Προς το περιεχόμενο

Επέμβαση λέιζερ μυωπίας και πρόβλημα με τα φώτα


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εχω παει σε 3 γιατρούς εκ των οποιον ο ενας "μεγαλογιατρος" ακουστε τι μου ειπαν για τα προβληματα.1ος λεει η επεμβαση κανονικα γίνεται για να απεξαρτηθεις απτα γυαλια(ναι αλλα χωρις προβλήματα τετοιου ειδους).2ος ο μεγαλος λέει ε ειναι σα μια γρατζουνια στο αυτοκινητο αν θες να καθεσε να τη κοιτας κατσε(η γρατζουνια φτιάχνεται τουλάχιστον).και ο 3ος λεει το γαλα χυθηκε και δε μπορεις να το μαζεψεις(ναι αλλα γαλα υπαρχει κι αλλο) παραδειγματα που και σε παιδακια να τα πεις θα γελανε.δλδ μετα απολα αυτα τι θα σας ερθει στο μυαλο να κανετε για πειτε μου.εγω φταιω να γυρναω και να κακολογω τους γιατρους που δηθεν θελουν το καλυτερο για τους ενδιαφερομενους και οχι ασθενης και πελάτες οπως οι περισσότεροι μας λενε γτ στη πραγματικοτητα ασθενεις και πελάτες μας θελουν για μια ζωη με αυτα τα αισχη επεμβασεις που κανουν.ετσι βγαινει το όνομα των γιατρών και ο κοσμος εχει αρχισει και τους φοβαται και καλα κανει.και να μη μιλησουμε και για τον ορκο που εχουν παρει και τον εχουν κανει σα τα μουτρα τους αλλα απο τοτε εβλεπε ο Ιπποκράτης την απληστια των γιατρων και μετα απο τοσα χρονια αποδυκνειεται χιλιες φορες αληθινος στη προβλεψη του.

Επεξ/σία από Diim86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά παιδιά ο γιατρός είχε δίκιο μου φαίνεται για το δίμηνο... Είμαι στον ένα μήνα παρά 3 μέρες που έκανα την επέμβαση και η ενόχληση με τα φώτα που έχω εχει αρχίσει σταδιακά να εξαφανίζεται! Ειδικά το τελευταιο διήμερο εχει μεγάλη βελτίωση και αποχωρεί και σταδιακά και η ξηροφθαλμια, με αποτέλεσμα γενικότερα να γίνεται ακόμη καλύτερη η ήδη άριστη όραση μου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα σας. Πριν 3 εβδομάδες έκανα επέμβαση λέιζερ μυωπίας με την μέθοδο femtosecond lasik. Η επέμβαση πήγε τελεία, βλέπω τελεία, καμία επιπλοκή, κανένα θέμα γενικότερα! Το μονο θέμα που εχω είναι οτι την νύχτα τα πίσω φώτα των αυτοκινήτων τα βλέπω σαν αστέρια, όπως επίσης και τις λευκες λαμπες απο τις κολόνες. Στην αρχή ειχα και ενα στεφάνι φωτός γυρο απο τα φωτα το οποιο εχει σχεδόν φύγει. Το αλλο θεμα με τα φώτα ομως παραμένει. Ο γιατρός μου ειπε να κανω υπομονή και θα φυγει μεσα στο 2μηνο. Ο ξάδερφος μου ειχε το ιδιο θεμα ακριβώς μετα απο απλη lasik το οποίο έφυγε μετα απο μισο χρόνο περίπου. Ποια ειναι η δικη σας γνώμη το εχει αντιμετωπισει κανένας? Ευχαριστώ.

Στις 3 εβδομάδες δεν έχει επουλωθεί το μάτι σου. Δώσε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα PRK για διόρθωση μυωπίας το 2000. Δεδομένου οτι η επέμβαση έγινε με τεχνολογία σχεδόν 20ετίας, αυτά που γράφω παρακάτω ίσως δέν ισχύουν με τη σημερινή τεχνολογία.

 

Ο γιατρός το επέλεξε έναντι του LASIK γιατι το θεωρησε πιό ασφαλές καθώς δέν υπάρχει θέμα αποκόλλησης, ή ότι άλλο πρόβλημα σχετίζεται με το flap.

