Προς το περιεχόμενο

Η Apple παραμένει στην κορυφή της αγοράς smartphones στις ΗΠΑ για το Q3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χρήστης Νικολό είπε:
 
Ο ίδιος μπορεί να κάνει πλάκα απαντώ όμως διότι πολλοί εδώ το πιστεύουν αυτό και το υποστηρίζουν. Απαντώ σε αυτόν να το δουν οι άλλοι.
Κοίταξε να δεις κόστος Hardware είναι 300€ οκ βάλε μάρκετινγκ, software, φόρους κλπ άντε πες καπελό μερικά κατοστάρικα παραπάνω, αλλά 1400€ είναι υπερβολική τιμή για μεγάλο κέρδος.

 

Λειτουργικά κόστη, διαφορετική φορολόγηση σε κάθε χώρα της συσκευής και άλλα πολλά. Σίγουρα έχει κέρδος και πολύ υψηλό και σίγουρα η τιμή είναι υψηλή. Ειδικά σε μια χρεωκοπημένη χώρα όπως η δική μας. Δεν μου αρέσουν οι υπερβολές όμως για να βγάλουμε την εμπάθεια μας προς την Apple. Και δεν μου αρέσουν τα δυο μέτρα και σταθμά! Μια εταιρεία είναι κακή οι άλλες όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι και παράξενο Αμερικάνικη εταιρία είναι και μια χαρά πουλάει στου Αμερικάνους, το ενδιαφέρον σε αυτή τη λίστα είναι ότι ενώ οι πωλήσεις κάθε χρόνο πέφτουν και του ανταγωνισμού ανεβαίνουν, η Apple δηλώνει κάθε χρόνο ενώ έχει λιγότερες πωλήσεις, μεγαλύτερα κέρδη. Περίεργο; Όχι, τροφή για σκέψη.

Το νταβατζιλίκι έχει ξεφύγει, δίνεις τόσα παραπάνω στην Αμερική όταν το κόστος παραγώγης ειναι περιπου 400$ ... δηλαδή τα Macbook Air και iPhone X που ξεκινάνε από 999$ και εδώ πρέπει να δώσεις 1280 και 1200 αντίστοιχα..πλήρωσε ένα ακόμα νταβατζή... okay... NOT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ρε παιδιά τα Xiaomi και όλα τα άλλα φτηνά κινέζικα και εγώ μαζί σας... Όμως δεν είναι άδικο να βλέπουμε τιμή μόνο και τίποτα άλλο?

Τι εννοώ? Οθόνη κάμερα αδιάβροχο λεπτό μικρά bezel πόσο μακριά πιάνει το wifi τι bt version έχει αν υποστηρίζει apt HD κτλ κτλ ... Προσωπικά εγώ που έψαχνα αυτά τα στοιχεία δεν βρήκα κάποιο κινέζικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPhone κοστίζει στην Apple 357$.

Βάλε και ένα λογικό κέρδος 10% για την Apple, πάμε στα 392.7$

Βάλε και το ΦΠΑ 24%, πάμε στα 486,95$ δηλαδή 420,02€

Τόσο έπρεπε να κοστίζει το iPhone X

 

10% κερδος; 

Αφου αγορι μου δεν εχεις ιδεα πως κινειται η αγορα (οχι μονο στα κινητα), γιατι καθεσαι και τρολαρεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να το βγαλει και αυτο, να παραμεινει στην κορυφη....  :devil:  :X

 

 

Apple reportedly readying standalone AR headset for 2019

 

https://www.theverge.com/2017/11/8/16622802/apple-ar-headset-augmented-reality-plans-rumors-2019

 

 

