θα δικαιολογίσουμε τους βασανιστές των Ναζί, τους βιαστές, όσους βαράνε τις γυναίκες τους pdf files; Και αυτοί έχουν οικογένειες και δικαιολογίες για το πως καταλήξανε να κάνουν ότι κάνουν, γιατί να μην το δούμε απο την πλευρά τους; Τα διπλά στανταρ είναι μεγάλη ανοησία. Τα Ορκς είναι placeholder για το απόλυτο κακό με το οποίο δεν διαπραγματεύεσαι γιατί δεν υπάρχει χώρος, αλλά στέλνεις καλούς άντρες να τα αντιμετωπίσουν. Σε κάποιες περιπτώσεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιορίσεις το κακό. Στο ROP βιάσανε τον Tolkin και το έργο του, απλά κρατήσανε κουστούμια και ονόματα, για αυτό Χ απο εμένα και 90% του κόσμου.

Το αν σε άρεσε εσένα, κανένα πρόβλημα, όπως είπαμε ο κάθε ένας έχει τις προτιμήσεις του. Σεβαστή η άποψη σου, αλλά και εμείς θα πούμε την δική μας.

Να επαναλάβω ακόμα μια φορά ότι το μήνυμα μου αφορά στα έργα τέχνης γενικότερα και όχι στη σειρά. Γι' αυτό και τα συγκεκριμένα παραδείγματα ηρώων που ανέφερα. 

Κατά τα λοιπά: Η πραγματικότητα είναι η πραγματικότητα. Το πώς την αντιλαμβάνεται ο καθένας μας έχει να κάνει με την αντίληψη του καθενός αλλά αυτό είναι άσχετο με την κουβέντα μας.

Να επαναλάβω (για τελευταία φορά εύχομαι) ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν απόλυτα κακοί ή απόλυτα καλοί άνθρωποι. Όλοι έχουμε μέσα μας τα πάντα. Κι αν κατανοήσεις τους λόγους που έφτασε κάποιος να βιάσει (για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα σου) δε σημαίνει ότι τον δικαιολογείς. Άλλο κατανοώ τους λόγους που τον έχουν κάνει το τέρας που ενδεχομένως έχει γίνει κι άλλο τον δικαιολογώ. Μην τα συγχέεις. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, katergaris79 said:

Να επαναλάβω ακόμα μια φορά ότι το μήνυμα μου αφορά στα έργα τέχνης γενικότερα και όχι στη σειρά. Γι' αυτό και τα συγκεκριμένα παραδείγματα ηρώων που ανέφερα. 

Κατά τα λοιπά: Η πραγματικότητα είναι η πραγματικότητα. Το πώς την αντιλαμβάνεται ο καθένας μας έχει να κάνει με την αντίληψη του καθενός αλλά αυτό είναι άσχετο με την κουβέντα μας.

Να επαναλάβω (για τελευταία φορά εύχομαι) ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν απόλυτα κακοί ή απόλυτα καλοί άνθρωποι. Όλοι έχουμε μέσα μας τα πάντα. Κι αν κατανοήσεις τους λόγους που έφτασε κάποιος να βιάσει (για να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα σου) δε σημαίνει ότι τον δικαιολογείς. Άλλο κατανοώ τους λόγους που τον έχουν κάνει το τέρας που ενδεχομένως έχει γίνει κι άλλο τον δικαιολογώ. Μην τα συγχέεις. 

Δεν συγχέω τίποτα, κουβέντα κάνουμε. Και εγώ πιστεύω ότι η πραγματικότηα είναι πραγματικότητα, αλλά αυτό είναι ξένο στην μεταμοντέρνα (woke) τέχνη, οπότε μου κάνει εντύπωση που το χρησιμοποιείς για να δικαιολογήσεις ως τέχνη το ROP.  Στην μεταμοντέρνα τέχνη η πραγματικότητα είναι υποκειμενική σε κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και κάθε ένας οριοθετεί την πραγματικότητα του. Μάλλον δεν ξέρεις την ιδεολογία των συγγραφέων αλλά άσχετο.

