Προς το περιεχόμενο

Η Google αναπτύσσει File Manager με λειτουργία παρόμοια του AirDrop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσε τα πειράματα, στο λέω εγώ που πήγα android φέτος και γίνεται χαμός με τις μισό-υλοποιημένες υπηρεσίες. Κάθομαι και κατεβάζω εγώ και ο φίλος μου εφαρμογές με WiFi Direct για να στείλουμε ο ένας στον άλλον αρχείο. Ώρες ώρες κοιτάω το 5s που έχω στην άκρη και λέω στον εαυτό μου γιατί βασανίζομαι έτσι για κάτι τόσο απλό.

Δοκιμασε MIUI φιλε μ. Θα με θυμηθεις...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κλασική αντίδραση όταν δεν έχουμε να πούμε κάτι? :P

Μα όταν μου βγάζεις την καραμέλα " πειραματισμούς και μέτριες υλοποιήσεις..." τι περιμένεις να σου πω; Μιλάς για μέτριες υλοποιήσεις, ξέχασες μου φαίνεται Apple Maps, Music, iPhone 4 Antenna Bands, iPhone 6 και η αντοχή του μετάλλου, iPhone 5 μπαταρίες, power button και μαύρο φινίρισμα, iCloud με έλλειψη Two Factor authentification, Macbooks 2016 και ημιτελές software και πολλά άλλα. Ξεχνάς μου φαίνεται τους πειραματισμούς και τις υλοποιήσεις της Apple που ήταν ημιτελείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μα όταν μου βγάζεις την καραμέλα " πειραματισμούς και μέτριες υλοποιήσεις..." τι περιμένεις να σου πω; Μιλάς για μέτριες υλοποιήσεις, ξέχασες μου φαίνεται Apple Maps, Music, iPhone 4 Antenna Bands, iPhone 6 και η αντοχή του μετάλλου, iPhone 5 μπαταρίες, power button και μαύρο φινίρισμα, iCloud με έλλειψη Two Factor authentification, Macbooks 2016 και ημιτελές software και πολλά άλλα. Ξεχνάς μου φαίνεται τους πειραματισμούς και τις υλοποιήσεις της Apple που ήταν ημιτελείς. 

 

Επι της ουσίας δεν απαντάς. Για τις μετριότητες που κυκλοφορούν και δεν λειτουργεί σχεδόν καμία τόσο απλά όσο το airdrop.

 

Από τη στιγμή που ακόμη απολαμβάνω όλες τις υπηρεσίες από την apple μέσα από τα προϊόντα της, δεν με απασχολεί καθόλου τι κάνει ο ανταγωνισμός. Περιγράφω απλά τις δικές μου εμπειρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν μου βγάζεις την καραμέλα " πειραματισμούς και μέτριες υλοποιήσεις..." τι περιμένεις να σου πω; Μιλάς για μέτριες υλοποιήσεις, ξέχασες μου φαίνεται Apple Maps, Music, iPhone 4 Antenna Bands, iPhone 6 και η αντοχή του μετάλλου, iPhone 5 μπαταρίες, power button και μαύρο φινίρισμα, iCloud με έλλειψη Two Factor authentification, Macbooks 2016 και ημιτελές software και πολλά άλλα. Ξεχνάς μου φαίνεται τους πειραματισμούς και τις υλοποιήσεις της Apple που ήταν ημιτελείς.

Δε θυμαμαι να είχα ποτε πρόβλημα με κατι απο αυτά που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το τερματίσατε όπως πάντα, κάθεστε και κρέμεστε από τα... ..χείλη της Apple. Το AirDrop είναι ουσιαστικά το Wifi Direct με μαρκετιστικό όνομα και κομμένο και ραμμένο για το Sandbox της Apple. Τίποτα παραπάνω, όπως η "Super Retina" είναι η κλασσική οθόνη OLED και η Retina HD μία LCD με ανάλυση 1920x1080 που βάζει στα κινητά της, απλά επιλέγει πιασάρικα ονόματα για να περιγράψει τις τεχνολογίες που πιθανόν κάποιοι "ξεχωριστοί" από τους πελάτες της δεν θα καταλάβαιναν έτσι και αλλιώς. 

 

Πάντως ωραία εφαρμογή φαίνεται αυτή της Google, μακάρι σε κάποια ενημέρωση να υποστηρίζει μεταφορά με Wifi direct.

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

Αλλα στο Android ακομα κι αυτο το τοσο απλο, δεν εχει βρει ενα κοινο πατημα απο τους κατασκευαστες.

Samsung Beam ο ενας, Wifi Direct ο αλλος και γενικα ενα χαος στην μεταφορα αρχειων μεταξυ διαφορετικων συσκευων Android.

Και φαντασου, αυτα ειναι τα απλα, ας μην πιασουμε τα πιο συνθετα κομματια καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

Αλλα στο Android ακομα κι αυτο το τοσο απλο, δεν εχει βρει ενα κοινο πατημα απο τους κατασκευαστες.