 

popcorn_yes.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουμε κάθε χρόνο αυτοκτονούν περίπου 2 εργαζόμενοι στο εργοστάσιο της Foxconn.
Από το ίδιο εργοστάσιο βγαίνουν 200.000.000 συσκευές Apple.
Πάει καλά;
Δηλαδή 1 εργαζόμενος ανά 100.000.000 συσκευές.
Δηλαδή για κάθε Apple συσκευή αυτοκτονεί 0,00000001 εργαζόμενος.
Αγοράζοντας κάποιος 1 iPhone γίνεται αυτομάτως συνένοχος κατά 0,00000001 στον θάνατο ενός ανθρώπου, σωστά;
Δεν τέλειωσα.
Ο μέσος Έλληνας καταναλώνει 3.710 θερμίδες ημερησίως.
Κάθε μέρα πεθαίνουν 20.000 παιδιά από υποσιτισμό (κάτω από 2.100 θερμίδες).
(3.710-2.100)/2.100=0.77
Δηλαδή ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τον θάνατο 0.77 παιδιού την ημέρα.
Και εσύ ανησυχείς για τις αυτοκτονίες του iPhone.
Θα παραδεχτώ την εθελοτυφλία μου αν παραδεχθείς την υποκρισία σου.

 

 

Οπότε είμαστε υπεύθυνοι για τον θάνατο 20,000 και αφού αγόρασαμε και 200,000,000 εκατομμύρια συσκευές σαν έθνος,εσύ προσωπικά και για το 0,0000οτιναναι της φοξκον.

Do you even math?

Έλα,πέτα και άλλους αριθμους ..για ανθρώπινες ζωές μιλάμε..

Έχεις την επιλογή κάποιος στην Κίνα να περνάει καλύτερα,να μην αυτοκτονεί βασικά,ή να έχεις μία συσκευή και να κάνεις λάθος πράξεις σε κοινή θέα όταν χέζεις.

Είναι προφανές τι διάλεξες.

Αλλά άμα πέρνεις λάικ από το Φώτη,κλείσε την οθόνη και κοίτα τον καθρέπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα εργοστάσια αυτά βέβαια κατασκευάζουν και τα κινητά των άλλων εταιρειών αλλά θα μου πεις ...τι σημασία έχει! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλίθιο χιούμορ του Kimmel που αρέσει σε κάτι κρύους Αμερικάνους, αστείο που χρησιμοποιήθηκε δεκάδες φορές στο παρελθόν και έχει κουράσει + το ότι είναι staged.

 

 

Λειτουργικά κόστη, διαφορετική φορολόγηση σε κάθε χώρα της συσκευής και άλλα πολλά. Σίγουρα έχει κέρδος και πολύ υψηλό και σίγουρα η τιμή είναι υψηλή. Ειδικά σε μια χρεωκοπημένη χώρα όπως η δική μας. Δεν μου αρέσουν οι υπερβολές όμως για να βγάλουμε την εμπάθεια μας προς την Apple. Και δεν μου αρέσουν τα δυο μέτρα και σταθμά! Μια εταιρεία είναι κακή οι άλλες όχι.

Εγώ κατοικώ στο εξωτερικό το κόστος του iPhone X είναι επίσης υψηλό και με όσους το έχω συζητήσει έχουν  την ίδια άποψη, ζούμε σε μία εποχή που ο πληθωρισμός έχει ρημάξει την οικονομία και όταν έχεις οικογένεια και παιδιά και σου πλασάρει η κάθε εταιρία συσκευές με κόστος 1200-1400€, κόστος για ένα τηλέφωνο, συγγνώμη αλλά είναι πραγματικά θρασύτατο και γελοίο ειδικά όταν ο CEO της εταιρίας βγαίνει και λέει ότι "Τα προϊόντα μας δεν είναι μόνο για τους πλούσιους αλλά για όλο τον κόσμο" με συγχωρείς Tim αλλά με 1400€ παίρνω αυτοκίνητο ή μια φετινή ναυαρχίδα και ένα ακριβό Notebook και έχω παραπάνω από ένα τηλέφωνο ή στην τελική παίρνω την ναυαρχίδα και μου μένουν τουλάχιστον 900€ στην τσέπη να τα επενδύσω σε κάτι χρησιμότερο.

 

Μιζερομνια θα το λεω πλεον...φτανει...

