Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ubuntu και DVI


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μινι-PC που έχει μοναδική έξοδο εικόνας μια έξοδο DVI

 

του έχω περάσει Ubuntu συνδέοντας το σε ένα μονιτορ μέσω ενός DVI-D-Sub αντάπτορα και δουλέυει κανονικά.

 

Όταν όμως πάω να το συνδέσω σέ ένα άλλο μόνιτορ μέσω καλωδίου DVI, ξεκινά κανονικά, δείχνει τα του BIOS, την πρώτη "μωβ οθόνη" του ubuntu (απλά μια μωβ οθόνη πριν κάνει κανένα παραπέρα βήμα) αλλά στο αμέσως επόμενο βήμα σταματά να στέλνει σήμα στην οθόνη. Το μόνιτορ λέει "no-signal" και μετά από λίγα δευτερόλεπτα σβήνει. ΤΟ pc φαίνεται να λειτουργεί παρόλα τάυτα.

 

Τι φταίει ?

 

Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ή φταίει που η εκγατάσταση είχε γίνει με D-Sub και γι' αυτό δεν έχει περαστεί κάτι που χρειάζεται ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε όταν το έχεις στο 2ο monitor να το βγάλεις και να το βάλεις στο 1ο που δούλευε κανονικά. Μάλλον κάτι παίζει με τις αναλύσεις της κάρτας.

 

Τι κάρτα γραφικών έχεις;;

 

Αν η κάρτα σου είναι nvidia έχεις τους open source drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω. Δεν έχει κάρτα γραφικών είναι ένα μικρό μίνι PC από αυτά που μπορείς να τα βάλεις πίσω από μια οθόνη στη Vesa με atom d525.

 

Πρέπει να έχει όντως Nvidia τσιπ πάνω

 

Δεν έχω ιδέα τι drivers έχει ... Δε ξέρω από Linux . Τους "default" της εγκατάστασης υποθέτω ... Πώς περνάω άλλους / κατάλληλους drivers ?

 

Έψαξα λίγο στο νετ ... Και άλλοι είχαν παρόμοια προβλήματα και φτιάχνουν με "μαγικά" για να καταλάβουν οι drivers το monitor γιατί αλλιώς τους το βγάζει αποσυνδεδεμενο

 

 

Μου έσπασε τα νεύρα όμως ... Και το πληκτρολόγιο που εβαλα δε λειτουργούσε ... Στο laptop με win έπαιζε κανονικά.

 

Μετά λένε γιατί δε μπορεί να διαδοθεί μαζικά το Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά λένε γιατί δε μπορεί να διαδοθεί μαζικά το Linux

 

Για πολλούς λόγους που όμως δεν είναι επί του παρόντος

 

Έχεις τους open source drivers. Για να βάλεις της nvidia θα πας γράψεις software & updates στο dash (πατάς το win button) και θα πας στην τελευταία καρτέλα που λέει restricted drivers και θα επιλέξεις τον proprietary drivers της nvidia και θα πατήσεις apply. Μόλις τον εγκαταστήσεις θα κάνεις επανεκκίνηση και δες αν είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδεσετε ολα - ξεκινα τον υπολογιστη με usb live ubuntu - mint οτι θες να δεις αν παιξει και κανει auto detect 

ασε την εγκατασταση που ειναι στο δισκο 

 

αλλιως αν εχεις δευτερο υπολογιστη ;

 

1) αναψε το στο πρωτο μονιτορ 

2) δες την ip του 

3) apt-get install ssh

4) συνδεσου απο τον αλλο υπολογιστη      [email protected].....    

 

αφου μπεις με ssh απο υπολογιστη ( με putty αν ειναι windows ) 

τρεξε xrand 

να δεις σε τι αναλυση διαβαζει το μονιτορ αυτο

 

μετα βαλε το αλλο μονιτορ 

και τρεξε παλι xrand να δεις πως το διαβαζει τι αναλυσεις εχει

 

και μετα με κατι πχ xrandr --output DVI-1 --mode 1280x1024  ( θα βαλεις τα δικα σου ) 

 

αλλιως αλλαγες στο grub menu να μπεις σε safe mode με χαμηλη αναλυση 

 

το καλωδιο dvi ειναι το σωστο ειναι πολλα διαφορετικα τα dvi προσοχη στην οριζοντια γραμμα και τις 4 τελειες στο βυσμα

 

υγ : το λινουξ κανει προελαση στους σερβερ / στο ιντερνετ και τις απειρες υπηρεσιες που χρησιμοποιεις καθημερινα 

στα κινητα / media players  και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...