Προς το περιεχόμενο

Πόσο λέτε να πάει μια βιντεοκάμερα του 2002


Dimos D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπα παρεξήγηση, δεν είπα να μου το πουλήσει 20 ευρώ, ούτε ότι αγοράζω ότι κάνει 20 ευρώ.

Έμμεσα του έδειξα ότι δεν αξίζει η διαδικασία του να πουλήσει κάτι τέτοιο.

Κι εγώ έχω διάφορα πράγματα που δεν αξίζουν πλέον από οικονομική άποψη, όμως για κάποιων ίσως είναι εξαιρετικά χρήσιμα.

Προτιμώ να χαρίσω - δανείσω σε κάποιων αυτό που για εμένα έχασε το χρηστικό σκοπό του όταν δεν έχει αξία σαν υλικό. Αλλιώς θα το πουλήσω.

Δεν πουλάω όμως γιατί ότι έχω το δουλεύω, ότι δεν δουλεύω δεν έχει αξία πλέον πάρα μόνο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Κάμερες οι οποίες παίζουν κασέτα (VHS-C,8 mm ,Hi8 ,mini DV) ,δουλεύει σωστά το τμήμα βίντεο χωρίς να "μασάει" την κασέτα,έχουν πραγματική αξία.Έχω δώσει 2  Ηι8 σε φωτογραφείο και ιδιώτη.Τις χρυσοπλήρωσαν.Το γιατί είναι ολοφάνερο.Στο φωτογράφο ο πελάτης ήταν ήδη εκεί ,είχε 10 κασέτες στο χέρι προς αντιγραφή,το μαγαζί έβγαλε αμέσως το κόστος αγοράς πριν ακόμη προλάβει να πληρώσει τη μηχανή,(η προηγούμενη του είχε χαλάσει ,το σέρβις είναι πανάκριβο και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ).Ο ιδιώτης είχε 30 κασέτες και ήθελε 10 ευρώ για αντιγραφή στο φωτογραφείο για κάθε 1.Θα την έκανε μόνος του,με μηδέν κόστος( μέσω της miniDV που είχε ,συνδεδεμένη στο PC  μέσω κάρτας firewire 1394 και του ψηφιακού καλωδίου της mini DV,άριστη ποιότητα,11Gb η κάθε κασέτα σε αρχείο DV).Έχω άλλη 1 miniDV,πανάκριβο μοντέλλο,;όλες οι κασέτες περάστηκαν σε αρχείο στο σκληρό και έγιναν και DVD.Απλά θα περιμένω κάποιον που θα την πληρώσει καλά όταν του χρειαστεί.Και όσο περνάει ο καιρός,τόσο το καλύτερο για την τιμή που θα πιάσει,υπάρχουν πολλά δισεκατομμύρια κασέτες στα χέρια όλου του κόσμου που τις θέλουν σε αρχείο ή DVD.Όποιος σκέφτεται ότι αυτά τα είδη ειναι για τα σκουπίδια,επειδή είναι απλά είναι παλιά και χαμηλής ποιότητας εικόνας σε σχέση με τα σημερινά,απλά κάνει λάθος για την αξία που μπορεί να έχουν στα χέρια κάποιου που του είναι απαραίτητα για να βγάλει λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Κάμερες οι οποίες παίζουν κασέτα (VHS-C,8 mm ,Hi8 ,mini DV) ,δουλεύει σωστά το τμήμα βίντεο χωρίς να "μασάει" την κασέτα,έχουν πραγματική αξία.Έχω δώσει 2  Ηι8 σε φωτογραφείο και ιδιώτη.Τις χρυσοπλήρωσαν.Το γιατί είναι ολοφάνερο.Στο φωτογράφο ο πελάτης ήταν ήδη εκεί ,είχε 10 κασέτες στο χέρι προς αντιγραφή,το μαγαζί έβγαλε αμέσως το κόστος αγοράς πριν ακόμη προλάβει να πληρώσει τη μηχανή,(η προηγούμενη του είχε χαλάσει ,το σέρβις είναι πανάκριβο και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ).Ο ιδιώτης είχε 30 κασέτες και ήθελε 10 ευρώ για αντιγραφή στο φωτογραφείο για κάθε 1.Θα την έκανε μόνος του,με μηδέν κόστος( μέσω της miniDV που είχε ,συνδεδεμένη στο PC  μέσω κάρτας firewire 1394 και του ψηφιακού καλωδίου της mini DV,άριστη ποιότητα,11Gb η κάθε κασέτα σε αρχείο DV).Έχω άλλη 1 miniDV,πανάκριβο μοντέλλο,;όλες οι κασέτες περάστηκαν σε αρχείο στο σκληρό και έγιναν και DVD.Απλά θα περιμένω κάποιον που θα την πληρώσει καλά όταν του χρειαστεί.Και όσο περνάει ο καιρός,τόσο το καλύτερο για την τιμή που θα πιάσει,υπάρχουν πολλά δισεκατομμύρια κασέτες στα χέρια όλου του κόσμου που τις θέλουν σε αρχείο ή DVD.Όποιος σκέφτεται ότι αυτά τα είδη ειναι για τα σκουπίδια,επειδή είναι απλά είναι παλιά και χαμηλής ποιότητας εικόνας σε σχέση με τα σημερινά,απλά κάνει λάθος για την αξία που μπορεί να έχουν στα χέρια κάποιου που του είναι απαραίτητα για να βγάλει λεφτά.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

τα παραπανω γράφεις εσύ σαν πωλητής, την άποψη μου ως πωλητής την έδωσα στο μήνυμα μου,

η θέση μου σαν αγοραστής, ποιος παρέχει εγγύηση για ότι άλλαξα χρώμα στα γραφόμενα σου (κόκκινο); 

δεν σε κρίνω αλλά ενώ πολλές φορές, ιδιαίτερα αυτή την εποχή, κάνω πράσινες σκέψεις, με προδίδουν οι πράξεις μου..

