Προς το περιεχόμενο

Επέμβαση λέιζερ μυωπίας και πρόβλημα με τα φώτα


flogerakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχουν μερικοι που ειναι γιατροι και παριστανουν τους απλους χρηστες στο insomnia / και σε αλλα φορουμ και γραφουν πως κανανε επεμβαση κλπ χωρις επιπλοκες και ειναι ακινδυνο ετσι για να απροποσανατολισουν τους υπολοιπους για να τα τσεπωσουν.

 

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ πρωτου αποφασισετε να κανετε επεμβαση και να το ψαξετε αρκετα.

 

Εμενα μου ειπαν πως σε 3 μηνες ολα θα ειναι οκ και ελα που το βραδυ η ταλαιπωρια ειναι εντονοτερη, αυτα δεν μου τα ειπε κανενας απο τους γιατρους που πηγα, και κλασσικα ολοι λενε δεν εχεις κατι και αντε βγαλε ακρη μονος σου.

 

Υ.Γ. Δεν αναφερομαι σε καποιον σε αυτο εδω το τοπικ αλλα γενικοτερα προς αποφυγη παρεξηγησεων, υπαρχουν επισης επιτυχημενες επεμβασεις σιγουρα αλλα να αναφερονται οι επιπλοκες και ποσο κρατανε και την ταλαιπωρια.

 

 

Ο καθενας που γραφει εδω πιστευω οπως κι εγω απλα αναφερει δικη του εμπειρια . Η επιτυχια ή οχι της επεμβασης εξαρταται απο διαφορους παραγοντες και κυριως απο τον σωστο ελεγχο πριν αλλα και τον γιατρο . Φυσικα ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες .

Εγώ πάντως αποτρέπω οποιονδήποτε πάει να κάνει τέτοια επέμβαση, εκτός κι αν έχει κάποιο χοντρό πρόβλημα που τον υποχρεώνει να φοράει πατομπούκαλα ή πανάκριβα γυαλιά με μεγάλο δείκτη διάθλασης. Μόνο επέμβαση ρουτίνας δεν είναι, κι έχει αμφίβολα αποτελέσματα.

 

Εχεις καποια εμπειρια ή απλα απο οσα διαβαζεις ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, εγώ προσωπικά είχα εις γνώση μου ότι μετά την επέμβαση ίσως να υπάρξουν κάποια θέματα / δυσκολίες ( ξυροφθαλμια, φωτοφοβια κτλ) για κάποιο διάστημα τις οποίες θα επρεπε να αντιμετωπίσω, κ μου τα είχαν αναφέρει και οι δυο γιατροί μου που συμβουλευτικα. Η ωραση μου είναι τέλεια, μέρα νύχτα, χωρίς κανένα θέμα η παρενεργεια, και το ερώτημα μου ήταν αν κάποιος που έχει κάνει την επέμβαση μπορεί να μου απαντήσει σε ποσο διάστημα περίπου εξαφανίζεται το θέμα με τα φωτά τη νύχτα, το οποίο σε εμενα προσωπικά έχει αρχίσει ήδη να εξαφανίζεται. Θα διαφωνήσω με αυτούς που είπαν ότι δεν είναι επέμβαση ρουτηνας, την έχουν κάνει απειροι γνωστοί μου χωρίς κανένα θέμα. Και οι περισσότεροι δεν αντιμετοπισαν τίποτα γενικότερα. Όλοι ανεξερετως όμως αντιμετωπίζουν λίγο πολύ ξυροφθαλμια. Θα συμφωνήσω με τον φίλο από πάνω. Η επιτυχία της επέμβασης εξαρτάται από τον σωστό έλεγχο πριν την επέμβαση και στην μετέπειτα εμπειρία / ικανότητα του γιατρού να βοηθήσει τον ασθενή στην οποιαδήποτε αντιμετώπιση δυσκολίας και όχι να λέμε όλα καλά είναι όλα τέλεια κάνει υπομονή όλα θα φύγουν και θα φτιάξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τα φωτα και μονο, εγω το μονο που παρατηρησα ειναι οτι μετα την επεμβαση τα ματια μου εγιναν πιο ευαισθητα στο φως.
Πριν δεν φορουσα ποτε γυαλια ηλιου. Εδω και λιγα χρονια δεν υπαρχει περιπτωση να βγω εξω στον ηλιο χωρις ενα ζευγαρι γυαλια.
Επισης με ενοχλουν τα φωτα των αυτοκινητων το βραδυ (ειτε μπροστινα ειτε πισινά). Θεματα με το σχημα των φωτων ουδεποτα ειχα, εκτος βεβαια απο τον πρωτο μηνα που ακομα αναρρωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας που γραφει εδω πιστευω οπως κι εγω απλα αναφερει δικη του εμπειρια . Η επιτυχια ή οχι της επεμβασης εξαρταται απο διαφορους παραγοντες και κυριως απο τον σωστο ελεγχο πριν αλλα και τον γιατρο . Φυσικα ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες .

