Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωση φωτογραφιων κινητου σε φωτογραφειο


Maskot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

 

θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

 

εδωσα σε φωτογραφο της γειτονιας να μου εκτυπωσει ενα μεγαλο αριθμο φωτογραφιων τραβηγμενων απο κινητο.

 

Μου παρεδωσε τις εκτυπωσεις σε τρεις διαφορετικες διαστασεις: 

 

10x13 τις περισσοτερες

 

10x15 το 1/3 περιπου

 

10x18 περιπου 10 τμχ

 

ισχυριστηκε οτι το κινητο μου "τραβαει" με διαφορετικο τροπο τις φωτο και καθως εχει τη δυνατοτητα λογω των καλων μηχανηματων που εχει προχωρησε σε αυτη τη συνθετη, ας πουμε, εκτυπωση.

Και ρωταω:

 

ειναι το 10x15 ή όχι η συνηθισμενη διασταση? (εφοσον μαλιστα εχουμε εκ των προτερων συμφωνησει για 0,20 ευρω ανα τεμαχιο)

 

και επισης δεν επρεπε να με ενημερωσει για αυτη την εξελιξη πριν προχωρησει και πριν παραλαβω/πληρωσω συμφωνα με τα συμφωνημενα?

 

Οπως καταλαβαινετε ειδικη δεν ειμαι, "οικογενειακες" φωτογραφιες εχω απο κινητο, αλλα σε αλλο φωτογραφειο εχω εκτυπωσει (ληψεις του ιδιου κινητου εννοειται) χωρις προβλημα.

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθης διάσταση ήταν κάποτε με τα αναλογικά φιλμ η 10/15. Πλέον 1/1.5 λόγος πλευρών σε φωτογραφίες δεν χρησιμοποιείται σχεδόν απο κανέναν μιας και οι οθόνες, tablets, τηλεοράσεις κλπ κλπ παίζουν 16/9 , 16/10 κλπ - μακροστενο πλαίσιο. Εσύ λοιπόν έχεις τραβήξει λογικά μακρόστενες φωτο όπου για να εκτυπωθουν σε 4/3 θέλουν αρκετό κόψιμο. Ε αν ο άνθρωπος τις έκοβε όλες, μετά θα του έλεγες ότι δεν σου αρέσουν γιατί λείπουν πρόσωπα κλπ. Τι να κάνει, έκοψε όσο πιο λιγο μπορούσε απο την κάθε φωτο.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι ευχαριστω για τις απαντησεις!!!

 

Καποιες απο τις φωτογραφιες ηταν οντως selfies αλλα η κατανομη των εκτυπωμενων μεγεθων δεν μου δειχνει οτι ολες οι selfie ή ολες οι "ζουμαρισμενες" τον οδηγησαν να χρησιμοποιησει συγκεκριμενο μεγεθος εκτυπωσης.

 

Οσον αφορα την καταργηση ουσιαστικα του μεγεθους 10x15 αφου δεν βολευει πια πως και δεν εχω δει αλλες τετοιες εκτυπωσεις βρε παιδια?

Τοσες εκτυπωσεις που εχω κανει εγω με ληψεις του ιδιου κινητου σε αλλα "μαγαζια" ηταν  ok χωρις κομμενα κεφαλια.

Tοσα αλμπουμ σε φιλους και  συγγενεις, γαμοι βαφτισια ολες οι "στανταρ" εκτυπωσεις δηλαδη ειναι special request?

 

Μπορω να καταλαβω οτι το ολο θεμα ξεκιναει απο ρυθμισεις που δεν ξερω και δεν εχω κανει στην καμερα του κινητου μου αλλα αφου εχουμε μιλησει εκ των προτερων για τιμη ανα τεμαχιο γιατι να μην κανει μια απλη διευκρινιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μπροστινή κάμερα έχει πάντα χαμηλότερη ανάλυση οπότε τραβάει φωτό με διαφορετική ανάλυση από την κανονική κάμερα.

Επίσης η πίσω κάμερα έχει αρκετές επιλογές που μπορεί να χρησιμοποίησες όταν τις τράβηξες.

 

Αν στις έβγαζε όλες σε μία διασταση το πιθανότερο είναι μερικλές να είχαν χάλια ανάλυση ή να φαίνονταν πιξελιασμένες.

Μάλλον έκατσε και τις επεξεργάστηκε πριν τις εκτυπώσει ο άνθρωπος προκειμένου να βγούν όσο ποιό «ωραίες» και σωστές γίνεται.

 

Κοιτώντας εσύ τώρα τις εκτυπωμένες σε σχέση με ότι έχεις τραβήξει στο κινητό πώς φαίνονται ;;;; καλύτερες, χειρότερες ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετε και παλι!

 

θα το καταλαβαινα αν ολες οι selfie ειχαν εκτυπωθει στην ιδια διασταση οποτε θα ειχε οντως λογικη λογω διαφορετικης αναλυσης.

 

Επισης φωτογραφιες του "ιδιου στιγμιοτυπου" εκτυπωθηκαν σε διαφορετικες διαστασεις οποτε απο το "ενα κλικ στο αλλο" ειναι σιγουρο οτι δεν εχουν αλλαξει τα settings της καμερας αλλα ισως και μονο η γωνια ληψης.

 

Σεβομαι την προσπαθεια του καθενα να κανει το καλυτερο πανω στη δουλεια του αλλα νομιζω οτι η λογικη λεει να ρωτησεις τον τελικο αποδεκτη να σου πει τι περιμενει απο εσενα και τι θελει (ιδιες διαστασεις ή κομμενα κεφαλια όπως μου το εθεσε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...