Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτης Canon και βουλωμενη κεφαλη


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα θα την παλεψω με αυτον τον εκτυπωτη με αμμωνιες, αλκοολες και οσο παει....

Αμα τα φτυσει θα τον βγαλω εδω για χαρισμα - αν και δεν νομιζω οτι θα χρησιμευσει σε καποιον αλλα οκ απο τα σκουπιδια...

 

Θα ψαχτω ομως για τον επομενο, για εκτυπωτη με τονερ, δεν βλεπω αλλη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για inject canon άλλος τρόπος είναι να γεμίσεις τα παλιά άδεια μελανάκια με απιονισμένο νερό και λίγο αμμωνία (μερικές σταγόνες), και να κάνεις 2-3 βαθιά καθαρίσματα. Μετά βάζεις τα κανονικά μελανοδοχεία για έλεγχο! Καθαρισμό κεφαλής με τα κανονικά μελανοδοχεία μέσα δεν κάνω ποτέ, εκτός του ότι δεν γίνεται σωστή δουλειά, ξοδεύεται και το μελάνι άδικα. Για συντήρηση τώρα, α) μία δοκιμαστική εκτύπωση την εβδομάδα, β)Κάθε 2 μήνες προσθήκη 7-8 σταγόνων απιονισμένου νερού στα μελανοδοχεία (από κάτω στην οπή που φαίνεται το σφουγγαράκι B))

Επεξ/σία από Minitab
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι κ γω παθών σε ip5000... δεν ρουφάει το 3eBK... το μελάνι μένει πάνω στο σφουγγαράκι και δεν αποροφιέται...καμιά εξτρά ιδέα;;; (μόνη μου ελπίδα η αμμωνία...)

Επίσης, μήπως κανείς από εσάς έχει τον ίδιο εκτυπωτή και τον πουλάει;;;; Είτε αυτόν ή μόνο την κεφαλή;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορείς επίσης να πας την κεφαλή σε κατάστημα που κάνει αναγομώσεις και να ζητήσεις να σου την καθαρίσουν εκείνοι.
Έχουν ειδικό μηχάνημα με πίεση και ατμό που κάνει αρκετά καλή δουλειά. Δεν χάνεις να δοκιμάσεις, ειδικά αν έχεις κάποιον γνωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πρόβλημα του TS δεν είναι οτι έχει βουλωμένη κεφαλή.

Η κεφαλή έχει χάσει το alignment. Αυτό συνήθως συμβαίνει αν τραβήξεις αγαμπα χαρτί που εχει κολλήσει στον εκτυπωτή. Το είχα πάθει και εγώ και δεν βρήκα λύση.

 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα πηρα ενα φτηνο λειζερ και ξεμπερδεψα,

τωρα τον δτγκεκριμενο μου ειπε καποιος στο κεντρο να του παω την κεφαλη και να προσπαθησει να μου την ξεβουλωσει

αν τα καταφερει εχει καλως, σε αλλη περιπτωση θα τον πουλησω.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ανασταίνω το θέμα για να πω κι εγώ τον πόνο μου.

Είχα έναν canon pixma MG5750, δυστυχώς φέτος τον είχα αφήσει όλο το καλοκαίρι κλειστό και ξεράθηκαν τα μελάνια. Εκανα τη διαδικασία με συριγγα και απεσταγμένο νερό δούλεψε για 3 μέρες αλλά τωρα μου βγάζει σφάλμα κεφαλής 1403.

Γίνεται τίποτα ή πάω για καινούργιο?

υ.γ τον είχα πάρει crazy sunday στα 45 και η νέα κεφαλή κάνει περίπου τόσο απο αλλιεξπρεσσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάρε ένα lazer. Είναι πιο ακριβός αλλά δεν θα ξανά ασχοληθείς.

Αλλιώς πάρε ένα φτηνό ink-jet και όσο αντέξει

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 45 ευρω που σου κοστισε, μην το σκεφτεσαι καν, ανακυκλωση και νεο μηχανημα. Ακομα και τοσο μερακλης να ησουν και να επαιρνες αλλη κεφαλη δεν ειναι 100% οτι θα επαιζε σωστα, το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχανες και τα λεφτα σου και το χρονο σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κατευθείαν άλλον. Είχα πάρει κάποτε κεφαλή από aliexprss και δούλεψε για 2-3 μήνες. Δεν μπούκωσε, ήταν ηλεκτρολογικο-ηλεκτρονικό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω καταστρέψει ένα MG5752 με error B200 και στον δεύτερο στράβωσε η κεφαλή του PGBK.

Δοκίμασε αυτό που λέει το παρακάτω video και αν δεν παίξει, πες μου μήπως δοκιμάσουμε να το αλλάξουμε στο δικό μου. Αν είσαι από Αθήνα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...