Επεξ/σία από andreasomagiras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιθυμώ να αλιεύσω αγοραστές με σχόλια σε φόρουμ,προτιμώ να ανεβάζω αγγελίες.Δεν εμπορεύομαι φωτογραφικά είδη,ότι έχω πουλήσει ήταν δικής μου χρήσης επί πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το 2003 είχε το plextor 200€. Οπότε η τιμή των 150€ αφορά το 2006 και όχι το 1996 που οι καλύτεροι υπολογιστές ήταν 386 και δεν κυκλοφορούσαν καλά καλά CDs

Οι pentium στην αγορά εμφανίστηκαν το 1993. Στην ελλάδα ήταν συνηθισμένα τα συστήματα με pentium από to 1995.

Και τα cd roms πήγαιναν αντίστοιχα με τους pentium . Από το 1994 ήταν αρκετά διαδεδομένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1996, δεν υπήρχε ευρώ. Είχαμε δραχμές. Το 1996 , cd rercorder X4 λίγο χλωμό.

Είχα αγοράσει από τα πρώτα Χ4 cd recorder το 1997 (yamaha , scsi) και έκανε 250.000 δρχ.

Με την ισοτιμία που έγινε η μετάβαση σε ευρώ το 2002, που ήταν 340,75 δρχ=1 ευρώ

οι 250.000 δρχ αντιστοιχούσαν σε 734 ευρώ.

Το ξέρω ότι δεν υπήρχε ευρώ. Έκανα την μετατροπή με βάση το ποσό που θυμάμαι ότι είχε πληρώσει ο πατέρας μου. (40.000δρχ)

Μάλλον δεν θυμάμαι καλά το νούμερο.

 

O pentium 200 mmx τον θυμάμαι στις 200.000 δραχμές.

Το cdr ήταν yamaha scsi και έγραφε νομίζω μόνο cdr+ στο πρόγραμμα εγγραφής της yamaha. Κάποια στιγμή βγήκε το Nero τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν υπήρχε ευρώ. Έκανα την μετατροπή με βάση το ποσό που θυμάμαι ότι είχε πληρώσει ο πατέρας μου. (40.000δρχ)

Μάλλον δεν θυμάμαι καλά το νούμερο.

 

O pentium 200 mmx τον θυμάμαι στις 200.000 δραχμές.

Το cdr ήταν yamaha scsi και έγραφε νομίζω μόνο cdr+ στο πρόγραμμα εγγραφής της yamaha. Κάποια στιγμή βγήκε το Nero τότε

Το εχω αυτο το cd-r

ηταν πακετο drive και κοντρολερ μαζι

το 16ρι ειχα αν θυμαμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα μιας και έχω και γω ανάλογο εξοπλισμό και σκέφτομαι να τον δώσω. Κάμερα sony hi8, με έξοδο svideo, όλα τα καλώδια (svideo κλπ), παίζει άψογα τις κασέτες, έχω ψηφιοποιήσει δεκάδες κασέτες, αλλά πλέον μένει στο ντουλάπι, λόγω αγοράς άλλης, ψηφιακής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O pentium 200 mmx τον θυμάμαι στις 200.000 δραχμές.

Το cdr ήταν yamaha scsi και έγραφε νομίζω μόνο cdr+ στο πρόγραμμα εγγραφής της yamaha. Κάποια στιγμή βγήκε το Nero τότε

200.000 δρχ σκέτη cpu , απίθανο. Πιθανόν τις πρώτες μέρες που βγήκε, αλλά ελάχιστοι θα ψώνισαν τότε.

Μέσα 1997 , έκανε κάπου 90.000 δρχ σκέτη η cpu, αλλά δεν πούλαγε πολύ, έπαιρναν τον 166mmx που δεν υστερούσε σημαντικά και έκανε κάπου 65.000 δρχ (σκέτη cpu).

 

Οι φανατικοί και διατεθειμένοι για πιο χοντρά έξοδα πήγαιναν σε pII , στα 350MHz που είχε μεγάλη διαφορά από τους pentium 1

και ήταν η πρώτη γενιά που χρησιμοποιούσε atx κουτιά, τροφοδοτικά κτλ και επιπλέον επαιρνε και vga agp που έκαναν μεγάλη διαφορά από τις απλές pci που έπαιρναν οι pentium 1 .

 

200.000 δρχ έκανε το πρώτο yamaha cdr SCSI X4  το 1998. Το είχα αγοράσει. 12 μήνες εγγύηση χάλασε στους 13-14 και πέταμα.

Το nero δεν είχε κύρος αρχικά, προτιμούσαν όλοι το winoncd.

Το εχω αυτο το cd-r

ηταν πακετο drive και κοντρολερ μαζι

το 16ρι ειχα αν θυμαμαι καλα

 

 

Πολύ αργότερα αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...