 

Το μειονέκτημα του PRK είναι οτι τις πρώτες 4-5 ημέρες το μάτι πονάει αφόρητα και πρέπει να βάζεις παυσίπονο κολλύριο κάθε μερικές ώρες. Το άλλο μειονέκτημα του PRK είναι οτι έχεις λίγο χειρότερο τελικό αποτέλεσμα στην όραση (hazing) σε σχέση με ένα επιτυχημένο LASIK και παραπάνω ξηροφθαλμία.

 

Η μλκία είναι οτι όλα αυτά μου τα είπε ο γιατρός περίπου μία εβδομάδα μετά την εγχείριση. Τον είχαμε ρωτήσει για παρενέργειες κτλ και ούτε την ξηροφθαλμία, ούτε το hazing ανέφερε. Μάλιστα ούτε κάν μου είχε πει για τον πόνο, με αποτέλεσμα την πρώτη νύχτα να μήν μπορώ να κοιμηθώ απο τον πόνο. Κατέβασα μία ολόκληρη καρτέλα Depon, αλλά όπως διαπίστωσα δέν έχει κανένα αποτέλεσμα στον πόνο των ματιών.

 

Την επόμενη μέρα το πρωί που πήγα εκτάκτως και μου έδωσε το κολλύριο έκανε σαν να είναι κατι σπάνιο ο πόνος, ενώ όπως έμαθα μετά είναι το απολύτως αναμενόμενο.

 

Μάλιστα πρίν καταλήξω στον συγκεκριμένο είχα επισκευτεί τουλάχιστον άλλους δύο, και ούτε αυτοί μου είπαν αυτά τα πράγματα. Απ όσο διαβάζω τα προηγούμενα σχόλια εδώ σε αυτό το thread καταλαβαίνω οτι οι γιατροί δέν έχουν αλλάξει απο τότε, η ελλιπής πληροφόρηση συνεχίζεται.

 

 

Στο δια ταύτα τώρα, το haze και η ξηροφθαλμία 20 χρόνια μετά έχουν μειωθεί δραματικά, όμως υπάρχουν ακόμα σε ένα πολύ μικρό βαθμό. Θα έλεγα οτι ήταν έντονα για τα πρώτα 2-3 χρόνια περίπου αλλά απο κεί και πέρα υπήρξε μεγάλη βελτίωση, και μετά όσο περνούσαν τα χρόνια βελτιωνόταν ακόμα πιό πολύ. Δακρυα χρησιμοποιούσα τακτικά για τον πρώτο χρόνο μόνο, μετά τα είχα μόνο για έκτακτες περιπτώσεις, πχ μετά απο πολλή ώρα διάβασμα/υπολογιστή και μετά τα έκοψα εντελώς.

 

Ιδιαίτερο πρόβλημα με το έντονο φώς δέν θυμάμαι να είχα, αυτό πρέπει να πέρασε ολοκληρωτικά στο πρώτο εξάμηνο. Επίσης θυμάμαι στην αρχή, στην οδήγηση τη νύχτα έβλεπα τα λευκά χρώματα να μπλεδίζουν ελαφρώς, αλλά και αυτό πέρασε πολύ γρήγορα.

 

Αυτή τη στιγμή το haze υπάρχει σαφέστατα με τα φώτα τη νύχτα αλλά σε τέτοιο μικρό βαθμό που δεν με επηρρεάζει να δω καθαρά τα περιγράμματα ή να δίαβάσω κείμενο. Ίσως σε πολύ οριακές καταστάσεις, για παράδειγμα μια πινακίδα σε μεγάλη απόσταση που κάποιος με 100% καλή όραση μπορεί να διαβάσει οριακά, εγώ δέν θα μπορώ να τη διαβάσω.

 

Πάντως είμαι 100% ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και δέν το έχω μετανοιώσει καθόλου, παρά τα αρνητικά.Ρεαλιστικά, βλέπω καλύτερα απ ότι θα έβλεπα με τα γυαλιά, καθώς και αυτά πρέπει να είναι απόλυτα καθαρά, να μήν έχουν γρατσουνιές και να μήν κάνουν αντανακλάσεις για να βλέπεις τέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα PRK για διόρθωση μυωπίας το 2000. Δεδομένου οτι η επέμβαση έγινε με τεχνολογία σχεδόν 20ετίας, αυτά που γράφω παρακάτω ίσως δέν ισχύουν με τη σημερινή τεχνολογία.