Ποιος δηλαδη σωστος ελεγχος; Ανεφερε παρακαλω τι εννοεις "σωστος ελεγχος" και πως κατα την γνωμη σου προσδιοριζετε ο σωστος ελεγχος; Διαβαζω καιρο πολλους να γραφουν για σωστο ελεγχο χωρις να ανφερουν τι και πως. Επισης τι προσδιοριζει σε εναν γιατρο να σου πει καβε την μεθοδο αυτη η την αλλη; Πηγα σε 5 γιατρους και ολοι τους ειχαν διαφορετικη αποψη αλλα ομως και οι 5 λεγαν το ιδιο παραμυθι για την ρουτινα και κανενας δεν ανεφερε τις παρενεργειες, οταν τους ρωταγα καποια πραγματα που ειχα διαβασει μπερδευαν τα λογια τους.

 

 

Να αναφερουν ΑΠΑΝΤΕΣ ΕΔΩ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ, ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΕΡΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΕΛΩΝ ΕΔΩ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ.

 

Οι δικες μου παρενεργειες που δεν αναφερε καποιος :

 

1. Το βραδυ δεν βλεπω καλα, θολα στα μακρια με εντονη ενοχληση.

 

2. Πονος στα ματια και καψιμο μερικες φορες ( προφανως λογο ξηροφθαλμιας )

 

3. Βλεπωντας φωτα το βραδυ μερικες φορες ειναι ενοχλητικο, και τα φωτα πχ λαμπες βλεπεις σαν ακτινες.

 

4. Βλεπω σαν κυκλους στα ματια μερικες φορες και εντονη κουραση.

 

5. Την ημερα χωρις γυαλια ηλιου δεν γιβεται να κυκλοφορησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τα φωτα και μονο, εγω το μονο που παρατηρησα ειναι οτι μετα την επεμβαση τα ματια μου εγιναν πιο ευαισθητα στο φως.

Πριν δεν φορουσα ποτε γυαλια ηλιου. Εδω και λιγα χρονια δεν υπαρχει περιπτωση να βγω εξω στον ηλιο χωρις ενα ζευγαρι γυαλια.

Επισης με ενοχλουν τα φωτα των αυτοκινητων το βραδυ (ειτε μπροστινα ειτε πισινά). Θεματα με το σχημα των φωτων ουδεποτα ειχα, εκτος βεβαια απο τον πρωτο μηνα που ακομα αναρρωνα.

Μήπως δεν έχεις αντιμετωπίσει ακόμη πλήρως η σωστά κάποια ξυροφθαλμια που μπορεί να έχει απομείνει? Πρόσεξε γιατί η ξυροφθαλμια είναι ύπουλη και σε μερικές φορές μη αντιληπτη, και οφείλεται σχεδόν για όλα τα προβλήματα αυτά...

