Προς το περιεχόμενο

Επέμβαση λέιζερ μυωπίας και πρόβλημα με τα φώτα


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/6/2018 στις 2:10 ΜΜ, sakas4 είπε

Οχι σε κλιματιστικο δεν εκτείθονται και σε παραθυρο αμα τυχει είναι και τα δύο....

Είπαμε, αυτή θα ήταν μια από τις πιθανές αιτίες που θα μπορούσες να ελέγξεις και μόνος σου. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον η γνώμη του οφθαλμιάτρου σου όταν σε εξετάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, DrNick είπε

Είπαμε, αυτή θα ήταν μια από τις πιθανές αιτίες που θα μπορούσες να ελέγξεις και μόνος σου. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον η γνώμη του οφθαλμιάτρου σου όταν σε εξετάσει.

Ανέφερα προηγουμένως τι μου είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, sakas4 είπε

Ανέφερα προηγουμένως τι μου είπε.

Α, δεν κατάλαβα ότι σε είχε εξετάσει, νόμιζα ότι ήταν τηλεφωνικά. Οπότε όλα καλά. Καλή ανάρρωση και καλύτερη απόλαυση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DrNick είπε

Α, δεν κατάλαβα ότι σε είχε εξετάσει, νόμιζα ότι ήταν τηλεφωνικά. Οπότε όλα καλά. Καλή ανάρρωση και καλύτερη απόλαυση!

Ναι όλα καλά και ελπίζω όσο περνάει ο καιρός να διορθώνεται :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, πριν από 10 μέρες υποβληθηκα σε λειζερ μυωπίας με pkr. Αρχικά έβλεπα σχετικά καθαρά από τη στιγμή που μου αφαιρέθηκαν οι προστατευτικοι φακοί άρχισα να βλέπω πιο θολά. Σήμερα ο οφθαλμίατρο με ενημέρωσε ότι στο ένα μάτι έχω αστιγματισμό και στο άλλο υπερνετρωπια. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gianna1977 είπε

Καλησπέρα σας, πριν από 10 μέρες υποβληθηκα σε λειζερ μυωπίας με pkr. Αρχικά έβλεπα σχετικά καθαρά από τη στιγμή που μου αφαιρέθηκαν οι προστατευτικοι φακοί άρχισα να βλέπω πιο θολά. Σήμερα ο οφθαλμίατρο με ενημέρωσε ότι στο ένα μάτι έχω αστιγματισμό και στο άλλο υπερνετρωπια. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο; 

Καλημερα.Αυτο δεν προϋπηρχε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Gianna1977 είπε

Καλησπέρα σας, πριν από 10 μέρες υποβληθηκα σε λειζερ μυωπίας με pkr. Αρχικά έβλεπα σχετικά καθαρά από τη στιγμή που μου αφαιρέθηκαν οι προστατευτικοι φακοί άρχισα να βλέπω πιο θολά. Σήμερα ο οφθαλμίατρο με ενημέρωσε ότι στο ένα μάτι έχω αστιγματισμό και στο άλλο υπερνετρωπια. Έχει τύχει σε κάποιον άλλο; 

Καλημέρα! Μέσα στις πρώτες 10 μέρες δεν έχει σταθεροποιηθεί το αποτέλεσμα της επέμβασης. Η θαμπή όραση οφείλεται στο ότι το επιθήλιο του κερατοειδούς έχει μεν κλείσει (γι' αυτό και δεν υπάρχουν ενοχλήσεις, αίσθημα ξένου σώματος, φωτοφοβία), αλλά ακόμα δεν έχουν αποκατασταθεί όλες του οι στιβάδες για να έχει την τελική οπτική λειτουργικότητα. Ο φακός επαφής συγκρατούσε δάκρυα που εξομάλυναν το οπτικό αποτέλεσμα. Τώρα χρειάζεται υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί η αποκατάσταση του επιθηλίου. Είναι χαρακτηριστικό ότι αμέσως μετά τη χρήση τεχνητών δακρύων η όραση πρέπει να βελτιώνεται (σημαντικά μεν, παροδικά δε). Υπομονή μερικές μέρες ακόμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα έκανα πριν 2 μέρες την μέθοδο LASIK στο αριστερό λόγω αμβλυωπιας και υπερμετρωπίας..βλέπω αρκετά θολά από το αριστερό μάτι αν και πριν την επέμβαση πάλι θολά έβλεπα απλά είναι διαφορετικο..δεν έχω κάποια άλλη επιπλοκή απλά έχω αγχωθει..πόσο περίπου καιρό θα πάρει για να δω αποτελέσματα?Εκτός αυτό υπάρχει και περίπτωση να ξαναχρειαστει επέμβαση στο μέλλον? Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, 23χρονος εδω με επέμβαση Laser transPRK (χωρίς φλαπ και χωρίς τιποτα μονο λειζερ)!