Μιζερομνία επειδή δεν βρίσκουμε λογική την κοστολόγηση ενός τηλεφώνου στα 1400€? Σε ποιον πλανήτη ζεις και τι δουλειά κάνεις; Εκτός αν σε τρέφουν άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικαιολογία στο τέλος περιττεύει νομίζω.

Συγχαρητήρια λοιπόν που δεν έχεις συνείδηση.

Και εις ανώτερα.

Το γελοιο στην ολη υποθεση ειναι οτι εσυ νομιζεις οτι εχεις συνειδηση επειδη απλα αγοραζεις ενα διαφορετικο προιον.

Κι εις ανωτερα.

 

Εγώ κατοικώ στο εξωτερικό το κόστος του iPhone X είναι επίσης υψηλό και με όσους το έχω συζητήσει έχουν  την ίδια άποψη, ζούμε σε μία εποχή που ο πληθωρισμός έχει ρημάξει την οικονομία και όταν έχεις οικογένεια και παιδιά και σου πλασάρει η κάθε εταιρία συσκευές με κόστος 1200-1400€, κόστος για ένα τηλέφωνο, συγγνώμη αλλά είναι πραγματικά θρασύτατο και γελοίο ειδικά όταν ο CEO της εταιρίας βγαίνει και λέει ότι "Τα προϊόντα μας δεν είναι μόνο για τους πλούσιους αλλά για όλο τον κόσμο" με συγχωρείς Tim αλλά με 1400€ παίρνω αυτοκίνητο ή μια φετινή ναυαρχίδα και ένα ακριβό Notebook και έχω παραπάνω από ένα τηλέφωνο ή στην τελική παίρνω την ναυαρχίδα και μου μένουν τουλάχιστον 900€ στην τσέπη να τα επενδύσω σε κάτι χρησιμότερο.

Δηλαδη ας πουμε στο Auto Τριτη forum, καθεσαι και γραφεις τα ιδια για την Ferrari και την Porche;

Ανεκαθεν καποια προιοντα δεν απευθυνονται στον μεσο καταναλωτη.

Παντα υπηρχε αυτο.

Εγω προσωπικα, αν και τα παραπανω δεν απευθυνονται στη δικη μου τσεπη, οταν τα βλεπω στο δρομο τα θαυμαζω.

Και σιγουρα οχι για την τιμη τους.

 

Το ξερω οτι κατα βαθος θα ηθελες η Apple να απευθυνεται και σε σενα τιμολογιακα, αλλα ξεπερασε το καποτε.

Καποια προιοντα απλα δεν απευθυνονται σε ολα τα target groups, αυτο οι εταιριες το ξερουν καλα και δεν θα το αλλαξει τωρα η Apple, η Ferrari για χαρη σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Μιζερομνία επειδή δεν βρίσκουμε λογική την κοστολόγηση ενός τηλεφώνου στα 1400€? Σε ποιον πλανήτη ζεις και τι δουλειά κάνεις; Εκτός αν σε τρέφουν άλλοι.

 

Μμμμμμμ περάσαμε στην επόμενη φάση...

...με συγχωρείς Tim αλλά με 1400€ παίρνω αυτοκίνητο ή μια φετινή ναυαρχίδα και ένα ακριβό Notebook και έχω παραπάνω από ένα τηλέφωνο ή στην τελική παίρνω την ναυαρχίδα και μου μένουν τουλάχιστον 900€ στην τσέπη να τα επενδύσω σε κάτι χρησιμότερο.

 

 

Το iphone και κάθε smartphone δεν είναι είδος ανάγκης και απαραίτητο αγαθό. Ανήκει στα αγαθά πολυτελείας και δεν είναι αναγκαίο για κανέναν. Άρα όσοι το αποκτούν σημαίνει πως έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν και το κάνουν για τους δικούς του λόγους ο καθένας. Με την ίδια λογική που κάποιος θα δώσει 1000 ευρώ για 50γρ καφέ απο μια σπάνια ποικιλία ή γιατί τους κόκκους καφέ τους χ@ζει ένα ζώο που του αρέσει ο καφές! Σε κάθε περίπτωση όμως, μπορείς να απολαύσεις καλό καφέ και με 5 ευρώ το σακουλάκι. It's up 2 you!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμμμμ περάσαμε στην επόμενη φάση...

