Προς το περιεχόμενο

αργό preview φακέλου με φωτογραφίες στο linux


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συγκεκριμένο pc , το οποίο έχει κάτι χιλιάδες φωτογραφίες αποθηκευμένες σε hdd και έχει μόνο 8gb μνήμη,έχω φτιάξει ένα φάκελο που έχω κάνει σμίκρυνση φωτογραφίες που έχω μοιρασμένες σε άλλους φακέλους για να μπορώ να τις βλέπω όλες μαζί . 

Ο φάκελος αυτός έχει κάτι δεκάδες χιλιάδες φωτογραφίες, σε jpeg , ανάλυση μέχρι 1920Χ1080 και μεγάλες συμπιέσεις.

 

Ο hdd είναι ntfs. Το μηχάνημα έχει dual boot windows 7 και linux mint cinamon 64bit. 

 

Από τα χολεριασμένα παράθυρα, ο φάκελος ανοίγει αμέσως και εμφανίζεται προεπισκόπηση των φωτογραφιών. Από το λίνουξ ,  η ίδια διαδικασία παίρνει τον 10 πλάσιο χρόνο !!!

 

Να φταίει ότι είναι ntfs ο σκληρός ;;;

 

(και τα δύο os είναι εγκατεστημένα στον ίδιο σκληρό , δεν έχω βάλει ssd στο μηχάνημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να φταίει ο ntfs-3g που χρησιμοποιεί το λειτουργικό για να διαβάσει/γράψει στο partition. Είναι επαρκής για να περιστασιακή χρήση, αλλά είναι αργός για συνεχή χρήση. Έχω αντιμετωπίσει προβλήματα καθυστερήσεων σε συνεχή χρήση ακόμα και σε πολύ μικρότερα και λιγότερα αρχεία από αυτά στα οποία συναντάς το πρόβλημα (ακόμα και αρχεία του libreoffice σε πιο αδύναμο μηχάνημα). Μπορείς να δοκιμάσεις να δημιουργήσεις έναν φάκελο με μέρος των περιεχομένων και να κάνεις ένα αντίγραφό του σε native fs - στο home σου- για να δεις αν θα υπάρχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος στα windows σε φακελο με "μικρογραφιες" , το λειτουργικο δημιουργει μεσα στον φακελο ενα αρχειο .db , μια βαση δεδομενων των εικονων του φακελου...υποθετω για να τις απεικονιζει πιο γρηγορα...

 

Μηπως εκει εγκειται η "γρηγοραδα" των windows..αν δεν κανει κατι αναλογο ο file browser στο λινουξ τοτε καθε φορα θα πρεπει να τις "διαβαζει" απο την αρχη και να καθυστερει..αναγκαστικα..

 

Υποθεσεις κανω..δεν ξερω πως δουλευει επ'ακριβως η φαση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο home, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά βέβαια δεν υπάρχει και τέτοιος φάκελος αρχείων . 

 

Δημιούργησε ένα φάκελο με υποσύνολο των περιεχομένων του τεράστιου φακέλου στον οποίο αντιμετωπίζεις το πρόβλημα και αντέγραψέ τον και στα 2 fs ώστε να κάνεις σύγκριση...

@ mphxths: Γίνεται κάτι ανάλογο από τα προγράμματα που δημιουργούν thumbnails σε linux, αλλά ο ntfs-3g είναι τρομακτικά αργός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...