στον 2ο μήνα άρχισα να εχω τα φαινόμενα starbursts, haze, και κακή νυχτερινή όραση λόγω αυτόν των επιπλοκών). 

Ο λόγος; Μεγαλη κόρη ματιού! Αυτο σημαίναι οτι δεν επρεπε να εχει γίνει η επέμβαση! Ευτυχώς που δεν εκανα lasik γιατι τα προβλήματα θα ηταν χειρότερα. Ο γιατρός που εκανε την επέμβαση εχει δίκη του κλινική και θεωρείται κορυφαίος! Ολοι οι συνάδελφοι του μου το λενε! Η σιγουριά του ομως μου εκανε ζημιά που δυςτυχως δεν αντιμετωπίζεται. Μονο με κολλύρια που μικραίνουν την κόρη αλλα δεν μπορεις να τα χρησιμοποιείς συνέχεια λόγω παρενεργειών!

Δυςτυχως πριν κανω την επέμβαση δεν ειχα κανει την καλύτερη έρευνα. Υπαρχει ενα site (lasikcomplications) που αναφέρει όλες τις επιπλοκες απο εμπειρία ανθρώπων και οχι υποτιθέμενα! 

Καλο θα ηταν κάποιος να το διαβάσει πριν προχωρήσει σε τετοια απόφαση. Η επέμβαση δεν ειναι για ολους! Και δεν ειναι θεμα πάχους κερατοειδούς ΜΟΝΟ, αλλα και μέγεθος κόρης!!! Πολυ σημαντικό!!

η μονο λύση σε αυτο το προβλημα σημερα ειναι τα scleral lenses που φτιάχνουν 2-3 γιατροί στην Αμερική. Το κόστος ειναι γύρω στα 4000€. Και αυτο γιατι οι φακοί αυτοί δημιουργούνται αποκλειστικά για τα ματια σου.

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, saintser said:

Παιδιά, 23χρονος εδω με επέμβαση Laser transPRK (χωρίς φλαπ και χωρίς τιποτα μονο λειζερ)!

στον 2ο μήνα άρχισα να εχω τα φαινόμενα starbursts, haze, και κακή νυχτερινή όραση λόγω αυτόν των επιπλοκών). 

Ο λόγος; Μεγαλη κόρη ματιού! Αυτο σημαίναι οτι δεν επρεπε να εχει γίνει η επέμβαση! Ευτυχώς που δεν εκανα lasik γιατι τα προβλήματα θα ηταν χειρότερα. Ο γιατρός που εκανε την επέμβαση εχει δίκη του κλινική και θεωρείται κορυφαίος! Ολοι οι συνάδελφοι του μου το λενε! Η σιγουριά του ομως μου εκανε ζημιά που δυςτυχως δεν αντιμετωπίζεται. Μονο με κολλύρια που μικραίνουν την κόρη αλλα δεν μπορεις να τα χρησιμοποιείς συνέχεια λόγω παρενεργειών!

Δυςτυχως πριν κανω την επέμβαση δεν ειχα κανει την καλύτερη έρευνα. Υπαρχει ενα site (lasikcomplications) που αναφέρει όλες τις επιπλοκες απο εμπειρία ανθρώπων και οχι υποτιθέμενα! 

Καλο θα ηταν κάποιος να το διαβάσει πριν προχωρήσει σε τετοια απόφαση. Η επέμβαση δεν ειναι για ολους! Και δεν ειναι θεμα πάχους κερατοειδούς ΜΟΝΟ, αλλα και μέγεθος κόρης!!! Πολυ σημαντικό!!

η μονο λύση σε αυτο το προβλημα σημερα ειναι τα scleral lenses που φτιάχνουν 2-3 γιατροί στην Αμερική. Το κόστος ειναι γύρω στα 4000€. Και αυτο γιατι οι φακοί αυτοί δημιουργούνται αποκλειστικά για τα ματια σου.

Αυτα!

Για να μην έχουμε πάνω από 1 topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...