 

Ο γιατρός το επέλεξε έναντι του LASIK γιατι το θεωρησε πιό ασφαλές καθώς δέν υπάρχει θέμα αποκόλλησης, ή ότι άλλο πρόβλημα σχετίζεται με το flap.

 

Το μειονέκτημα του PRK είναι οτι τις πρώτες 4-5 ημέρες το μάτι πονάει αφόρητα και πρέπει να βάζεις παυσίπονο κολλύριο κάθε μερικές ώρες. Το άλλο μειονέκτημα του PRK είναι οτι έχεις λίγο χειρότερο τελικό αποτέλεσμα στην όραση (hazing) σε σχέση με ένα επιτυχημένο LASIK και παραπάνω ξηροφθαλμία.

 

Η μλκία είναι οτι όλα αυτά μου τα είπε ο γιατρός περίπου μία εβδομάδα μετά την εγχείριση. Τον είχαμε ρωτήσει για παρενέργειες κτλ και ούτε την ξηροφθαλμία, ούτε το hazing ανέφερε. Μάλιστα ούτε κάν μου είχε πει για τον πόνο, με αποτέλεσμα την πρώτη νύχτα να μήν μπορώ να κοιμηθώ απο τον πόνο. Κατέβασα μία ολόκληρη καρτέλα Depon, αλλά όπως διαπίστωσα δέν έχει κανένα αποτέλεσμα στον πόνο των ματιών.

 

Την επόμενη μέρα το πρωί που πήγα εκτάκτως και μου έδωσε το κολλύριο έκανε σαν να είναι κατι σπάνιο ο πόνος, ενώ όπως έμαθα μετά είναι το απολύτως αναμενόμενο.

 

Μάλιστα πρίν καταλήξω στον συγκεκριμένο είχα επισκευτεί τουλάχιστον άλλους δύο, και ούτε αυτοί μου είπαν αυτά τα πράγματα. Απ όσο διαβάζω τα προηγούμενα σχόλια εδώ σε αυτό το thread καταλαβαίνω οτι οι γιατροί δέν έχουν αλλάξει απο τότε, η ελλιπής πληροφόρηση συνεχίζεται.

 

 

Στο δια ταύτα τώρα, το haze και η ξηροφθαλμία 20 χρόνια μετά έχουν μειωθεί δραματικά, όμως υπάρχουν ακόμα σε ένα πολύ μικρό βαθμό. Θα έλεγα οτι ήταν έντονα για τα πρώτα 2-3 χρόνια περίπου αλλά απο κεί και πέρα υπήρξε μεγάλη βελτίωση, και μετά όσο περνούσαν τα χρόνια βελτιωνόταν ακόμα πιό πολύ. Δακρυα χρησιμοποιούσα τακτικά για τον πρώτο χρόνο μόνο, μετά τα είχα μόνο για έκτακτες περιπτώσεις, πχ μετά απο πολλή ώρα διάβασμα/υπολογιστή και μετά τα έκοψα εντελώς.

 

Ιδιαίτερο πρόβλημα με το έντονο φώς δέν θυμάμαι να είχα, αυτό πρέπει να πέρασε ολοκληρωτικά στο πρώτο εξάμηνο. Επίσης θυμάμαι στην αρχή, στην οδήγηση τη νύχτα έβλεπα τα λευκά χρώματα να μπλεδίζουν ελαφρώς, αλλά και αυτό πέρασε πολύ γρήγορα.

 

Αυτή τη στιγμή το haze υπάρχει σαφέστατα με τα φώτα τη νύχτα αλλά σε τέτοιο μικρό βαθμό που δεν με επηρρεάζει να δω καθαρά τα περιγράμματα ή να δίαβάσω κείμενο. Ίσως σε πολύ οριακές καταστάσεις, για παράδειγμα μια πινακίδα σε μεγάλη απόσταση που κάποιος με 100% καλή όραση μπορεί να διαβάσει οριακά, εγώ δέν θα μπορώ να τη διαβάσω.