 

Το iphone και κάθε smartphone δεν είναι είδος ανάγκης και απαραίτητο αγαθό. Ανήκει στα αγαθά πολυτελείας και δεν είναι αναγκαίο για κανέναν. Άρα όσοι το αποκτούν σημαίνει πως έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν και το κάνουν για τους δικούς του λόγους ο καθένας. Με την ίδια λογική που κάποιος θα δώσει 1000 ευρώ για 50γρ καφέ απο μια σπάνια ποικιλία ή γιατί τους κόκκους καφέ τους χ@ζει ένα ζώο που του αρέσει ο καφές! Σε κάθε περίπτωση όμως, μπορείς να απολαύσεις καλό καφέ και με 5 ευρώ το σακουλάκι. It's up 2 you!

Όταν έχεις συνηθίσει να δίνεις μέχρι 700€ για ένα Smartphone της Apple και είσαι δεμένος με το οικοσύστημα από θέμα υπηρεσιών, αγορασμένων εφαρμογών και media, κοιτάς για το επόμενο κάποια στιγμή και όταν βλέπεις ότι κοστίζει τα διπλά λεφτά από αυτά που έδινες στο παρελθόν ναι σε ενοχλεί ως καταναλωτή που επένδυσες τόσα χρόνια λεφτά στο οικοσύστημα. Οπότε τα περι καφέ είναι άκυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας πούμε ότι ζούμε στο 3.000 πΧ. Εγώ είμαι στην Ελλάδα και καλλιεργώ όσα χρειάζομαι να καταναλώσω. 
Στο Εκουαδόρ είναι ένας οικογενειάρχης ντόπιος που μία μέρα ενώ σκαρφάλωνε να κόψει μπανάνες έπεσε και σκοτώθηκε.
Φέρω καμία ευθύνη για τον θάνατό του;
Πάμε στο σήμερα.
Πάω σουπερμάρκετ και αγοράζω μπανάνες. 
Κάποιος στο Εκουαδόρ ενώ είχε σκαρφαλώσει στο δέντρο να τις κόψει σκοτώνεται.
Φέρω ευθύνη για τον θάνατό του;
Και ας πούμε ότι στην δεύτερη περίπτωση φέρω ευθύνη, είμαι υπεύθυνος και για τον θάνατο ανθρακωρύχου στην Νότια Αφρική και ας μην έχω αγοράσει ποτέ διαμάντι αλλά ίσως να αγοράσω κάποτε;
Είμαστε όλοι συνένοχοι όταν βάζουμε βενζίνη επειδή μπορεί να προέρχεται από χώρα της μέσης ανατολής και να έχουν σκοτωθεί άνθρωποι εκεί λόγο πολέμου;

Φταίει η Apple αν ο άλλος θέλει να παίρνει το τελευταίο μοντέλο day one;
Πριν από 3 μήνες πήρα το 5S μεταχειρισμένο με 150€ και έδωσα το 5 με 80€ και κάνω τη δουλειά μου. Αν κάποιος ενώ έχει το 8 έχει παραγγείλει το X και το θέλει εχτές, δεν φταίει η Apple που το πουλάει 1400€.
Ή κάνω λάθος;

 

Κάτσε για να καταλάβω βρίσκεις εσύ λογικό το ότι έδωσες 150€ για να πάρεις 4ων χρονών μεταχειρισμένο κινητό που προφανώς το έκανες επειδή δεν ήθελες να δώσεις παραπάνω αλλά ήθελες όπωσδήποτε iPhone; Σοβαρευτείτε και ο άλλος πατάει ότι του αρέσει κιόλας και μετά από 6 μήνες το X πάλι τόσο θα έχει δεν θα πέσει η τιμή του, ούτε η τιμή του 8. Θέλετε και τα λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...