Προς το περιεχόμενο

Επέμβαση λέιζερ μυωπίας και πρόβλημα με τα φώτα


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Πριν 3 εβδομάδες έκανα επέμβαση λέιζερ μυωπίας με την μέθοδο femtosecond lasik. Η επέμβαση πήγε τελεία, βλέπω τελεία, καμία επιπλοκή, κανένα θέμα γενικότερα! Το μονο θέμα που εχω είναι οτι την νύχτα τα πίσω φώτα των αυτοκινήτων τα βλέπω σαν αστέρια, όπως επίσης και τις λευκες λαμπες απο τις κολόνες. Στην αρχή ειχα και ενα στεφάνι φωτός γυρο απο τα φωτα το οποιο εχει σχεδόν φύγει. Το αλλο θεμα με τα φώτα ομως παραμένει. Ο γιατρός μου ειπε να κανω υπομονή και θα φυγει μεσα στο 2μηνο. Ο ξάδερφος μου ειχε το ιδιο θεμα ακριβώς μετα απο απλη lasik το οποίο έφυγε μετα απο μισο χρόνο περίπου. Ποια ειναι η δικη σας γνώμη το εχει αντιμετωπισει κανένας? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας. Πριν 3 εβδομάδες έκανα επέμβαση λέιζερ μυωπίας με την μέθοδο femtosecond lasik. Η επέμβαση πήγε τελεία, βλέπω τελεία, καμία επιπλοκή, κανένα θέμα γενικότερα! Το μονο θέμα που εχω είναι οτι την νύχτα τα πίσω φώτα των αυτοκινήτων τα βλέπω σαν αστέρια, όπως επίσης και τις λευκες λαμπες απο τις κολόνες. Στην αρχή ειχα και ενα στεφάνι φωτός γυρο απο τα φωτα το οποιο εχει σχεδόν φύγει. Το αλλο θεμα με τα φώτα ομως παραμένει. Ο γιατρός μου ειπε να κανω υπομονή και θα φυγει μεσα στο 2μηνο. Ο ξάδερφος μου ειχε το ιδιο θεμα ακριβώς μετα απο απλη lasik το οποίο έφυγε μετα απο μισο χρόνο περίπου. Ποια ειναι η δικη σας γνώμη το εχει αντιμετωπισει κανένας? Ευχαριστώ.

 

Εμένα πάντως το φαινόμενο ghosting στο αριστερό μάτι δεν έφυγε ποτέ. Μαλάκας γιατρός, μαλακισμένη κλινική. Δεν είναι τόσο έντονο όσο στο παράδειγμα, ωστόσο είναι πολύ ενοχλητικό το βράδυ, ειδικά στην οδήγηση. Επίσης η οπτική οξύτητα την νύχτα μειώθηκε αρκετά, με τα γυαλιά έβλεπα καλύτερα. Αν κάποιος με ρωτούσε για LASIK, δε θα του τη συνιστούσα με τίποτα. Βέβαια τη μέρα στη οδήγηση ειδικά με δίκυκλο και η ευκολία του να φοράς γυαλιά ηλίου σε ότι σχήμα θες είναι μεγάλο πλεονέκτημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το φαινόμενο ghosting στο αριστερό μάτι δεν έφυγε ποτέ. Μαλάκας γιατρός, μαλακισμένη κλινική. Δεν είναι τόσο έντονο όσο στο παράδειγμα, ωστόσο είναι πολύ ενοχλητικό το βράδυ, ειδικά στην οδήγηση. Επίσης η οπτική οξύτητα την νύχτα μειώθηκε αρκετά, με τα γυαλιά έβλεπα καλύτερα. Αν κάποιος με ρωτούσε για LASIK, δε θα του τη συνιστούσα με τίποτα. Βέβαια τη μέρα στη οδήγηση ειδικά με δίκυκλο και η ευκολία του να φοράς γυαλιά ηλίου σε ότι σχήμα θες είναι μεγάλο πλεονέκτημα. 

Έχω ακούσει ότι όταν το πρόβλημα επιστρέφει μπορεί να σου κάνουν αν όχι τζάμπα φτηνότερα την διώρθωση. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει στην περίπτωση σου αλλά μου φαίνεται αρκετά σοβαρό. Ελπίζω να περάσει :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα lasik επέμβαση στη Θεσσαλονίκη

όλοι παίρνουν 1600 χωρίς απόδειξη   

 

καλή εναλλακτική για Αθήνα είναι το οφθαλμιατρείο αθηνών

 

Υπάρχουν φορές που στον Ήλιο δε μπορώ να βγω χωρίς γυαλιά ηλίου 

τα χρώματα τα βλέπω εντονότερα,όλα εκτός απ το μαύρο

τη νύχτα δλδ δε βλέπω τόσο καλά όσο πριν την εγχείρηση

 

 

θα πας πρώτα να κάνεις τη μέτρηση να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το ματι σου,αν μπορεί δλδ να χειρουργηθεί ή όχι

