Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτης Canon και βουλωμενη κεφαλη


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα PIXMA MG5753 και μου βουλωσε η κεφαλη του PGBK εχω κανει

καμια 20αρια καθαρισμους (μερικους βαθυ) και συνεχιζει να μου βγαζει αυτο το pattern 

 

pattern.jpg

Σκεφτομαι να ακολουθησω αυτες εδω τις οδηγιες

https://www.instructables.com/id/how-to-recover-a-dry-printer-head/

 

Γενικοτερα αν εχει τυχει σε καποιον το ιδιο προβλημα και καταφερε να βρει ακρη ας ριξει ενα ποστ θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μπορείς να βγάλεις την κεφαλή εκτύπωσης

https://www.youtube.com/watch?v=DDEb9POBzms

 

Κοίτα τα βιντεάκια παρακάτω για να δείς πώς την καθαρίζουν

https://www.youtube.com/results?search_query=PIXMA+MG5753+clean

 

 

ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ πάντα.

Μην περιμένεις όμως τρομερά αποτελέσματα, αν έχει μείνει πολύ καιρό μέσα το μελάνι πετρώνει και πάει για πέταμα η κεφαλή.

Το πρόβλημα είναι πως και να βρείς καινούργια στο ebay μπορεί κ να σου κοστίσει όσο ένας καινούργιος εκτυπωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω αντι για αμμωνια να βαλω αυτο

http://www.shop13.gr/ygro-isopropylikis-alkoolis-mpoykali-1-litro-120023003-p-228201.html

H ισοπροπυλική αλκοόλη από όσο θυμάμαι χρησιμοποιείται για να καθαρίσει ηλεκτρονικές πλακέτες και έχει την ιδιότητα να εξατμίζεται γρήγορα χωρίς να αφήνει υγρασία πάνω στα ηλεκτρονικά κυκλώματα.

Την δουλεύουν πολύ σε κινητά τηλέφωνα που βράχηκαν κλπ.

 

Δεν ξέρω αν κάνει για την δική σου περίπτωση, καλύτερα η αμμωνία που πρότεινε ο φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον πηγα στο κεντρο και πηρα υγρη αμμωνια (φτηνη ειναι - 3,5 ευρω το λιτρο - βεβαια να δω τι θα το κανω ολοκληρο μπουκαλι αλλα δεν βγαινει σε μισοκιλο) και εχω βαλει την κεφαλη για μουλιασμα, εχω κανει μεχρι τωρα 2 αλλαγες, και το βραδυ θα αφησω μια τριτη, ολη νυχτα και αυριο θα δουμε τι θα βγει.

 

Αυτη η αμμωνια ειναι οντως πολυ επικινδυνη, μολις πλησιαζεις το μπουκαλι σου κοβεται η αναπνοη και εννοειται πρεπει να τα κανεις ολα αυτα σε μπαλκονι.

 

Θα επανελθω με νεότερα.

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λοιπον χθες ηταν ημερα καθαριοτητας,

αφου εφαγα ολη την αμμωνια στη μουρη (ξαναλεω οτι ειναι επικινδυνο χημικο προιον)

σημερα εκανα μια τελικη μπουγαδα στη κεφαλη.

 

Προσθετικα πηρα ενα σωληνακι σιλικονης και το προσαρμοσα στη κεφαλη και με μια μεγαλη ενεση

εσπρωξα μεσα στην κεφαλη που ειχε βουλωσει βραστο απεσταγμενο νερο.

 

Τα στεγνωσα ολα με σεσσουαρ και εβαλα τα μελανια πισω.

 

Το αποτελεσμα?

βελτιωμενο αρκετα αλλα οχι τελειο.

Βαζω και ενα screenshot να δειτε διαφορες, σε καποιες εκτυπωσεις που εκανα το μαυρο πλεον τυπωνει

αλλα οχι τελεια.

Το μαυρο που ειχε προβλημα (τυπωνε χαλια ανα δυο γραμμες) βελτιωθηκε αλλα βλεπεις μια μικρη διαφορα.

Δεν ειναι πια κακοτυπωμενο οπως παλια, μπορεις να πεις οτι ισως διαφορετικο φοντς.

Παντως μπορω πλεον να τυπωσω, τουλαχιστον ειχα μια βελτιωση.

Δεν ξερω βεβαια μηπως με το καιρο στρωσει, αλλιως εν καιρω θα επιχειρησω αλλη μια περιπτωση καθαρισμου και βλεπουμε.

 

Με το μπλε ειναι εκει που η σειρα τυπωνετε αψογα και με το κοκκινο εκει που χανει λιγο.

 

after_clean.jpg

 

 

 

 

Ευχαριστω ολους οσους καταθεσαν τις συμβουλεςτους,

ελπιζω να βοηθηθει και καποιος αλλος απο ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι τα μελανάκια σε καλή κατάσταση από αυτό που ανέβασες και ασχοληθείς και άλλο,

δοκίμασε με ισοπροπυλική αλκοόλη να το καθαρίσεις & τα μπεκ με το τρόπο που δοκίμασες,

χωρίς εννοείται να αποπειραθείς να τη ζεστάνεις!!!