Ποιος δηλαδη σωστος ελεγχος; Ανεφερε παρακαλω τι εννοεις "σωστος ελεγχος" και πως κατα την γνωμη σου προσδιοριζετε ο σωστος ελεγχος; Διαβαζω καιρο πολλους να γραφουν για σωστο ελεγχο χωρις να ανφερουν τι και πως. Επισης τι προσδιοριζει σε εναν γιατρο να σου πει καβε την μεθοδο αυτη η την αλλη; Πηγα σε 5 γιατρους και ολοι τους ειχαν διαφορετικη αποψη αλλα ομως και οι 5 λεγαν το ιδιο παραμυθι για την ρουτινα και κανενας δεν ανεφερε τις παρενεργειες, οταν τους ρωταγα καποια πραγματα που ειχα διαβασει μπερδευαν τα λογια τους.

 

 

Να αναφερουν ΑΠΑΝΤΕΣ ΕΔΩ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ, ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΕΡΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΕΛΩΝ ΕΔΩ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ.

 

Θα σου απαντήσω εγώ από προσωπική μου εμπειρία, στο τι είναι ο σωστός έλεγχος. Εγώ ήθελα από πέρυσι τον Αύγουστο να κάνω την επέμβαση. Ο γιατρός δεν με άφηνε να την κανω λόγο εντονης ξυροφθαλμιας. Και ετσι μήνα με τον μήνα, με σταγόνες, τζελ, αφρό καθαρισμού και βιταμίνες αφού καταφέραμε και ελεγξαμε πλήρως την ξυροφθαλμια και φτάσαμε το δάκρυ στα φυσιολογικά επίπεδα και η υγεία του ματιού ήταν άψογη τότε και μόνο μετά από πάνω από έναν χρόνο υπομονής με άφησε να την κάνω. Έχω ακούσει περιπτώσεις που γιατροί ανγοουν τέτοιες περιπτώσεις αγνοωντας για τον ασθενή προχωράνε σε επέμβαση και το μόνο που τους νοιάζει είναι η τσέπη τους...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος δηλαδη σωστος ελεγχος; Ανεφερε παρακαλω τι εννοεις "σωστος ελεγχος" και πως κατα την γνωμη σου προσδιοριζετε ο σωστος ελεγχος; Διαβαζω καιρο πολλους να γραφουν για σωστο ελεγχο χωρις να ανφερουν τι και πως. Επισης τι προσδιοριζει σε εναν γιατρο να σου πει καβε την μεθοδο αυτη η την αλλη; Πηγα σε 5 γιατρους και ολοι τους ειχαν διαφορετικη αποψη αλλα ομως και οι 5 λεγαν το ιδιο παραμυθι για την ρουτινα και κανενας δεν ανεφερε τις παρενεργειες, οταν τους ρωταγα καποια πραγματα που ειχα διαβασει μπερδευαν τα λογια τους.

 

 

 

 

 

Το οτι ειπα για σωτο ελεγχο δεν σημαινει οτι ξερω ποιος ειναι...Ειναι θεμα γιατρου . Υπαρχουν οπως σε καθε δουλεια καλοι και κακοι .

 

Η επιλογη ειναι δυσκολη...Μονο με συστασεις χωρις να ειναι 100 % εγγυηση κανενας γιατι ο καθενας μας εχει ιδιαιτεροτητες.

Κατι ακομα...Ο ιδιος ο γιατρος που εχει κανει σε μενα , την γυναικα μου και την μεγαλη κορη αρνηται να κανει στην μικρη που ειναι στα 21 λογω πολυ υψηλης μυωπιας που σημαινει μαλλον λεπτο κερατοειδη .

 

Μονο μετα απο λεπτομερη ελεγχο αλλα οι πιθανοτητες να μπορει να κανει ειναι πολυ μικρες.Αυτο κατι μου λεει προσωπικα ...

 

Σε κορη φιλης αλλος γιατρος εκανε με ιδια μυωπια...Ευτυχως κατι μηνες τωρα δεν εχει προβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης στο εξωτερικο υπάρχουν παααρα πολλοι ανθρωποι που τη πατησαν οπως εμεις γτ η κατάσταση εκει εχει ξεφυγει .στατιστικά διχνουν 10.000 ανθρωποι ετησίως βγαινουν με προβληματα στην αγγλια μονο φανταστειτε τι θα γινεται σε αλλες χωρες.και σε λιγο καιρο θα γινεται και εδω και τα φραγκα ειναι πολλα και δικαιοσυνη 0.θελουν καψιμο.