 

αυτη η εξέταση στοιχίζει από 50 μέχρι 150 ευρό,τα οποία αφαιρούνται από το 1600αρι αν κάνεις τελικά την εγχείρηση

η ίδια τακτική ακολουθείτε απ όλες τις κλινικές στη θεσσαλονικη 

 

εγώ επειδή δεν ειχα αποφασίσει σε ποια κλινική θα κανω τελικα την εγχείρηση,επέλεξα αυτή που χρέωνε τα λιγότερα για τον προεγχιριτικο έλεγχο,η΄ταν 50 ευρό,νομίζω ήταν στον Οφθαλμο,στον στρατιωτικό γιατρο

αλλα τελικά την εγχείρηση την έκανα στην Διάθλαση 

αυτές τις μέρες μάλιστα θα ξαναπαίξω να μου ρίξουν μια ματιά 

 

χαχα,το πιασες το λογοπαίγνιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει prk πριν 6 μηνες και περισσοτερο, το βραδυ τα βλεπω καπως θολα ολα, ο γιατρος ειχε πει οτι μεσα σε 1 με 2 μηνες ολα θα ειναι τελεια πραγμα που δεν ηταν..την ημερα παρεπιπτωντος ολα καλα ειναι.. Μου εστειλαν και αλλα παιδια εδω insomnia οτι εχουν το ιδιο θεμα και ολοι οι γιατροι λενε δεν μπορουν να βρουν κατι.. Με τα φυσικα δακρυα αν βαλεις για ελαχιστο χρονικο διαστημα τα βλεπεις ολα τελεια και μετα το ιδιο η ακομα χειροτερα..καποιοι λενε οτι θελει αρκετο καιρο ακομα να σταθεροποιηθει η οραση..αυτα προς γνωση και συμορφωση..

Καλησπέρα σας. Πριν 3 εβδομάδες έκανα επέμβαση λέιζερ μυωπίας με την μέθοδο femtosecond lasik. Η επέμβαση πήγε τελεία, βλέπω τελεία, καμία επιπλοκή, κανένα θέμα γενικότερα! Το μονο θέμα που εχω είναι οτι την νύχτα τα πίσω φώτα των αυτοκινήτων τα βλέπω σαν αστέρια, όπως επίσης και τις λευκες λαμπες απο τις κολόνες. Στην αρχή ειχα και ενα στεφάνι φωτός γυρο απο τα φωτα το οποιο εχει σχεδόν φύγει. Το αλλο θεμα με τα φώτα ομως παραμένει. Ο γιατρός μου ειπε να κανω υπομονή και θα φυγει μεσα στο 2μηνο. Ο ξάδερφος μου ειχε το ιδιο θεμα ακριβώς μετα απο απλη lasik το οποίο έφυγε μετα απο μισο χρόνο περίπου. Ποια ειναι η δικη σας γνώμη το εχει αντιμετωπισει κανένας? Ευχαριστώ.

 

Να περιμενεις στο χρονικο περιθωριο που σου προσδιορισε ο γιατρος, προκαταβολικα να μιλαμε για το τιποτα δεν εχει νοημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει ότι όταν το πρόβλημα επιστρέφει μπορεί να σου κάνουν αν όχι τζάμπα φτηνότερα την διώρθωση. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει στην περίπτωση σου αλλά μου φαίνεται αρκετά σοβαρό. Ελπίζω να περάσει :/

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναμπώ σε τέτοια διαδικασία, δεν είναι τόσο σοβαρό πλέον, και ούτε θα τους εμπιστευόμουν πάλι με τα μάτια μου, γιατί υπάρχει περίπτωση να το κάνουν χειρότερα + οτι είναι απωλεστική διαδικασία (αφαιρείς υλικό μόνο, δε μπορείς να προσθέσεις για διορθώσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πιο συχνή επιπλοκή του laser, και η πιο "αθώα". Το σύνηθες είναι να φύγουν οι ενοχλήσεις στους 3-6 μήνες. Σε αρκετούς και νωρίτερα. Έχει αναφερθεί όμως να κρατάνε και περισσότερο, 1 χρόνο max. Απ' την άλλη, αρκετοί λένε ότι είχαν τέτοιες ενοχλήσεις πριν το laser και μετά διορθώθηκαν.

 

Βρες ποιο τεχνητό δάκρυ σου ταιριάζει περισσότερο - βοηθάνε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....σίγουρα να μη λυπάσαι τα τεχνητά δάκρυα. Μπορεί να είναι λίγο ακριβά (και δε γράφονται), αλλά βοηθούν πολύ.

Ακριβώς, επειδή είναι παραφάρμακα, μπορείς να τα βρεις στο σκρουτζ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι για τεχνκα δακρυα μπορεις και αμπουλες με φυσικο ορο .

Δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Δε θα βλάψουν, αλλά για την περίπτωση δε θα προσφέρουν τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κόστισε όλο το σκηνικό; Γιατί ψήνομαι και εγώ κάποια στιγμή να κάνω. 

 

μαυρα 1000 ευρω κοστισε σε φιλο

1600 μου κόστισε απο 2000 γτ "κανονίστηκε" και κόψαμε την μιση απόδειξη. Ειχα βεβαία και προσφορά στα 1200 μαύρα αλλά δεν ήθελα εγω προσωπικά γιατι πολλά γίνονται μετέπειτα και αντε να αποδόσεις ευθύνες μετά χωρίς αποδείξεις καθόλου.... Την εκανα σε κληνικη στην Θεσσαλονίκη με τον προσωπικό μου οφθαλμίατρο απο το μερος που μενω. Λεπτομέρειες με pm μονο...

 

Εμένα πάντως το φαινόμενο ghosting στο αριστερό μάτι δεν έφυγε ποτέ. Μαλάκας γιατρός, μαλακισμένη κλινική. Δεν είναι τόσο έντονο όσο στο παράδειγμα, ωστόσο είναι πολύ ενοχλητικό το βράδυ, ειδικά στην οδήγηση. Επίσης η οπτική οξύτητα την νύχτα μειώθηκε αρκετά, με τα γυαλιά έβλεπα καλύτερα. Αν κάποιος με ρωτούσε για LASIK, δε θα του τη συνιστούσα με τίποτα. Βέβαια τη μέρα στη οδήγηση ειδικά με δίκυκλο και η ευκολία του να φοράς γυαλιά ηλίου σε ότι σχήμα θες είναι μεγάλο πλεονέκτημα. 

 

 

εχω κανει prk πριν 6 μηνες και περισσοτερο, το βραδυ τα βλεπω καπως θολα ολα, ο γιατρος ειχε πει οτι μεσα σε 1 με 2 μηνες ολα θα ειναι τελεια πραγμα που δεν ηταν..την ημερα παρεπιπτωντος ολα καλα ειναι.. Μου εστειλαν και αλλα παιδια εδω insomnia οτι εχουν το ιδιο θεμα και ολοι οι γιατροι λενε δεν μπορουν να βρουν κατι.. Με τα φυσικα δακρυα αν βαλεις για ελαχιστο χρονικο διαστημα τα βλεπεις ολα τελεια και μετα το ιδιο η ακομα χειροτερα..καποιοι λενε οτι θελει αρκετο καιρο ακομα να σταθεροποιηθει η οραση..αυτα προς γνωση και συμορφωση..

 

Είναι η πιο συχνή επιπλοκή του laser, και η πιο "αθώα". Το σύνηθες είναι να φύγουν οι ενοχλήσεις στους 3-6 μήνες. Σε αρκετούς και νωρίτερα. Έχει αναφερθεί όμως να κρατάνε και περισσότερο, 1 χρόνο max. Απ' την άλλη, αρκετοί λένε ότι είχαν τέτοιες ενοχλήσεις πριν το laser και μετά διορθώθηκαν.

 

Βρες ποιο τεχνητό δάκρυ σου ταιριάζει περισσότερο - βοηθάνε πολύ.

Δεν εχω ghosting καθολου.

 

Στην αρχή ειχα αυτο το οποίο εχει σχεδόν εξαφανιστεί:

corbis_rm_photo_of_foggy_night-300x204.j

 

Τώρα έχω αυτό:

hqdefault.jpg

 

Στην αρχή το είχα σε όλα τα φωτιζόμενα αντικείμενα, όπως φανάρια, φωτεινές επιγραφές, φώτα αυτοκίνητων, κολόνες φωτισμού/ΔΕΗ. Πλέων το έχω μόνο στης κολόνες φωτισμου και στα πίσω φώτα των αυτοκίνητων. Το οποίο χωρίς να το γνωρίζω, επειδή αναφέρθηκε παραπάνω, με το που βάλω σταγόνες σχεδόν εξαφανίζεται! Άρα είναι θεμα μερικής ξυροφθαλμιας που αντιμετωπίζω λογο της επέμβασης! Αρα οσο υποχωρεί η ξηροφθαλμια θα υποχωρει και αυτο μαζι! Κατι που συμβαινει ηδη, δηλαδη μερα με την μερα απο λιγο υποχωρεί σταδιακά. Πάντως ενας γρήγορος τρόπος για να φύγει η ξηροφθαλμια άμεσα, εκτως απο τα τεχνητά δάκρυα και το τζελ τη νύχτα ειναι αυτές η βιταμίνες. Διώχνουν την ξηροφθαλμια μέσα σε ενα τρίμηνο πολυ γρήγορα αλλα ειναι ακριβουτσικες της έπαιρνα παλιά που ειχα χοντρό θέμα με ξηροφθαλμια: https://www.skroutz.gr/s/10994739/Thera-Tears-Eye-Nutrition-Omega-3-1200mg-90-%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...