 

Πάντως είμαι 100% ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και δέν το έχω μετανοιώσει καθόλου, παρά τα αρνητικά.Ρεαλιστικά, βλέπω καλύτερα απ ότι θα έβλεπα με τα γυαλιά, καθώς και αυτά πρέπει να είναι απόλυτα καθαρά, να μήν έχουν γρατσουνιές και να μήν κάνουν αντανακλάσεις για να βλέπεις τέλεια.

3 αντιρρήσεις, τουλάχιστον σε σχέση με το τι συμβαίνει σήμερα:

1. Η ξηροφθαλμία είναι εντονότερη μετά από LASIK και για αυτό η PRK προτιμάται όταν υπάρχει μια ήπια ξηροφθαλμία.

2. Με το transPRK ο πόνος έχει περιοριστεί σημαντικά σε ένταση αλλά και διάρκεια. Το σύνηθες είναι στις 2-3 μέρες να έχει φύγει τελείως. Πολλές φορές το 1 χάπι Lonarid που δίνουμε οι ασθενείς το φέρνουν πίσω γιατί δεν το χρειάστηκαν. Υπάρχει όμως και φωτοφοβία - δυσκολία κυρίως στο φως του ήλιου και λιγότερο μέσα στο σπίτι - τις πρώτες μέρες. Πάντα υπήρχε αλλά τώρα που έχει περιοριστεί ο πόνος, περισσότερο από αυτή ενοχλείται ο ασθενής.

3. Το haze είναι μια επιπλοκή του PRK. Με την εξέλιξη των laser (κυρίως ταχύτητα και λιγότερη ενέργεια ανά βαθμό διόρθωσης), αλλά και τη χρήση πρόσθετων τεχνικών, όχι μόνο η συχνότητα του haze έχει μειωθεί πάρα πολύ αλλά και η έντασή του είναι μικρότερη σε βαθμό που ο γιατρός να το εντοπίζει αλλά ο ασθενής να μην το καταλαβαίνει. Επίσης το haze δημιουργεί θάμπωμα σε όλες τις συνθήκες (μέρα - νύχτα) και όχι μόνο βράδυ στα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε για ποιό λόγο κάνουν LASIK, οταν ουσιαστικά το μόνο μειονέκτημα του PRK είναι ο πόνος, ο οποίος είναι πλήρως διαχειρίσιμος με τα φαρμακα?

Αν το ένα ήταν ξεκάθαρα καλύτερο από το άλλο, θα το είχε εκτοπίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά από χρόνια που έκανα την prk πεντακάθαρα βλέπω μόνο όταν κλαίω.

(με την prk ένιωσα τον χειρότερο πόνο που έχω νιώσει ποτέ στην ζωή μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά ενημέρωση, χθες απόγευμα σχεδόν εξαφανιστηκαν ολα αυτα που προανέφερα! Είδα δυο ταινίες και τους υποτίτλους τους έβλεπα σχεδόν άψογα χωρίς θολούρες, τραβήγματα, ghosting και λευκά στεφάνια γενικότερα! Επίσης σήμερα το πρωί πρώτη φορά είδα το λαμπάκι το κόκκινο απο το πολυμπριζο όπως ειναι πραγματικά χωρίς το παραμικρό θεματακι! Πρώτα έβλεπα ενα αστεράκι κόκκινο, τώρα το βλέπω πεντακάθαρα! Επίσης γενικότερα τα αστεράκια έφυγαν! Έμεινε ενα απειροελαχιστο ποσοστό το οποίο δεν ενοχλεί και το διακρίνω στα μικρά λευκά λαμπάκια του ρουτερ. Επίσης  νυχτερινή οδήγηση είναι τέλεια, εχει απομείνει και εκει ενα πολύ μικρο ποσοστό μόνο σε λευκό φωτισμό σε κολόνες που τις βλέπω από πολύ μακριά και σε λευκά led αυτοκινήτων. Επίσης η  εχει σχεδόν εξαφανιστεί βάζω δάκρυα πολύ σπάνια πχ οταν κάθομαι πολλές ώρες στο pc, μετα απο μπανιο η δουλείες με σκόνη. Βρίσκομαι ακριβώς στον εναν μηνα και 2 ήμερες απο την επέμβαση και μπορώ να πω πως κατα 99% βλέπω τέλεια μέρα - νύχτα και προσωπική μου άποψη ειναι πως το πολύ σε κανένα 10ημερο θα εξαφανίσουν ολα τα κουσούρια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα.Εγώ έκανα laser πριν περίπου 3 εβδομάδες με τη μέθοδο lasik.Ολα πήγαν καλά στην διαδικασία.Απλα παρατηρώ ότι από το ένα μάτι βλέπω πιο θόλα ενώ απο το άλλο τέλεια.Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν ξυπνάω το πρωί βλέπω και από τα δύο σχεδόν το ίδιο.Οσο περνάει η ημέρα χαλάει η όραση από το ένα.Δεν έχω τεράστιο πρόβλημα το βράδυ με φώτα κτλ... σχεδόν καθόλου θα λεγα.Απλά αυτό που δεν βλέπω το ίδιο και στα δύο μάτια με ανυσηχεί.Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, sakas4 είπε