Η πρωτη επεμβαση λεγοταν RK ξεσκισαν ποσο κοσμο και μετα τη σταματησαν και ειπαν οτι δεν ηταν επιτυχημενη.το ιδιο γινετε και με prk lasik σε καμια 10αρια χρονια το ιδιο θα λενε και αντε βρες λυση να ξαναδεις καλα και σωστα.παντου οτι να ναι και ειδικα στην ελλαδα που τους εχουμε θεοποιησει κιολας τους αλητες.

Ο αριθμός δεν ισχύει. Στην Ευρώπη γίνονται περίπου 500.000 επεμβάσεις ετησίως. Οι πιο πρόσφατες μελέτες (2015) δίνουν ποσοστό ικανοποιημένων ασθενών >96%, άρα 20.000 ετησίως στην Ευρώπη (όχι στην Αγγλία) δεν είναι ικανοποιημένοι. Δεν ξέρω τι σημαίνει για εσένα αυτός ο αριθμός, αλλά καλό είναι να μη λέμε ότι να' ναι όλοι, γιατροί και ασθενείς.

Και μια σημείωση: είναι πολύ πιο πιθανό ένας απογοητευμένος ασθενής να παραπονεθεί για κάτι άσχημο που του συνέβη, παρά ένας ικανοποιημένος να διαφημίσει την ικανοποίησή του. Αν κάποιος περίμενε να ενημερωθεί από μια τέτοια αναγωγή πχ από το forum μας θα έβλεπε κάμποσους δυσαρεστημένους και 1-2 ευχαριστημένους. Προφανώς δεν είναι έτσι. 

 

Ποιος δηλαδη σωστος ελεγχος; Ανεφερε παρακαλω τι εννοεις "σωστος ελεγχος" και πως κατα την γνωμη σου προσδιοριζετε ο σωστος ελεγχος; Διαβαζω καιρο πολλους να γραφουν για σωστο ελεγχο χωρις να ανφερουν τι και πως. Επισης τι προσδιοριζει σε εναν γιατρο να σου πει καβε την μεθοδο αυτη η την αλλη; Πηγα σε 5 γιατρους και ολοι τους ειχαν διαφορετικη αποψη αλλα ομως και οι 5 λεγαν το ιδιο παραμυθι για την ρουτινα και κανενας δεν ανεφερε τις παρενεργειες, οταν τους ρωταγα καποια πραγματα που ειχα διαβασει μπερδευαν τα λογια τους.

 

 

Να αναφερουν ΑΠΑΝΤΕΣ ΕΔΩ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ, ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΕΡΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΥΤΙΝΑΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΕΛΩΝ ΕΔΩ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ.

Είναι δύσκολο να περιγράψει κάποιος σε ένα φορουμ τις γνώσεις της γενικής ιατρικής, της ειδικότητας και της εξειδίκευσης. Σε συντομία: γενικό ιστορικό, οφθαλμολογικό ιστορικό, ακριβής μέτρηση της διάθλασης, πλήρης οφθαλμολογική εξέταση. Επίσης εξειδικευμένες εξετάσεις. Όλα αυτά για να προκύψει αν επιτρέπεται να γίνει η επέμβαση, ποια επέμβαση και με ποιες προϋποθέσεις. Και κάτι ακόμα που θα το αναφέρω παρακάτω (*).

 

Το οτι ειπα για σωτο ελεγχο δεν σημαινει οτι ξερω ποιος ειναι...Ειναι θεμα γιατρου . Υπαρχουν οπως σε καθε δουλεια καλοι και κακοι .

 

Η επιλογη ειναι δυσκολη...Μονο με συστασεις χωρις να ειναι 100 % εγγυηση κανενας γιατι ο καθενας μας εχει ιδιαιτεροτητες.