Το ότι δεν υπάρχουν απόλυτα καλοί και απόλυτα κακοί είναι περισσότερο απο σίγουρο. Οπως έγραψα (για τελευταία φορά εύχομαι) οι ήρωες παλεύουν με τους δαίμονες τους και τον εαυτό τους, όχι μόνο με τον έξω απο αυτούς κόσμο. Πάντα υπάρχουν αδυναμίες και λάθη και πρέπει να υπερβούν τον εαυτό τους για να τα ξεπεράσουν. Και κάθε κακός που έχει υπάρξει στην ανθρώπινη ιστορία δεν μέμφεται τον εαυτό του για της πράξεις του, στο μυαλό του υπάρχουν επαρκείς δικαιολογίες για όλα, έχει κάνει και καλές πράξεις άλλωστε.

Δεν είναι όμως ο Αρχοντας των δαχτυλιδιών άσκηση ψυχολογίας, είναι ηρωική/επική λογοτεχνία. Ξέρουμε ποιό είναι το κακό και πρέπει κάποιος να το αντιμετωπίσει. Ειναι περισσότερο απο ξεκάθαρο πως τα όρκς ΔΕΝ έχουν γυναίκες και παιδιά στον άρχοντα. Είναι σκλάβοι που έχουν εκπαιδευτεί στο απόλυτο κακό. ΔΕΝ είναι μια φυλή ανθρώπων που έτυχε να έχει διαφορές με τους πρωταγωνιστές της ιστορίας μας. Ειναι το απόλυτο κακό. Δεν μπορεί να γίνει πιο απλό. Το θράσος μερικών να πουν πως η ιστορία του Τολκιν ήταν απλοϊκή και αυτό που μας σέρβιραν είναι αναβάθμιση είναι πέρα απο κάθε όρια. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Είναι διαφορετικά λογοτεχνικά είδη, διαφορετικές φιλοσοφίες. Ο Τολκιν ξέρει πολύ καλύτερα την ανθρώπινη φύση απο τους τυχαίους που γράφουνε για το ROP, λέει την ιστορία όμως με τρόπο που παραπέμπει στις μεσαιωνικές βορειοευρωπαϊκές ιστορίες και μυθοπλασίες. Αυτός ήταν ο σκοπός του, αυτό αγαπήσαμε. Οι συγγραφείς του ROP είπανε δεν γαμ*** η μεσαιωνική βορειοευρωπαϊκή λογοτεχνία, θα γράψουμε στο στυλ των δικών μας "σύγχρονων" ιδεων. 

Οκ. Σε αρέσει ως τέχνη. Εγώ απλά λέω πως δεν βλέπω πουθενά τέχνη, ίσα ίσα βλέπω κανιβαλισμό ενός σπουδαίου έργου.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάστε το μωρό που έγινε white walker στο GOT?! Aκόμα κλαίω που πέθανε στην μάχη του Winterfell. :P

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά το μοντάζ πρέπει να το κάνε ομαδα ακυρη χωρίς να ξέρει το σενάριο. 

Γύρισαν σκηνές σε καθε τοποθεσία κ τους ειπαν κολλήστε. 

Τι τηλεμεταφορες κάνουν πάλι δλδ κάπου έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Θυμάστε το μωρό που έγινε white walker στο GOT?! Aκόμα κλαίω που πέθανε στην μάχη του Winterfell. :P

μιας και δεν μπορουμε να βαλουμε 2 emoticon
😢 😄
not the .... evil babyyyyyyyyyy! 😉

Επεξ/σία από negator2vc
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fast8 είπε

Δεν συγχέω τίποτα, κουβέντα κάνουμε. Και εγώ πιστεύω ότι η πραγματικότηα είναι πραγματικότητα, αλλά αυτό είναι ξένο στην μεταμοντέρνα (woke) τέχνη, οπότε μου κάνει εντύπωση που το χρησιμοποιείς για να δικαιολογήσεις ως τέχνη το ROP.  Στην μεταμοντέρνα τέχνη η πραγματικότητα είναι υποκειμενική σε κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και κάθε ένας οριοθετεί την πραγματικότητα του. Μάλλον δεν ξέρεις την ιδεολογία των συγγραφέων αλλά άσχετο.