Samsung Beam ο ενας, Wifi Direct ο αλλος και γενικα ενα χαος στην μεταφορα αρχειων μεταξυ διαφορετικων συσκευων Android.

Και φαντασου, αυτα ειναι τα απλα, ας μην πιασουμε τα πιο συνθετα κομματια καλυτερα.

Να στο θέσω αλλιώς; Αν εμένα όλος ο κύκλος μου αγοράσει Samsung θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το Beam σωστά; Αν όλος ο κύκλος μου χρησιμοποιεί iPhone θα χρησιμοποιούμε AirDrop. Αν εμένα κάποιοι από τον κύκλο μου χρησιμοποιούν κάποιο άλλο Android θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω Wifi direct για να τους στείλω ένα αρχείο αν χρησιμοποιώ Samsung; Ναι. Αν χρησιμοποιώ iPhone και θέλω να στείλω το αρχείο σε κάποιον που έχει Android ή το αντίθετο θα μπορέσω; Όχι. Άρα που είναι το πρόβλημα; στη συμβατότητα των Android συσκευών ή της Apple με την υπόλοιπη αγορά; Γιατί στην τελική εγώ αν έχω ένα Android Smartphone με Wifi direct θα μπορέσω να στείλω αρχεία σε Mac/Windows και το αντίστροφο. Μπορεί όμως το iPhone να είναι συμβατό με PC για Wifi direct? όχι. Σε αναγκάζει να αγοράσεις τα προϊόντα της.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά η Apple έχει φτιάξει μια εφαρμογή η οποία πρέπει να συνεργάζεται μόνο...με τον εαυτό της. Με 3 κομμάτια hardware. Απο την άλλη ζητάτε απόλυτη συμβατότητα στο Android που μπαίνουν μέσα 150 κατασκευαστές και 3-4 διαφορετικές εταιρίες που παρέχουν τα SoC, άλλες τόσες με κεραίες WiFi κτλ?

 

Ο κατακερματισμός του Android δεν είναι πρόβλημα, μόνο επειδή "δεν έχουν όλοι την τελευταια έκδοση λογισμικού, OMG, πως θα ζήσω με Android 7.0 χάνεται ο κόσμος μου". Η ευκολία να έχεις κινητά για όλα τα γούστα και ολες τις τσέπες, έχει αντίκτυπο εκει. Νομίζω οτι οι 99 στους 100, θα προτιμήσουν να βάλουν μια εφαρμογή παραπάνω σε περίπτωση που δεν λειτουργεί σωστά το WiFi Direct, παρά να δώσουν 500€ έξτρα για να πάρουν αιφον.

 

Bildanos γιατι τα παίρνεις ολα Personal? Και εγώ δεν έχω κανένα θέμα με το Fragmentation στο Android, μα κανένα, αυτό δε σημαίνει οτι το αγνοώ ως πρόβλημα, γιατι απο δικές μου εμπειρίες, δε αποτελεί αρνητικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεγαλώνεις και να μην μπορείς να χάνεις χρόνο σε πειραματισμούς, αλλά να τον χάνεις γράφοντας 5-6 μηνύματα σε ένα άρθρο για ένα λειτουργικό σύστημα που δεν σε ενδιαφέρει, δεν το εκτιμάς και το θεωρείς κατώτερο για να αποδείξεις ότι το δικό σου είναι καλύτερο.

Μην σου τύχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Bildanos γιατι τα παίρνεις ολα Personal? Και εγώ δεν έχω κανένα θέμα με το Fragmentation στο Android, μα κανένα, αυτό δε σημαίνει οτι το αγνοώ ως πρόβλημα, γιατι απο δικές μου εμπειρίες, δε αποτελεί αρνητικό.

 

Εγώ έχω πρόβλημα με το android γενικότερα. 

Να μεγαλώνεις και να μην μπορείς να χάνεις χρόνο σε πειραματισμούς, αλλά να τον χάνεις γράφοντας 5-6 μηνύματα σε ένα άρθρο για ένα λειτουργικό σύστημα που δεν σε ενδιαφέρει, δεν το εκτιμάς και το θεωρείς κατώτερο για να αποδείξεις ότι το δικό σου είναι καλύτερο.

Μην σου τύχει...

 

Ναι δεν είμαι 15 πλέον αλλά νομίζω ταυτόχρονα πως δεν συνομιλώ και με 15χρονα ώστε να έχουμε έλλειψη κατανόησης των όσων γράφουμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο θέσω αλλιώς; Αν εμένα όλος ο κύκλος μου αγοράσει Samsung θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το Beam σωστά; Αν όλος ο κύκλος μου χρησιμοποιεί iPhone θα χρησιμοποιούμε AirDrop. Αν εμένα κάποιοι από τον κύκλο μου χρησιμοποιούν κάποιο άλλο Android θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω Wifi direct για να τους στείλω ένα αρχείο αν χρησιμοποιώ Samsung; Ναι. Αν χρησιμοποιώ iPhone και θέλω να στείλω το αρχείο σε κάποιον που έχει Android ή το αντίθετο θα μπορέσω; Όχι. ...

