Προς το περιεχόμενο

HP Inkjet Πολυμηχάνημα Deskjet 2632


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον εν λόγο εκτυπωτή μιας και είναι πάρα πολυ φθηνός. Ωστόσο λέει πως ο μηνιαιος κύκλος εκτυπώσεων είναι περίπου 1000 σελίδες(max) ενώ ο προτεινόμενος είναι 100.

 

Ερωτώ λοιπόν, αν γεμίζω μόνος τα μελανάκια και εκτυπώνω πολύ παραπάνω από ότι λένε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπερβείς κατα πολύ τις προδιαγραφές (π.χ. κάνεις δεκαπλάσιες εκτυπώσεις) τα ροδελάκια μέσα δεν θα αντέξουν.

έχουν υπολογίσει κύκλο ζωής στα εξαρτήματα του τροφοδότη χαρτιού για παράδειγμα και μπορεί να σου "σκάσει" το 2ο έτος αν το παρακάνεις.

 

σιγουρέψου ότι θα τυπώνεις φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μελάνι του είναι των 120 σελίδων με 5% επικάλυψη (άρα γύρω στις 30-40 σελίδες σε πραγματικές σελίδες).

Πρακτικά για να ξεπεράσεις τον μηνιαίο κύκλο εργασιών θα πρέπει να γεμίζεις το μελάνι κάθε μέρα.

 

Αυτή η σειρά εκτυπωτών είναι για κάποιον που θα τον πάρει να εκτυπώνει 5-10 σελίδες τον μήνα.

Για καμιά άλλη κατηγορία χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά φορά η πραγματικότητα ξεπερνά τις στατιστικές.

 

Έχω έναν παρόμοιας φιλοσοφίας τον hp1510 (εκτυπωτή σκάνερ)  πάνω από δύο χρόνια τον οποίο είχα πάρει σε

προσφορά 40 ευρώ.

Έχει ξεπεράσει σε εκτυπώσεις κάθε πρόβλεψη με το έγχρωμο μαμίσιο μελάνι και μαύρο πήρα 2ο τα οποία γεμίζω

μόνος με σύριγγα.

Φωτογραφίες - εκτυπώσεις άπειρες.Χτες και σήμερα μόνο έκανα πάνω από 70 (25 έγχρωμες οι άλλες ασπρόμαυρες)

για ασκήσεις της εγγονής μου οι περισσότερες.Πριν λίγο έκανα και γέμισμα γιατί στο έγχρωμο τελείωσε το κίτρινο.

Συνήθως είναι αυτό που τελειώνει πρώτο.

Θα πει κάποιος πως έπεσα σε λαχείο;;;

Δεν ξέρω.Μπορεί.Πάντως όταν έρθει η ώρα του για ανακύκλωση θα πάω σε κάτι παρόμοιο και όσο αντέξει,με την 

μόνη προϋπόθεση να παίζει με αναγεμισμένα μελάνια.

 

Αν είναι κάποιος να αγοράζει καινούργια δεν θα τον συνιστούσα γιατί όπως είπε και ο highpriest  εκτυπώνουν

πολύ λίγες σελίδες και δε συμφαίρει.

Επίσης για κάποιον που δεν το έχει ξανακάνει το γέμισμα θέλει εμπειρία.Δεν είναι απλή υπόθεση.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τον συγκεκριμένο εκτυπωτή δεν είναι θέμα στατιστικής. Ούτε οι δύο εκτυπωτές είναι ίδιας φιλοσοφίας και ας έχουν παρόμοια τιμή. Ο 2632 έχει πολύ ειδικό target group. Φτηνό σχετικά δοχείο συγκριτικά με άλλους, αλλά ελάχιστες σελίδες. Είναι για όσους εκτυπώνουν μια-δύο φορές τον μήνα, ή για όσους αφήνουν πάνω από τρίμηνο χωρίς εκτύπωση και τους ξεραίνεται το μελάνι, να μην κλαίνε όταν πάνε να πάρουν καινούριο. 

 

Το χαρακτηριστικό του έχει να κάνει με την εξαρχής χωρητικότητα των μελανιών του. 

Ο άνθρωπος λέει ότι θέλει να ξεπεράσει τις 1000 εκτυπώσεις τον μήνα που δίνει σαν μηνιαίο κύκλο. Μα ήδη ο μηνιαίος κύκλος είναι 35 σελίδες την μέρα! Κάθε μέρα θα είναι με μια σύριγγα στο χέρι να γεμίζει! Επίσης δεν θα μπορεί να γεμίζει συνέχεια το ίδιο δοχείο. Θα κάνει 2-3 γεμίσματα; Αντε 5-6 γεμίσματα στην καλύτερη και μετά η κεφαλή θα τα φτύσει. Θα πρέπει να πάρει καινούριο δοχείο.

 

Είναι σαν να αγοράζεις ένα μόνο ποτήρι και να λες ότι θα έχεις μόνο αυτό στο σπίτι για να γεμίζεις νερό και να ξεδιψάς. Φυσικά γίνεται και με σφηνοπότηρο ή ποτηράκι του Ελληνικού καφέ. Αλλά θα ήταν καλύτερα να πάρεις ένα ποτήρι κανονικής χωρητικότητας. 

 

 

Ας πάρει κάποιον HP που να έχει μελάνια που θα βγάλουν τουλάχιστον 300-400 σελίδες και ας γεμίζει εκείνα. Αυτή η σειρά εκτυπωτών που παίρνει τα μελάνια 304 είναι για όσους ΔΕΝ εκτυπώνουν αλλά θέλουν έναν εκτυπωτή στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Άλλης φιλοσοφίας γιατί.

Παίρνουν παρόμοια μελάνια με παρόμοιες τιμές απλά αλλάζει το νούμερό τους 301 ο ένας 304 ο άλλος 

με μικρή διαφορά στην εκτύπωση σελίδων.;;;;

 

Εγώ νομίζω ότι οι φτηνοί εκτυπωτές γενικά είναι σαν τα καρπούζια. :D Ότι σου κάτσει.

Ο δικός μου π.χ. 1510 έχει ξεπεράσει κάθε στατιστική ειδικά το έγχρωμο μελανάκι που μετά από 2+ χρόνια που

γεμίζω της μάνας του και ακόμη εκτυπώνει. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...