Το ότι δεν υπάρχουν απόλυτα καλοί και απόλυτα κακοί είναι περισσότερο απο σίγουρο. Οπως έγραψα (για τελευταία φορά εύχομαι) οι ήρωες παλεύουν με τους δαίμονες τους και τον εαυτό τους, όχι μόνο με τον έξω απο αυτούς κόσμο. Πάντα υπάρχουν αδυναμίες και λάθη και πρέπει να υπερβούν τον εαυτό τους για να τα ξεπεράσουν. Και κάθε κακός που έχει υπάρξει στην ανθρώπινη ιστορία δεν μέμφεται τον εαυτό του για της πράξεις του, στο μυαλό του υπάρχουν επαρκείς δικαιολογίες για όλα, έχει κάνει και καλές πράξεις άλλωστε.

Δεν είναι όμως ο Αρχοντας των δαχτυλιδιών άσκηση ψυχολογίας, είναι ηρωική/επική λογοτεχνία. Ξέρουμε ποιό είναι το κακό και πρέπει κάποιος να το αντιμετωπίσει. Ειναι περισσότερο απο ξεκάθαρο πως τα όρκς ΔΕΝ έχουν γυναίκες και παιδιά στον άρχοντα. Είναι σκλάβοι που έχουν εκπαιδευτεί στο απόλυτο κακό. ΔΕΝ είναι μια φυλή ανθρώπων που έτυχε να έχει διαφορές με τους πρωταγωνιστές της ιστορίας μας. Ειναι το απόλυτο κακό. Δεν μπορεί να γίνει πιο απλό. Το θράσος μερικών να πουν πως η ιστορία του Τολκιν ήταν απλοϊκή και αυτό που μας σέρβιραν είναι αναβάθμιση είναι πέρα απο κάθε όρια. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Είναι διαφορετικά λογοτεχνικά είδη, διαφορετικές φιλοσοφίες. Ο Τολκιν ξέρει πολύ καλύτερα την ανθρώπινη φύση απο τους τυχαίους που γράφουνε για το ROP, λέει την ιστορία όμως με τρόπο που παραπέμπει στις μεσαιωνικές βορειοευρωπαϊκές ιστορίες και μυθοπλασίες. Αυτός ήταν ο σκοπός του, αυτό αγαπήσαμε. Οι συγγραφείς του ROP είπανε δεν γαμ*** η μεσαιωνική βορειοευρωπαϊκή λογοτεχνία, θα γράψουμε στο στυλ των δικών μας "σύγχρονων" ιδεων. 

Οκ. Σε αρέσει ως τέχνη. Εγώ απλά λέω πως δεν βλέπω πουθενά τέχνη, ίσα ίσα βλέπω κανιβαλισμό ενός σπουδαίου έργου.

Sorry αλλά όταν μου γράφεις "Μετά τι; Θα δικαιολογίσουμε τους βασανιστές των Ναζί, τους βιαστές, όσους βαράνε τις γυναίκες τους pdf files; προσωπικά μου φαίνεται ότι λίγο τα συγχέεις. 

Πέρα από αυτό δεν είπα πουθενά ότι βλέπουμε κάποιο αριστούργημα γιατί δε βλέπουμε. Δεν ξέρω καν αν θα μπω στη διαδικασία να δω τον 2ο κύκλο. Σου ξαναλέω ότι το μήνυμά μου δεν αφορούσε στη σειρά, γράφτηκε με αφορμή τη σειρά.