Αυτό ακριβώς. Σε κάθε δουλειά καλοί και κακοί, γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί και... ασθενείς! Αν δηλαδή ένας ασυνείδητος οφθαλμίατρος πει στον ασθενή του ("πελάτη" του όπως τον αποκαλούν μερικοί) να κάνει laser και ότι δεν υπάρχουν επιπλοκές και όλα είναι τέλεια και ο ασθενής κλείσει τα μάτια και πάει, θα φταίει μόνο ο γιατρός;

 

Να πω κι εγώ πως προσπαθώ να έχω όσο το δυνατόν πιο ικανοποιημένους ασθενείς, αλλά και (το κυριότερο) πως προσπαθώ να εξασφαλίσω καλύτερα τον βραδινό μου... ήρεμο ύπνο.

 

Δεν κυνηγάω όποιον άνθρωπο μπαίνει στο ιατρείο με γυαλιά/φακούς να του κάνω laser. Περιμένω όχι μόνο να μου το ζητήσει αλλά και να με πείσει ότι το χρειάζεται (εκτός φυσικά από τις περιπτώσεις που υπάρχει ιατρική ένδειξη).

Κάνω τον έλεγχο όσο πιο προσεκτικά είναι ανθρωπίνως δυνατό. Είμαι επιφυλακτικός στις αποφάσεις μου.

 

Από εκεί και πέρα, πέρα από τα θέματα του ελέγχου που ανέφερα παραπάνω, ασχολούμαι με τα "αλλά" (εδώ ο * από πριν).

Στους ασθενείς μου λέω ότι αν ανοίξουν το κουτί του Depon θα βρουν 2 σελίδες με παρενέργειες, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια επέμβαση που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κοσμητική. Μετά, μέσα στον προεγχειρητικό έλεγχο ασχολούμαι και περισσότερο από 1 ώρα εξηγώντας τις πιθανότητες επιπλοκών και του τρόπου αντιμετώπισής τους.

 

Αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν κυνηγάω όποιον άνθρωπο μπαίνει στο ιατρείο με γυαλιά/φακούς να του κάνω laser. Περιμένω όχι μόνο να μου το ζητήσει αλλά και να με πείσει ότι το χρειάζεται (εκτός φυσικά από τις περιπτώσεις που υπάρχει ιατρική ένδειξη).

Κάνω τον έλεγχο όσο πιο προσεκτικά είναι ανθρωπίνως δυνατό. Είμαι επιφυλακτικός στις αποφάσεις μου.

 

 

 

Ετσι ακριιβως μας ειπε ο γιατρος ...Αν οι φακοι κανουν προβλημα τοτε εξεταζουμε την λυση του laser prk φυσικα ή σε εσχατη περιπτωση ενδοφακους . Εχουν το ...καλο οτι αν δεν παει κατι καλα ειναι αναστερψιμη η επεμβαση αλλα δεν παυει να ειναι επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει το 2009. Είχα το πρόβλημα με τα φώτα και εγώ. Όχι βέβαια για 1-2 μήνες, αυτό πρώτη φορά το ακούω, μπορεί να πάρει και πάνω απο χρόνο να φτιάξει. Σταδιακά θα βελτιωθεί και η νυχτερινή όραση. Απλά 2 φορές είχε τύχει κάτι που με είχε σοκάρει μιας και μάλλον το κομμάτι που σου κόβουν και ξανακολλαν είχε φύγει απ τη θέση του, και από κεινο το μάτι δεν έβλεπα και κόντεψα να τρελαθώ απ το άγχος. Ξαναεφτιαξε μόνο του τελικά. Να έχετε υπ όψιν πως θα περάσουν 2 χρονάκια τουλάχιστον μέχρι να φύγει τελείως το πρόβλημα με φώτα / νύχτα, και να μη κινδυνεύετε να ξεκολλήσουν τα κομμάτια αυτά απ τα μάτια σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε blog καποιον εκφραζει .Αυτο μπορει  να εκφραζει τους οπτικους.