Καλησπέρα.Εγώ έκανα laser πριν περίπου 3 εβδομάδες με τη μέθοδο lasik.Ολα πήγαν καλά στην διαδικασία.Απλα παρατηρώ ότι από το ένα μάτι βλέπω πιο θόλα ενώ απο το άλλο τέλεια.Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν ξυπνάω το πρωί βλέπω και από τα δύο σχεδόν το ίδιο.Οσο περνάει η ημέρα χαλάει η όραση από το ένα.Δεν έχω τεράστιο πρόβλημα το βράδυ με φώτα κτλ... σχεδόν καθόλου θα λεγα.Απλά αυτό που δεν βλέπω το ίδιο και στα δύο μάτια με ανυσηχεί.Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο?

Καλησπέρα. Πολλά πράγματα μπορούν να εξηγήσουν κάτι τέτοιο. Τα πιο πολλά είναι αθώα, οπότε μέχρι να το συζητήσεις με τον οφθαλμίατρό σου δεν πρέπει να ανησυχείς. Αν κάτι μπορείς να ελέγξεις και μόνος σου είναι η πιθανότητα αυτό το μάτι να είναι περισσότερο εκτεθειμένο σε παράγοντες που ευνοούν την ξηροφθαλμία. Πχ παράθυρο ή κλιματιστικό από αυτή τη μεριά. Αν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, δοκίμασε αν βοηθά η συχνότερη χρήση δακρύων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DrNick είπε

Καλησπέρα. Πολλά πράγματα μπορούν να εξηγήσουν κάτι τέτοιο. Τα πιο πολλά είναι αθώα, οπότε μέχρι να το συζητήσεις με τον οφθαλμίατρό σου δεν πρέπει να ανησυχείς. Αν κάτι μπορείς να ελέγξεις και μόνος σου είναι η πιθανότητα αυτό το μάτι να είναι περισσότερο εκτεθειμένο σε παράγοντες που ευνοούν την ξηροφθαλμία. Πχ παράθυρο ή κλιματιστικό από αυτή τη μεριά. Αν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, δοκίμασε αν βοηθά η συχνότερη χρήση δακρύων.

Το συζήτησα και μου είπε επειδή τα μάτια είναι πολύ στεγά και οτί τα νεύρα δεν έχουν επουλώσει ακόμη.Αλλά γιατί μόνο το ένα να είναι έτσι?Κάθε μάτι επουλώνει διαφορετικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DrNick είπε

να ελέγξεις και μόνος σου είναι η πιθανότητα αυτό το μάτι να είναι περισσότερο εκτεθειμένο σε παράγοντες που ευνοούν την ξηροφθαλμία. Πχ παράθυρο ή κλιματιστικό από αυτή τη μεριά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrNick είπε
15 ώρες πριν, DrNick είπε

να ελέγξεις και μόνος σου είναι η πιθανότητα αυτό το μάτι να είναι περισσότερο εκτεθειμένο σε παράγοντες που ευνοούν την ξηροφθαλμία. Πχ παράθυρο ή κλιματιστικό από αυτή τη μεριά.

Οχι σε κλιματιστικο δεν εκτείθονται και σε παραθυρο αμα τυχει είναι και τα δύο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...