Αναφορικά με τη σειρά, από το αρχικό μήνυμα είπα ότι βλέπουμε μια σειρά γραμμένη το 2024 βασισμένη σε ένα παλιό βιβλίο. Είναι τόσο απλό. Ο Τόλκιν μπορεί να είχε διαφορετική φιλοσοφία και να εντάσσονται τα βιβλία του σε διαφορετικό είδος. Δεν το ξέρω, δε θα σε αμφισβητήσω και στην τελική δε με ενδιαφέρει κι όλας. Η σειρά είναι αυτή που είναι, αν αρέσει σε κάποιον τη βλέπει, αν δεν του αρέσει την αφήνει. Όπως δεν υπήρχε περίπτωση ποτέ μια σειρά να προσθέσει κάτι στα αριστουργήματα του Τόλκιν, έτσι δεν υπάρχει περίπτωση και να αφαιρέσει κάτι από αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fast8 είπε

Και εγώ πιστεύω ότι η πραγματικότηα είναι πραγματικότητα, αλλά αυτό είναι ξένο στην μεταμοντέρνα (woke) τέχνη, οπότε μου κάνει εντύπωση που το χρησιμοποιείς για να δικαιολογήσεις ως τέχνη το ROP.

image.png.8650bda6a3568c2e9ed7bbc441f7f496.png

  • Like 2
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, AtiX said:

image.png.8650bda6a3568c2e9ed7bbc441f7f496.png

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο με λεξούλες; Μάλλον καταλάθος με έκανες quote. Πραγματικά θα ήθελα να δω τον συνειρμό της χαοτικής σκέψης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katergaris79 είπε

Η σειρά είναι αυτή που είναι, αν αρέσει σε κάποιον τη βλέπει, αν δεν του αρέσει την αφήνει.

Oooooχι, πρέπει να τη θαψουμε και να κάνουμε και builing με κοροιδευτικά σχολια σε όσους για κακή τους τυχη μπορει να τους αρέσει. :P :P 

Το RoP ειναι μέγιστη πατάτα κατά τη γνωμη μου, αλλά αν αρέσει σε κάποιον γουστο του καπέλο του. 

Αν θα έβρισκα κάτι θετικο, ειναι αν το δω ως ανεξάρτητη παραγωγη, εκτός δηλαδή Τολκιν. Σε αυτο το πλαίσιο ειναι μια ωραία σειρά, εχουν πέσει φράγκα κτλ κτλ. Θα τη δω ευχάριστα. Ως τωρα δε μπορω βέβαια να μη κάνω τη συνδεση οποτε δε τη παλευω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fast8 είπε

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο με λεξούλες; Μάλλον καταλάθος με έκανες quote. Πραγματικά θα ήθελα να δω τον συνειρμό της χαοτικής σκέψης σου.

Ευχαρίστως…

το τι μάθαμε ως μικρά από οικογένεια, σχολείο ή κοινωνικό περιβάλλων, μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το τι ισχύει…

Αν εσένα σε ικανοποιεί πχ το ζηλιάρα Ήρα που της έχει αποδοθεί στην ελληνική μυθολογία, εμένα μου περισσεύει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και ισχύει…

το ίδιο και εδώ, αν εσύ που βλέπεις παντού 🥡

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, AtiX said:

το τι μάθαμε ως μικρά από οικογένεια, σχολείο ή κοινωνικό περιβάλλων, μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το τι ισχύει…

Σωστά, δεν λες όμως τίποτα εδώ που να μας ενδιαφέρει ή να προχωράει την συζήτηση.

43 minutes ago, AtiX said:

Αν εσένα σε ικανοποιεί πχ το ζηλιάρα Ήρα που της έχει αποδοθεί στην ελληνική μυθολογία, εμένα μου περισσεύει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και ισχύει…

Που κολλάει η Ηρα στην συζήτηση και γιατί το κόλλησες πάνω στην πρόταση μου για την πραγματικότητα και πως την βλέπει ο μεταμοντερνισμός;

Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...