Προς το περιεχόμενο

εντολη σε τερματικο


giorgosmcmc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα επιτραπεζιο υπολογιστη συνδεδεμενο καλωδιακα με ethernet στο modem και αλλο ενα λαπτοπ που ''παιζω'' με linux συνδεδεμενο στο ιδιο montem ασυρματα, αν συνδεθω με proxy, vpn κτλπ στο λαπτοπ θα ειμαι "αορατος" και στον επιτραπεζιο υπολογιστη θα βλεπει την ιδια ip και ο επιτραπεζιος?

 

Που θελω να καταληξω, δλδ αν συνδεθω σε κακο proxy στο λαπτοπ και κολλησω ας πουμε καποιον ιο ή malware θα εχω προβλημα και στον επιτραπεζιο επειδη ειναι στο ιδιο δικτυο ή δεν υπαρχει τετοιο θεμα? Δηλαδη ειναι τελειως ανεξαρτητο το ενα με το αλλο.

 

Και δευτερον θελω να μου πειτε σας παρακαλω ενα τροπο να τρεξω στο τερματικο την εντολη sudo apt-get install network-manager-openvpn, εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα να το ψαχνω καθε φορα που τρεχω την εντολη στο τερματικο μου βγαζει [sudo] password for ''το username μου'': και κολλαει εκει δε κανει τιποτα και δε με αφηνει να πληκτρολογησω τιποτα ουτε καν να κανω copy paste οπως κανει ο τυπος εδω στο βιντεο και του το προχωραει χωρις καν να πατησει τιποτα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τοπικό δίκτυο δε θα είσαι "αόρατος" . Η ΙΡ του laptop μπορείς να τη δεις στο desktop μέσα από τις ρυθμίσεις του router. Ο "κακός" proxy δεν θα σου κολλήσει κάποιο malware και δε θα έχεις πρόβλημα στον επιτραπέζιο. Θα έχεις πρόβλημα ΑΝ και μόνο ΑΝ κατεβάσεις κάτι που ενδεχομένως να είναι μολυσμένο και να το μοιραστείς με το desktop που έχεις windows.

 

Και δευτερον θελω να μου πειτε σας παρακαλω ενα τροπο να τρεξω στο τερματικο την εντολη sudo apt-get install network-manager-openvpn, εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα να το ψαχνω καθε φορα που τρεχω την εντολη στο τερματικο μου βγαζει [sudo] password for ''το username μου'': και κολλαει εκει δε κανει τιποτα και δε με αφηνει να πληκτρολογησω τιποτα ουτε καν να κανω copy paste οπως κανει ο τυπος εδω στο βιντεο και του το προχωραει χωρις καν να πατησει τιποτα :/

 

δεν κολλάει απλά περιμένει να βάλεις τον κωδικό που έχεις ως χρήστης. Δηλαδή αν έχεις κωδικό "vangelitsa" θα τον γράψεις και θα πατήσεις enter. Ασχέτως αν δε φαίνεται τίποτα το λαμβάνει κανονικά.

 

Αν είσαι με Kali το default password του Kali (δηλαδή αν είσαι ο root χρήστης) είναι toor

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2ο. Σου ζηταει τον κωδικο σου, απλα δεν τον δειχνει, ουτε δειχνει αστερακια, για λογους ασφαλειας Τον δινεις κανονικα, πατας enter και βαζει το πακετο που θες. Αν θες κατι πιο user friendly, βρες το network-manager-openvpn στο ubuntu software center (νομιζω οτι λεγεται ετσι, δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε) και κανε την εγκατασταση του απο εκει. 

 

Για το vpn. Η ιντερνετικη ip που θα παρει ο υπολογιστης απο το εκαστοτε vpn ισχυει μονο για το συγκεκριμενο υπολογιστη, οχι για ολους οσους ειναι στο ιδιο δικτυο με αυτον. Αν κολλησεις κατι, ο μονος τροπος να διαδωθει και να παει στον αλλο υπολογιστη του δικτυου ειναι αν εχουν οι 2 υπολογιστες κατι κοινοχρηστο μεταξυ τους που θα τους επιτρεπει να ανταλλαξουν αρχεια, πχ καποιο samba share. Αλλιως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τοπικό δίκτυο δε θα είσαι "αόρατος" . Η ΙΡ του laptop μπορείς να τη δεις στο desktop μέσα από τις ρυθμίσεις του router. Ο "κακός" proxy δεν θα σου κολλήσει κάποιο malware και δε θα έχεις πρόβλημα στον επιτραπέζιο. Θα έχεις πρόβλημα ΑΝ και μόνο ΑΝ κατεβάσεις κάτι που ενδεχομένως να είναι μολυσμένο και να το μοιραστείς με το desktop που έχεις windows.

 

 

δεν κολλάει απλά περιμένει να βάλεις τον κωδικό που έχεις ως χρήστης. Δηλαδή αν έχεις κωδικό "vangelitsa" θα τον γράψεις και θα πατήσεις enter. Ασχέτως αν δε φαίνεται τίποτα το λαμβάνει κανονικά.

 

Αν είσαι με Kali το default password του Kali (δηλαδή αν είσαι ο root χρήστης) είναι toor

Με ubuntu 17.10 ειμαι, πληκτρολογω και δε βγαζει τιποτα εκει που γραφει [sudo] password for username:

 

edit: ok το καταφερα! ευχαριστω για τη βοηθεια!

 

Αν θελω μετα να απενεργοποιησω το vpn ειναι ευκολο ή εχει αλλη διαδικασια σαν αυτη παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ubuntu 17.10 ειμαι, πληκτρολογω και δε βγαζει τιποτα εκει που γραφει [sudo] password for username:

 

Δε βγάζει(το κάνει για λόγους ασφαλείας)!!! Γράψε τον κωδικό σου και πάτα enter :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζει(το κάνει για λόγους ασφαλείας)!!! Γράψε τον κωδικό σου και πάτα enter :)

Ολα καλα, προχωραει κανονικα να δουμε τωρα αν θα το καταφερουμε γιατι εχει και αλλα settings, παντως τα kali δε τα αντεξα πολυ δυσκολα μιλαμε για παιδεμα, ουτε additional drivers μπορουσα να βαλω, εβαλα τα ubuntu τα βλεπω πολυ πιο user friendly.

Τωρα δε μπορω να βρω αυτο το icon για να συνεχισω τις ρυθμσεις ειναι τελειως διαφορετικο απ το tutorial στο βιντεο, ξερει κανεις που μπορω να το βρω? Δε μου το βγαζει πανω δεξια οπως θα επρεπε αν ειναι.

post-391493-0-75100600-1509965766.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάτα το win button και γράψε VPN και επέλεξε το πρώτο αποτέλεσμα (Network). Τι να σε κάνω έβαλες 17.10 και έπεσες πάνω σε όλες τις αλλαγές :)

ωχ καταλαβα δε το βλεπω να τα καταφερνω τα εχει εντελως διαφορετικα απ το tutorial!

Που ακριβως επιλεγω certificate στα ubuntu 17 για να βαλω τα crt μου? Ουτε καν μου το βγαζει καπου οπως στα ubuntu 15.

post-391493-0-73079400-1509967711_thumb.jpg

post-391493-0-90156100-1509967969_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...