θα βοηθήσει σε ότι έχει μείνει από το πρώτο καθαρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ακουσει αυτο για την ισοπροπυλική αλκοόλη αλλοι λενε οτι κανει δουλεια (μεταξυ αυτων και εσυ) και αλλοι οχι.

 

Οκ δεν εχω κατι να χασω, μεσα στην εβδομαδα θα κανω νεα αποπειρα, γιατι αυτη η φασαρια με την αμμωνια με τσακισε.

Περιττο να πω οτι χθες κοιμηθηκα με ελαφρυ πονοκεφαλο.

Αλοιμονο σε αυτους που δουλευουν καθε μερα με τετοια υλικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό βρε αμμωνία είναι και ζέστανες κτλ. όχι τέτοια ή τουλάχιστο να αερίζεται ο χώρος

Δοκίμασε το είναι standard ότι κάνει, το θέμα είναι αποτέλεσμα να φέρει αυτό που θες  και παραπάνω νομίζω στο έγραψαν.

 

και ένα άλλο σημείο που θέλει προσοχή είδη το πέρασες είναι όταν πιέζεις το υγρό στο μπεκάκι μη παραβιάσεις τη κεφαλή και τέλος οι απόπειρες.

 

επισης η αλκοοόλη δε θέλει ουτε σεσουαρ ουτε ζεστη :shifty: το πολυ πολυ εαν βιαζεσαι αερα κρυο θερμοκρασια δωματιου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι ημουν στο μπαλκονι, και στο κουτακι που ειχα την κεφαλη και την αμμωνια

την κουναγα και εγω ημουν με τεντωμενο χερι οσο μπορουσα πιο μακρια.

Και παλι ομως τις τζουρες τις πηρα....

 

Αυτο με την παραβιαση, εννοεις με την πιεση να φυγει η κεφαλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

επανερχομαι στο θεμα γιατι μεχρι και σημερα δεν εχω καταφερει να ξεβουλωσω τις κεφαλες στο 100%

θα τις βαλω παλι ολο το βραδυ στην αμμωνια, και βλεπουμε αυριο....

Σκεφτομαι ομως οτι καποια στιγμη θα σταματησει να τυπωνει τελειως και εκει περα θα τα βρω ολα κωλυωμενα.

Ειτε πεταω τον εκτυπωτη και παιρνω αλλο ειτε βρισκω καποιο τροπο απο επαγγελματια

να καθαρισει την κεφαλη η καινουρια.

Μου φαινεται οτι οι εταιριες εχουν προβλεψει αυτες τις εξελιξεις και για αυτο πουλανε οτι πουλανε.

Εχω μπει σε σκεψεις μηπως να παω σε τονερ αμα τα φτυσει ο canon :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tornado είπε

επανερχομαι στο θεμα γιατι μεχρι και σημερα δεν εχω καταφερει να ξεβουλωσω τις κεφαλες στο 100%

θα τις βαλω παλι ολο το βραδυ στην αμμωνια, και βλεπουμε αυριο....

Σκεφτομαι ομως οτι καποια στιγμη θα σταματησει να τυπωνει τελειως και εκει περα θα τα βρω ολα κωλυωμενα.

Ειτε πεταω τον εκτυπωτη και παιρνω αλλο ειτε βρισκω καποιο τροπο απο επαγγελματια

να καθαρισει την κεφαλη η καινουρια.

Μου φαινεται οτι οι εταιριες εχουν προβλεψει αυτες τις εξελιξεις και για αυτο πουλανε οτι πουλανε.

Εχω μπει σε σκεψεις μηπως να παω σε τονερ αμα τα φτυσει ο canon :ph34r:

Δημήτρη έτσι είναι.

Και σε επαγγελματία να πας δεν θα του κάνει κάτι παραπάνω .Όπως έχω δει παλαιότερα που γέμιζα τα δικά μου έξω έχουν ένα μικρό φυσηχτήρι και φυσάνε στην κεφαλή για τυχόν υπολείματα.                 Πήγαινε σε ένα βουλκανιζατέρ και ρίχτου ένα φύσηγμα.Ή θα ξεβουλώσει ή θα φάει πέταμα και πας για καινούργιο μηχάνημα.:lol:Δε συμφέρει να πας για επισκευή ή καινούργια κεφαλή. Εγώ παίρνω εκτυπωτές με τις κεφαλές στα μελάνια οπότε αν βουλώσουν (δεν μου έχει τύχει) καινούργιο μελάνι με καινούργια κεφαλή.

Εμένα μετά από 2 και κάτι χρόνια  και μετά από άπειρα γεμίσματα με τη σύριγγα που κάνω μόνος,το χρωματιστό μελάνι τα έπαιξε.Πήγα σε ένα που γεμίζει και με 5 ευρώ πήρα ένα γνήσιο γεμισμένο.Παίζει μια χαρά και όταν τελειώσει θα αρχίσω να το ξαναγεμίζω μόνος.:P

Edit.

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι φυσηχτήρι ή κάνει αναρόφηση να τραβήξει τυχόν υπολείματα.:(

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...