 

Αν περιμεναμε απο αυτα ...καηκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σε αυτό που ρώτησα παραπάνω, πριν ενάμιση χρόνο είχα αποκτήσει έντονη ξυροφθαλμια, και έβαζα 4 φορές την ημέρα systane hydration, το βράδυ πριν τον ύπνο systane gel drops, και για το πρώτο 3μηνο έπαιρνα τις βιταμίνες Thera Tears Eye Nutrition Omega-3 με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν σχεδόν άμεσα τα συμπτώματα (περίπου στις 2 εβδομάδες), να είμαι σχεδόν στα φυσιολογικά επίπεδα περίπου στο 6μηνο και στον χρόνο και μετα συνεχόμενα στα φυσιολογικά επίπεδα. Τώρα μετά την επέμβαση, πάλι εμφάνισα ξυροφθαλμια οχι στον τοτε βαθμό, σε πιο ήπιο βαθμό. Βάζω μόνο systane hydration γύρω στο 3ωρο και το βράδυ πριν τον ύπνο systane gel drops. Και ρωτάω, θα πρέπει πάλι να πάρω τις βιταμίνες? Αν συνεχίσω με τα δάκρυα την θεραπεία, είναι όντως θεραπια σε βάθος χρόνου αν κανω υπομονή θα επανέλθει η ισορροπία στο ματι η ειναι απλά για προσωρινή ανακούφιση απο τα συμπτώματα της ξυροφθαλμιας. Ευχαριστώ.

 

ΥΓ

Η ευαισθησία που εχω με τα φώτα απο τις κολόνες της ΔΕΗ φαίνεται να υποχωρεί με γρήγορους ρυθμούς, και μόνο αργά το βράδυ οταν ειμαι πολυ κουρασμένος γίνεται πιο έντονη. Επίσης πλέων εμφανίζεται μόνο στα λευκά τα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας που γραφει εδω πιστευω οπως κι εγω απλα αναφερει δικη του εμπειρια . Η επιτυχια ή οχι της επεμβασης εξαρταται απο διαφορους παραγοντες και κυριως απο τον σωστο ελεγχο πριν αλλα και τον γιατρο . Φυσικα ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες .

 

Εχεις καποια εμπειρια ή απλα απο οσα διαβαζεις ?

 

 

Ιδία εμπειρία, και δικών μου. Ευχαριστημένους σπάνια βλέπεις.

 

Τώρα αυτό που αναφέρατε κάποιοι ότι ακόμη και μήνες μετά πλακώνεστε στα τεχνητά δάκρυα και τις βιταμίνες μπας και στρώσει η όραση το θεωρείτε επιτυχή επέμβαση; Επιτυχής σημαίνει μετά απο μερικούς μήνες αν όχι τους πρώτους, βλέπεις αψεγάδιαστα χωρίς βοηθήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτυχια επισης θεωρουν αν βλεπεις τα γραμματα καθαρα η και οχι.δλδ βλεπεις πχ το 6 αλλα το βλεπεις με θολουρες γυρω του η να τραβιέται.δε μπορουν να καταλαβουν οτι αυτο λεγεται χαμηλη ποιοτητας ορασης εχεις καποια ποσοτητα αλλα δεν εχεις ποιοτητα αλλά ειναι επιτυχια.το να εισαι με σταγονες 24ωρες το 24ωρο μετα απο 6 μηνες ειναι τουλαχιστον αθλιο να εξαρτιεσαι απο τις σταγονες που στην ουσια καθαριζουν και ανακουφιζουν για κάποιο διάστημα του τυπου λεπτα και το βραδυ να εισαι ημιτυφλος λογο της χαλια νυχτερινης ορασης που σου δημιουργει η ολη επεμβαση "ρουτίνας".αυτα απο δικης μου πλευρας και αποτι βλεπω δεν ειμαι ο μονος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το βραδυ να εισαι ημιτυφλος λογο της χαλια νυχτερινης ορασης που σου δημιουργει η ολη επεμβαση "ρουτίνας".αυτα απο δικης μου πλευρας και αποτι βλεπω δεν ειμαι ο μονος...

+1

 

το ιδιο σε εμενα..

 

ειναι βασανο ολο αυτο αν το ηξερα οτι θα ειναι ετσι θα το ειχα σκεφτει περισσοτερο πρωτου παρω την τελικη αποφαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...