 

Προσωπικά όσες φορές εχω προσπαθησα να μεταφέρω από samsung κινητό σε samsung tablet με wifi direct (το μαμισιο) ετρωγα error κατα την συνδεση. Από όταν εβαλα Shareit Και στα δύο..... πρόβλημα μηδέν και με ταχύτητες super.

 

Από ότι βλέπω το Shareit υπαρχει και για IOS οποτε δεν νομίζω να είναι τόσο τραγική και η μεταφορά από IOS σε android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν είμαι 15 πλέον αλλά νομίζω ταυτόχρονα πως δεν συνομιλώ και με 15χρονα ώστε να έχουμε έλλειψη κατανόησης των όσων γράφουμε! :)

 

Εγώ πάλι δεν έχω το χρόνο να μπλέκω σε κόντρες ποιο λειτουργικό είναι καλύτερο ή όχι, ειδικά από την στιγμή που κανείς δεν πρόκειται να πείσει τον άλλον. Κάθε είδηση καταλήγει να γίνεται διαμάχη για άσχετα πράγματα.

 

Αφού λοιπόν κι εσύ θεωρείς ότι είσαι ευτυχισμένος με το λειτουργικό σου, ειλικρινά απορώ πού βρίσκεις τη διάθεση να ανοίγεις τέτοιες κουβέντες. Και άντε τη βρίσκεις, αλλά μετά λες ότι είσαι υπεράνω και χτυπάει άσχημα όταν κάθεσαι και απαντάς και ανταπαντάς.

Τεσπά, δικαίωμά σου και προφανώς δεν αφορά μόνο στα δικά σου ποστ, απλά αυτό πέτυχα τώρα και ήταν η αφορμή.

 

Αρκετά off-topic και από μένα. Ας το δούμε και στην πράξη και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο θέσω αλλιώς; Αν εμένα όλος ο κύκλος μου αγοράσει Samsung θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το Beam σωστά; Αν όλος ο κύκλος μου χρησιμοποιεί iPhone θα χρησιμοποιούμε AirDrop. Αν εμένα κάποιοι από τον κύκλο μου χρησιμοποιούν κάποιο άλλο Android θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω Wifi direct για να τους στείλω ένα αρχείο αν χρησιμοποιώ Samsung; Ναι. Αν χρησιμοποιώ iPhone και θέλω να στείλω το αρχείο σε κάποιον που έχει Android ή το αντίθετο θα μπορέσω; Όχι. Άρα που είναι το πρόβλημα; στη συμβατότητα των Android συσκευών ή της Apple με την υπόλοιπη αγορά; Γιατί στην τελική εγώ αν έχω ένα Android Smartphone με Wifi direct θα μπορέσω να στείλω αρχεία σε Mac/Windows και το αντίστροφο. Μπορεί όμως το iPhone να είναι συμβατό με PC για Wifi direct? όχι. Σε αναγκάζει να αγοράσεις τα προϊόντα της.

 

Το όλο σου επιχείρημα είναι λάθος λόγο ημιμάθειας. Την ίδια εφαρμογή που θα κατεβάσεις στην android συσκευή για Wi-Fi file transfer υπάρχει αντίστοιχη cross-platform για iOS. 

 

Όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος απο πάνω το SHAREit κάνει ακριβώς αυτό, μεταφορά αρχείων μέσω Wi-Fi cross-platform.

 

Και για να βάλουμε μία τελεία σε αυτό το ανέκδοτο, καταλάβετε επιτέλους ότι δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό! Το καθένα έχει τα καλά του και τα κακά του και στην συγκεκριμένη περίπτωση η Apple είναι ένα βήμα μπροστά λόγο σωστής και ομαλής υλοποίησης σε όλες της τις συσκευές αλλά ο ανταγωνισμός με λίγο κόπο μπορεί να φτάσει.

 

Κατακλείδα: Κάθε κατασκευαστής έχει την δικιά του υλοποίηση, είτε είναι AirDrop, είτε Samsung share, είτε FileDash κτλπ, για όλα υπάρχει cross-platform λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε καταλαβει οτι το air drop ειναι αλλη μια υπερφιαλα glorified ονομασια που δινει η apple σε κατι απλο ε?

 

ξαναλεω DUKTO ,ειναι opensource k free ,υπαρχει για android ,ios ,windows phone ,για desktop windows ,mac os k linux

 

συνδεεσαι με οποιεσδηποτε συσκευες στο ιδιο δικτυο κ πετας οτι θες απο το ενα στο αλλο ταχυτατα ,μπορεις ακομα κ να στειλεις σε ip

 

απλα ,λιτα συναρπαστικα κ δεν το κανουν μεσανατολικο οι ανθρωποι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...